Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Fabiana, Sebastiana Poniedziałek 20. Stycznia 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Co ukrywają symbole senne?
Bywają w naszym życiu sny o realistycznej treści, a dotyczą one zazwyczaj spraw związanych z naszą codziennością. Inne zaś przypominają nieumiarkowane fantazje, a treść ich wydaje się bez znaczenia. Niekiedy wydają się nielogiczne, dziwaczne i bałamutne. Pełne są symbolicznych obrazów. Czy coś znaczą i powinny być interpretowane?

Dominacja prawej półkuli mózgu kreuje symbole senne
Powstanie symboli sennych uczeni tłumaczą faktem odmiennej pracy naszych półkul mózgowych. Aktywność dzienna - komunikowanie się ze światem podlega władzy lewej półkuli i jest związana linearno-językowymi, czyli „realistycznymi” treściami. Prawa półkula, to dominacja symbolicznej treści skojarzeniowo-wyobrażeniowej. We śnie następuje prawdopodobnie mieszanie się obu tych funkcji. Przewaga prawej półkuli ujawnia się większą ilości symboliki i nie zawsze zrozumiałych wyobrażeń sennych.

Psychoanaliza a symbole senne
Twórca psychoanalizy snu Zygmunt Freud opisał już w XIX wieku mechanizm polegający na śnieniu podobieństw z realnymi postaciami lub sytuacjami. Freudowska interpretacja marzeń sennych podporządkowana była głównie symbolice seksualnej, ale już jego najbliżsi uczniowie odeszli od tego schematu. Niekiedy np. śnimy o tym, że lecimy, unosimy się w powietrzu, że szybujemy lekko jak ptaki. Umysł nasz we śnie wytwarza obrazy w sposób symboliczny wyrażający nasze nadzieje i obawy. Latanie oznacza więc swobodę, lekkość i radość. Wg Freuda był to wyraz pożądania seksualnego. Wg Adlera oznacza chęć wznoszenia się i dominowania, wg Junga oznaczało to chęć wyzbycia się ograniczeń.Następstwem wznoszenia się może być upadek.
Sny o spadaniu należą również do dość często pojawiających się w kulturze Zachodu i Wschodu. Psycholodzy traktują to jako wcześnie nabyty lęk przed upadkiem dziecka stawiającym pierwsze kroki. Inni dopatrują się jeszcze starszej genezy tych snów – ma mieć on jakoby źródło w lękach naszych odległych przodków, „przed upadkiem z drzewa”.

Mądrość ludowa – czyli senniki interpretujące sny
Obecnie w każdej nieomal księgarni znaleźć można „senniki”, czyli księgi, na różne sposoby interpretujące sny. Znane były one od czasów starożytnych. Niektóre w sposób bezdyskusyjny podają interpretację symboli ze snu, inne pomagają w samodzielnej ich interpretacji.

Symbole senne w oczach współczesnego psychoterapeuty
Po pierwsze symbole ze snów należy tłumaczyć w kontekście życia i doświadczeń danego człowieka. Musimy też dobrze rozumieć kulturę (i niekiedy subkulturę), z której on pochodzi, gdyż jej determinanty budują znaczny zakres śnionych symboli. Możliwość sensownego tłumaczenia snów danego człowieka (pacjenta) istnieje zatem dopiero wtedy, jeśli poświęcimy mu znaczną ilość czasu; jeśli zbierzemy dokładny wywiad o jego życiu, doświadczeniach, porażkach i traumatyzujących przeżyciach, jeśli poznamy jego zazwyczaj, skrywane sekrety i marzenia. Aby to wszystko stało się możliwe potrzebna jest solidna praca psychoterapeutyczna z nim oparta na zaufaniu i życzliwości. Odpowiedzialnych prób interpretacji snów może się więc podjąć doświadczony terapeuta, mający za sobą zazwyczaj lata praktyki z różnego typu pacjentami.

Sny budzące lęk przed przyszłością - mogą spowodować bezsenność
Jednym z najczęściej pojawiających się snów o charakterze lękowym, które potrafią zdecydowanie obudzić śpiącego, to sen o zdawaniu egzaminów (w krajach Zachodu) lub przechodzeniu jakiejś próby (w pozostałych krajach). Studentów dręczą lęki o niedostatecznym przygotowaniu do nich, o zbyt trudnych pytaniach lub okrutnych egzaminatorach. We śnie możemy oblewać dawno już zaliczone egzaminy. Lekarz może śnić, że pytają go z anatomii - egzaminu z pierwszego roku studiów lub zgoła zaskakują pytaniami z nie lubianego przedmiotu, w czasie matury. Sny takie, rzadziej lub częściej, przytrafiają się każdemu człowiekowi w ciągu życia, dlatego, że każdy przeżywał jakiś sprawdzian ogólny lub zawodowy. Niekiedy jest to konieczność wygłoszenia jakieś mowy do niezbyt życzliwego audytorium. We śnie takim pocimy się i wiercimy, bo albo nie jesteśmy przygotowani, albo zapomnieliśmy gdzieś notatek lub streszczenia owego przemówienia. Z lękiem oczekujemy na całkowitą kompromitację i wstyd. Zazwyczaj jednak w kulminacyjnym momencie budzimy się na szczęście z takiego snu. Owo nie przygotowanie może jednak z powodzeniem symbolizować nasz lęk przed przyszłością, odpowiedzialną pracę lub nawet małżeństwem. Nieświadomość wyraża w ten sposób nasze wątpliwości i niepewność.

Sny projektujące zdarzenia i odczucia
Niekiedy traktować można ten sen jako przeczucie, że nasze plany i kombinacje życiowe ulegną zawaleniu się. Dziewczyna po pierwszych doświadczeniach seksualnych może mieć poczucie, że jest „kobietą upadłą”, a sen będzie jedynie symbolizował owo przekonanie. Niekiedy jest to również odczucie mające swe odbicie w symbolice snu, związane z przekonaniem, że „wszystko nam się wali”.

Sny o symbolice seksualnej
Sny o symbolice zdecydowanie seksualnej lub wręcz o czytelnej treści seksualnej są doświadczeniem każdego człowieka. Post i deprywacja seksualna wydaje się je jeszcze potęgować. Powszechne są w tym zakresie doświadczenia młodych „wyposzczonych seksualnie” mężczyzn. Oglądanie romantycznych scen filmowych może być tu również katalizatorem wyzwalającym we śnie nieokiełznane erotyczne fantazje.

A oto seksualny sen kobiety, której partner wyjechał i miała z nim kontakt jedynie telefoniczny.
Byłam w jakimś domu mody. Zdjęłam kilka modeli ze stojaków i udałam się do przymierzalni. Zawsze lubię starannie zastanowić się, przymierzać wielokrotnie, zanim zdecyduję się na kupno czegokolwiek. W tym czasie niespodziewanie zadzwonił na komórkę mój przyjaciel. Tak jak to on ma w zwyczaju, wypytywał mnie gdzie jestem i co robię. Kiedy powiedziałam, że właśnie przymierzam suknię i jestem niekompletnie ubrana, zaczął, bardzo sugestywnie i przekonywająco opisywać jak całuje mnie w szyję i jak czule mnie obejmuje. Telefon komórkowy w mej ręce zamienił się w zwykły stacjonarny, połączony gdzieś kablem. Z tego telefonu, przedostając się przez ów drucik, zaczął mnie rzeczywiście całować. Pocałunki zaczęły rozchodzić się od szyi po całym ciele. Wreszcie jakimś dziwnym sposobem przedostał się on cały przez ten kabel i zaczął zachowywać się tak jak zwykle w podobnych sytuacjach; zmysłowo, namiętnie, niecierpliwie. Przymierzalnia nie wiedzieć jak stała się większym pomieszczeniem, w którym znalazło się i łóżko. Nie było już telefonu tylko był on. Dalej wszystko toczyło się tak, jak to bywa w podobnych sytuacjach. Niestety, sprzątaczka z tego domu mody zaczęła dobijać się do drzwi złoszcząc się i krzycząc, że musi posprzątać. Jej wrzaski i obawa przed kompromitacją obudziły mnie jednak z żalem, że nie doczekałam końca tego fascynującego, niespodziewanego spotkania.

Symbole senne często mogą inspirować artystę
Zdarza się, że symbolika snu a nawet jego akustyczna treść wyzwala pierwiastek twórczy u artysty. Udokumentowano liczne przypadki, kiedy to ze snu poeci, malarze i muzycy bezpośrednio ze snu zaczerpnęli twórczą inspirację. Giuseppe Tartiniemu – osiemnastowiecznemu skrzypkowi i kompozytorowi przyśnił się kiedyś diabeł. Grał on na skrzypkach tak piękną melodię, że mistrz obudził się i natychmiast ją zapisał. Nazwał ja Diabelski tryl i stała się ona jego najsłynniejsza kompozycją.

Symbole senne mogą też objaśniać ... naukową rzeczywistość!
Niekiedy symbolika snu pozwala nam zrozumieć jakieś skomplikowane zagadnienie Dziewiętnastowieczny chemik F. Kekule usiłował przez długi czas ustalić i zrozumieć skład cząsteczki benzenu. Pewnego razu w czasie snu zaczęły mu się przedstawiać obrazy: Mój umysł zafascynowany był obrazem, jął rozróżniać większe struktury o różnorodnych kształtach; widziałem podłużne rzędy, niektóre zachodzące na siebie, a wszystko to wiło się i skręcało w wężowym ruchu. Ale co to?! Co to takiego? Jeden z węży schwycił swój własny ogon i zaczął wirować przed moimi oczami. Zbudziłem się za sprawą potężnego błysku światła. Przez resztę nocy starłem się rozpracować strukturę tej formy. W taki to sposób Kekule odkrył pierścieniową strukturę budowy cząsteczki benzenu – podstawowego związku chemicznego.

„Przespać się z jakimś problemem”
Faktem jest, że wiele osób deklaruje, że we śnie rozwiązuje dręczące ich zagadki. W popularnym potocznym powiedzeniu – „Przespać się z jakimś problemem” – oznacza pozwolić, aby w czasie snu „wszystko nam się poukładało”. Być może umysł w czasie snu, na innym poziomie, zwanym nieświadomością, rozpracowuje problemy, z którymi trudzi się świadomość.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
bolą kości - KOLAGEN_cito dbaj o kości - KOLAGEN_cito motocross - KOLAGEN_cito jogging - KOLAGEN_cito wzmocnij stawy na nartach - KOLAGEN_cito wzmocnienie włosów - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o urodę - KOLAGEN_cito na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe gra w kręgle - Dezodorant_SuperDeo siatkówka - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo koszykówka - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo narty wodne - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo akrobacje spadochronowe - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook