Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Wincentego, Anastazji Wtorek 22. Stycznia 2019r
Leki związane z chorobą
Sport a nadciśnienie
Jak powinna odpoczywać osoba z nadciśnieniem tętniczym - czynnie, czy biernie? Czy uprawianie sportu jest wskazane? Przecież prawie każdy wysiłek fizyczny powoduje przyśpieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi! Niektórzy słyszeli o sportach wskazanych, które działają jak lek i dyscyplinach niewskazanych. Czy to prawda? To pytania i problemy, które nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok są niezwykle ważne dla „nadciśnieniowców”. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.
Biegać, czy leżeć – oto jest pytanie?
Wbrew pozorom odpowiedź na oba człony pytania jest twierdząca, gdyż zależy od sytuacji i stanu chorego w danym momencie. Leżenie dla „nadciśnieniowca” jest chwilami bardzo pomocne. Ale nie dla samego bezruchu, lecz dla relaksu. Chodzi o to, że w tej pozycji można łatwiej, niż w innej osiągnąć odprężenie psychiczne, które czasami po męczącym dniu jest wręcz niezbędne.
Relaks w pozycji leżącej
Najprostszy sposób na relaks jest często najlepszy. Po pełnym stresów dniu zamykamy się na 45 – 60 minut w swoim pokoju, rozluźniamy w ubiorze wszystko to co uciska i kładziemy się na kanapie, czy na łóżku. Staramy się doprowadzić ciało do stanu, w którym mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie. W tym celu pomaga psychiczne odizolowanie się od codziennych kłopotów i zmartwień. Dobrym sposobem jest wyobraźnia (wizualizacja) i medytacja. Przywołujemy w wyobraźni miejsca, krajobrazy i sytuacje, które lubimy i które nas odprężają. Niektórym z nas sprzyja w osiągnięciu relaksu cicha, spokojna muzyka.
A co z wysiłkiem fizycznym i sportem?
Sport jest dozwolony i wręcz zalecany. Jest leczniczy, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, wysiłek związany ze sportem jest dopuszczalny wówczas, kiedy ciśnienie jest dobrze uregulowane przy pomocy leków. Ponadto chory powinien wybrać taką dyscyplinę i taki rodzaj wysiłku, który nie wywołuje znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego.
Czy są złe i dobre dyscypliny sportowe dla „nadciśnieniowców”?
W zasadzie tak, o czym za chwilę. Należy jednak zacząć myśleć o sporcie od wytworzenia w sobie odpowiedniej postawy do jego uprawiania. Wiadomo, że niemal każdą dyscyplinę można uprawiać „na pełnych obrotach” i na „luzie”. My wybieramy oczywiście podejście do sportu „na luzie” - grając „z partnerem”, dla przyjemności bycia w ruchu. Jeśli nam się to uda wówczas dozwolona są nawet popularne gry sportowe - piłka nożna, badminton, tenis stołowy, siatkówka, koszykówka itp., które zwyczajowo są zakazane dla nadciśnieniowców. Ale pod warunkiem, że nie „wpadniemy” w zasadzkę rywalizacji i walki przeciw partnerowi, po to, aby go pokonać. Taka postawa rozgrzewa emocje, pozbawia kontroli nad dawkowaniem wysiłku i powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia.
Czy zdołamy zauważyć taki moment, kiedy to nasz wysiłek stał się nadmierny i należy z niego zrezygnować?
Tak, zbyt intensywna akcja fizyczna prowadzi do mocnej zadyszki. Gdy spostrzegamy, że nasz oddech staje się zbyt szybki – powinniśmy przerwać ćwiczenie do momentu, aż się stanie normalny. Ci wszyscy, którzy, ze względu na stan swego serca (rozrusznik, ciężka choroba wieńcowa, niedawny zawał, wiek, itp.) mają wątpliwości, co do swoich możliwości wysiłkowych w upragnionej dyscyplinie sportu – powinni się poradzić lekarza prowadzącego.
Jak zatem wyszukać sobie najlepszą dyscyplinę sportową?
Z tym problemem rozprawiliśmy się częściowo powyżej - zalecając przyjazny stosunek do partnera, a wówczas dozwolone są popularne gry sportowe. Co jednak czynić, jeśli się komuś nie udaje utrzymać swych emocji na wodzy? Czy znajdzie inną dyscyplinę, już całkiem bezpieczną? Naszym zdaniem tak. Doświadczony kardiolog – prof. dr hab. med. Andrzej Kaliciński poleci takiej osobie spokojny marsz, czy też spacer. Ten rodzaj wysiłku umiemy regulować automatycznie - podświadomie dostosowując się do możliwości naszego układu krążenia.
Czy to oznacza, że są jednak sporty, które są szkodliwe dla chorych na nadciśnienie?
Tak, są to te dyscypliny, w których występuje bardzo duże, statyczne obciążenie mięśni, np. podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na siłowni (kulturystyka), zapasy, gimnastyka na przyrządach itp. Jak też te, w których występuje wspomniana już silna rywalizacja i presja na niekontrolowany wysiłek.
Dlaczego sporty siłowe są niezdrowe?
Wynika to z prawidłowości – im większy, jednorazowy, krótkotrwały wysiłek – tym większy skok ciśnienia. Jednorazowy maksymalny wysiłek, czy też powtarzalny wysiłek bliski maksymalnemu dla danej osoby - powoduje niewyobrażalnie wysoki skok ciśnienia. Tak, np. obciążenia, jakim poddawani są kulturyści w czasie ćwiczeń siłowych powodują wzrost ciśnienia skurczowego do 400 mgHg, a rozkuczowego do ponad 300 mgHg! Niestety osiąganie wysokiego ciśnienia dotyczy również początkujących amatorów, a nie tylko tzw. „wyczynowców”. W przypadku osoby chorej na nadciśnienia może się to skończyć katastrofą.
Czy są sporty, które można bezpiecznie zalecać?
Tylko niektóre dyscypliny – tzw. wytrzymałościowe wywierają wysoce korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze. Wymieniamy je w kolejności zaczynającej się od najbardziej korzystnych. Należą do nich: spacery i marsze, nieforsowne biegi, (zwłaszcza narciarskie), pływanie, jazda na rowerze.
Jak tego typu wysiłek wpływa na krążenie i ciśnienie krwi?
Ruchy są wówczas cykliczne (powtarzalne) i dynamiczne - uruchamiają system pomp mięśniowych, co wspomaga krążenie. Takie sporty tylko nieznacznie podwyższają ciśnienie krwi, zaś w dalszej perspektywie czasowej mogą je obniżać.
Czy dzięki sportowi może dojść do normalizacji ciśnienia tętniczego?
Dzięki uprawianiu wspomnianych dyscyplin wytrzymałościowych ćwiczący poci się – tracąc sól i wodę. Utrata wody i soli zmniejsza ilość krążącej krwi i tym samym obniża ciśnienie. Dzięki długotrwałemu treningowi tłumiona jest wysoka reaktywność układu adrenergicznego, którego pobudzanie (np. emocjami) powoduje silne kurczenie się tętnic i zwiększa ciśnienie krwi. Wysiłek fizyczny wspiera też szereg innych mechanizmów fizjologicznych obniżających ciśnienie tętnicze. Np. w dalszej perspektywie czasowej ciśnienie może się obniżyć np. dzięki redukcji masy ciała.
Czy wiek ogranicza lecznicze własności sportu?
Efekt leczniczy w postaci redukcji ciśnienia tętniczego, pod wpływem sportu i czynnej rekreacji ujawnia się najpełniej u osób młodych, jak też w średnim wieku. Natomiast trudno oczekiwać podobnych korzyści u ludzi starszych. Jednak ludzie starsi powinni wiedzieć, że dyscypliny wytrzymałościowe – zwłaszcza marsze, wędrówki, spacery – znacząco powstrzymują zmiany chorobowe towarzyszące nadciśnieniu tętniczemu.
Na koniec trudne pytanie - Co mają czynić osoby, które nie lubią aktywności fizycznej?
Po pierwsze można podroczyć się samemu z sobą. Jeśli jednego dnia nie mamy ochoty na dłuższy spacer – to może spróbować następnego dnia? Przecież warunkiem dla uprawiania sportu, czy rekreacji dla zdrowia jest przyjemność z wysiłku. Jeśli jej nie ma – to bieg po zdrowie może nam... zaszkodzić! Ale uwaga ruch jest niezbędny, każdemu z nas. Tym, co codziennie jeżdżą do pracy, samochodem lub autobusem, a po powrocie „regenerują się” na kanapie przed telewizorem – zalecamy krótkie spacery. Spacer do pracy, po zakupy, wszędzie, gdzie dystans, choć nieduży - zainicjuje wspomniane wyżej korzystne efekty fizjologiczne.
koniec
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij