Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Róży, Filipa Piątek 23. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Co ukrywają symbole senne?
Bywają w naszym życiu sny o realistycznej treści, a dotyczą one zazwyczaj spraw związanych z naszą codziennością. Inne zaś przypominają nieumiarkowane fantazje, a treść ich wydaje się bez znaczenia. Niekiedy wydają się nielogiczne, dziwaczne i bałamutne. Pełne są symbolicznych obrazów. Czy coś znaczą i powinny być interpretowane?

Dominacja prawej półkuli mózgu kreuje symbole senne
Powstanie symboli sennych uczeni tłumaczą faktem odmiennej pracy naszych półkul mózgowych. Aktywność dzienna - komunikowanie się ze światem podlega władzy lewej półkuli i jest związana linearno-językowymi, czyli „realistycznymi” treściami. Prawa półkula, to dominacja symbolicznej treści skojarzeniowo-wyobrażeniowej. We śnie następuje prawdopodobnie mieszanie się obu tych funkcji. Przewaga prawej półkuli ujawnia się większą ilości symboliki i nie zawsze zrozumiałych wyobrażeń sennych.

Psychoanaliza a symbole senne
Twórca psychoanalizy snu Zygmunt Freud opisał już w XIX wieku mechanizm polegający na śnieniu podobieństw z realnymi postaciami lub sytuacjami. Freudowska interpretacja marzeń sennych podporządkowana była głównie symbolice seksualnej, ale już jego najbliżsi uczniowie odeszli od tego schematu. Niekiedy np. śnimy o tym, że lecimy, unosimy się w powietrzu, że szybujemy lekko jak ptaki. Umysł nasz we śnie wytwarza obrazy w sposób symboliczny wyrażający nasze nadzieje i obawy. Latanie oznacza więc swobodę, lekkość i radość. Wg Freuda był to wyraz pożądania seksualnego. Wg Adlera oznacza chęć wznoszenia się i dominowania, wg Junga oznaczało to chęć wyzbycia się ograniczeń.Następstwem wznoszenia się może być upadek.
Sny o spadaniu należą również do dość często pojawiających się w kulturze Zachodu i Wschodu. Psycholodzy traktują to jako wcześnie nabyty lęk przed upadkiem dziecka stawiającym pierwsze kroki. Inni dopatrują się jeszcze starszej genezy tych snów – ma mieć on jakoby źródło w lękach naszych odległych przodków, „przed upadkiem z drzewa”.

Mądrość ludowa – czyli senniki interpretujące sny
Obecnie w każdej nieomal księgarni znaleźć można „senniki”, czyli księgi, na różne sposoby interpretujące sny. Znane były one od czasów starożytnych. Niektóre w sposób bezdyskusyjny podają interpretację symboli ze snu, inne pomagają w samodzielnej ich interpretacji.

Symbole senne w oczach współczesnego psychoterapeuty
Po pierwsze symbole ze snów należy tłumaczyć w kontekście życia i doświadczeń danego człowieka. Musimy też dobrze rozumieć kulturę (i niekiedy subkulturę), z której on pochodzi, gdyż jej determinanty budują znaczny zakres śnionych symboli. Możliwość sensownego tłumaczenia snów danego człowieka (pacjenta) istnieje zatem dopiero wtedy, jeśli poświęcimy mu znaczną ilość czasu; jeśli zbierzemy dokładny wywiad o jego życiu, doświadczeniach, porażkach i traumatyzujących przeżyciach, jeśli poznamy jego zazwyczaj, skrywane sekrety i marzenia. Aby to wszystko stało się możliwe potrzebna jest solidna praca psychoterapeutyczna z nim oparta na zaufaniu i życzliwości. Odpowiedzialnych prób interpretacji snów może się więc podjąć doświadczony terapeuta, mający za sobą zazwyczaj lata praktyki z różnego typu pacjentami.

Sny budzące lęk przed przyszłością - mogą spowodować bezsenność
Jednym z najczęściej pojawiających się snów o charakterze lękowym, które potrafią zdecydowanie obudzić śpiącego, to sen o zdawaniu egzaminów (w krajach Zachodu) lub przechodzeniu jakiejś próby (w pozostałych krajach). Studentów dręczą lęki o niedostatecznym przygotowaniu do nich, o zbyt trudnych pytaniach lub okrutnych egzaminatorach. We śnie możemy oblewać dawno już zaliczone egzaminy. Lekarz może śnić, że pytają go z anatomii - egzaminu z pierwszego roku studiów lub zgoła zaskakują pytaniami z nie lubianego przedmiotu, w czasie matury. Sny takie, rzadziej lub częściej, przytrafiają się każdemu człowiekowi w ciągu życia, dlatego, że każdy przeżywał jakiś sprawdzian ogólny lub zawodowy. Niekiedy jest to konieczność wygłoszenia jakieś mowy do niezbyt życzliwego audytorium. We śnie takim pocimy się i wiercimy, bo albo nie jesteśmy przygotowani, albo zapomnieliśmy gdzieś notatek lub streszczenia owego przemówienia. Z lękiem oczekujemy na całkowitą kompromitację i wstyd. Zazwyczaj jednak w kulminacyjnym momencie budzimy się na szczęście z takiego snu. Owo nie przygotowanie może jednak z powodzeniem symbolizować nasz lęk przed przyszłością, odpowiedzialną pracę lub nawet małżeństwem. Nieświadomość wyraża w ten sposób nasze wątpliwości i niepewność.

Sny projektujące zdarzenia i odczucia
Niekiedy traktować można ten sen jako przeczucie, że nasze plany i kombinacje życiowe ulegną zawaleniu się. Dziewczyna po pierwszych doświadczeniach seksualnych może mieć poczucie, że jest „kobietą upadłą”, a sen będzie jedynie symbolizował owo przekonanie. Niekiedy jest to również odczucie mające swe odbicie w symbolice snu, związane z przekonaniem, że „wszystko nam się wali”.

Sny o symbolice seksualnej
Sny o symbolice zdecydowanie seksualnej lub wręcz o czytelnej treści seksualnej są doświadczeniem każdego człowieka. Post i deprywacja seksualna wydaje się je jeszcze potęgować. Powszechne są w tym zakresie doświadczenia młodych „wyposzczonych seksualnie” mężczyzn. Oglądanie romantycznych scen filmowych może być tu również katalizatorem wyzwalającym we śnie nieokiełznane erotyczne fantazje.

A oto seksualny sen kobiety, której partner wyjechał i miała z nim kontakt jedynie telefoniczny.
Byłam w jakimś domu mody. Zdjęłam kilka modeli ze stojaków i udałam się do przymierzalni. Zawsze lubię starannie zastanowić się, przymierzać wielokrotnie, zanim zdecyduję się na kupno czegokolwiek. W tym czasie niespodziewanie zadzwonił na komórkę mój przyjaciel. Tak jak to on ma w zwyczaju, wypytywał mnie gdzie jestem i co robię. Kiedy powiedziałam, że właśnie przymierzam suknię i jestem niekompletnie ubrana, zaczął, bardzo sugestywnie i przekonywająco opisywać jak całuje mnie w szyję i jak czule mnie obejmuje. Telefon komórkowy w mej ręce zamienił się w zwykły stacjonarny, połączony gdzieś kablem. Z tego telefonu, przedostając się przez ów drucik, zaczął mnie rzeczywiście całować. Pocałunki zaczęły rozchodzić się od szyi po całym ciele. Wreszcie jakimś dziwnym sposobem przedostał się on cały przez ten kabel i zaczął zachowywać się tak jak zwykle w podobnych sytuacjach; zmysłowo, namiętnie, niecierpliwie. Przymierzalnia nie wiedzieć jak stała się większym pomieszczeniem, w którym znalazło się i łóżko. Nie było już telefonu tylko był on. Dalej wszystko toczyło się tak, jak to bywa w podobnych sytuacjach. Niestety, sprzątaczka z tego domu mody zaczęła dobijać się do drzwi złoszcząc się i krzycząc, że musi posprzątać. Jej wrzaski i obawa przed kompromitacją obudziły mnie jednak z żalem, że nie doczekałam końca tego fascynującego, niespodziewanego spotkania.

Symbole senne często mogą inspirować artystę
Zdarza się, że symbolika snu a nawet jego akustyczna treść wyzwala pierwiastek twórczy u artysty. Udokumentowano liczne przypadki, kiedy to ze snu poeci, malarze i muzycy bezpośrednio ze snu zaczerpnęli twórczą inspirację. Giuseppe Tartiniemu – osiemnastowiecznemu skrzypkowi i kompozytorowi przyśnił się kiedyś diabeł. Grał on na skrzypkach tak piękną melodię, że mistrz obudził się i natychmiast ją zapisał. Nazwał ja Diabelski tryl i stała się ona jego najsłynniejsza kompozycją.

Symbole senne mogą też objaśniać ... naukową rzeczywistość!
Niekiedy symbolika snu pozwala nam zrozumieć jakieś skomplikowane zagadnienie Dziewiętnastowieczny chemik F. Kekule usiłował przez długi czas ustalić i zrozumieć skład cząsteczki benzenu. Pewnego razu w czasie snu zaczęły mu się przedstawiać obrazy: Mój umysł zafascynowany był obrazem, jął rozróżniać większe struktury o różnorodnych kształtach; widziałem podłużne rzędy, niektóre zachodzące na siebie, a wszystko to wiło się i skręcało w wężowym ruchu. Ale co to?! Co to takiego? Jeden z węży schwycił swój własny ogon i zaczął wirować przed moimi oczami. Zbudziłem się za sprawą potężnego błysku światła. Przez resztę nocy starłem się rozpracować strukturę tej formy. W taki to sposób Kekule odkrył pierścieniową strukturę budowy cząsteczki benzenu – podstawowego związku chemicznego.

„Przespać się z jakimś problemem”
Faktem jest, że wiele osób deklaruje, że we śnie rozwiązuje dręczące ich zagadki. W popularnym potocznym powiedzeniu – „Przespać się z jakimś problemem” – oznacza pozwolić, aby w czasie snu „wszystko nam się poukładało”. Być może umysł w czasie snu, na innym poziomie, zwanym nieświadomością, rozpracowuje problemy, z którymi trudzi się świadomość.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook