Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Apolinarego Wtorek 23. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Styl życia a wytrzymałość kości
Człowiek wyróżnia się spośród żywych organizmów bardzo dużą zdolnością adaptacji do warunków bytowania. Zwłaszcza kości mogą dostosować swoją wielkość, kształt i strukturę wewnętrzną do zmieniających się obciążeń i funkcji fizycznych ciała. Przykładem jest przebudowa ciała przez sportowców wyczynowych, czy osoby pracujące w ekstremalnych warunkach. Możemy więc założyć, że nasz organizm na ogół wie, jak ma się rozwijać w konkretnych warunkach, jeśli dostarczymy mu niezbędnych składników pokarmowych i nie będziemy szkodzić swym zachowaniem i nawykami. Dotyczy to nie tylko okresu wzrostu i dojrzewania, decydującego dla poprawnej budowy kośćca, ale i całego życia.
Jakie są najczęstsze przyczyny zahamowań w rozwoju kośćca u młodych osób?
Nieodpowiednia dieta, niedostatek światła słonecznego, choroby utrudniające kościotworzenie, nieodpowiednia aktywność fizyczna, nadużywanie papierosów. Wśród chorób ważnymi przyczynami są zaburzenia hormonalne (objawem są zaburzenia miesiączkowania), zaburzenia metaboliczne, jadłowstęt, alergie pokarmowe.
Dieta buduje kości
Niewłaściwa aktywność fizyczna

Co to znaczy niewłaściwa aktywność fizyczna dla budowy kości?
Kościotworzeniu sprzyja umiarkowana aktywność fizyczna, o cechach które omówimy poniżej. Zarówno brak ruchu jak i jego nadmiar mogą spowodować nieprawidłowy rozwój kości.
Jakie są optymalne warunki kościotworzenia?
Umiarkowane obciążenia kręgosłupa i nóg są niezbędnym warunkiem poprawnego wzrastania dzieci i młodzieży i regeneracji kości u dorosłych. Dzięki takim obciążeniom organizm buduje optymalny układ beleczek kostnych. Najbardziej zbliżone do idealnych są warunki występujące podczas marszu. W czasie chodzenia dochodzi do niewielkich, rytmicznie powtarzających się obciążeń, które są sygnałem optymalnie sterującym budową i przebudową szkieletu.
Co wiemy o wpływie pływania, czy jazdy na rowerze na proces kościotworzenia?
Pływanie i jazda na rowerze, jakkolwiek wpływają na sprawność układu krążenia i oddechowego znacznie efektywniej niż zwykłe chodzenie, nie wywołują pożądanych obciążeń pionowych, a więc nie mają istotnego znaczenia we wzmacnianiu szkieletu.
Jak nadmierne obciążenia wpływają na kości?
Nadmierne obciążenia powstające przy znacznej otyłości lub dźwiganiu dużych ciężarów w czasie pracy lub treningu siłowego powodują intensywny proces przebudowy kostnej. Towarzyszące temu długotrwałe przeciążenia mięśni, ścięgien i więzadeł mogą prowadzić do przewlekłych zapaleń w obrębie układu ruchu. Jeśli przy treningu występuje ból, organizm broni się zmieniając kierunek obciążeń. Działające siły zaczynają rozmijać się z osiami fizjologicznych obciążeń, co staje się przyczyną wtórnych zmian zapoczątkowujących procesy zwyrodnienia stawów.
Niektóre panie uprawiające sporty wyczynowe boją się zaburzeń hormonalnych. Czy mają rację?
Niestety, tak. Sport wyczynowy, u dziewcząt i kobiet uprawiających intensywny trening może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i utraty równowagi hormonalnej. Nierzadko osoby takie mają niższą masę kostną w stosunku do swych niewysportowanych rówieśniczek.
Czy palenie papierosów zakłóca przebudowę kości?
Uzależnienie od nikotyny, zwłaszcza w młodym wieku utrudnia osiągnięcie należnej masy kostnej. Przewlekłe zatrucie produktami spalania tytoniu zakłóca budowę tkanki kostnej. Obniża również wydolność układu krążenia i oddechowego, co utrudnia podjęcie odpowiedniej dla wieku aktywności fizycznej. Niedobór masy ciała będący efektem palenia powoduje również ,że kości są cieńsze i mniej odporne na urazy niż kości osoby niepalącej.
Choroby utrudniające kościotworzenie, używki
Alergia pokarmowa na mleko i produkty mleczne.

Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia

Zaburzenia miesiączkowania występujące u dorastających kobiet nie są rzadkim zjawiskiem. Niedobory hormonów estrogenowych mogą mieć silny i trudny do odwrócenia wpływ na powstającą tkankę kostną szczególnie w sytuacji, gdy problem trwa dłużej niż rok. Przyczyna nieprawidłowego miesiączkowania powinna być badana przez ginekologa i poddana leczeniu.

Nieprawidłowe miesiączkowanie u młodych kobiet często mają podłoże czynnościowe i ich przyczyną są problemy emocjonalne.

Jadłowstręt psychiczny (zwany anoreksją) jest szczególnie szkodliwy dla budowy prawidłowego układu kostnego, gdyż dotyczy przeważnie młodych dziewcząt. U podstaw choroby leży zaburzenie obrazu własnego ciała. Nieustanne przekonanie, że kształty ciała są zbyt obfite prowadzi do obsesyjnego odchudzania. Stosowanie wyszczuplającej diety drastycznie zubaża organizm w substancje niezbędne do budowy kości. Niedobór masy ciała powoduje brak fizjologicznych obciążeń kości, które są bodźcem dla kościotworzenia. Wtórnym objawem jest brak apetytu, niemożność zjedzenia na raz normalnej porcji jedzenia, nudności i wymioty. W zaawansowanej fazie chore nie mają miesiączek, znajdują się w stanie wyniszczenia. Szczytowa masa kostna jest przeważnie bardzo niska i stawia osoby z anoreksją w grupie najwyższego ryzyka osteoporozy.
Podwyższone ryzyko złamań u osób w wieku dojrzałym
��
Po 30 roku życia rozpoczyna się nieuchronny proces utraty wapnia z kości.
Zjawisko to można do pewnego stopnia powstrzymać poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Równie pożądana jest eliminacja nawyków sprzyjających resorpcji kostnej: warto powstrzymać się przed spożywaniem dużych ilości kawy i innych produktów bogatych w kofeinę (coca-cola, pepsi-cola), paleniem papierosów, wystrzegać nadużywania alkoholu. Panie w okresie przekwitania powinny rozważyć przyjęcie tak zwanej hormonalnej terapii zastępczej stanowiącej jedną z najważniejszych barier ochronnych przed postępem osteoporozy.
W wieku podeszłym do całego wachlarza zagrożeń utrata masy kostnej, na który trudno mieć wpływ (osłabienie wydolności ogólnej organizmu, choroby towarzyszące) dołącza się tendencja do upadków.
Najbliższe otoczenie starszego człowieka być urządzone w ten sposób, by uwzględniać problemy z poruszaniem się, możliwość wystąpienia zaburzeń równowagi. Istotne jest usunięcie tak często spotykanych w naszych domach przeszkód i pułapek mogących stać się przyczyną groźnego upadku:
  • Podłoga śliska lub pokryta łatwo przesuwającymi się matami o brzegach ułatwiających potknięcie, sznury, kable i wysokie progi to częste pułapki, w które wpadają nogi starszej osoby. Najlepsza jest jednolita niezbyt śliska wykładzina lub dywan rozłożony od ściany do ściany. Niezwykle istotne jest stałe utrzymywanie porządku.
  • Łazienka wymaga wyeliminowania lub bezpiecznego przykrycia śliskich kafelków podłogowych, niedopuszczenia do gromadzenia się wody na podłodze, zamontowania uchwytów przy toalecie, wannie i prysznicu, zainstalowania deski toalety na wysokości umożliwiającej łatwe wstawanie
  • Oświetlenie w mieszkaniu starszej osoby powinno być dostatecznie jasne, szczególnie na schodach i w przedpokojach, jednak nie powinno razić i oślepiać.
  • Należy również pamiętać, że meble są często dla starszej osoby pomocą w poruszaniu się. Nie powinny być chwiejne. Duży problem może sprawiać zbyt wysokie lub zbyt niskie łóżko
  • Telefon w mieszkaniu starszej osoby powinien być dostępny także z podłogi
.
Lek med. Piotr Tederko
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook