Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Róży, Filipa Piątek 23. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Docetaksel do stosowania w raku gruczołu krokowego
W listopadzie 2004 Komisja Europejska zatwierdziła docetaksel do stosowania w skojarzeniu z prednizonem, jako metodę leczenia opornego na hormonoterapię raka gruczołu krokowego.
Niebezpieczny dla mężczyzn rak prostaty
Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na światowej liście zapadalności na raka i szóste pod względem przyczyn śmiertelności wśród mężczyzn. Jeszcze w tym roku u ponad 230 tysięcy mężczyzn w USA zostanie rozpoznany rak prostaty, a 30 tysięcy umrze z powodu tego nowotworu. Analogiczne liczby dla krajów Unii Europejskiej wyniosą w tym roku 138 tysięcy i 45 tysięcy.
Stosowana aktualnie metoda leczenia zaawansowanego raka prostaty opiera się głównie na manipulacjach hormonalnych
Leczenie polega na zablokowaniu działania androgenów, np. testosteronu u osób z wykrytym nowotworem. Hormony te nie zablokowane lekiem pobudzałyby wzrost komórek nowotworowych w gruczole krokowym. Efekt leczenia hormonalnego zwykle utrzymuje się jednak tylko 24-36 miesięcy. W tym okresie u pacjentów może się pojawić oporność na hormonoterapię, a w konsekwencji stają się oni kandydatami na chemioterapię, np. lekiem docetaksel.
ABC wiedzy o działaniu leczniczym preparatu docetaksel:
Docetaksel – chemioterapeutyk z grupy taksoidów – hamuje podział komórek nowotworowych dzięki biochemicznemu „zamrażaniu” ich szkieletu wewnętrznego złożonego z mikrotubul. Podczas cyklu komórkowego mikrotubule powstają i ulegają rozłożeniu. Docetaksel promuje ich powstawanie i hamuje rozkładanie, niedopuszczając tym samym w wielu komórkach nowotworowych do ich podziału i prowadząc w konsekwencji do ich śmierci.
Wydając swoją decyzję rejestracji docetakselu Komisja Europejska oparła się na wynikach dużego, badania klinicznego (III fazy TAX 327)
Badania to wykazało, że leczenie raka prostaty oparte na docetakselu zmniejsza ryzyko zgonu o 24 procent wśród mężczyzn z androgeno-niezależnym (opornym na hormonoterapię) przerzutowym rakiem gruczołu krokowego. Badacze donieśli również, że lek powodował znamienną poprawę w zakresie poziomu antygenu PSA (o 43 procent!)* i w zakresie dolegliwości bólowej (o 59 procent!), w porównaniu z innym dotąd stosowanym lekiem - mitoksantronem. We wspomnianych badaniach stwierdzono dobrą tolerancję docetakselu przez chorych. Dotąd najczęstszym zdarzeniem niepożądanym w leczeniu decetakselem (badania TAX 327) było łysienie, zmęczenie i nudności.
Wyniki tego kluczowego badania o nazwie TAX 327 zaprezentowano w czerwcu 2004 roku na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).
W maju 2004 roku amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków zatwierdziła docetaksel do stosowania w skojarzeniu z prednizonem, jako metodę leczenia mężczyzn z opornym na hormonoterapię przerzutowym rakiem gruczołu krokowego.
Wreszcie można zaoferować pacjentom skuteczną chemioterapię na raka prostaty.
Wyniki badań efektywności leczniczej docetakselu w chemioterapii raka prostaty nie tylko wykazały znamienną poprawę przeżywalności, lecz również znamienną poprawę jakości życia i znamienne zmniejszenie się dolegliwości bólowych, nawet podczas chemioterapii – stwierdził doc. dr med. Ronald de Wit, główny badacz europejski w badaniu TAX 327, starszy onkolog medyczny na Uniwersytecie Erazma w Roterdamie (Holandia) oraz szef onkologii medycznej Instytutu do Walki z Rakiem w Roterdamie.
Rejestracja docetakselu w Europie oznacza znaczący postęp w leczeniu mężczyzn z androgeno-niezależnym (opornym na hormonoterapię) przerzutowym rakiem gruczołu krokowego.
Jest też dowodem dużego wkładu twórcy leku - grupy farmaceutycznej sanofi-aventis - w dążeniu do poprawy jakości życia mężczyzn cierpiących na tę chorobę. Warto zauważyć, że dzięki wspomnianej decyzji rejestracyjnej docetaksel jest obecnie jedynym lekiem wskazanym do stosowania w raku piersi, raku płuca i raku gruczołu krokowego – czyli w trzech najczęstszych obecnie postaciach raka na świecie.
Od red. Docetaksel jest stosowany od dawna w leczeniu miejscowo zaawansowanego i przerzutowego raka piersi oraz niedrobnokomórkowego raka płuca.
W sierpniu 2004 roku amerykański urząd rejestracyjny FDA zatwierdził nowe zastosowanie docetakselu (w skojarzeniu z doksorubicyną i cyklofosfamidem tzw. schemat TAC) - jako leczenie adiuwantowe (czyli po leczeniu chirurgicznym) u pacjentek z operacyjnym rakiem piersi z zajęciem węzłów chłonnych. Lek został wszechstronnie przebadany pod względem bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w ramach badań klinicznych nad wczesnym stadium raka piersi oraz w raku żołądka.
O grupie nowopowstałej grupie farmaceutycznej - sanofi-aventis
Grupa sanofi-aventis jest trzecim pod względem wielkości na świecie i pierwszym w Europie koncernem farmaceutycznym. Posiadająca światowej klasy zaplecze badawczo-rozwojowe, grupa sanofi-aventis dąży do wypracowania pozycji lidera w siedmiu kluczowych obszarach lecznictwa – chorobach układu krążenia, zakrzepicy, onkologii, diabetologii, chorób ośrodkowego układu nerwowego, interny, szczepionek. Grupa sanofi-aventis jest notowana na paryskiej (EURONEXT : SAN) oraz nowojorskiej giełdzie (NYSE : SNY).

Źródło: Materiał informacyjny uzyskany z firmy Sanofi-Aventis
*Od red.
Antygen PSA jest precyzyjnym wskaźnikiem (markerem) stopnia zaawansowania nowotworu prostaty
.
.
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook