Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Czwartek 21. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenia przeziębienia lekami naturalnymi
Gdy ktoś często się przeziębia, powinien uprzedzać zwiastuny infekcji terapiami i lekami naturalnymi blokującymi atak wirusów.

ZACZYNAMY OD PREPARATÓW POBUDZAJĄCYCH KRĄŻENIE KRWI I UKŁAD ODPORNOŚCIOWY


Skoro odczujemy pierwsze zwiastuny przeziębienia możemy zastosować chwilową „szczepionkę”, jaką jest „hartowanie” a następnie kuracja ciepłem i poceniem się:
1. Hartowanie: Naprzemiennie polewać nogi wodą, gorącą i zimną. Następnie wycieramy nogi do sucha, nakładamy wełniane skarpetki.
2. Kuracja ciepłem: Kładziemy się do łóżka okrywając ciepłym kocem lub kołdrą. Wypijamy szklankę gorącego naparu: – np. z kwiatów lipy i rumianku, z dodatkiem 2 - 3 łyżek soku lub syropu malinowego (dorośli mogą dodać kieliszek rumu lub koniaku). Po krótkim czasie powinny wystąpić obfite poty. Jeśli nie nastąpią, należy wypić drugą szklankę bardzo gorącego naparu ziołowego z sokiem.

Uszczelniamy błony śluzowe nosa i gardła:
Przyjmujemy w odstępach 3 – 4 godzin po 500 mg Vitaminum C, najlepiej łatwo rozpuszczalnego w ½ szklanki wody. Cennym dodatkiem do witaminy C jest rutyna wspomagająca witaminę w intensyfikacji produkcji kolagenu uszczelniającego błony śluzowe. Dla dzieci i młodzieży dawkę witaminy C należy odpowiednio zmniejszyć. Witamina C po dostaniu się do krwi uszczelnia błony śluzowe nosa i gardła, czym utrudnia zagnieżdżanie się wirusów przeziębienia i grypy. Podobnie chronią przed mikrobami jony cynku – toteż wskazane jest zastosowanie również naturalnych preparatów cynku, którego obecność utrudnia wirusom „cumowanie” i wnikanie do komórek błon śluzowych ciała.

INHALACJE PAROWE ZIOŁAMI I ICH OLEJKAMI ETERYCZNYMI


Wyróżniamy inhalacje:
  1. O działaniu dezynfekującym, przeciwzapalnym, rozszerzające oskrzela i działającym wykrztuśne w pierwszej fazie przeziębienia cechującej się suchym kaszlem.
  2. O działaniu wykrztuśnymi oraz przeciwzapalnymi i zabijającymi zakaźne drobnoustroje w drugiej fazie tzw. kaszlu mokrego.


Leczniczy mechanizm inhalacji ziołami i ich olejkami eterycznymi
Szczególnie pomocne są zioła zawierające w/ w substancje lecznicze w postaci lotnych substancji zwanych olejkami eterycznymi (z j.angiels. Eteric Oil – skrót EO). Lecznicze olejki eteryczne, jako substancje lotne najszybciej docierają do najdrobniejszych kanalików dróg oskrzelowych. Działają w nich rozkurczająco na oskrzela i nasilają odruch wykrztuśny, co ułatwia usunięcie wirusów obecnych w zalegającej tam wydzielinie. Jest to metoda mało inwazyjna, nie obciążająca przewodu pokarmowego, szczególnie przydatna w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych. Dzięki temu inhalacja odpowiednimi ziołami i olejkami działa zarówno „od wewnątrz”, jak i od zewnątrz powierzchni śluzówki dróg oddechowych i zmniejsza obrzęk zapalny, pobudza krążenie obwodowe ułatwiając oddychanie. Zabójcze dla mikrobów substancje lotne zapobiegają wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu górnych dróg oddechowych.

Inhalacje wirusobójcze [1]
Szczególnie sprawdzi się inhalacja przeciwwirusowa naparami zawierającymi olejki z drzewa herbacianego oraz ekstraktami olejkowymi z szałwii i tymianku, które mają nie tylko silne własności bakteriobójcze, ale i wirusobójcze. Olejek eteryczny drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia wykazuje najsilniejsze działanie przeciwwirusowe. A to dlatego, że australijskie drzewo herbaciane (nie mylić z krzewem herbaty pitnej) – zawiera unikalny zestaw związków leczniczych, na czele z terpinen-4-olem (29-45%), gamma-terpinenem (12-23%), alfa-terpinenem (8-11%), 1,8-cyneolem i linalolem oraz alfa-terpineolem (2-7%) . Mieszanina olejków z grupy w/w monoterpenoidów, zwłaszcza alfa-terpineol, terpinen-4-olu, oraz 1,8-cyneol i linalol efektywnie blokuje rozwój wirusów grypy. Te same olejki o działaniu antywirusowe występują również w olejkach rozmarynowym (Rosmarinus officinalis), lawendowym (Lavandula latifolia) oraz lemongrasowym (Cymbopogon citratus). [1].

Leki na ból gardła w Przychodni.pl

Jak robimy samodzielnie domową inhalację leczniczą?
Inhalacje wirusobójcze można robić samemu w domu, używając naczynia (garnka, miednicy) z gorącą wodą (60–80°C). Stosujemy tzw. inhalacje parowe „pod namiotem” z dużego ręcznika kąpielowego. Najpierw do gorącej wody w naczyniu dodajemy mieszankę odpowiednich ziół lub (i) wkraplamy kilkanaście kropel dobranych celowo olejków eterycznych. Następnie należy pochylić się nad naczyniem, przykryć głowę i naczynie ręcznikiem i wdychać parę przez kilkanaście minut. Po zabiegu powinno się, co najmniej kilkanaście minut przebywać w cieple, owinąć szyję szalikiem i nie wychodzić na dwór. Dodajmy, że w aptekach można znaleźć wspomniane wyżej wirusobójcze olejki, jak też mieszanki ziołowe do inhalacji parowej. Warto wiedzieć, że dobroczynny efekt inhalacji nie kończy się na działaniu mieszanki ziołowej. Dzięki inhalacjom zmienia się także jonizacja powietrza w pomieszczeniu. Przegrzany i suchy pokój jesienią i zimą, dzięki parówce zmieni jonizację na ujemną, sprzyjającą dobremu samopoczuciu i zdrowieniu.

Uwaga: przeciwwskazaniem do inhalacji może być uczulenie na roślinę leczniczą.

LEKAMI NATURALNYMI MOŻEMY OBNIŻYĆ GORĄCZKĘ
W typowym, niegrypowym przeziębieniu wirusowym rzadko pojawia się wysoka gorączka, chyba, że przeszło ono już w zakażenie bakteryjne. Proponujemy powstrzymać się, ze stosowaniem tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych – „aspiryny” (kwasu acetylosalicylowego), paracetamolu, ibuprofenu, czy naproksenu.

A to z 2 względów:
1. U małych dzieci niesteroidowe leki przeciwzapalne zagrażają zespołem Rey,a. Bezpiecznym pod tym względem lekiem jest tylko paracetamol.
2. W łagodnie przechodzonym przeziębieniu (nie mylić z grypą!) uzasadniona i pomocna dla zdrowia jest umiarkowanie podwyższona temperatura – do 39°C! Jest ona objawem tego, że organizm poprawnie broni się przed atakującym go wirusem - m.in. wytwarzając interferony – naturalne fizjologiczne substancje przeciwwirusowe. Eliminując całkowicie gorączkę hamujemy wytwarzanie interferonów. Temperatura zaś nawet do 39°C. jest dla ogólnie zdrowego człowieka nieszkodliwa.

W łagodnie przechodzonym przeziębieniu
Jeżeli temperatura podniesie się powyżej 38°C i niewiele rośnie dalej, można jest zastosować nie syntetyczną aspirynę, lecz naturalne preparaty z kory wierzby, która zawiera niemal takie same związki salicylowe. Roślinne salicylany mają tą przewagę nad syntetykami, że zawarte w nich substancje lecznicze znacznie wolniej przekształcają się w jelitach w substancję czynną – kwas salicylowy, aniżeli związek zawarty w aspirynie. Sprawia to, że ich działanie trwa znacznie dłużej niż syntetyków. Poza tym preparaty naturalne zawierają kilka pokrewnych związków salicylowych (aspiryna tylko jeden – kwas acetylosalicylowy), a także antyoksydanty i substancje osłonowe – flawonoidy, garbniki, itp., co eliminuje działania niepożądane i zwiększa ich efektywność leczniczą. Co najważniejsze – pod wpływem substancji osłonowych zanika żrący wpływ salicylanów na błony śluzowe przewodu pokarmowego. A przy tym – podobnie jak syntetyczna aspiryna – te naturalne salicylany efektywnie łagodzą bóle mięśni i stawów, które są częstym objawem przeziębienia.

W ostrym ataku przeziębienia i grypy
Uzasadnione jest podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych – „aspiryny” (kwasu acetylosalicylowego), paracetamolu, ibuprofenu, czy naproksenu przypadku ostrego stanu zapalnego i wysokiej temperatury (gorączki), powyżej 39°C! – np. przypadku grypy, kiedy to temperatura może w ciągu 1 dnia znacznie przekroczyć 39°C

Z leków naturalnych przeciwgorączkowych polecamy preparaty z kory wierzby
Salicortex® - Salix Antiphlogisticum, analgeticum, antipyreticum; prod. Labofarm; tabl.: (330 mg) 20 szt./ 60 szt. 1 tabl. zawiera 330 mg kory wierzby. 1 tabl. zawiera nie mniej niż 10 mg salicyn. Głównym składnikiem czynnym są salicyny działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Wykazują także działanie przeciwzapalne, hamują agregację płytek krwi, przedłużając czas krwawienia. Zawarte w korze wierzby garbniki działają ściągająco zapobiegają mikrokrwawieniom w przewodzie pokarmowym.
Wskazania: Choroby gorączkowe, ból głowy. Profilaktyka przeciwzawałowa. Pomocniczo w dolegliwościach reumatycznych i w niestabilnej chorobie wieńcowej.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany. Skaza krwotoczna. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
W ciąży i w okresie karmienia piersią stosować w zdecydowanej konieczności.
Interakcje: Możliwe nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Salisal® - Salix Antiphlogisticum, analgeticum, antipyreticum; prod. Herbapol Wrocław – tabl.powl. (zawiera 143 mg suchego wyciągu z kory wierzby); Głównym składnikiem czynnym są salicyny działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Wykazują także działanie przeciwzapalne, hamują agregację płytek krwi, przedłużając czas krwawienia. Zawarte w korze wierzby garbniki działają ściągająco zapobiegają mikrokrwawieniom w przewodzie pokarmowym.
Wskazania: Choroby gorączkowe, objawy przeziębienia i grypy, ból głowy, bóle mięsni i stawów.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany. Skaza krwotoczna. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
W ciąży i w okresie karmienia piersią stosować w zdecydowanej konieczności.
Interakcje: Możliwe nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Piśmiennictwo
  1. Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych; Sylwia Katarzyna Król1, Krystyna Skalicka-Woźniak
  2. Martyna Kandefer-Szerszeń3, Andrzej Stepulak1,4 (1 Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; 2 Katedra i Zakład Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ; Zakład Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; 4 Oddział Otolaryngologii Szpitala MSW w Lublinie); Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 1000-1007; [2] Domowy poradnik medyczny; pod red. Prof.dr.hab. Kazimierza Janickiego, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, wyd. III, 1992 s. 82 i 491
  3. Medycyna praktyczna – baza leków – leki od A do Z; http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor
  4. Pharmindex
  5. Układ odpornościowy twój osobisty lekarz Autor Doc dr hab med. Marek P. Dąbrowski – Wydawnictwo Sanmedia, 1994 r.
  6. Y.Wzmacnianie układu odpornościowego – Ingeborg Cernaj; Świat Książki; Diogenes 1995 r


Oprac. red/eom przychodnia.pl
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij