Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Agnieszki, Jarosława Wtorek 21. Stycznia 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza
Mianem zmian zwyrodnieniowych określamy zniekształcenia będące efektem przewlekłego przeciążenia i zużycia stawów. Badanie radiologiczne wykrywające zmiany zwyrodnieniowe nie jest dowodem na istnienie choroby. Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwana także artrozą lub gośćcem zwyrodniającym) - to przede wszystkim bóle i ograniczenie zakresu ruchów.
Na czym polega schorzenie?
Bóle stawów, najczęściej związane z ich obciążaniem ( w zaawansowanej fazie także bóle spoczynkowe), ograniczenie zakresu ruchów mogą być efektem nieodwracalnego i postępującego procesu zużycia szkieletu. Choroba rozpoczyna się zwykle od chrząstki stawowej obejmując wszystkie elementy tworzące połączenie kostne. Dolegliwość dotyka zwykle osoby po 50 roku życia, zdarza się jednak i u osób młodszych. U 50 procent chorych pytanie o przyczynę choroby zwyrodnieniowej pozostaje bez odpowiedzi.
Jakie stawy chorują najczęściej?
Zwyrodnienie może dotknąć każdego stawu naszego ciała. Artroza najczęściej rozwija się w stawach uprzednio uszkodzonych w wyniku np. procesu zapalnego, złamania, czy wady wrodzonej. Niektóre stawy są szczególnie predysponowane do zmian związanych ze zużyciem.
Stawy kręgosłupa.
Kręgosłup, zwłaszcza lędźwiowy, wydaje się najbardziej podatnym na zużycie elementem szkieletu. Postawa dwunożna, wywołująca charakterystyczne dla człowieka wygięcie kręgosłupa lędźwiowego zwane lorodzą, jest stosunkowo świeżym nabytkiem ewolucyjnym. Bóle krzyża doświadczane przez 80% współczesnej populacji, to cena jaką płacimy za wyprostowana postawę. Otyłość i siedzący tryb życia sprawiają, że dolegliwości kręgosłupowe urastają do rangi choroby cywilizacyjnej. Na 5 kręgów lędźwiowych i ich połączenia przypada rola przenoszenia olbrzymich obciążeń (do największych dochodzi np. podczas podnoszenia z ziemi ciężaru w pozycji z wyprostowanymi kolanami), amortyzacji wstrząsów i zapewnienia dużej ruchomości. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa określane mianem spondylozy, obserwowane są u co czwartej osoby, która przekroczyła 40 rok życia. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, prócz bólów krzyża, może powodować dolegliwości promieniujące do kończyn, osłabienie mięśni na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych, lub samego rdzenia kręgowego. Zmiany neurologiczne występują również w niektórych przypadkach choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego.
Stawy biodrowe
łączą kości udowe z panewkami miednicy. Zwyrodnienie stawów biodrowych - to schorzenie typowe dla osób w podeszłym wieku (zmiany radiologiczne stwierdza się u 4 % osób po 60 roku życia, jednak dolegliwości wykazuje co 50-100 osoba z tej grupy wiekowej). Na chorobę zwyrodnieniową biodra narażone są osoby po urazach biodra, a także te, które w dzieciństwie cierpiały na dysplazję, czyli niedorozwój stawu.
Stawy kolanowe
wyróżniają się skomplikowaną budową i złożoną mechaniką ruchu. Ulegają przeciążeniom i szybszemu zużywaniu w przypadku wszelkich zaburzeń statyki kończyny dolnej. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych zdarza się najczęściej u kobiet z nadwagą i konstytucjonalnymi, bądź nabytymi wadami kończyn dolnych, takich jak: tak zwane kolana koślawe, kolana szpotawe czy płaskostopie.
Stawy rąk
są częstym siedliskiem zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w podeszłym wieku. Większość przypadków jednak nie powoduje silnych bólów. Choroby stóp – płaskostopie poprzeczne czy koślawość dużego palca, mogą stać się przyczyną bolesnych i głębokich zniekształceń połączeń kostnych śródstopia i palców. Zmiany związane ze zużyciem obserwuje się również w tkankach tworzących staw skokowy, barkowy, połączenia skroniowo-żuchwowe.
Kto jest zagrożony chorobą zwyrodnieniową stawów?
Każdy uraz kości budującej staw zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych. Na skutek złamań może dojść do zniekształcenia powierzchni stawowych, uszkodzeń chrząstki wyściełającej zakończenia kostne, zmiany w osiach rozkładu obciążeń stawu. Gromadzący się w jamie stawu krwiak czy pourazowy odczyn zapalny należą do czynników powodujących korozję chrząstki stawowej.
Istnieją choroby metaboliczne zwiększające ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Należą do nich dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, krzywica czy cukrzyca. Zaobserwowano przypadki wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych u młodych mężczyzn nadużywających alkoholu.
Do szczególnej grupy pacjentów należą osoby z wrodzonymi wadami stawów. Najczęstszą z tych chorób jest dypslazja stawu biodrowego – choroba, z którą rodzi się co setne dziecko. Większość przypadków daje się uleczyć przez stosowanie w pierwszych miesiącach życia prostych aparatów ortopedycznych. Brak rozpoznania lub nieprawidłowe leczenie potęguje ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej biodra już w młodym wieku.
Co się dzieje w stawie – czyli jak rozwija się choroba?
Przeciążenie powoduje nadmierny ucisk na chrząstkę stawową, która staje się cieńsza i traci sprężystość. Dodatkowe szkodliwe znaczenie ma powtarzający się w objętym chorobą stawie proces zapalny. Dochodzi do przebudowy tkanki kostnej pod chrząstką. Zniekształcenie elementów chrzęstnych i kostnych stawu sprawia, że więzadła stabilizujące staw stają się zbyt luźne. Rozchwianie stawu sprzyja przeciążeniom, a następnie ich kostnieniu przyczepów tych więzadeł. W sąsiedztwie stawu tworzą się osteofity. Rozrastające się osteofity i degeneracja chrząstki stawowej prowadzą do postępującego ograniczenia zakresu ruchów. Dodatkowe znaczenie w tworzeniu bolesnych przykurczów mają niezależne od woli odruchy obronne mięśni związane z unikaniem pozycji wywołujących ból. Nadmierne napięcie mięśni nie dość, że utrzymuje staw w nieprawidłowym położeniu, ale samo staje się źródłem dyskomfortu. W zaawansowanym stadium zmiany zwyrodnieniowe nie ograniczają się do kości i chrząstki, powodując degenerację wszystkich rodzajów tkanek miękkich budujących staw.
Organizm usiłuje odbudować uszkodzenia. Nie będąc jednak w stanie odtworzyć wysoko zróżnicowanych tkanek takich jak chrząstka stawowa czy ścięgno, zastępuje je niepełnowartościową bliznową tkanką łączną.
Leczenie i profilaktyka
Długotrwała choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga systematycznego i indywidualnego programu leczenia i usprawniania cierpiącej osoby
Pomoce ortopedyczne. Odciążenie chorej okolicy likwiduje najważniejszą przyczynę choroby. Osoba ze zwyrodnieniem kolan lub stawów biodrowych powinna pokonać opór psychiczny i nauczyć się chodzić o kulach. W użyciu znajdują się wkładki ortopedyczne i urządzenia odciążające lub stabilizujące rozchwiane stawy.
Ruch. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa najlepszym stabilizatorem i wspornikiem chorego kręgosłupa są własne mięśnie. Regularne ćwiczenie mięśni brzucha, pośladków i okolic przykręgosłupowych pozwoli osobom dotkniętym spondylozą poprawić sprawność i ograniczyć bóle.
Właściwie prowadzone ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza z użyciem systemów bloczków i podwieszek, pozwalają na odzyskanie utraconego zakresu ruchów, rozluźniają mięśnie, odciążają zmęczone uciskiem chrząstki stawowe. Stwierdszono, że dla właściwego odżywienia chrząstki stawu kluczowe znaczenie mają zmiany ciśnienia panującego w stawie. Efekt taki można osiągnąć za pośrednictwem odpowiednio dobranych ćwiczeń i masaży.
Leki. Współczesna farmakoterapia dysponuje bogatym arsenałem środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Większość pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów zna dostatecznie dobrze swą dolegliwość, by określić jaki lek jest skuteczny i po którym można spodziewać się objawów niepożądanych, takich jak bóle brzucha, mdłości i odbijania powodowane podrażnieniem żołądka, dwunastnicy czy wątroby. Ostatnio w leczeniu zmian zwyrodnieniowych pojawiły się preparaty mające pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Należą do nich: przyjmowany doustnie siarczan glukozaminy, wstrzykiwany do jamy chorego stawu kwas hialuronowy, a także rozmaite preparaty homeopatyczne.
Fizykoterapia. Niekiedy w opanowywaniu przewlekłego zespołu bólowego pomocne są zabiegi fizykalne. Zastosowanie głębokiego ciepła (okłady z parafiny czy nagrzewanie polem elektromagnetycznym o wysokiej częstotliwości) łagodzi przewlekłe procesy zapalne i wpływa rozluźniająco na mięśnie. Zabiegi elektryczne, na przykład prądy diadynamiczne (DD) lub interferencyjne pozwalają wygasić przewlekłe zespoły bólowe. Efekt przeciwzapalny wywiera również lecznicze zastosowanie fal ultradźwiękowych, pola magnetycznego o niskiej częstotliwości czy naświetlania promieniami lasera biostymulacyjnego.
Leczenie chirurgiczne. Jeśli przyczyną choroby jest wada statyczna kończyny, jako profilaktyka postępu zmian może służyć zabieg niwelujący tę nieprawidłowość. Przy zmianach zwyrodnieniowych kolana stosuje się osteotomię (czyli przecięcie, a następnie zespolenie w innym położeniu) kości piszczelowej. W zwyrodnieniu biodra zabieg taki stosuje się nieraz w obrębie bliższej nasady kości udowej.
W zaawansowanych przypadkach radykalne leczenie polega na wymianie stawu na sztuczny. W Polsce powszechnie wszczepia się protezy stawów biodrowych i kolanowych oraz niekiedy łokcia i stawu barkowego. Technika medyczna pozwala na skonstruowanie protez innych stawów, w tym także drobnych stawów ręki.
.
Dr med. Piotr Tederko
linki sponsorowane, reklamy
akrobacje spadochronowe - KOLAGEN_cito windsurfing - KOLAGEN_cito blizny - KOLAGEN_cito maraton - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito narciarstwo - KOLAGEN_cito żużel - KOLAGEN_cito na kości - KOLAGEN_cito na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe skok wzwyż - Dezodorant_SuperDeo skoki ze spadochronem - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo jazda na rolkach - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook