Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Apolinarego Wtorek 23. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Epidemiologia
Najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W Polsce w 2005 r. zarejestrowano 13 385 przypadków raka, a zmarło z jego powodu 5 112. W r. 2000. zachorowały 11 853 kobiety, a zmarło 4 712. Obie liczby (zachorowań i zgonów) rosną, ale liczba śmierci spowodowanych rakiem piersi rośnie wolniej.
Na szansę wyleczenia największy wpływ ma
stopień zaawansowania choroby w chwili rozpoznania. Szansę na przeżycie 8 lat ma 90% chorych na raka piersi w I stopniu zaawansowania i tylko 10% w IV.
Rak piersi występuje także
u mężczyzn, ale zdarza się to o sto razy rzadziej. Choroba dotyka najczęściej kobiety po menopauzie, ale i osoby młode, nawet przed czterdziestym rokiem życia.
Na powstanie raka piersi wpływ ma wiele czynników.
Tylko w ok. 10% przypadków umiemy dziś udowodnić uszkodzenie jakiegoś genu i powiedzieć, że jest on dziedziczony. Rozpoznawać potrafimy uszkodzenia w genach BRCA1 i BRCA2. Nad innymi genami, odpowiedzialnymi między innymi za rozmnażanie komórek, trwają badania, które być może pozwolą na zidentyfikowanie osób, które są bardziej zagrożone powstaniem nowotworu, a tym samym może uda się podjąć działania, które nie dopuszczą do powstania choroby. Wyniki badań prowadzonych przez Prof. Jana Lubińskiego z Akademii Medycznej w Szczecinie, są bardzo obiecujące.
Zachorowaniu mogą sprzyjać:
rak piersi i/lub jajnika u najbliższych krewnych, wczesne rozpoczęcie i późne zakończenie miesiączkowania, późny wiek urodzenia pierwszego dziecka, lub nierodzenie dzieci, długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej i/lub hormonalnej terapii zastępczej, otyłość zwłaszcza u kobiet po menopauzie, nadmierne spożywanie tłuszczu i alkoholu, narażenie na promieniowanie jonizujące.
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook