Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Diagnostyka nowotworów jelita grubego
Do postawienia rozpoznania raka jelita grubego stosuje się następujące metody diagnostyczne:
Wlew doodbytniczy
Jest to badanie radiologiczne pozwalające ocenić całe jelito grube. Za pomocą tej metody można wykryć guzy jelita grubego o wielkości przekraczającej 1 cm. Wadą tego badania jest to, że nie umożliwia ono pobrania wycinków do dalszego badania histopatologicznego oraz, że nie uwidocznia ono guzów mniejszych niż 1 cm.
Dużą zaletą tej metody jest jego niski koszt oraz duże bezpieczeństwo, ponieważ w czasie jego wykonywania do perforacji jelit dochodzi zdecydowanie rzadziej niż podczas kolonoskopii.
Rektoskopia
Jest to badanie umożliwiające zbadanie ostatnich 20-30cm jelita grubego. Badanie jest wykonywane sztywnym aparatem, w czasie którego można pobrać tkankę, aby zbadać ją pod mikroskopem.
Fibrosigmoidoskopia (FSS)
Jest badaniem endoskopowym wykonywanym giętkim aparatem uwidoczniające odbytnicę i esicę. W wielu ośrodkach jest to pierwsze badanie wykonywane u osób, u których podejrzewa się raka jelita grubego.
Kolonoskopia
Jest to również badanie endoskopowe, w czasie którego za pomocą giętkiego przyrządu optycznego możliwe jest zbadanie całej okrężnicy aż do kątnicy, czyli do granicy z jelitem cienkim.
Badanie to umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadiach, jeszcze w fazie bezobjawowej raka.
Poza tym w czasie tego badania można pobrać podejrzane zmiany do dalszych badań histopatologicznych, co może ostatecznie potwierdzić obecność nowotworu.
oprac. na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook