Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Czwartek 21. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Stres zaburza sen
Silny stres zaburza całe nasze życie, w tym również sen – stąd należy się starać redukować jego natężenie. Pamiętajmy, że walcząc z bezsennością zwalczamy też stres!

Redukcja stresu poprawia jakość życia
Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy spięci w czasie codziennej pracy, w określonych sytuacjach zawodowych lub też nawet w czasie towarzyskich spotkań z innymi ludźmi. I mimo, że określony poziom mobilizacji jest niezbędny do efektywnego wykonywania niektórych skomplikowanych zadań, to wieczne tkwienie w napięciu, w stresie, na pewno w końcowym efekcie spowoduje zmniejszenie naszej efektywności zawodowej i generalne obniżenie jakości życia.

A oto relacja pięćdziesięcioletniej pacjentki, której bezsenność wynikała z psychologicznego stresu, w którym się swego czasu znalazła:
Moje kłopoty z bezsennością zaczęły się kilkanaście lat temu a wywołane były kryzysem jaki pojawił się w mej rodzinie. Wtedy to, skończyło się moje spokojne spanie, natrętna gonitwa myśli nie pozwalała mi na to. Muszę tutaj nadmienić, że w tym czasie bardzo dużo pracowałam i nigdy nie kładłam się wcześniej spać jak po północy. Jeśli nawet zasypiałam szybko po męczącym i pracowitym dniu, to budziłam się po 10 minutach i zaczynałam analizować swoje całe życie, rok po roku, miesiąc po miesiącu. Zdawałam sobie sprawę, że takie postępowanie prowadzi do nikąd, wyniszcza mnie, ale nie mogłam uwolnić się od natrętnych myśli w bezsenne noce. Jeśli nawet w końcu zasypiałam, a następowało to około 2.30 –3.oo nad ranem, to każde przebudzenie zaczynało się od brutalnej świadomości „moich kłopotów”. Komentarz medyczny autora: Unikajmy „tradycyjnych” metod terapeutycznych!Relacji cd:
...Próbowałam tłumić moje napięcie przed snem alkoholem, jednak „ulga” była zbyt krótka a wybudznie się i tak następowało, Ratowałam się również tabletkami nasennymi, które zawsze trzymałam na stoliku nocnym, o ile sen nie przyszedł przed godziną 3.oo. Prawdziwe wyciszenie moich natrętnych myśli nastąpiło dopiero po kuracji przeciwdepresyjnej. Nie bez znaczenia była również poprawa sytuacji w domu. Obecnie upłynęło już kilkanaście lat od tamtych przykrych wydarzeń. W domu mam spokój. Jestem osobą taką, jaką byłam kiedyś, pogodną i życzliwie nastawioną do świata i ludzi. Nabrałam dystansu do spraw minionych i potrafię cieszyć się życiem. Komentarz autorski: Stresogenne kłopoty z bezsennością wracają jednak, co jakiś czas...

Relacji cd:
Miewam okresy, kiedy znów wybudzam się po kilku minutach od zaśnięcia i nie mogę ponownie zapaść w sen przez 2 – 3 godziny. Co wtedy robię? Znów rozmyślam, ale teraz na tematy dla mnie miłe i przyjemne. Np. przypominam sobie piękne momenty i miejsca z ostatnich wakacji lub myślę, co kupić do ubrania, w czym będzie mi ładnie itp. Jeśli jednak nadal nie mogę zasnąć, to ratuje się tabletką nasenną. Okres moich kłopotów trwa zazwyczaj około 3 tygodni, potem wszystko wraca do normy. Zauważyłam, że nigdy nie mam problemów z zasypianiem, gdy jestem na wakacjach lub, gdy wyjadę i śpię poza domem. Dziwię się, że tak się dzieje gdyż kocham swój dom i lubię w nim przebywać. Może przeszkadzają mi jakieś cieki wodne?

Komentarz autorski:
Niewątpliwie spora część naszych zaburzeń snu jest wywołana przeciążeniem związanym ze stresem. Jeśli nie wiesz czy właśnie jesteś w stresie, czy jesteś owym stresem przeciążony, zastanów się czy występuje u ciebie któryś z wymienianych poniżej objawów napięcia? Jeśli stwierdziłeś u siebie kilka z opisanych objawów, to na pewno jesteś przeciążony stresem.

Jak rozpoznać u siebie objawy napięcia wywołane stresem?
 • wzmożone napięcie lub sztywnienie mięśni szyi, szczęk, ramion lub barków
 • zgrzytanie zębami
 • wytężony i napięty głos
 • kurczenie palców rąk lub nóg lub niespokojne bębnienie palcami
 • niespokojne tupanie lub szuranie nogami
 • napięcie mięśni czoła, niekiedy prowadzące aż do bólu głowy
 • nadmierne pocenie się rąk, nóg i pod pachami
 • wyraźna drażliwość i wybuchowość wywołana nieistotnymi wydarzeniami
 • szybkie bicie serca, uczucie „walenia” serca
 • mruganie oczami lub drżenie powiek
 • płytki, przyspieszony oddech, niekiedy z głębokimi westchnieniami
 • niekiedy uczucie duszenia się
 • nerwowe palenie papierosów
 • kurcze żołądka, burczenie w brzuch i uczucie ciężaru


Jak zwalczać przyczynę stresu?
Należy pamiętać, że stres zazwyczaj wywołany jest nie tyle przez samo przepracowanie, ile przez emocjonalne przeciążenia występujące w pracy lub domu. Ciężka praca fizyczna lub psychiczna daje zazwyczaj szybkie zapadanie w sen i jego dostateczną „głębokość”. Śpimy wtedy „jak kamień”, tuż po przyłożeniu głowy do poduszki. Możemy w pracy się „obijać”, a mimo to nie spać przez nią, o ile tylko będzie w niej pełno napięć i konfliktów. Dlatego zastanowienie się nad swą sytuacją, refleksja nad przyczynami napięć pozwala nam często na zrozumienie ich powodów i źródeł. Być może wybranie odpowiedniej strategii życiowej na najbliższy czas pozwoli zmniejszyć stany napięcia i steru, a tym samym zacząć spać prawidłowo.

Wskazówki antystresowe sprzyjające eliminacji bezsenności
 1. Zastanów się nad najważniejszym celem swego życia w danej sytuacji. Zrób listę najważniejszych twych celów na najbliższe miesiące. Im właśnie poświęcaj uwagę a wszystkie pozostałe, mniej ważne sprawy potraktuj jako drobiazgi i nie przywiązuj do nich wagi. Nie da się bowiem perfekcyjnie zrobić wszystkiego!
 2. Zrób listę zadań na bieżący dzień, tak ją układając, abyś nie musiał szaleńczo walczyć z czasem. Najlepiej jeśli przygotujesz ja sobie poprzedniego dnia.
 3. Wykorzystuj racjonalnie i przyjemnie wolny czas. Musisz dostarczyć sobie (i najbliższym) przyjemnych i radosnych chwil. Tępe oglądanie telewizji potrafi zająć wiele czasu nie dając ani satysfakcji, ani przyjemności.
 4. Nie musisz wszystkiego robić sam. Niektóre zajęcia warto zlecić ludziom, którzy się na tym lepiej znają i profesjonalnie zrobią je szybciej i porządniej. Naucz się być asertywnym – możesz powiedzieć „nie”, jeśli nie powinieneś czegoś robić.
 5. Jeśli już jesteś czym zajęty, to skup się na tym. Wyeliminuj ewentualne zakłócenia, które cię rozpraszają i denerwują.
 6. Walcz z pośpiechem. On najbardziej jest niszczący i najszybciej uruchamia mechanizmy stresu.
 7. Naucz się mówić o tym co cię drażni. Taktownie rozmawiaj z rodziną i współpracownikami. Jeśli problem jest poważny, to zawsze można poprosić specjalistę o konsultację.
 8. Przeznacz codziennie pewien czas na autorefleksję i kontemplację.
 9. Jeśli to możliwe, znajdź pracę którą będziesz lubił, do której będziesz chętnie chodził
 10. Stosuj ćwiczenia fizyczne. Poczucie tężyzny fizycznej, które powinieneś nabrać, po pewnym czasie da ci również poczucie równowago psychicznej.
 11. Bądź otwarty i życzliwy dla ludzi. Bądź syntoniczny, a wtedy najprawdopodobniej spotkasz się z prawdziwą sympatią i zainteresowaniem.


Uwaga ogólna: Bądź tolerancyjnym realistą i daj sobie prawo do błędu
Nasze marzenia i sny o ideałach nie zawsze się sprawdzają. Każdy ma jakieś problemy i walczyć musi z jakimiś trudnościami. I to właśnie dzięki nim dojrzewamy i dorastamy. Każdy popełnia błędy i każdego czekają jakieś niepowodzenia. Przytrafiają się one nawet tym, którym wszystko jakoby przychodzi zbyt łatwo.

Posłowie: W życiu naprawdę rzadko znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia.
W zwalczeniu stresu może dopomóc zmiana stylu życia! Chociaż przemiana przyzwyczajeń i standardów do jakich nawykliśmy jest niekiedy bardzo trudna, to może niekiedy się opłacać. Zastąpienie napięcia i stałego uczucia stresu na poczucie panowania nad sytuacją, może zdjąć z ciebie przygniatający ciężar i dać błogie poczucie spokoju i pewności. Im bardziej będziesz panować nad swymi poczynaniami i swą psychiką w ciągu dnia, tym pewniejszy jest dobry sen w nocy.

Pamiętaj o terapeutycznej wskazówce wielkiego perskiego poety i lekarza Omara Chajjama (przekład autora):
Wśród przyjaciół z winem wiele więcej czyni
niejeden. Wszak celem jest nie na pustyni
żyć, lecz wśród ludzi. Współczujący jest lepszy
niż samotnik – asceta w kącie świątyni.


dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij