Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Czwartek 21. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Styl życia a sen
Motto:
Nawyki związane ze spaniem są różne, tak jak różni są ludzie i ich styl życia

Temperatura sypialni a sen
Jedni potrzebują by okno w sypialni było otwarte, inni je zamykają. Różne są też oczekiwania odnośnie temperatury jaka ma w niej panować. Ustalono jednak eksperymentalnie, że w naszej strefie klimatycznej optymalna temperatura wahać powinna się między 12 a 23 stopnie Celsjusza. Ważne jest również, aby panowała w niej przeciętna wilgotność. Otwarte okno będzie dla niektórych źródłem świeżego powietrza, a dla innych, zwłaszcza w porze pylenia drzew i traw, strumieniem groźnych pyłków – alergenów.

Czy powinno się spać we dwoje?
W różnych kulturach panują różne przekonania odnośnie tego tematu. Wystarczy wspomnieć, że tzw. „francuskie łoże” jest zawsze dwuosobowe. W tym zakresie partnerzy lub małżonkowie muszą ustalić swoje własne reguły. O ile bowiem sen we dwoje jest co prawda częściej zakłócany, to przecież niektóre z tych „zakłóceń” są pożądane i oczekiwane, a spokojniejszy sen nie zawsze oznacza stan godny zalecenia. Pamiętajmy jednak, że stale aktualne jest powiedzenie; „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Warto też zastanowić się nad jego parafrazą; „z kim sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.Poczucie bezpieczeństwa podczas snu
Jeśli lęk o nocne włamanie będzie powodem bezsenności, lepiej się zabezpieczyć, aby spać spokojniej. Wzmocnione zamki, alarmy, dodatkowy telefon, mogą być w takich wypadkach pomocne.

Praca zmianowa lub praca w późnych godzinach wieczornych a sen
Wiele osób we współczesnym społeczeństwie pracuje w systemie zmianowym lub rotacyjnym (pracownicy przy tzw. ciągłej produkcji, pracownicy szpitali, policjanci itd.). Są całe rzesze zawodów gdzie regułą jest praca w późnych godzinach wieczornych (gastronomia, teatry, komunikacja). O ile do pracy zmianowej część osób możne po pewnym czasie nawyknąć, to niemało jest osób, które nijak nie mogą do niej się przyzwyczaić i jest ona dla nich tylko źródłem stresu i cierpienia. Jeszcze trudniejsza jest adaptacja do pracy w systemie rotacyjnym. Podobnie osoby „zarywające noce” z powodu specyfiki zawodowej zazwyczaj mają po krótszym lub dłuższym okresie pracy problemy ze snem. Dlatego większość tych osób ma, prędzej czy później, kłopoty ze snem. Ponadto, osoby takie wykazują większą skłonność do zapadania na choroby somatyczne i co niebagatelne, 2-3 razy większą podatność na urazy niż ludzie pracujący tylko w ciągu dnia.

Szkody zdrowotne jakie może spowodować praca zmianowa lub rotacyjna:
 • niewłaściwe odżywianie
 • dodatkowy poziom zmęczenia
 • łatwiejsze wpadanie w stany lękowe
 • drażliwość
 • brak możliwości pełnej samorealizacji


Zaburzenia snu związane z pokonywaniem stref czasowych (podróżowaniem trans-kontynentalnym).
Z praktyki wiadomo, że łatwiej nam zaakceptować wydłużenie się okresu aktywności (dnia) niż nagłe jego skracanie. Dlatego zakłócenia czasowe w czasie podróży samolotem na zachód znosimy lepiej niż te, gdy podróżujemy na wschód. Zawsze jednak podróże samolotem na dalekie odległości wiążą się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń koncentracji, zmęczenia, itp. (jet lag).

Najczęstsze zaburzenia wywołane szybką zmianą stref czasowych:
 • zmęczenie bez innej przyczyny, jak zmiana stref czasowych
 • spadek koncentracji ogólnej sprawności psychoficzycznej
 • utrata apetytu
 • wzmożona senność w ciągu dnia
 • trudności z zasypianiem w nocy
 • wzmożona irytacja i drażliwość
 • kłopoty gastryczne, itp.


dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra

KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij