Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Wiktora, Cezarego Wtorek 25. Lutego 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Choroba piersi – czy rak?
Zmiana kształtu lub wielkości piersi, zaczerwienienie, pogrubienie lub owrzodzenie skóry, wyczuwalne guzy i zgrubienia w piersiach, mogą być objawem choroby sutka, włącznie z rakiem. Chociaż większość objawów wynika z naturalnych przemian miąższu piersi, to każda kobieta może z tego powodu odczuć niepokój i powinna zgłosić się na badanie do swojego lekarza. Powinna być jednocześnie świadoma istnienia wielu łagodnych schorzeń sutka, które nie mają z rakiem nic wspólnego, a niektóre z nich, dzięki edukacji u swego lekarza może rozpoznać wstępnie sama.
Statystyki dowodzą, że prawie połowa kobiet ma włóknisto-torbielowate zmiany zwyrodnieniowe piersi, zwane mastopatią.
Zaczynają się one u kobiet młodych w wieku od 18-do 30 lat od niewielkich przedmiesiączkowych bólów i obrzęków piersi.
Czy trzeba leczyć hormonozależne bolesne obrzmienia piersi?
W przypadku niewielkich bólów i „obrzmień” można ograniczyć się początkowo do profilaktyki, np. do rezygnacji z kawy i herbaty, zawierających drażniące metyloksantyny, wyeliminować z diety nadmiar tłuszczów zwierzęcych, zrezygnować z papierosów, itp. Można też dołączyć do diety moczopędną witaminę B 6, witaminę E, kwas gammmalinolenowy (zawarty w oleju z wiesiołka), czy tłuszcze rybie z grupy omega 3.
Jednak w przypadku nasilonych dolegliwości
należy dokonać badań hormonalnych (z oceną poziomu estrogenów, progestagenów, prolaktyny, steroidów). A następnie - po ustaleniu przez endokrynologa ewentualnych zaburzeń rozważyć rozpoczęcie leczenia hormonalnego.
Wraz z wiekiem kobiety zmiany mastopatyczne mogą się pogłębiać.
Przyczyną jest zwykle zachwianie równowagi hormonalnej. Następuje wówczas przerost tkanki nabłonkowej i łącznej zrazików i przewodów sutka. W miąższu piersi pojawiają się włóknisto-torbielowate zgrubienia. Mogą one występować, jako małe ognisko lub zajmować cały miąższ w jednej lub obu piersiach. W badaniu dotykowym guzki przyrównywane są wówczas do „talerza pełnego grochu” Najczęściej stan ten pojawia się, jako dokuczliwy objaw w wieku 30-40 lat.
W późniejszym okresie zmiany włóknisto-torbielowe mogą okresowo powiększać się do dużych rozmiarów i być bolesne, szczególnie w okresie przedmiesiączkowym.
Wiąże się to z zatrzymywaniem wody w organizmie i obrzękiem tkanki włóknistej sutka. Rozpychanie tkanki włóknistej przez gromadzącą się w niej wodę powoduje bolesną drażliwość a czasem dotkliwy ból piersi.
Jak odróżnić guzy spowodowane torbielą od nowotworów złośliwych?
Torbiele zazwyczaj ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego, powiększając się i potęgując dolegliwości przed zbliżająca się miesiączką. Przy dotyku są okrągłe, miękkie i dość wyraźnie przesuwalne. Guzy złośliwe są natomiast twarde, nieregularnego kształtu, mało przesuwalne. Rzadko wywołują ból i zazwyczaj ich kształt i wielkość nie zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego.
Zmiany torbielowate piersi, poza rzadkimi wyjątkami nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.
Należy jednak pamiętać, że niektóre zmiany mastopatyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju zamian nowotworowych. Nie zawsze też badanie dotykowe pozwala odróżnić nieszkodliwe torbiele i włókniaki od złośliwych guzów nowotworowych - toteż u kobiet ze stwierdzoną choroba torbielową ważne jest wykonywanie regularnych mammografii.
Torbiele są spowodowane głównie przez zaburzenia hormonalne - toteż pierwszym krokiem w do ich leczenia jest badanie poziomu stężenia hormonów:
estradiolu, progesteronu, prolaktyny, luteotropiny, fillikulostymuliny i hormonów tarczycy. Oczywiście lekarz w oparciu o wstępne badanie i wywiad zaleci prawdopodobnie badanie wybranych hormonów i w miarę potrzeby zaleci odpowiednią kurację hormonalną. Trzeba też wiedzieć, że w przypadku dużych torbieli - mogą one być usuwane poprzez nakłuwanie, wyciągnięcie treści płynnej lub usuwanie chirurgiczne.
Nie każde bolesne obrzmienia piersi są spowodowane zmianami mastopatycznymi.
Kobiety karmiące powinny uwzględnić, że bolesne obrzmienie piersi lub jej części jest często objawem stanu zapalnego i ropniaka sutka. Dotyczy to również tych matek, które zaprzestały niedawno karmienia. W takich przypadkach trzeba zgłosić się po pomoc do swojego lekarza.
Chorobę sutka może niekiedy sugerować wyciek mleka z brodawki sutkowej u kobiet po skończonym karmieniu.
Rzadko jednak taki objaw jest poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza jeśli pojawia się w obydwu piersiach. Może natomiast świadczyć o nieprawidłowościach hormonalnych, tj. wzmożonym wydzielaniu hormonu przysadki -prolaktyny.
Warto podkreślić, że podwyższenie stężenia hormonu prolaktyny
może być też wynikiem zmniejszonego wydzielania hormonów tarczycy lub też pojawieniem się powoli rosnącego guza przysadki zwanego gruczolakiem. Zalecona przez lekarza kuracja hormonalna tarczycy eliminuje zwykle mlekotok.
Jeśli jednak wydzielina mleczna pojawia się wyłącznie w jednej piersi lub jest krwista
może wskazywać na obecność niezłośliwego nowotworu tzw. brodawczaka w przewodach mlecznych.
Zmiany brodawczakowe sutka występują w postaci rozlanych przerostów nabłonka w przewodach mlecznych, jak też w postaci torbieli.
Mogą też występować w postaci pojedynczych, dużych brodawczaków, znajdujących się w końcowych częściach mlecznych przewodów wyprowadzających. Ujawnienie się takich objawów wymaga pełnych badań diagnostycznych (mammografii, galaktografii, pobrania tkanki do badań), gdyż w takich zmianach istnieje też pewne prawdopodobieństwo raka piersi.
Inny dość częsty łagodny guz sutka to tzw. włókniakogruczolak.
W częstości występowania zajmuje drugie miejsce po zmianach mastopatycznych. Natomiast wśród guzowatych stwardnień ujawniających się w czasie wzrostu występuje najczęściej - częściej od nowotworów złośliwych.
Włokniakogruczolak pojawia się głównie u młodych i dojrzałych kobiet, gdyż jego rozrost pobudzają estrogeny, których poziom w tym okresie życia kobiety jest zwykle najwyższy.
Można takie guzy zidentyfikować palpacyjnie (przez dotyk),gdyż mają kształt jajowaty lub okrągły o powierzchni gładkiej lub zrazikowej, a ich wielkość waha się od ziarna grochu do dużego orzecha włoskiego, czy nawet mandarynki.
Włókniakogruczolak cechuje się wyraźnym odgraniczeniem od otaczającej tkanki sutka i posiada gumowatą i spoistą konsystencję.
Włókniakogruczolaki najczęściej umiejscawiają się w górno-zewnętrznym kwadracie piersi. Nigdy jednak nie powodują utraty prawidłowego kształtu sutka i nie zmieniają swej wielkości podczas cyklu miesiączkowego. Przypadki nagłego zwiększania się włokniakogruczolaka z towarzyszącym temu bólem mają miejsce rzadko i dotyczą głównie krwawego wylewu w obrębie guza.
Guzy lub nacieki miąższu sutka, szczególnie u młodych kobiet są najczęściej objawem chorób nienowotworowych
takich jak: stany zapalne, ogniska martwicze po urazie, torbiele, nowotwory łagodnych (włókniaki, gruczolaki, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, guzy liściaste), mogą to jednak być również nowotwory złośliwe.
W przypadku stanów zapalnych piersi, ropni czy ognisk martwiczych
stosuje się tzw. leczenie zachowawcze w postaci kuracji antybiotykowej lub przeciwzapalnej czasami też, w razie konieczności, skojarzone z chirurgicznym.
Stwierdzenie w pobranej tkance nowotworu złośliwego
np. raka, czy złośliwej postaci tzw. guza liściastego - wymaga jak najszybszego rozpoczęcia specjalistycznego leczenia onkologicznego.
Należy pamiętać, że badanie palpacyjne (dotykiem), nawet przez doświadczonego lekarza nigdy nie wystarcza do całkowitego i absolutnie pewnego wykluczenia zmian nowotworowych w piersiach.
Zazwyczaj wskazane są badania obrazowe – mammografia lub ewentualnie badanie USG piersi. Najczęściej do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest także wykonanie badania cytologicznego – PCI, które polega na pobraniu przy pomocy igły niewielkiej próbki komórek z podejrzanej zmiany , a następnie ich ocena przez doświadczonego lekarza patologa.
Czasami niezbędne może być usunięcie całego guzka, aby wykluczyć, że nie jest on nowotworem złośliwym.
Takie zabiegi powinny być wykonywane przez doświadczonych w leczeniu chorób piersi lekarzy chirurgów i zawsze zbadane mikroskopowo przez patologa.
Artykuł redakcyjny
Oprac.mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
linki sponsorowane, reklamy
wspieraj stawy - KOLAGEN_cito odżywki do włosów - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito piłka ręczna - KOLAGEN_cito renomowany kolagen - KOLAGEN_cito dobre produkty z kolagenem - KOLAGEN_cito krykiet - KOLAGEN_cito sport - KOLAGEN_cito najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki szałwiowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe brydż - Dezodorant_SuperDeo jogging - Dezodorant_SuperDeo podnoszenia ciężarów - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo żużel - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook