Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Dionizego, Teofila Piątek 2. Października 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Żłobek, Praca, Siatki Centylowe
Nie musisz rezygnować z karmienia, gdy maluch zaczyna chodzić do żłobka. Placówka, do której uczęszcza dziecko karmione piersią, zgodnie z przepisami, musi zapewnić właściwe warunki do przechowywania i podawania pokarmu. Nie wszystkie placówki są jednak gotowe do przyjmowania dzieci karmionych piersią.
Mama wraca do pracy
Jako mama karmiąca masz prawo do dwóch 30 minutowych przerw wliczanych do czasu pracy. Gwarantuje Ci to kodeks pracy. Jeżeli karmisz więcej niż jedno dziecko, masz prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Możesz zawnioskować, aby przerwy na karmienie były udzielane łącznie. Jeżeli Twój czas pracy przekracza 4 godziny dziennie, ale jest krótszy niż 6 godzin dziennie, przysługuje Ci jedna przerwa na karmienie. Przepisy nie wymagają dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego.

Jeśli dziecko jest jeszcze małe, będziesz potrzebowała ustalić jaki sposób kontynuacji karmienia sprawdzi się w Waszym przypadku i jakie są możliwości. W takich sytuacjach warto rozmawiać z innymi mamami. Dużo zależy od tego jak długa jest rozłąka z dzieckiem w ciągu dnia, czy pracujesz codziennie czy np. dorywczo raz w tygodniu. Gdy dziecko jest starsze np. ma około roku, a chcesz dalej karmić piersią, łatwiej to zaplanować. Przerwy pomiędzy posiłkami są dłuższe. Możesz przystawiać dziecko np. po powrocie z pracy. Możliwości jest wiele.

Wsparcie niemedyczne jest bardzo ważne dla udanego karmienia piersią. Jeśli tylko możesz – korzystaj ze wsparcia rodziny i przyjaciół. Pamiętaj, że mama potrzebuje odpoczynku. Pomocą mogą być również grupy wspierające karmienie piersią.
Maluch idzie do żłobka
Nie musisz rezygnować z karmienia, gdy maluch zaczyna chodzić do żłobka. Placówka, do której uczęszcza dziecko karmione piersią, zgodnie z przepisami, musi zapewnić właściwe warunki do przechowywania i podawania pokarmu. Nie wszystkie placówki są jednak gotowe do przyjmowania dzieci karmionych piersią.
Przechowywanie pokarmu kobiecego*
Mleko świeże Mleko świeże lub rozmrożone, po podgrzaniu do temp. 25-37°C Mleko rozmrożone utrzymywane w temp. 4°C (lodówka) Mleko transportowane w temperaturze od 4 do 15°C Przechowywane w zamrażarce w temp. -20°C**
Temperatura pokojowa 18-25°C Lodówka 4°C
4 h maks. 6-8 Optymalnie 96 h maks. 5-8 dni Optymalnie 2 h Maks. do 4 h Do 24 h Max. do 24 h 3-6 miesięcy
Przechowywane mleko powinno być opisane:
  • Imię i nazwisko (w warunkach szpitalnych)
  • Data odciągania
  • Godzina odciągania
Rozmrażanie szybkie: W temperaturze 37°C w łaźni wodnej (napełnij pojemnik do ¾ wysokości butelki) lub w ciepłym powietrzu. Nigdy nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej, ani go nie zagotowuj.

Rozmrażanie wolne: Po wyjęciu z zamrażarki pozostaw w lodówce na około 12 godzin.

Jak przygotować pokarm do podania?
  • Nie musisz podgrzewać pokarmu odciągniętego tuż przed karmieniem – jest gotowy do podania dziecku.
  • Na ogół nie musisz podgrzewać pokarmu przechowywanego w temperaturze pokojowej, jednak optymalna temperatura pokarmu to 37°C.
  • Jeśli przechowujesz pokarm w lodówce, możesz go podgrzać przed podaniem dziecku. Najlepiej wykorzystaj do tego podgrzewacz lub naczynie z ciepłą, ale nie gorącą wodą.
  • Jeśli chcesz wykorzystać zamrożony pokarm, musisz go rozmrozić i podgrzać przed podaniem.
*źródło: Fundacja Bank Mleka Kobiecego
**U dziecka urodzonego o czasie, w warunkach pozaszpitalnych można przechowywać mleko w temperaturze -18 °C do 6 miesięcy, w temperaturze -20 °C nawet do 12 miesięcy!
Siatki centylowe
Na początku wybierz odpowiednią siatkę centylową – dla chłopców lub dziewczynek. Z ich wykorzystaniem możesz ocenić takie parametry jak wzrost czy masę ciała. Na wykresie znajdź wiek Twojego malucha (oś pozioma), a następnie np. masę ciała (na osi pionowej). Miejsce przecięcia obu linii pokaże Ci, na którym centylu znajduje się dziecko. Linie powyżej wskazują dzieci, które są cięższe, zaś poniżej krzywej – niemowlęta lżejsze. Np: 75. centyl oznacza, że 25 proc. rówieśników ma wyższą masę ciała od naszego dziecka, a 75 proc. waży mniej. 50. centyl oznacza średnią masę ciała.

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przed 37. tygodniem ciąży korzystaj z siatek centylowych dla wcześniaków.
Siatka centylowa masy ciała chłopców w wieku 0-3 lata
Siatka centylowa długości / wysokości ciała chłopców w wieku 0-3 lata
Siatka centylowa masy ciała dziewcząt w wieku 0-3 lata
Siatka centylowa długości / wysokości ciała dziewcząt w wieku 0-3 lata
Piśmiennictwo
Kolagen dobry na wszystko
U młodych dziewcząt piersi wypełnia tkanka gruczołowa. Z czasem pojawia się tkanka tłuszczowa, którą podtrzymuje skóra. Na piersiach jest ona delikatna i podatna na rozciąganie, dlatego kształt kobiecego biustu zmienia się pod wpływem zmian hormonalnych, w trakcie ciąży, podczas karmienia. Również upływ czasu nie jest sprzymierzeńcem krągłych piersi. Z upływem lat stają się one coraz mniej jędrne, skóra traci kolagen, a przez to zmniejsza się jej elastyczność. Trzeba działać, nim do tego dojdzie. Im skóra będzie bardziej elastyczna i jędrna, tym dłużej piersi będą zachowywały ładny kształt.
Czy kolagen można używać na biust podczas karmienia piersią
Oczywiście, że można stosować kolagen.
Do pozbycia się rozstępów i ujędrniania piersi zalecany jest Kolagen Cito.
KolagenCito - bestseller!
Znakomity, niemiecki, zastrzeżony produkt - postaw na jakość!
  • Kolagen to ważny, sprężysty budulec, m.in.: ścięgien, kości, stawów, chrząstki, dziąseł, naczyń krwionośnych.
  • Kolagen czynnie wspomaga jędrność skóry, łagodzi zmarszczki oraz cellulit.
  • Znakomity dla uprawiających sport.
Reutter - ponad 100 lat zaufania! Perfekacja tkwi w detalach i recepturze!
1 pastylka KolagenCito zawiera aż 400 mg kolagenu
linki sponsorowane, reklamy


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook