Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Damiana, Kosmy Niedziela 27. Września 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie przeziębienia – leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Leczymy objawy przeziębienia w pierwszym rzędzie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi takimi jak: kwas acetylosalicylowy (polopiryna, aspiryna), paracetamol, ibuprofen, naproksen, itp.

Ostry stan zapalny błon śluzowych wywołuje:
Obfity wyciek wydzieliny z nosa, świąd śluzówki nosa i odruch kichania(objawy kataralne); dokuczliwy kaszel, ból gardła, podwyższoną temperatura ciała, jak też częstokroć ból głowy, mięśni, stawów.

LECZENIE OBJAWÓW PRZEZIĘBIENIOWYCH


Standardowa terapia przeziębienia
Dysponujemy lekami zdolnymi wytłumić ostry stan zapalny w błonach śluzowych nosa i gardła i tym samym wyeliminować większość dolegliwych objawów przeziębienia. Są to niesteroidowe leki przeciwzapalne określane medycznym skrótem, jako leki z grupy NLPZ. Stosowanie tych leków w terapii przeziębienia określane jest, jako leczenie objawowe przeziębienia. Dodajmy, że leki z grupy NLPZ działają nie tylko przeciwzapalne, ale i przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowo.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne ( NLPZ) w leczeniu przeziębienia:
 • zmniejszają nasilenie objawów kataru;
 • łagodzą ból gardła, mięśni, stawów, głowy.
 • obniżają również nadmierną temperaturę ciała, czyli tzw. gorączkę.


Najbardziej popularnymi substancjami leczniczymi NLPZ są:
 • kwas acetylosalicylowy (zwany popularnie w Polsce aspiryną lu polopiryną),
 • paracetamol,
 • ibuprofen
 • naproksen
 • mieszaniny lekowe powyższych substancji
 • substancje o podobnym działaniu (salicylan choliny, ketopropen, itp.)
Dodajmy, że każda z tych substancji leczniczych ma inne nasilenie działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, czyli swych podstawowych cech leczniczych, jak też odmienny czas wchłaniania się do krwi oraz okres efektywnego działania leczniczego. Ponadto każda ma zróżnicowane nasilenie działań niepożądanych dla zdrowia. Co więcej są one sprzedawane pod wieloma nazwami handlowym a niekiedy łącznie w jednej tabletce np. kwas acetylosalicylowy i paracetamol i wówczas zwiększa to zarówno działania lecznicze, jak i niepożądane. Słowem, zawsze zanim zastosujemy tego typu lek bez recepty powinniśmy bardzo uważnie przeczytać ulotkę i pod żadnym pozorem nie przekraczać dozwolonej dawki.

Kilka uwag wstępnych nt. niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy NLPZ.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne zapobiegają szkodom zdrowotnym wyrządzanym stanem zapalnym śluzówki nosa i gardła i pochodnym od tego powikłaniom, ale mają również działania niepożądane związane z faktem, że blokują wytwarzania prostaglandyn PGE2 i PGI2 osłaniających błony śluzowej przewodu pokarmowego, co ułatwia działanie czynników podrażnienia i zwiększa ryzyko powstania wrzodów żołądka i jelit. Należy je stosować je bardzo ostrożnie i pod ścisłym nadzorem lekarza u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak choroba wrzodowa, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego i Crohna, choroba alkoholowa , itp. W razie wystąpienia zaburzeń zdrowia opisanych w ulotkach leków – dany lek należy bezwzględnie odstawić. Ponadto NLPZ mają swe specyficzne własności i ograniczenia stosowania, które pokrótce poniżej przedstawimy.

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE LEKI PRZECIWZAPALNE Z GRUPY NLPZ


Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, polopiryna, itp.
Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowo Lek znany od wielu lat pod handlowymi nazwami aspiryna, polopiryna, itp. Początek leczniczego działania rozpoczyna po 15–30 min, ale optimum terapeutycznego działania osiąga dopiero po 4–6 godzinach od przyjęcia. Najbardziej efektywny leczniczo okres trwa tylko 2-4 godziny. [4] Kwas acetylosalicylowy blokuje powstawanie enzymów cyklooksygenaz. Enzymy te umożliwiają syntezę hormonów tkankowych – prostaglandyn. Część prostaglandyn działa korzystnie dla zdrowia (głównie typu COX-1), inne tzw. prozapalne (COX-2) wywołują stan zapalny błon śluzowych nosa i gardła oraz pochodny od tego ich ból, obrzęk oraz katar z obfitą wydzielinę śluzową, kaszel, itp. objawy. Ponadto podnoszą nadmiernie temperaturę ciała, czyli wywołują tzw. gorączkę . Dlatego lekowa blokada syntezy enzymu wywiera działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Mimo że kwas acetylosalicylowy jest stosowany od blisko 200 lat, to w wielu krajach Europy i świata jest nadal najbardziej popularnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowych. Poleca go np. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. skrót- WHO), która uznaje kwas acetylosalicylowy za jeden z najlepszych środków w leczeniu lekkich i umiarkowanych bólów. (Kwas acetylosalicylowy w nieco mniejszym stopniu, niż ibiprofen blokuje syntezę prostaglandyn prozapalnych typu COX-2). Ale uwaga! Nie należy stosować aspiryny u dzieci, gdyż może ona spowodować poważne powikłanie zagrażające nawet ich życiu, czyli tzw. zespół Reye’a. Jak też przewlekle stosowany może u dorosłych spowodować powstawanie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy.

