Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Czwartek 21. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Powikłania przeziębienia
Lista powikłań przeziębienia to: zapalenie zatok , zapalenie ucha środkowego, angina, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, itd.

Lista potencjalnych powikłań przeziębienia:
 • zapalenie zatok
 • zapalenie ucha środkowego
 • angina
 • zapalenie krtani
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie płuc - rzadko występuje ono po przeziębieniach (jest powikłaniem grypy)
 • przeziębienie może zaostrzyć i pogorszyć przebieg astmy
 • zaostrzenie obturacyjnej choroba płuc (tzw. astmy papierosowej)
 • przeziębienie może mieć ciężki przebieg u osób z niewydolnością serca, cukrzycą, u osób starszych i chorych na nowotwory


Ryzyko w/w listy powikłań przeziębienia jest tym większe - im organizm jest bardziej osłabiony przez:
 • astmę i obturacyjną chorobę płuc,
 • choroby onkologiczne i immunologiczne,
 • niedożywienie, stres, itp.


Jakie powikłania występują najczęściej?
 • zapalenie zatok przynosowych
 • zapalenie ucha środkowego (głównie u małych dzieci)
 • zapalenie gardła
 • zapalenie krtani
 • zapalenie oskrzeli


Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego jest najczęstszym powikłaniem przeziębienia u małych dzieci, zwłaszcza u tych dzieci, które uczęszczają do przedszkola lub żłobka. Przyczyną jest infekcja wirusowe i nadkażenie bakteryjne ucha wnikające poprzez trąbkę słuchową. Do typowych objawów należy: ból ucha, bóle głowy, gorączka, ogólne rozbicie. U małych dzieci występuje ponadto łagodny nieżyt układu pokarmowego i ból brzucha, co niekiedy w żargonie medycznym określa się jako zespół dolegliwości - „ucho – brzucho”. Zapalenia ucha nie wolno lekceważyć - nie leczone może spowodować osłabienie lub utratę słuchu, zapalenie nerwu twarzowego,a nawet rozszerzenie się procesu zapalnego na opony mózgowe.

Zapalenie zatok przynosowych
W niemal każde przeziębienie kataralne może spowodować nadmierny rozwój wirusów i bakterii chorobotwórczych w zatokach i ich stan zapalny. Objawy łagodnego przebiegu ostrego zapalenia zatok. Wyróżnić można łagodny przebieg tego zapalenia, gdy nie dominuje jeszcze nadkażenie bakteryjne a dominują wirusy. Objawami łagodnego zapalenia zatok są: wydzielina z nosa (surowicza, śluzowa lub śluzowo-ropna), częściowo zatkany nos, kaszel, bóle całej głowy lub twarzy, stan podgorączkowy.

Objawy zapalenia zatok
Przy ostrym zapaleniu zatok ból lokalizuje się w okolicy chorej zatoki. W zapaleniu zatok czołowych boli środkowy odcinek górnej ściany, co możemy wyczuć palcem .W zapaleniu zatoki szczękowej boli miejsce wgłębienia ściany przedniej (tzw. dołek nadkłowy). Skutki agresji wirusów przeziębienia – obrzęk błony śluzowej, obfita wydzielina, uszkodzenia nabłonka śluzówki są wspólne dla połączonych jam - nosowej i jam zatok. Toteż jeśli nie dokona się w międzyczasie nadkażenie bakteryjne, wraz z cofaniem się objawów przeziębienia, zwykle ustępują objawy zapalenia zatok. Niestety, u ok. co 20 przeziębionej osoby początkowe objawy zapalenia zatok mają szansę rozwinąć się w powikłania bakteryjne, które trzeba leczyć.

Ostre zapalenie zatok
Ostry, czyli ciężki przebieg zapalenia zatok wynika z rozwoju zakażenia bakteryjnego. Cechuje się ropną wydzieliną z nosa, całkowicie zatkanym nosem, dotkliwym bólem głowy lub twarzy, obrzękiem powiek, temperaturą powyżej 39°C. (zwł. u małych dzieci). Chorzy uskarżają się ponadto na złe samopoczucie ogólne. Ostre bakteryjne zapalenie zatok i zapalenie przewlekłe powinno być leczone antybiotykiem pod kontrolą lekarza. Ważną rolę odgrywa leczenie objawów zapalenia – upłynnianie zalegającej wydzieliny – lekami rozrzedzających wydzielinę (mukolitycznymi), jak też przy pomocy medycyny naturalnej (sauna, inhalacje, gorące kompresy, itp.). Niebezpieczne są, chociaż rzadko występują powikłania zapalenia zatok.

Zapalenie gardła oraz angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych
W chłodnej porze roku zachorowaniom na choroby gardła sprzyja oddychanie zbyt ciepłym i niedostatecznie nawilżonym powietrzem domowym, co powoduje wysuszenie błony śluzowej i ułatwia infekcję wirusową. Zapalenie gardła jest typowym objawem przeziębienia lub grypy, które leczymy objawowo – niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami wykrztuśnymi i rozrzedzającymi wydzielinę śluzówki nosa i gardła, lekami hamującymi rozwój bakterii, itp. Nadkażenie infekcji wirusowej bakterią ze szczepu paciorkowców o nazwie Streptococcus pyogenes typu A oznacza anginę. Typowe objawy anginy to: wysoka gorączka, nasilony ból gardła, zaczerwienienie gardła, niekiedy ropne czopy na migdałkach podniebiennych. W wirusowym bólu gardła leczenie jest analogiczne jak w przeziębieniu, natomiast w przypadku anginy niezbędny jest antybiotyk i nadzór lekarza.

Link do: Angina wirusowa czy bakteryjna? Leczenie anginy paciorkowcowej

Zapalenie krtani
Występuje zwykle w chłodnej porze roku. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz w zależności od wieku inne są jego objawy i nieco odmienny przebieg. Towarzyszy objawom przeziębień i innych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Objawem suchy kaszel, chrypka, drapanie i pieczenie w gardle.

Zapalenie oskrzeli
Sygnałem, że doszło do zapalenia oskrzeli jest, oprócz gorączki, pojawienie się kaszlu - początkowo suchego i męczącego, a następnie zwykle połączonego z wykrztuszaniem wydzieliny. Z powodu zwężenia oskrzeli w następstwie obrzęku śluzówki i pojawienia się nadmiernej ilości śluzu może się także pojawiać duszność. Zwykle choroba ma przebieg łagodny - wystarczy poleżeć kilka dni w łóżku, zastosować leki wykrztuśne - syropy i domowe herbatki. Ale Uwaga! Jeśli pojawi żółta lub zielonkawa plwocina, wysoka gorączka, ból gardła, itp. – konieczny może być antybiotyk! Dodajmy, że zapalenie oskrzeli nie daje zmian w badaniu radiologicznym klatki piersiowej - rozpoznanie stawia wezwany do chorego lekarz.

Jak nie dopuścić do powikłań przeziębienia?
Przeziębienie to nie grypa , która jest dość ciężką chorobą całego organizmu. Jednak ta optymistyczna świadomość, że chorujemy na przeziębienie, a nie na grypę nie powinna uśpić troski o wyleczenie. Przy pierwszych objawach przeziębienia - np. uczuciu rozbicia - dobrze jest przyjmować preparaty pochodzenia roślinnego - herbatę lipową, sok z malin, sok z czarnego bzu. Warto stosować inhalacje ziołowe i olejkami eterycznymi. Można także przyjmować preparaty zawierające rutynę (Ruthinoscorbin); ziołowe leki immunostymulujące (np. sok z jeżówki pospolitej, ekstrakt z pestek grejpfruta, lecznicze produkty pszczele, itp.). W przypadku bólu gardła, stawów, mięśni, gorączki możemy stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Najlepiej jest leczyć się „ciepłem domowego ogniska”, czyli nie wychodzić z domu, aby nie wywołać szoku temperaturowego, który zainfekowany organizm źle znosi i który może dodatkowo zmniejszyć jego odporność. A przede wszystkim unika się zakażania „kropelkowego” wirusem od innych osób, spoza własnej rodziny. Jeśli nie zlekceważymy profilaktyki antywirusowej i zasad leczenia przeziębienia możemy uniknąć powikłań.

Piśmiennictwo
 1. Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci - prof. dr hab. med. Grażyna Niedzielska z Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej w Lublinie; Medycyna Rodzinna 8 (4/1999)
 2. Zapalenie gardła u dzieci - Dr n. med. Teresa Oleniacz; Zakład Audiologii, Foniatrii i Laryngologii IP-CZD; Warszawa; Słuzba Zdrowia nr 3-4 2001
 3. Rola paciorkowców ropnych w zapaleniu gardła i migdałków, Danuta Dzierżanowska, Witryna internetowa firmy Lek_Sandoz-2004 Powikłanie bakteryjne infekcji wirusowej
 4. Grypa i przeziębienie; Dr med. Filip Mejza; Medycyna Praktyczna ONLINE


Oprac. red/eom przychodnia.pl
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij