Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Czwartek 21. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
AROMATERAPIA - Leczniczy zapach łąki
Lubimy latem wejść na łąkę pełną pachnących kwiatów , lub do lasu i od razu czujemy się zdrowsi, odmłodzeni, pełni energii. Dzieje się tak dzięki energetyzującemu i kojącemu działaniu zapachów roślinnych. Już w starożytności zauważono, że esencje zapachowe z kwiatów, liści, igliwia, owoców i kory, w postaci olejków eterycznych, pobudzają energetycznie, poprawiają nastrój i mają właściwości lecznicze. Dzisiaj wielu specjalistów porównuje ich działanie do roli hormonów, gdyż mikroskopijne ilości wywołują silną pozytywną reakcję organizmu.
Co się dzieje z zapachem w nosie?
Lotne cząsteczki związków zapachowych i składniki olejków eterycznych unoszące się w powietrzu są wchłaniane w receptorach węchowych i stąd bez trudu przenikają przez bariery w mózgu. Udowodniono przy tym, że ich działanie to nie tylko efekt psychologiczny, notabene bardzo ważny dla zdrowia. Olejki wchłonięte do krwi docierają, jako lek, do wszystkich organów ciała.
Jak długo czekamy na efekt leczniczy?
Cudowną własnością olejków eterycznych jest szybkość, z jaką mobilizują organizm do walki z dolegliwościami. Dzieje się tak, gdyż droga bodźców węchowych od receptorów w błonie śluzowej nosa do mózgu jest najkrótsza i najbardziej bezpośrednia w porównaniu z drogą innych bodźców. Dzięki temu nasz mózg reaguje na mikroskopijne ilości pyłku w powietrzu jak na silny lek. Np.olejek jaśminowy w ciągu kilku minut podnosi ciśnienie osobom cierpiącym na niedociśnienie. Podobnie szybko działają inne zapachy, dając lecznicze efekty.
Jak leczy zapach?
Największą tajemnicą olejków jest ich wszechstronne działanie. Jak ustalili naukowcy, zapachy nie tylko przenikają do krwi jako lecznicze substancje chemiczne, ale swoiście sterują pracą mózgu, wywołując tym efekty lecznicze. Wywołują też silną reakcję neurofizjologiczną, nieco podobną do narkotyku, tyle, że bez skutków ubocznych. Szczególnie widoczny jest wpływ zapachów na nastroje. W badaniach elektrokardiograficznych ustalono, że zapach lawendy lub mięty pieprzowej wywołuje w mózgu fale alfa, pojawiające się tylko w czasie pełnej relaksacji lub medytacji. Nie trzeba tłumaczyć, że działa to regenerująco na układ nerwowy i cały organizm. Co więcej, relaksacja i fale alfa korzystnie wpływają na pracę serca, obniżają ciśnienie krwi i… pobudzają układ odpornościowy do walki z mikrobami.
Co leczą olejki eteryczne?
Olejki eteryczne zadziwiają wszechstronnością działania. Leczą infekcje dróg oddechowych - działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Pomagają w kłopotach gastrycznych, służąc jako środki żółciopędne, spazmolityczne. Działają dezynfekująco i aseptycznie na skórę, pobudzają jej ukrwienie, odświeżają, leczą zakażenia grzybicze i bakteryjne. Wiele zapachów roślinnych skutecznie poprawia samopoczucie, łagodzi bóle mięśni, migreny uspokaja, eliminuje stres i łagodzi nerwice.
Co można polecić na przeziębienie?
Na przykład olejek cyprysowy i lawendowy, które pomogą ochronić błony śluzowe nosa i gardła przed wirusami kataru i przeziębienia. Dzięki nim możemy uniknąć kłopotliwego i długotrwałego zapalenia zatok. Olejki z mięty i eukaliptusa udrażniają drogi oddechowe, złagodzą stany zapalne i pomogą w wykrztuszaniu flegmy, która zalega w oskrzelach. Prawdziwym jednak wymiataczem dróg oddechowych z gęstej wydzieliny - flegmy pełnej wirusów i bakterii - jest olejek anyżowy.
A co z bakteriami chorobotwórczymi i grzybami?
Bardzo ważne jest działanie aseptyczne olejków, które jako jedne z nielicznych środków leczniczych potrafią walczyć z wieloma trudnymi nawet dla antybiotyków bakteriami oraz grzybami. Mistrzem w walce z grzybami, bakteriami a nawet prawie niezniszczalnymi wirusami grypy jest olejek z drzewa herbacianego (nie mylić z krzewem herbaty, z którego zbieramy liście do przyrządzania napoju do picia). Olejek ten jest używany do antygrzybiczych kremów, maści do pielęgnacji ciała, itp.
O olejkach wiemy już dużo, jednak zupełną nowością jest to, że zapobiegają nowotworom
Wiele składników olejków eterycznych, w dobrze kontrolowanych modelach badawczych, dowiodło swego działania chroniącego przed rakiem. Zwraca uwagę fakt, ze za jedną z najskuteczniejszych substancji ochronnych uznano związek chemiczny z grupy terpenów - limonen. A dlaczego ów fakt zwraca szczególną uwagę? Otóż, jedna z form strukturalnych limonenu jest podstawowym składnikiem olejku sosnowego. Mało który wczasowicz zdaje sobie sprawę, ze przez parę tygodni "leśnego urlopu' jego organizm penetruje kilka kilogramów olejków eterycznych a wtedy, gdy las jest sosnowy, to dawka limonenu będzie tak wysoka, iż może powstrzymać procesy nowotworowe. Działanie prewencyjne limonenu może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni po powrocie w miejskie pielesze.
Czy jest coś cudownego w olejkach eterycznych?
Lekarze japońscy udowodnili, że olejek jaśminowy wywołuje w ciągu kilkunastu sekund ożywienie równe filiżance mocnej kawy, podany zaś w chwilę później olejek lawendowy zaś działa odwrotnie - kojąco i uspokajająco. Te efekty to już wspomniana na wstępie reakcja neurofizjologiczna na bodźce chemiczne wywoływane przez olejki lotne wydzielane przez rośliny. Oddziaływają one podobnie, jak do narkotyków - euforyzująco - tyle, że delikatnie i bez skutków ubocznych, jakie wnoszą narkotyczne trucizny. Odwrotnie -błogostan wywoływany olejkami wyzwala pozytywne reakcje fizjologiczne, które poprawiając nastrój - podnoszą kondycję zdrowotną ciała. Lista tych dobroczynnych efektów jest ciągle uzupełniana nowymi skutkami zdrowotnymi. Słowem okazało się, że aromaterapia niosąc przyjemność i radość daje jednocześnie zdrowie.
.
.
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij