Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Dominika, Pankracego Środa 12. Maja 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza
Mianem zmian zwyrodnieniowych określamy zniekształcenia będące efektem przewlekłego przeciążenia i zużycia stawów. Badanie radiologiczne wykrywające zmiany zwyrodnieniowe nie jest dowodem na istnienie choroby. Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwana także artrozą lub gośćcem zwyrodniającym) - to przede wszystkim bóle i ograniczenie zakresu ruchów.
Na czym polega schorzenie?
Bóle stawów, najczęściej związane z ich obciążaniem ( w zaawansowanej fazie także bóle spoczynkowe), ograniczenie zakresu ruchów mogą być efektem nieodwracalnego i postępującego procesu zużycia szkieletu. Choroba rozpoczyna się zwykle od chrząstki stawowej obejmując wszystkie elementy tworzące połączenie kostne. Dolegliwość dotyka zwykle osoby po 50 roku życia, zdarza się jednak i u osób młodszych. U 50 procent chorych pytanie o przyczynę choroby zwyrodnieniowej pozostaje bez odpowiedzi.
Jakie stawy chorują najczęściej?
Zwyrodnienie może dotknąć każdego stawu naszego ciała. Artroza najczęściej rozwija się w stawach uprzednio uszkodzonych w wyniku np. procesu zapalnego, złamania, czy wady wrodzonej. Niektóre stawy są szczególnie predysponowane do zmian związanych ze zużyciem.
Stawy kręgosłupa.
Kręgosłup, zwłaszcza lędźwiowy, wydaje się najbardziej podatnym na zużycie elementem szkieletu. Postawa dwunożna, wywołująca charakterystyczne dla człowieka wygięcie kręgosłupa lędźwiowego zwane lorodzą, jest stosunkowo świeżym nabytkiem ewolucyjnym. Bóle krzyża doświadczane przez 80% współczesnej populacji, to cena jaką płacimy za wyprostowana postawę. Otyłość i siedzący tryb życia sprawiają, że dolegliwości kręgosłupowe urastają do rangi choroby cywilizacyjnej. Na 5 kręgów lędźwiowych i ich połączenia przypada rola przenoszenia olbrzymich obciążeń (do największych dochodzi np. podczas podnoszenia z ziemi ciężaru w pozycji z wyprostowanymi kolanami), amortyzacji wstrząsów i zapewnienia dużej ruchomości. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa określane mianem spondylozy, obserwowane są u co czwartej osoby, która przekroczyła 40 rok życia. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, prócz bólów krzyża, może powodować dolegliwości promieniujące do kończyn, osłabienie mięśni na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych, lub samego rdzenia kręgowego. Zmiany neurologiczne występują również w niektórych przypadkach choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego.
Stawy biodrowe
łączą kości udowe z panewkami miednicy. Zwyrodnienie stawów biodrowych - to schorzenie typowe dla osób w podeszłym wieku (zmiany radiologiczne stwierdza się u 4 % osób po 60 roku życia, jednak dolegliwości wykazuje co 50-100 osoba z tej grupy wiekowej). Na chorobę zwyrodnieniową biodra narażone są osoby po urazach biodra, a także te, które w dzieciństwie cierpiały na dysplazję, czyli niedorozwój stawu.
Stawy kolanowe
wyróżniają się skomplikowaną budową i złożoną mechaniką ruchu. Ulegają przeciążeniom i szybszemu zużywaniu w przypadku wszelkich zaburzeń statyki kończyny dolnej. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych zdarza się najczęściej u kobiet z nadwagą i konstytucjonalnymi, bądź nabytymi wadami kończyn dolnych, takich jak: tak zwane kolana koślawe, kolana szpotawe czy płaskostopie.
Stawy rąk
są częstym siedliskiem zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w podeszłym wieku. Większość przypadków jednak nie powoduje silnych bólów. Choroby stóp – płaskostopie poprzeczne czy koślawość dużego palca, mogą stać się przyczyną bolesnych i głębokich zniekształceń połączeń kostnych śródstopia i palców. Zmiany związane ze zużyciem obserwuje się również w tkankach tworzących staw skokowy, barkowy, połączenia skroniowo-żuchwowe.
Kto jest zagrożony chorobą zwyrodnieniową stawów?
Każdy uraz kości budującej staw zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych. Na skutek złamań może dojść do zniekształcenia powierzchni stawowych, uszkodzeń chrząstki wyściełającej zakończenia kostne, zmiany w osiach rozkładu obciążeń stawu. Gromadzący się w jamie stawu krwiak czy pourazowy odczyn zapalny należą do czynników powodujących korozję chrząstki stawowej.
Istnieją choroby metaboliczne zwiększające ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Należą do nich dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, krzywica czy cukrzyca. Zaobserwowano przypadki wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych u młodych mężczyzn nadużywających alkoholu.
Do szczególnej grupy pacjentów należą osoby z wrodzonymi wadami stawów. Najczęstszą z tych chorób jest dypslazja stawu biodrowego – choroba, z którą rodzi się co setne dziecko. Większość przypadków daje się uleczyć przez stosowanie w pierwszych miesiącach życia prostych aparatów ortopedycznych. Brak rozpoznania lub nieprawidłowe leczenie potęguje ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej biodra już w młodym wieku.
Co się dzieje w stawie – czyli jak rozwija się choroba?
Przeciążenie powoduje nadmierny ucisk na chrząstkę stawową, która staje się cieńsza i traci sprężystość. Dodatkowe szkodliwe znaczenie ma powtarzający się w objętym chorobą stawie proces zapalny. Dochodzi do przebudowy tkanki kostnej pod chrząstką. Zniekształcenie elementów chrzęstnych i kostnych stawu sprawia, że więzadła stabilizujące staw stają się zbyt luźne. Rozchwianie stawu sprzyja przeciążeniom, a następnie ich kostnieniu przyczepów tych więzadeł. W sąsiedztwie stawu tworzą się osteofity. Rozrastające się osteofity i degeneracja chrząstki stawowej prowadzą do postępującego ograniczenia zakresu ruchów. Dodatkowe znaczenie w tworzeniu bolesnych przykurczów mają niezależne od woli odruchy obronne mięśni związane z unikaniem pozycji wywołujących ból. Nadmierne napięcie mięśni nie dość, że utrzymuje staw w nieprawidłowym położeniu, ale samo staje się źródłem dyskomfortu. W zaawansowanym stadium zmiany zwyrodnieniowe nie ograniczają się do kości i chrząstki, powodując degenerację wszystkich rodzajów tkanek miękkich budujących staw.
Organizm usiłuje odbudować uszkodzenia. Nie będąc jednak w stanie odtworzyć wysoko zróżnicowanych tkanek takich jak chrząstka stawowa czy ścięgno, zastępuje je niepełnowartościową bliznową tkanką łączną.
Leczenie i profilaktyka
Długotrwała choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga systematycznego i indywidualnego programu leczenia i usprawniania cierpiącej osoby
Pomoce ortopedyczne. Odciążenie chorej okolicy likwiduje najważniejszą przyczynę choroby. Osoba ze zwyrodnieniem kolan lub stawów biodrowych powinna pokonać opór psychiczny i nauczyć się chodzić o kulach. W użyciu znajdują się wkładki ortopedyczne i urządzenia odciążające lub stabilizujące rozchwiane stawy.
Ruch. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa najlepszym stabilizatorem i wspornikiem chorego kręgosłupa są własne mięśnie. Regularne ćwiczenie mięśni brzucha, pośladków i okolic przykręgosłupowych pozwoli osobom dotkniętym spondylozą poprawić sprawność i ograniczyć bóle.
Właściwie prowadzone ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza z użyciem systemów bloczków i podwieszek, pozwalają na odzyskanie utraconego zakresu ruchów, rozluźniają mięśnie, odciążają zmęczone uciskiem chrząstki stawowe. Stwierdszono, że dla właściwego odżywienia chrząstki stawu kluczowe znaczenie mają zmiany ciśnienia panującego w stawie. Efekt taki można osiągnąć za pośrednictwem odpowiednio dobranych ćwiczeń i masaży.
Leki. Współczesna farmakoterapia dysponuje bogatym arsenałem środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Większość pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów zna dostatecznie dobrze swą dolegliwość, by określić jaki lek jest skuteczny i po którym można spodziewać się objawów niepożądanych, takich jak bóle brzucha, mdłości i odbijania powodowane podrażnieniem żołądka, dwunastnicy czy wątroby. Ostatnio w leczeniu zmian zwyrodnieniowych pojawiły się preparaty mające pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Należą do nich: przyjmowany doustnie siarczan glukozaminy, wstrzykiwany do jamy chorego stawu kwas hialuronowy, a także rozmaite preparaty homeopatyczne.
Fizykoterapia. Niekiedy w opanowywaniu przewlekłego zespołu bólowego pomocne są zabiegi fizykalne. Zastosowanie głębokiego ciepła (okłady z parafiny czy nagrzewanie polem elektromagnetycznym o wysokiej częstotliwości) łagodzi przewlekłe procesy zapalne i wpływa rozluźniająco na mięśnie. Zabiegi elektryczne, na przykład prądy diadynamiczne (DD) lub interferencyjne pozwalają wygasić przewlekłe zespoły bólowe. Efekt przeciwzapalny wywiera również lecznicze zastosowanie fal ultradźwiękowych, pola magnetycznego o niskiej częstotliwości czy naświetlania promieniami lasera biostymulacyjnego.
Leczenie chirurgiczne. Jeśli przyczyną choroby jest wada statyczna kończyny, jako profilaktyka postępu zmian może służyć zabieg niwelujący tę nieprawidłowość. Przy zmianach zwyrodnieniowych kolana stosuje się osteotomię (czyli przecięcie, a następnie zespolenie w innym położeniu) kości piszczelowej. W zwyrodnieniu biodra zabieg taki stosuje się nieraz w obrębie bliższej nasady kości udowej.
W zaawansowanych przypadkach radykalne leczenie polega na wymianie stawu na sztuczny. W Polsce powszechnie wszczepia się protezy stawów biodrowych i kolanowych oraz niekiedy łokcia i stawu barkowego. Technika medyczna pozwala na skonstruowanie protez innych stawów, w tym także drobnych stawów ręki.
.
Dr med. Piotr Tederko
linki sponsorowane, reklamy
dla kobiet dbających o cerę - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o zdrowie - KOLAGEN_cito piłka ręczna - KOLAGEN_cito produkty na cellulit - KOLAGEN_cito najskuteczniejszy kolagen - KOLAGEN_cito lifting skóry - KOLAGEN_cito łagodzenie zmarszczek - KOLAGEN_cito jazda na snowboardzie - KOLAGEN_cito na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo skok w dal - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla kobiet - Dezodorant_SuperDeo surfing - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo wyścigi konne - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.