Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Czesława, Agnieszki Sobota 20. Kwietnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Bezsenność polekowa i wymuszona sytuacją
Wiele leków, zarówno tych wypisywanych na recepty przez lekarzy, jak i tych kupowanych bez recepty, może powodować zaburzenia snu. Ale Uwaga! Pozbawienie się snu przez dłuższy czas - czy to lekiem, czy złymi warunkami pracy i życia spowoduje poważne szkody zdrowotne

Do leków zakłócających sen zalicza się:
  • leki zawierające kofeinę
  • leki rozszerzające oskrzela stosowane w astmie. Zawierają one zazwyczaj efedrynę, aminofilinę lub podobne składniki
  • leki zapisywane na odchudzenie. Zazwyczaj mają w swym składzie preparat pobudzający ośrodkowy układ nerwowy i hamujący łaknienie
  • leki zawierające steroidy – hormony kory nadnercza o działaniu stymulującym
  • niektóre preparaty stosowane w niedoczynności tarczycy
  • niektóre leki przeciwdepresyjne
  • leki nasenne w okresie ich odstawienia powodują zaburzenia snu


Czy ten lek może zaburzyć Twój sen?
Jeśli masz wątpliwości, czy dany lek ma działanie zaburzające sen? - to należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Niekiedy w początkowym okresie podawane leki mogą ujawnić takie działanie niepożądane, ale powinno ono ustąpić po kilku dniach stosowania. Ma to np. miejsce w przypadku przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych.Zażywanie zbyt dużej liczby leków przyczyną bezsenności
Zażywanie zbyt dużej liczby leków (i ich dawek!), nawet, jeśli przyjmowanie każdego z nich jest z jakichś powodów uzasadnione, nazywamy polipragmazją i pojęcie to ma zdecydowania negatywne konotacje. Znany doktor Clifton K. Meador w swym popularnym poradniku pt. Lekarz doskonały pisze: „ Nie istnieją udokumentowane prace na temat pacjentów przyjmujących więcej niż cztery leki i bardzo niewiele prac o pacjentach przyjmujących trzy. Każdy pacjent otrzymujący więcej niż cztery leki znajduje się poza wiedzą medyczną.”

Deprywacja czyli wymuszone sytuacyjnie pozbawienie możliwości snu
Deprywacja snu, czyli pozbawianie kogoś snu przez dłuższy czas, powoduje rozstrojenie funkcji osobowości wyrażone zarówno w nieprzyjemnych subiektywnych doznaniach, jak i obiektywnie obserwowanych zmianach wyglądu, nastroju, mowy, postrzegania i myślenia.

Lista zaburzeń spowodowanych brakiem snu ustalona w licznych badaniach zdrowych, młodych ochotników
Pozbawienie ochotników snu powodowało coraz trudniejsze skupianie przez nich uwagi na zaleconym zadaniu. Łączyło się to ponadto z zaznaczającym się coraz silniejszym niepokojem na przemian pojawiającym się z apatią. Ludzie tacy okresowo tracili kontakt z rzeczywistością i zdarzało się, że nie potrafili odróżnić rzeczywistości od swych przewidzeń. W efekcie, zaburzenia takie sprawiają wrażenie omamów, które zwidują się badanym. Jednocześnie u ochotników narastała stopniowa dezorientacja w czasie. Ulegają poważnemu zakłóceniu procesy poznawcze badanego. Coraz częściej myli się w wypowiedziach, aż dochodziło u nich do niezbornej werbalizacji. Badanemu trudno było wtedy utrzymać tok myśli. W wypowiedziach przeskakiwali z tematu na temat, na koniec zaczynali monologować. Jednoczesne odczuwanie obcości własnej osoby sprawiało wrażenie, że doznają zaburzenia nazywanego depresonalizacją.

Brak snu pozbawia zdrowia i powoduje zaburzenia psychiczne
U osób poddawanych ww eksperymentowi pozbawienia możliwości snu, czyli deprywacji zachodziły określone niekorzystne zmiany somatyczne. Obniżała się ich temperatura ciała, narastała potliwość i malała odporność immunologiczna. Po kilku nocach bez snu osoby badane sprawiały wrażenie zaburzonych lub chorych psychicznie. Zespół psychotyczny określany niekiedy mianem „psychozy deprywacyjnej” następował zazwyczaj po okresie „neurastenicznym”. Zaburzenia psychiczne wywołane przymusową (lub eksperymentalną deprywacyjną) bezsennością miały charakter ostrego egzogennego typu reakcji. Na szczęście, gdy badanym pozwolono wreszcie spać „odrabiali zaległości” we śnie i szybko ustępowały im zaburzenia psychiczne.

Gdy zabraknie fazy REM we śnie ...
W eksperymentach przeprowadzanych również na zdrowych, młodych ochotnikach badano ich reakcję i zachowanie przy pozbawianiu ich tylko kluczowego dla zdrowia okresu snu zwanego fazą REM. Jeśli więc ochotników wybudzano w czasie kolejnych nocy wyłącznie wtedy, gdy wchodzili w tę fazę snu, to po 4 – 7 nocach okazało się, że ilość faz REM ma tendencję do wzrastania w kolejnych nocach. Badani w ciągu dnia wykazywali wzmożoną drażliwość, niekiedy lęki, a prawie zawsze trudności w koncentracji. Niektóre osoby usiłowały ten dyskomfort rekompensować nadmiernym apetytem. Z obserwacji przedstawianych wynika jasno, że zdrowy, naturalny sen, w tym szczególnie zaistnienie w nim fary REM jest niezbędny do utrzymania równowagi i zdrowia psychicznego. Odwrotnie zaś, zaburzenia psychiczne prawie zawsze upośledzają sen chorego.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij