Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Nikodema, Albina Niedziela 15. Września 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Badanie kolonoskopowe jelita grubego
Po skończeniu 50 roku życia zaczęły mi dolegać hemoroidy. Gdy pojawiła się krew w stolcu zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu. Dowiedziałem się, że przyczyną krwawienia mogą być guzki krwawnicze lub polipy jelita grubego. Aby wykluczyć obecność polipów, zagrażającą w dalszej perspektywie nowotworem złośliwym i ustalić właściwą przyczynę krwawienia - lekarz zalecił badanie w Centrum Onkologii, gdyż w tym szpitalu rozpoczęto nowoczesne, kolonoskopowe badania służące wczesnemu wykrywaniu polipów i innych zmian w jelicie grubym. Ujawnienie na czas i usunięcie polipa, zabezpiecza na wiele lat przed rakiem jelita grubego. Badania są bezpłatne i zgłosić się może profilaktycznie każda osoba w wieku 50 – 65 lat, zarówno podejrzewająca u siebie obecność polipów jak i bez objawów choroby jelita grubego.

1. JAK ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIA KOLONOSKOPOWE?
2. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?
3. JAK PRZEBIEGA BADANIE KOLONOSKOPOWE?

Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu do dolnego odcinka przewodu pokarmowego (przez odbyt) giętkiego wziernika umożliwiającego dokładne obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. Celem badania jest wykrycie ewentualnych zmian, takich jak, owrzodzenia, uchyłki, oraz polipy, których usunięcie w przyszłości zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. W trakcie badania jest możliwe usuwanie polipów do 1 cm średnicy przy pomocy sprzężonych z kolonoskopem mikroskopijnych narzędzi operacyjnych. Tego typu niezłośliwe polipy dość często występują u osób w wieku powyżej 50 roku życia, a ich usunięcie w trakcie badania jest zwykle mało obciążającym zabiegiem ambulatoryjnym.
JAK ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIA KOLONOSKOPOWE?
Nie potrzeba skierowania od lekarza 1 kontaktu!
Na moją prośbę o skierowanie na badanie kolonoskopowe lekarz pierwszego kontaktu przypomniał mi, że do onkologia pacjent zgłasza się samodzielnie, bez skierowania, a przepustką na badania kolonoskopowe jest moje skończone 50 lat. Później dowiedziałem się, że potrzebne jest jednak wypełnienie przeze mnie specjalnej ankiety – która staje się przepustką na badania kolonoskopowe.

Na Mazowszu do Centrum Onkologii
W książce telefonicznej znalazłem telefon do wiodącego na Mazowszu ośrodka, jakim jest Centrum Onkologii w Warszawie. Na pytanie o badania kolonoskopowe - telefonistka z centrali połączyła mnie z Kliniką Gasteroenterologii. Spodziewałem się zajętego numeru, odmowy; bo kolejka, nie ten dzień, lekarz nieuchwytny, itp. Tymczasem miły kobiecy głos poinformował że, nie można zapisać się na badanie przez telefon - konieczne jest wcześniejsze osobiste zjawienie się w godz. 9 oo-14 oo w Centrum Onkologii i wypełnienie ANKIETY opisującej stan zdrowia. Terminy są jednak krótkie i już po kilku dniach będę zbadany. Następnego dnia zjawiłem się w Centrum Onkologii w Warszawie, przy ulicy Roentgena 5 (Warszawa - Ursynów) i po wjechaniu na 9 piętro do Kliniki Gasteroenterologii wypełniłem ANKIETĘ kwalifikująca do badań.

Wypełniam ankietę kwalifikujacą do badań.
Wyraziłem w niej zgodę na wykonanie kolonoskopii w ramach profilaktycznego Programu Badań jelita gubego. Przed badaniami musiałem jednak odpowiedzieć TAK lub NIE na pytania ANKIETY. Te pytania dotyczyły:- obecności krwi w stolcu (jeśli masz hemoroidy – zawsze zaznacz NIE)- istotnej zmiany rytmu wypróżnień, bez wyraźnego powodu, zaistnienia bez powodu biegunek lub zaparć?- chudnięcia lub anemii, których przyczyna jest nie znana?Zgodnie z prawdą zaznaczyłem trzy razy NIE, gdyż nie zdarzyły mi się te przypadłości. Odpowiedź TAK - WSKAZYWAŁABY NA WYSOKIE RYZYKO OBECNOŚCI POLIPÓW LUB CHOROBY NOWOTWOROWEJ. Następne pytanie ANKIETY dotyczyło chorych na raka w mojej rodzinie. Chodzi w nim o pokrewieństwo I stopnia - głównie o chorych na raka rodziców. (Pokrewieństwo z tak bliską osobą chorą na raka zwiększa ryzyko tej choroby).

Czy badanie jest bolesne i obciążające?
Zapytałem też dyżurnego lekarza, czy badanie jest długie i obciążające i czy wymaga znieczulenia. - Znieczulenie jest niepotrzebne, gdyż badanie nie boli, trwa około 30 minut - otrzymałem odpowiedź. U mnie akurat się sprawdziła zapowiedź lekarza . Dzisiaj już wiem po rozmowach z innymi osobami które przeszły zabieg kolonoskopii, że często badanie jest jednak bolesne, gdyż zdarza się stan zapalny w jelicie u wielu pacjentów lub jelito jest naturalnie wysoce drażliwe. Dlatego badanie często boli i znieczulenie może być wielu osobom potrzebne.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?
Po pierwsze dobrze jest zaplanować 1-2 dniowy urlop na przygotowanie się do badania.
Otrzymana przy zapisie ulotka informuje bowiem, że konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita przed badaniami, przy pomocy otrzymanego w szpitalu środka przeczyszczającego. Następnie obowiązuje jednodniowa poprzedzająca badanie głodówka połączona z piciem dużych ilości wody.
W praktyce, najkorzystniej jest od 2 dnia przed badaniem stosować dietę płynną (tylko zupy i soki), a w dzień przed badaniem o godz. 15 oo zastosować wręczony nam środek przeczyszczający.

I UWAGA! -OD MOMENTU WYPICIA PŁYNU PRZECZYSZCZAJĄCEGO – DO CHWILI BADANIA W DNIU NASTĘPNYM NIE NALEŻY NIC JEŚĆ!
Wskazana jest od razu obfita dieta płynna. Należy wypić pierwszego dnia 3-5 litrów wody! - w dawkach szklanka, co pół godziny. Najlepiej jest pić niegazowaną wodę mineralną. Dopuszczalne są bardzo słabe, łagodnie działające napary z ziół: herbatka rumiankowa, zielona herbata, itp. ( Ale uwaga niedozwolona jest mocna herbata, czy esencjonalne zioła.) Od momentu przyjęcie środka przeczyszczającego przeciwskazane jest mleko,zupy,napoje gazowane, kawa oraz soki owocowe!
Następnego dnia - jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych - kontynuujemy powyższą dietę ograniczoną tylko do całkowicie klarownych płynów.


Oczyszczenie jelita przed badaniem
Normalną reakcją po zażyciu środka przeczyszczającego są liczne wypróżnienia, pod sam koniec samą treścią płynną. Pełne działanie przeczyszczające POWINNO NASTĄPIĆ po 5-8 godzinach.
W moim przypadku nastąpiło dopiero po 8 godzinach, jednak w przypadkach, o których dowiedziałem się od innych badanych – liczne wypróżnienia zaczynały się znacznie wcześniej.
Dzięki środkowi przeczyszczającemu i ograniczeniu diety do dużej ilości wody (i wysoce klarownych płynów) jelito zostanie dokładnie oczyszczone, co umożliwi dobrą widoczność urządzeniu optycznemu kolonoskopu.
JAK PRZEBIEGA BADANIE KOLONOSKOPOWE?
Na początek lewatywa
W chwili zgłoszenia się na badanie – pacjent otrzymuje lewatywę ze specjalnego płynu dokładnie oczyszczającego jelito grube. Po wypróżnieniu treści lewatywy (co trwa kilkanaście minut) lekarz przystępuje do badania właściwego.

Badanie właściwe
Ułożony na leżance na lewym boku nie odczuwam dyskomfortu w czasie wkładania długiego giętkiego wziernika kolonoskopu do dolnego odcinka mojego przewodu pokarmowego. Lekarz ręcznie sterujący ruchem kolonoskopu ostrzega mnie, że jelito może na moment zaboleć, gdy przewód z wziernikiem optycznym pokonuje „ostry zakręt” w tzw. części esicznej. W tym momencie odczuwam chwilowe „pieczenie” w jelitach - natychmiast jednak zapominam o bólu, gdyż przed oczyma widzę kolorowy obraz bezpośredniej transmisji z wnętrza mego jelita.

Na ekranie dużego monitora ustawionego przede mną, ( obserwuję obraz jednocześnie z badającym mnie lekarzem) przesuwa się powoli wnętrze bladoróżowego, karbowanego, przewodu jelita. Oko wizjera wędruje powoli przez tzw. zstępującą część okrężnicy. Przed moimi oczyma przesuwają się kolejne odcinki jelita. Polipów na razie nie ma.
powiększ
Nieco bolesne „zakręty”
W tzw. zagięciu śledzionowym kolejny ostry zakręt. Znów delikatny chwilowy ból. Ścianki jelita – po podrażnieniu przez kolonoskop – kurczą się i ściśle przylegają siebie. Obraz w monitorze nagle niknie! - To odruch mimowolny, trzeba chwilkę poczekać, aż jelito „przyzwyczai się” do aparatury i rozkurczy ponownie do pełnej szerokości. Gdy to się staje – obraz powraca i „oko” kolonoskopu wędruje do tzw. części poprzecznej okrężnicy.
Przebyliśmy blisko ¾ długości jelita i polipów na szczęście ciągle nie ma.

Nie pić soków owocowych przed badaniem!
Penetracje optyczną zaczyna w pewnym momencie utrudniać nieznanego pochodzenia „czarna maź” - przylegająca do ścianek jelita. To osad kału pozostały prawdopodobnie z nieklarowanego soku owocowego – znajdujący się tutaj wskutek błędu dietetycznego. (Wydawało mi się, że w tym soku „nic nie ma”.)
Tłumaczę się, że otrzymana instrukcja przygotowania się do badań pozwalała pić klarowne soki, zabraniała zaś tylko tych, które mają widoczne drobiny, np. pomidorowego. (Moim zdaniem instrukcja nie powinna dopuszczać żadnych soków owocowych, a tylko wodę mineralną lub zwykłą. ( Jak też bardzo rozwodnioną zieloną herbatę, czy rumiankową.)

Kolonoskop ma funkcję „odsysania” nadmiaru płynów.
Razem z nimi odsysa osad z soku owocowego. Pomimo tej funkcji ściany jelita nie są widoczne tak dobrze, jak wcześniej. Momentami pojawiają się mroczki utrudniające dostrzeganie ścianek. Udaje się jednak kontynuować badanie. Najwięcej polipów spotyka się w pierwszych i środkowych częściach okrężnicy – informuje lekarz. U mnie w tej lokalizacji były tylko maleńkie 2 polipy.

Miejsce gdzie usuwanie polipa jest utrudnione – kątnica o cienkich ściankach
Docieramy wreszcie do końca jelita – do kątnicy. Tutaj na ekranie nagle zauważam okrągłą wypukłość dużego polipa. Ma średnicę 1 cm, Teraz powoli cofamy się na powrót. W drodze powrotnej zauważamy jeszcze 1 małego polipa – o średnicy 2 mm.


- „Duży” polip jest w nietypowej lokalizacji- komentuje lekarz.
Kątnica jest trudno dostepna i ma cienkie ścianki. Do usunięcia dużego polipa trzeba się specjalnie przygotować, oczyścić jelito z mętnego soku. Czeka mnie druga wizyta – już na mikrooperację.

- Przystępujemy do usunięcia małych polipów! – zaskakuje mnie błyskawiczną decyzją.
Kolonoskop umożliwia nie tylko dokładny ogląd grubego i znalezienie polipów w jelicie grubym, ale i endoskopowe ich usunięcie. W przewodzie kolonoskopu kryją się bowiem maleńkie narzędzia operacyjne umożliwiające usunięcie polipa. Lekarz diagnosta może w momencie znalezienia polipa błyskawicznie wejść w rolę chirurga i przystąpić do operacji. Przebieg tej operacji może obserwować na ekranie monitora również pacjent. Na ekranie monitora widzę, jak główica operacyjna kolonoskopu zbliża się i wycina maleńkiego polipa, ze ścianki jelita. Ku memu zdziwieniu nie czuję bólu. Na ekranie pojawia się tylko w miejscu cięcia mała chmurka krwi, która na moment zasłania widoczność.

Wyjęcie kolonoskopu jest prawie niezauważalne.
To już koniec operacji – oświadcza lekarz. - Do usunięcia dużego polipa musimy mieć lepszą widoczność. Zabieg wymaga dużej precyzji, gdyż polip usytuowany jest on w nietypowym miejscu, w którym ścianka jelita jest stosunkowo cienka. Dobrze jest też zbadać wcześniej krzepliwość krwi, co ma znaczenie przy usuwaniu dużego polipa.

Zapis na uzupełnienie operacji kolonoskopowej
Następnego dnia zapisuję się telefonicznie na konsultację medyczną w sprawie kolonoskopowego wycięcia ostatniego polipa. Teraz mój niepokój przed operacją jest minimalny, gdyż wiem, że jest to mało obciążający zabieg. Wiem też, że po jego usunięciu będę miał przez około 10 lat poczucie bezpieczeństwa onkologicznego. Tyle bowiem czasu trwa wzrost dużego 1 cm polipa, jaki został znaleziony w mojej okrężnicy.
notował Edward Ozga Michalski
OD REDAKCJI - TO WARTO WIEDZIEĆ
W każdej większej aglomeracji jest wiodący szpital onkologiczny, gdzie można przeprowadzić powyższe badanie! Bezpłatne badania przesiewowe wykonywane są w 85 ośrodkach w całej Polsce, których lista podana jest na stronie: http:// www . coi . waw . pl - w zakładce: Program badań przesiewowych ( oraz pod numerem 022 546 30 80 i 022 546 30 10).
Na powyższej stronie internetowej znajdują się adresy wszystkich ośrodków wykonujących kolonoskopowe badania przesiewowe oraz informacje, jak zgłosić się do udziału w programie. Skierowaniem na badanie jest specjalna ankieta (do pobrania na stronie www) wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Ankietę należy dostarczyć bezpośrednio lub pocztą. Najlepiej jest wydrukować i ankietę/kwestionariusz i w ramach zgłoszenia przesłać do wybranego ośrodka, który wyznaczy termin i zaprosi na badanie.

Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.
Do badań kwalifikują się:
- wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Nie są kwalifikowani pacjenci, którzy mieli wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
WYKRYĆ RAKA JAK NAJWCZEŚNIEJ!!!
Komentuje prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie:
Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego za pomocą kolonoskopii jest prowadzony w Polsce od 2000 roku i należymy do 1/3 krajów Europy, gdzie w ogóle są prowadzone takie badania. Ich główną zaletą jest nie tylko możliwość wykrywania wczesnych postaci raka, ale także usuwania polipów, dzięki czemu w perspektywie wieloletniej spadnie liczba nowych zachorowań. Początek programowi dały dane epidemiologiczne z końca lat 90., które wskazywały, że w Polsce jest najniższy odsetek 5-letnich przeżyć w przypadku raka jelita grubego w Europie, poniżej 25 proc. Najnowsze informacje z Centrum Onkologii przynoszą dużą dozę optymizmu. Już nie jesteśmy na szarym końcu Europy, odsetek przeżyć przekroczył 35 proc.
Teraz trzeba zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą programu badań przesiewowych, bo z tym rzeczywiście nie jest dobrze.
opracowanie redakcyjne
linki sponsorowane, reklamy
produkty na cellulit - KOLAGEN_cito kolagen na cerę - KOLAGEN_cito jazda na rolkach - KOLAGEN_cito paralotniarstwo - KOLAGEN_cito gra w kręgle - KOLAGEN_cito zadbana kobieta - KOLAGEN_cito redukcja zmarszczek - KOLAGEN_cito judo - KOLAGEN_cito na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki szałwiowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe surfing - Dezodorant_SuperDeo windsurfing - Dezodorant_SuperDeo ranking dezodorant - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo piłka ręczna - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook