Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Aleksego, Bogdana Środa 17. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Dlaczego chorujemy?
Dlaczego chorujemy?
czyli czynniki ryzyka choroby
Najważniejszym czynnikiem determinującym częstość występowania tego nowotworu w populacji jest wiek. Wprawdzie rak jelita grubego może występować w każdym wieku, to jednak ponad 90% nowych przypadków rozpoznawana jest w wieku powyżej 50 roku życia.
Problem raka jelita zaczyna się praktycznie po 40 roku życia.
Po tym roku życia zachorowalność na ten nowotwór nowotwór stopniowo wzrasta, osiągając szczyt w starszych grupach wieku (w 65 - 74 roku życia). Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne.
Do wewnętrznych czynników ryzyka należą przede wszystkim polipy. Szacuje się, że około 70% raków jelita grubego powstaje z polipów, a czas przekształcenia polipa w raka wynosi ponad 10 lat.
Do wewnętrznych czynników ryzyka
zalicza się również przewlekłe zapalne choroby jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego – Crohna.
U około 10% chorych na raka jelita grubego stwierdza się pozytywny wywiad rodzinny w kierunku przebytego raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa oraz liczby krewnych dotkniętych tym nowotworem.
U 1 na 200 chorych na raka jelita grubego rozpoznaje się nieprawidłowość genetyczną, która predysponuje do zachorowania na ten nowotwór.
Do zespołów klinicznych
uwarunkowanych przez znane geny predyspozycji należy przede wszystkim wrodzony niepolipowaty rak jelita grubego (zespół Lyncha) oraz zespół gruczolakowatej polipowatości rodzinnej.
Od czynników zewnętrznych przyczyniających się do zachorowań na raka jelita grubego zaliczamy czynniki środowiskowe, składniki diety, tryb życia oraz palenie papierosów.
Liczne badania epidemiologiczne wskazują, że dieta bogata w czerwone mięso, obfita w tłuszcze zwierzęce, o małej zawartości wapnia, zwiększa ryzyko występowania raka jelita grubego.
Wykazano również związek
między siedzącym, mało aktywnym stylem życia, a zwiększonym ryzykiem zachorowania.
Ryzyko zachorowania jest również większe u ludzi otyłych i palących papierosy. Liczne obserwacje wskazują, że ryzyko zachorowania jest większe u osób mieszkających w dużych uprzemysłowionych miastach.
oprac. na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook