Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Chemioterapia paliatywna
Chemioterapia paliatywna polega na stosowaniu leków przeciwnowotworowych w przypadku stwierdzenia przerzutów odległych w innych narządach.
Ten rodzaj terapii
można również zastosować wtedy, gdy dojdzie do miejscowego nawrotu nowotworu w jelicie (wznowa miejscowa) lub gdy rak nacieka sąsiednie tkanki i narządy, a przeprowadzenie radykalnego zabiegu chirurgicznego nie jest możliwe.
W większości przypadków
to leczenie nie jest podejmowane z zamiarem wyleczenia pacjenta. Ma ono na celu przedłużenie życia pacjenta oraz zmniejszenie objawów związanych z występowaniem choroby nowotworowej oraz poprawienie jakości życia chorego. Pod wpływem tego leczenia może dojść do zahamowania wzrostu przerzutów odległych (jest to tzw. stabilizacja choroby) a nawet do zmniejszenia ich rozmiarów (tzw. częściowa regresja).
U bardzo niewielkiej liczby pacjentów,
u których zastosowano chemioterapię paliatywną obserwuje się nawet całkowite zniknięcie obecności przerzutów odległych (tzw. całkowita regresja). Jednak zawsze po trwającym różnie długo czasie dochodzi do nawrotu choroby nowotworowej. W niektórych przypadkach stosowanie chemioterapii paliatywnej może doprowadzić do takiego zmniejszenia wielkości przerzutów odległych, że możliwe jest ich usunięcie, co stwarza szansę na całkowite wyleczenie.
oprac. na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook