Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Czesława, Agnieszki Sobota 20. Kwietnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Sny współkierują naszym życiem?
Wg. freudowskiej psychoanalizy sen daje ujście skrywanych instynktownych pragnień, których z tych czy innych względów społeczeństwo nie akceptuje. Podczas sennych marzeń i fantazji dokonuje się ich zaspakajanie.

Celem marzeń sennych jest zaspakajanie tłumionych pragnień?
We freudowskiej psychoanalizie kondensacja snów stanowi ujście tłumionych pragnień, które są jednocześnie skrywaniem i cenzurowaniem rzeczywistych popędów. Celem marzeń sennych wg tej teorii jest zaspakajanie przez fantazje instynktownych pragnień, których z tych czy innych względów społeczeństwo nie akceptuje. Gdybyśmy jednak naprawdę śnili o uwiedzeniu lub innym sposobie skrzywdzenia kogoś, to prawdopodobnie silne emocje obudziłyby nas ze snu. By sen trwał jednak niezakłócony, cenzura umysłu przekształca i ukrywa prawdziwą treść sennego marzenia, zapobiegając w ten sposób wybuchowi silnych emocji. Proces ten nazwał Freud pracą sennego marzenia i wyodrębnił jej pięć faz: przemieszczenie, kondensację, symbolizację, projekcję i wtórne opracowanie.

Wg. Alferda Adlera - sny współkierują naszym życiem
Zagorzałym adwersarzem Freuda był wybitny niemiecki psychiatra Alfred Adler (zm. W 1937 roku). Sny dla niego miały odmienne znaczenie niż dla poprzednika. Adler był zdania, że sny są częścią szerszego programu kierowania naszym losem. W snach umysł nasz próbuje przewidzieć przyszłe wydarzenia, tak aby się do nich przygotować. Sny są wg niego odbiciem naszych myśli, pragnień i działalności naszej świadomości w stanie czuwania.„Sny są indywidualnymi mitami, a mity są snami społeczeństwa…”
Uczniem i kontynuatorem koncepcji Junga był Joseph Campbell. W swej monografii pt. Bohater o tysiącu twarzy podawał, że:
...pogrążanie się nocą we śnie, to rodzaj prywatnej bajki lub opowiadania i poszukiwanie bohatera. Polega to na wkraczaniu w świat przygody, fantazji i niespełnionych marzeń. W tym poszukiwaniu, a niejednokrotnie w walce następują ważne, podnoszące nasz prestiż wydarzenia; zdobywanie nagrody lub atrakcyjnej kobiety, wygranie pojedynku lub szczęśliwym uniknięciu niebezpieczeństwa. Nietrudno zrozumieć, że heroiczna podróż w krainę snów i powrót po obudzeniu się w rzeczywistym świecie to namiastka bohaterskiego wyczynu. Bohater zaś odzwierciedla dążenie ludzi do sukcesu i samookreślenia. Campbell uważa również że: „sny są indywidualnymi mitami, a mity są snami społeczeństwa”. W innej książce pt. Siła mitu pisze: „ Jeśli twój prywatny mit, twój sen, jest przypadkiem zbieżny z publicznym, to znaczy, że żyjesz w zgodzie ze swym otoczeniem. Jeśli nie, otwiera się przed tobą niebezpieczna przygoda w czarnym lesie”.

Antropolodzy o znaczeniu marzeń sennych
Rozwijana w XX wieku antropologia snów pojmowała je jako zjawisko łączące rozmaite kultury. Wg niej zbiorowość plemienna często koncentrowała się na złożonej psychologii marzenia sennego i stanowiła ona podstawę silnej więzi społecznej. Antropolodzy od dawna interesowali się kulturową interpretacją marzeń sennych. Wg nich kultura, do której należy dana jednostka, w znacznym stopniu determinuje kontekst, w jakim osadzone są marzenia senne oraz ich interpretacja. Sny w tym ujęciu stanowią odbicie poglądów na rzeczywistość oraz fenomeny takie jak: śmierć, dusza i granice oddzielające jednostkę od społeczności. Aby poznać i móc zrozumieć senne marzenie jednostki należy znać jej kulturę, poglądy i przesądy.

Sen ujawnia zmiany w osobowości?
Mircea Eliade, dwudziestowieczny badacz religii i twórca religioznawstwa porównawczego, w swej książce pt. Mity, sny i misteria podkreśla znaczenie snów inicjacyjnych. Wg niego wspinaczka lub wznoszenie się we śnie oznacza dążenie do transformacji osobowości. Normą jest, że sens jednych snów jest oczywisty, podczas gdy inne wydają się nonsensowne i pełne chaosu. Ich surrealistyczna forma powoduje, że interpretacja ich jest trudna, a tym samym skłonni jesteśmy uznać, że są bez znaczenia. Podejście takie zaprezentowane w latach siedemdziesiątych ub. wieku nosi nazwę modelu syntezy aktywacyjnej. Opiera się ona na hipotezie, że owe sny surrealistyczne są wytworem przodomózgowia próbującym zrozumieć przypadkowe impulsy bioelektryczne wytwarzane we śnie z tyłomózgowia. Wiadomo, że w stanie czuwania przodomózgowie analizuje, syntezuje i składa różne rodzaje bodźców zewnętrznych i wewnętrznych w miarę jednolity obraz naszej rzeczywistości. We śnie stykając się z potokiem różnorodnych i chaotycznych bodźców wewnętrznych wytwarzanych przez „bardziej prymitywne” obszary mózgu, przodomózgowie nadal starając się wprowadzić ów syntezujący ład tworzy surrealistyczne sny. Teoria ta, usiłująca przedstawić w sposób wytłumaczalny zjawisko tak „mgławicowe” jak nasze sny ma, jak wszystkie dotąd, wiele elementów niejasnych. Niewątpliwie następne dziesięciolecia przedstawią nam jeszcze inne możliwości wytłumaczenia fenomenu marzeń sennych.

Metoda psychoanalizy snu wg. Mircea Eliade
Aby konkretny sen poddać analizie należy go, zaraz po obudzeniu zapisać. Autor dla przykładu zilustruje to jednym ze swych powracających niekiedy snów, który przez bogactwo doznań i specyficzny charakter sprawiał mu zawsze wiele radości.
Jestem dyrygentem i stoję przed wielką orkiestrą symfoniczną. Dyryguje koncertem klawesynowym. Zawsze bardzo lubiłem ten instrument, jego charakterystyczne brzmienie i archaiczny dźwięk. Nie znam autora koncertu ale doskonale wyprzedzam partyturę. W zasadzie nie potrzebuję jej. Koncert znam z poprzednich snów i zawsze bardzo mnie on ożywia i wzrusza. Toczy się muzyka w rytmie dostojnego i harmonijnego allegro. Teraz kolej na partię klawesynu. Nie znam solisty, ale wiem, że reaguje on na każde moje spojrzenie. Kilka metalicznie brzmiących tercji i kwart klawesynu i daję znak klarnetom, których legato kantyleny przypomina „niebiańską muzykę”. Spoglądam na smyczki i one podejmują temat klarnetów, a po chwili do głosu dochodzą też altówki i wiolonczele. Ich brzmienie jest subtelne, delikatne i znakomicie cieniowane. Początkowa kantylena klarnetów jako ostinato stanowi teraz kanwę do rozwijania brzmienia i zmiany fakturalnej innych instrumentów. Daję znak spojrzeniem i już rozbrzmiewa bukoliczny dźwięk oboju, a po chwili unisono fletów. Teraz już są tutti, dźwięki narastają crescendo. Po kilku fermatach rozpoczyna się dialog między solistą a kotłami. Po paru trójdźwiękach klawesynu ponownie rozbrzmiewają oboje, tym razem z fagotami. Trwa melodyjne andante z wyraźnym rytmem siciliany...

Komentarz od Autora:
Nawet człowiek przeciętnie muzykalny ma zapisane w engramach swej pamięci olbrzymie bogactwo melodii, brzmień i rytmów. Bez przesady można powiedzieć, że są tam wszystkie orkiestry dęte, kapele i zespoły jakie słyszał w ciągu życia. Nic więc dziwnego, że autor, który bywał na wielu koncertach był w stanie „wyśnić” taki sen. Bycie dyrygentem - no cóż – to bardzo zaszczytna pozycja. Można marzyć o karierze mistrza Formuły I, można marzyć o byciu maestro. Nasze sny to, nasza prywatna wideoteka, pozwalająca nam część naszych marzeń przeżyć w tej „odmiennej wirtualnej rzeczywistości”

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij