Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Władysława, Cyryla Poniedziałek 27. Czerwca 2022r
Nasycenie dziecka
Gdy karmisz piersią, nie widzisz ile dokładnie mleka wypija Twoje dziecko. Wskaźniki skutecznego karmienia pomogą Ci monitorować przebieg karmienia i ocenić, czy maluch przyjmuje odpowiednią ilość mleka.
Jaką pojemność ma brzuszek twojego dziecka?
Pierwsza doba
Zapotrzebowanie na pokarm w pierwszym dniu życia jest niewielkie. Żołądek jest wielkości czereśni i jego objętość to średnio 2-10 mililitrów. To naprawdę niewiele.
Trzecia doba
Zapotrzebowanie na pokarm wzrasta. W trzeciej dobie życia wynosi około 22-27 mililitrów. Wielkość żołądka noworodka objętością przypomina orzech włoski.
Tydzień
Pojemność żołądka tygodniowego malucha wielkością przypomina średniej wielkości morelę, czyli około 45-60 mililitrów.
Miesiąc
Maluszek w tym wieku potrzebuje około 80-150 ml pokarmu, Pojemność żołądka wielkością przypomina duże jajko.
Karmiąc piersią nie przekarmisz swojego maluszka - zadba o to lektyna, naturalny rekulator głodu i sytości.
Jak sprawdzić czy twoje dziecko zjadło odpowiednią ilość?
Gdy karmisz piersią, nie widzisz ile dokładnie mleka wypija Twoje dziecko. Wskaźniki skutecznego karmienia pomogą Ci monitorować przebieg karmienia i ocenić, czy maluch przyjmuje odpowiednią ilość mleka.
Odpowiedz na poniższe pytania, aby wiedzieć, czy twoje dziecko ssie efektywnie
 • Jak często karmisz piersią w ciągu doby?
  Odpowiedź prawidłowa:
  8-12 karmień w ciągu doby (W okresie stabilizacji laktacji ilość karmień zarówno w dzień jak i w nocy może być jednak znacznie większa.).
 • Czy karmisz w nocy?
  Odpowiedź prawidłowa:
  1-2 razy.
 • Czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi?
  Odpowiedź prawidłowa:
  Tak - chwyta brodawkę wraz z otoczką, nie odczuwasz dolegliwości bólowych, dziecko połyka pokarm rytmicznie.
 • Czy słychać odgłos połykania pokarmu przez minimum 10 minut z każdej z piersi?
  Odpowiedź prawidłowa:
  Tak, słychać serię połknięć po około 10-30 zassaniach (24-48 godzina od porodu), połykanie jest słyszalne.
 • Ile kupek dziennie robi dziecko?
  Odpowiedź prawidłowa:
  1.-2. doba 3.-4. doba od 5. doby
  smółka 3-4 stolce przejściowe ok. 3-4 stolce (papkowate)
  Pieluszki mogą być brudzone po każdym karmieniu. Zwłaszcza w pierwszym tygodniu życia. Po szóstym tygodniu nie bierzemy pod uwagę tego wskaźnika, ponieważ dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się nawet raz na tydzień lub kilka razy dziennie.

 • Ile pieluszek dziennie moczy dziecko?
  Odpowiedź prawidłowa:
  1.-2. doba 3.-5. doba 5.-7. doba od 8. doby od 6. tygodnia
  ok. 1-2 lub wcale 3-5 4-6 6-8 5-6
 • Jaki jest dobowy przyrost masy ciała dziecka
  (licząc od najniższej osiągniętej przez dziecko masy ciała)?
  Odpowiedź prawidłowa:
  do 3. miesiąca 3.-6. miesiąc 6.-9. miesiąc 9.-12. miesiąc
  26-31 g na dobę 17-18 g na dobę 12-13 g na dobę 9 g na dobę
Jeśli Twoje odpowiedzi na pytania są prawidłowe, możesz mieć pewność, że dziecko się najada. Dodatkowo w okresie stabilizacji laktacji po karmieniach maluszek powinien zasypiać (początkowo) lub przynajmniej być spokojny, zadowolony, a Twoja pierś po nakarmieniu staje się luźniejsza. Natomiast po 4-6 tygodniach od porodu, nie będziesz już odczuwała, że Twoje piersi są przepełnione. Mleka będzie tyle, ile dziecko będzie wypijało w trakcie karmienia.
ABC wagi noworodka
Prawidłowy przyrost masy ciała
Potwierdzeniem, zwykle bardziej wiarygodnym dla rodziców, jest przyrost masy ciała, który określa położna POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) albo pediatra. W pierwszych 3 miesiącach życia powinien wynosić 26-31 g na dobę. W kolejnych 3-6 miesiącach: 17-18 g na dobę, w drugim półroczu życia dziecka tj. 6-9 miesiącu odpowiednio 12-13 g na dobę, natomiast od 9 do 12 miesiąca dziecko powinno przybrać na wadze jedynie 9 g. Przyrost masy ciała liczy się od najniższej wartości, jaką dziecko uzyskało już po urodzeniu. Jeżeli u dziecka nie stwierdzono żadnych niepokojących objawów – nie ma potrzeby ważenia go w domu.
Spadek masy ciała po porodzie
Nie przejmuj się, że Twoje dziecko traci na wadze w pierwszych dniach życia – to fizjologiczne zjawisko, związane z podjęciem samodzielnego funkcjonowania. Ważne, aby spadek nie był większy niż 7% masy ciała. Masę urodzeniową powinno odzyskać najpóźniej po upływie dwóch tygodni od daty porodu. W późniejszych etapach zaznaczanie pomiarów masy ciała na siatce centylowej pomoże Ci w sposób obiektywny ocenić, czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo.
Piśmiennictwo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.