Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Władysława, Cyryla Poniedziałek 27. Czerwca 2022r
Początek karmienia
W pierwszych dniach po porodzie, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, przystawiaj dziecko do piersi tak często jak to tylko możliwe. Od 7 miesiąca zaleca się, aby liczba karmień wynosiła około 6-8 na dobę. Podczas drugiego roku to średnio 3-5 karmień na dobę. Pamiętaj – Twój pokarm przez cały ten czas będzie wartościowy dla dziecka!
Kontakt skóra do skóry
Pierwsze karmienie w kontakcie skóra do skóry powinno odbyć się jak najwcześniej, najlepiej tuż po porodzie (do 30 minut od porodu), gdy będziesz ze swoim maleństwem na sali porodowej albo sali operacyjnej/ pooperacyjnej, gdy poród zakończy się cesarskim cięciem. Powinien trwać minimum dwie godziny. Nie powinien być przerywany na mierzenie czy ważenie dziecka, ani z innych powodów, o ile stan mamy i dziecka na to pozwala.
Pierwszy kontakt
Ma ogromne znaczenie dla dalszej produkcji pokarmu. Ssanie piersi, bliskość noworodka, jego płacz – dzięki tym pierwszym wspólnym chwilom, aktywnie działać będą hormony, które są odpowiedzialne za syntezę mleka w piersiach i jego wypływ. Wpływa pozytywnie na noworodka - nawet wcześniak poznaje zapach mamy, bicie jej serca i głos.
Gwarantuje dziecku szybszą adaptację do nowego otoczenia. Daje możliwość kolonizacji flory bakteryjnej mamy, która chroni go przed infekcjami szpitalnymi.
W przypadku wcześniaków, trzy godziny kontaktu z mamą obniżają ilość epizodów bezdechu nawet do 75 procent, w porównaniu do czasu spędzonego w inkubatorze. Również akcja serca i częstotliwość oddechu są bardziej stabilne.
To nie tylko kontakt mamy z dzieckiem, ale również świeżo upieczonego taty! Jeżeli z przyczyn medycznych pobyt z dzieckiem nie będzie możliwy, konieczne jest - jeżeli tylko to możliwe - odciąganie siary - pierwszego mleka.
Początki karmienia
Choć karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności, jej początki mogą okazać się wyzwaniem. Dlatego nie zrażaj się swoimi niepowodzeniami na starcie. Nauka karmienia to proces, który wymaga czasu.
Pierwsze dni życia
Noworodek tuż po porodzie sygnalizuje gotowość do jedzenia poprzez otwieranie buzi, poruszanie główką, rozglądanie się w poszukiwaniu brodawki. Zachęć dziecko nakierowując jego główkę na pierś. Jeżeli w trakcie pierwszego kontaktu intensywnie ssał pierś , macie za sobą bardzo udany start. Przygotuj się na to, że po porodzie Twój maluszek może również odpoczywać nawet przez 12 godzin. Spróbuj jednak po upływie kilku godzin zachęcić go do jedzenia oraz wychwytywać jego zwiększoną aktywność, tj. ziewanie, przeciąganie się, mlaskanie, szukanie oraz wkładanie do buzi własnych rączek i ssanie ich.
W pierwszych dniach po porodzie, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, przystawiaj dziecko do piersi tak często jak to tylko możliwe.
Pierwsza doba - czas na odpoczynek
  • Jeśli pierwsze karmienie było efektywne – czas na odpoczynek zarówno Twój, jak i maluszka. Siara skomponowana jest tak, aby dostarczyć dziecku to co najcenniejsze i pozwolić maluchowi spać i odpoczywać po trudach porodu. Dziecko w pierwszej dobie jest mało aktywne - nie martw się tym. Kolejna doba będzie dla Was bardziej pracowita.
  • Dziecko może odmówić ssania, jeżeli ulewa wodami płodowymi. Potrzebuje czasu, aby przewód pokarmowy oczyścił się z pozostałości z życia płodowego. Zachęcaj maluszka do ssania, ale nie zmuszaj.
  • Jeśli maluszek nie podejmuje ssania po 6 godzinach – spróbuj odciągnąć niewielką ilość siary i podać ją dziecku, używając np. strzykawki lub kubeczka do karmienia niemowląt. Jeżeli okres, w którym dziecko nie podejmuje ssania przedłuża się, porozmawiaj z położną o rozpoczęciu stymulacji laktacji. Inaczej będzie w przypadku np. wcześniaka lub dziecka chorego. Wówczas ważne jest, by rozpocząć stymulację laktacji możliwie wcześnie.
Druga doba - duża aktywność
  • Noworodek nadrabia przespany czas podczas pierwszej doby życia. Pamiętaj - im większa ilość efektywnych karmień z piersi – tym większa ilość pokarmu.
  • Dziecko podczas drugiej doby zwykle chce bardzo często ssać pierś. Możesz mieć wrażenie, że noworodek ciągle ssie, a piersi sprawiają wrażenie pustych. To normalne odczucie. Dziecko przystawia się często, ssie, a dzięki temu stymuluje laktację. Pozwól mu na to.
  • Przez 9 miesięcy byliście nierozłączni. Twój maluszek sen ma czuwający i doskonale wie, kiedy oddala się od mamy. Najczęściej sygnalizuje to płaczem i chęcią ssania. Bądź z nim blisko, przytulaj jak najczęściej. Najlepiej w kontakcie „skóra do skóry”.
2-6 doba - większa produkcja mleka
Efektem tej niezwykłej gry hormonalnej, która toczy się od momentu porodu, jest zwiększona produkcja mleka. W 2-6 dobie po porodzie piersi zaczynają wytwarzać 10-krotnie więcej pokarmu niż dotychczas! To tak zwany nawał mleczny – zwiastun udanej laktacji. Produkcja będzie zwiększona do momentu ustabilizowania laktacji. Czyli do czasu dostosowania ilości mleka do potrzeb dziecka.
Jak często karmić malucha piersią?
Karmienie piersią na żądanie to najlepszy, zalecany sposób żywienia malucha.

Karmimy według potrzeb dziecka i mamy. Trzeba tu postawić znak równości. Nie tylko maluch woła, że jest głodny, ale i Ty Droga Mamo czując wypełnione piersi, zachęcaj go do jedzenia. Na początku powinno być miminum 8 karmień, najlepiej 10-12 w ciągu doby, z czego 1-2 karmienia w nocy (W okresie stabilizacji laktacji ilość karmień zarówno w dzień jak i w nocy może być jednak znacznie większa.).

Przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny od rozpoczęcia karmienia, z jedną dłuższą przerwą nieprzekraczającą 4 godzin. Gdy przerwy są dłuższe i dziecko nie podejmuje ssania, możesz je delikatnie wybudzać i aktywizować np. poprzez łaskotanie stóp.
Od 7 miesiąca zaleca się, aby liczba karmień wynosiła około 6-8 na dobę. Podczas drugiego roku to średnio 3-5 karmień na dobę. Pamiętaj – Twój pokarm przez cały ten czas będzie wartościowy dla dziecka!
Po czym poznasz, że maluch połyka mleko i ssie efektywnie?
W czasie karmienia powinnaś słyszeć jak dziecko przełyka mleko. Z reguły przez pierwsze 2 minuty noworodek ssie pierś i nie połyka - to fizjologia. Dopiero po tych pierwszych minutach, przy prawidłowym wypływie mleka wykonuje serię zassań: 3 zassania – 1 przełknięcie, 2 zassania – 1 przełknięcie bądź najczęściej 1 zassanie – 1 przełknięcie.
Karmić z jednej czy z obu piersi?
Ze względu na możliwość wypracowania laktacji na wysokim poziomie, przez pierwsze 2-3 tygodnie karm malucha z obu piersi podczas jednego karmienia. Rozpoczynaj od piersi, która pozostała "niedokończona" podczas ostatniego karmienia. Karm z każdej piersi przez ok. 15-25 minut (minimalny czas karmienia wynosi 10 minut, maksymalny 40). Po upływie 2-3 tygodni Twój maluszek może najadać się z jednej piersi, ale zawsze proponuj mu obie na jedno karmienie. Na tym etapie czas karmienia skraca się, może trwać nawet ok. 10 minut. Im dziecko będzie starsze, tym krócej będzie trwało karmienie.
Jak rozpoznać, że maluch jest głodny?
Ssanie rączek, otwieranie buzi, wzmożony ruch oczu. Noworodek sygnalizuje w ten sposób, że jest głodny – to tak zwane wczesne oznaki głodu. Płacz z kolei jest późnym objawem głodu. Możesz mieć wtedy problem z przystawieniem dziecka do piersi. Spróbuj najpierw je uspokoić, przytulić, a kiedy poczuje się bezpieczniej – zaproponuj mu pierś.
Jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone?
Noworodek po karmieniu jest zadowolony, często sam wypuszcza brodawkę. Zasypia (początkowo) lub jest spokojny, czuwa, a Twoja pierś w okresie stabilizacji laktacji po nakarmieniu staje się luźniejsza.
Są momenty, że maluch chce stale ssać pierś. Co wtedy zrobić?
Na pewnych etapach swojego życia dziecko przechodzi przez tzw. skoki rozwojowe. Zwiększa się jego zapotrzebowanie na pokarm, co możesz zaobserwować po częstszym przystawianiu do piersi. Możesz mieć nawet wrażenie, że maluch mógłby spędzać przy piersi większą część dnia. To naturalny etap okresu laktacji i zwykle trwa kilka dni.
Czy można przerwać karmienie na kilka dni?
Jeśli przerwiesz karmienie piersią na kilka dni, musisz liczyć się z ryzykiem zarówno zmniejszenia ilości pokarmu, jak i odrzucenia piersi przez dziecko. Gdy jesteś chora, lekarz w wielu przypadkach może dobrać taki lek, który nie będzie wymagał od Ciebie zaprzestania karmienia piersią. W przypadku leczenia szpitalnego, możesz wdrożyć postępowanie chroniące i podtrzymujące laktację.
Jak długo karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:
  • Wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia.
  • Kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych.
Czy mleko traci swoją wartość?
Twoje mleko jest wartościowe przez cały czas! Oznacza to, że jest cennym pokarmem nie tylko dla noworodka, ale również dla starszego malucha: powyżej pierwszego roku życia i dwóch lat.
Karmienie w miejscach publicznych to nieodłączna część życia społecznego. Do tego praktyczna i wygodna – zarówno dla Ciebie, jak i malucha. Podczas podróży lub spotkania z przyjaciółmi pokarm dla dziecka będziesz mieć zawsze przy sobie, bez konieczności użycia dodatkowych akcesoriów.
Piśmiennictwo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.