Ibuprofen już po 60 minutach efektywnie leczy przez 8 godzin
Ibuprofen działa przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowo. Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne blokuje syntezę enzymów z grupy cyklooksygenaz. I to zarówno enzymów tzw. konstytutywnych typu COX-1 odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn (hormonów tkankowych) pełniących prozdrowotne funkcje fizjologiczne, jak i indukowanych zapaleniem wirusowym typu COX-2 odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn prozapalnych. To te prostaglandyny, jako tzw. mediatory zapalenia powodują ból, gorączkę oraz obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych. Kwas acetylosalicylowy hamuje syntezę zarówno prostaglandyn działających korzystnie dla zdrowia, jak i prostaglandyn prozapalnych wywołujących objawy przeziębienia. Dzięki temu leczy ból głowy, mięśni, stawów, jak też obniża zbyt wysoką temperaturę ciała, czyli gorączkę. Dlatego sprawdza się w leczeniu objawów przeziębień i pomaga również w leczeniu powikłań przeziębienia – np. w zapalenia zatok. Ponadto jest wskazany w leczeniu bólów reumatycznych, jak też bólów pourazowych i nerwobóli. Ibuprofen należy do najlepiej tolerowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak dzieci poniżej 6 miesięcy nie powinny zażywać ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Jeśli nie mamy konkretnej dyspozycji od lekarza - lek ten stosujemy ściśle wg. jego ordynacji z ulotki producenta. Ibuprofen działa silniej przeciwzapalne i przeciwbólowe, niż paracetamol, ale częściej powoduje działania niepożądane, takie jak np. podrażnienie błony śluzowej żołądka. Dlatego nie powinien być przewlekle stosowany przez pacjentów z chorobą wrzodową. Hamuje agregację płytek krwi, czyli obniża jej krzepliwość słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy, stąd nie jest konkurencyjny w regulowaniu krzepliwości krwi służącej profilaktyce sercowej. Ostrożność w stosowaniu powinni wykazać pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby. Ibuprofen wchłania się szybko a już pierwsza standardowa zalecana w ulotce dawka przynosi ulgę na długo, nawet na 8 godzin, co pozwala np. spokojnie przespać noc. Dostaje się do organizmu, jako prolek, który organizm w wątrobie w ciągu 1–2 godzin przekształca w leczniczy związek. Dopiero po 24 h po podaniu ostatniej dawki jest całkowicie wydalany z moczem.

Naproksen w leczeniu przeziębienia działa aż 12 godzin
Naproksen działa przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowo. Stąd wykazuje wysoką efektywność w leczeniu objawów wywołanych przez wirusy przeziębienia. Łagodzi bóle głowy, mięśni i stawów oraz obniża podwyższoną temperaturę. Stąd wskazaniem do jego stosowania są: przeziębienie, grypa i inne wirusowe zakażenia o podłożu zapalnym i gorączkowym. Naproksen leczy bóle o niewielkim lub średnim natężeniu towarzyszące infekcjom przeziębieniowym i innym o podłożu zapalnym. Ponadto łagodzi bóle towarzyszące chorobom zębów, urazom tkanek miękkich i kości, chorobom stawów. Niewątpliwą zaletą naproksenu jest długi czas działania równy 12 godzinom. Stąd wystarczy lek przyjmować dwa razy dziennie. Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne blokuje syntezę enzymu enzymów cyklooksygenaz, w tym tzw. enzymów typu COX-2 odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Jak pamiętamy to te prostaglandyny, jako tzw. mediatory zapalenia – wywołują stan zapalny skutkujący obrzękiem błon śluzowych, bólem, świądem, gorączką i innymi dolegliwymi objawami przeziębienia.
Lek może być stosowany w samo leczeniu zgodnie z wskazaniami producenta. Jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma istotne przeciwwskazania do stosowania, również zawarte w ulotce, którą należy uważnie przeczytać! Są to: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami krzepnięcia krwi, (podobnie jak kwasu acetylosalicylowego!). Ostrożność powinni wykazać pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby.

Popularnym lekiem na przeziębienie dla dzieci jest paracetamol.
Paracetamol działa bezpośrednio na ośrodek termoregulacyjny podwzgórzowy wywierając działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego, czy różni się od wyżej wymienionych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) – kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu, paproksenu, itp. Dlatego jego działanie przeciwbólowe ogranicza się do uśmierzania bólu głowy. Nie łagodzi bólów mieśni i stawów. Wpływ leku odczuwa się już po 30–60 minutach od podania i utrzymuje się około 4-6 godzin. Szczególnie zalecany jest u dzieci które nie skończyły 12. Paracetamol jest bardzo dobrze tolerowany przez małe dzieci, jeśli przestrzega się właściwego dawkowania. Wątroba małego dziecka „nie zauważą” (nie metabolizuje) tego leku, gdyż nie posiada jeszcze rozkładających go enzymów, dzięki czemu paracetamol prawie w ogóle nie ulega przemianie do toksycznych substancji. Tak więc ryzyko uszkodzenia wątroby u dzieci jest znikome. Nie należy jednak przekraczać dawki 4 gr/dobę, lub – jeżeli stosujemy lek dłużej niż 2–3 dni – dawki 2,5 gr. Przedawkowanie może jednak spowodować uszkodzenie wątroby, szczególnie u osoby dorosłej. Jest to istotne zagrożenie, bowiem paracetamol wchodzi w skład wielu leków złożonych i możemy tego podczas choroby nie zauważyć. Ostrożność powinni wykazać pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby.

Zasady ostrożnościowe w stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy NLPZ
 1. Unikajmy łączenie kilku leków z grupy NLPZ jednocześnie. Ich efektywność się bowiem nie potęguje, zaś dzialania niepożądane tak! Lepiej jest stosować każdy lek oddzielnie i już po 2-3 dniach ocenić jego efektywność leczniczą. Gdy efekt leczniczy jest niedostateczny lub objawy niepożądane uniemożliwiają kontynuację terapii – najlepiej jest skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub 1-kontaktu dla zmiany zasad leczenia.
 2. Pamiętajmy, że niesteroidowych leków przeciwzapalne nasilają objawy niewydolności krążenia u osób w podeszłym wieku, jak też mogą zwiększać ciśnienie tętnicze krwi oraz maskować działanie leków obniżających ciśnienie, tj. beta-blokerów, inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę i leków moczopędnych.
 3. Należy unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ w okresie ciąży, u chorych z owrzodzenie przewodu pokarmowego, z klirensem kreatyniny mniejszym niż 30 ml/min. Jak też unikać na 1–2 tyg. przed planowanym zabiegiem operacyjnym stosowania kwasu acetylosalicylowego, a pozostałe – ibuprofen, naproksen, itp. na okres 5 razy dłuższy niż ich czas półtrwania.


Link do: Leczenia przeziębienia lekami naturalnymi
Leki na przeziębienie w Przychodni.pl

Piśmiennictwo
 1. Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci - prof. dr hab. med. Grażyna Niedzielska z Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej w Lublinie; Medycyna Rodzinna 8 (4/1999)
 2. Zapalenie gardła u dzieci - Dr n. med. Teresa Oleniacz; Zakład Audiologii, Foniatrii i Laryngologii IP-CZD; Warszawa; Słuzba Zdrowia nr 3-4 2001
 3. Rola paciorkowców ropnych w zapaleniu gardła i migdałków, Danuta Dzierżanowska, Witryna internetowa firmy Lek_Sandoz-2004 - Powikłanie bakteryjne infekcji wirusowej
 4. Medycyna praktyczna – baza leków – leki od A do Z; http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor
 5. Grypa i przeziębienie; Dr med. Filip Mejza; Medycyna Praktyczna ONLINE
 6. Przeziębienie i jego leczenie – Prof. dr hab. med.Andrzej Danysz, dr n. med. Adam Kwiecieński; Nowe leki, 1996
 7. Jaki Spray na katar? dr Bożena Karolewicz Uniwersytet Medyczny Wrocław; FARMACJA I JA online


Oprac. red/eom przychodnia.pl
linki sponsorowane, reklamy
pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito blizny potrądzikowe - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito połysk paznokci - KOLAGEN_cito żużel - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito nurkowanie - KOLAGEN_cito dbaj o stawy - KOLAGEN_cito nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe dżudo - Dezodorant_SuperDeo wyścigi konne - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo wyścigi konne - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo siatkówka - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook