Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Apolinarego Wtorek 23. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Epidemiologia raka płuca
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym
w Polsce i na świecie. Rocznie umiera na niego ok. 1,3 mln osób, z czego w Polsce ok. 19 tys. Według danych z 2002 r. zachorowania na raka płuca to 12,3% wszystkich nowych przypadków raka w ciągu roku a w Polsce to ok.22 tys. nowych zachorowań. Kilkakrotnie częściej zapadają na niego mężczyźni niż kobiety. Jest pierwszym pod względem umieralności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet. Od połowy lat 80. XX w. obserwuje się zahamowanie zachorowalności wśród mężczyzn, natomiast wśród kobiet liczba zachorowań rośnie. Najczęściej zapadają na niego osoby między 60. a 70. rokiem życia, ale również i młodsi.
Szacuje się,
że w ponad 90% przypadków zachorowań na raka płuca przyczyną jest palenie tytoniu. Ryzyko zachorowania podnosi także palenie bierne. W dymie tytoniowym stwierdzono obecność ponad 40 substancji rakotwórczych. Innym czynnikiem jest długotrwały kontakt ze szkodliwymi substancjami, takimi jak azbest, chrom, arsen, nikiel, krzemionka, radon, promieniowanie jonizujące, węglowodory aromatyczne. Znaczenie mają również czynniki dziedziczne oraz zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza powietrza.
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook