Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marii, Wirginii Środa 8. Grudnia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Kłopoty z laktacją
Warto wiedzieć, że położna POZ sprawuje profilaktyczną opiekę nad kobietą na każdym etapie jej życia i zajmuje się między innymi poradnictwem laktacyjnym. Dodatkowo w okresie połogu może odwiedzić Cię w domu (tzw. wizyty patronażowe). Personel medyczny może posiadać dodatkowe kompetencje potwierdzone ukończonymi kursami.
Nawał pokarmu
Droga Mamo, jak już wiesz, w kolejnych dobach po porodzie występuje nawał pokarmu, czyli gwałtowne zwiększenie ilości pokarmu. To zwiastun prawidłowej laktacji oraz konsekwencja właściwego działania hormonów. Uczucie przepełnienia piersi zwykle pojawia się między 2. a 3. dobą po porodzie naturalnym, a po cesarskim cięciu może pojawić się nieco później. Ze względu na to, że nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym, nie wymaga leczenia, a jedynie prawidłowego postępowania.

Podstawą jest prawidłowe przystawianie noworodka do piersi. Maluch, który ssie pierś przez pierwsze godziny i dni po porodzie, już doskonale wie jak ją uchwycić, a Ty już coraz lepiej radzisz sobie z przystawieniem go. Jeśli wypływ mleka jest utrudniony, możesz skorzystać z ciepłego prysznica lub wykonać ciepły okład na piersi przed karmieniem, co może wywołać samoistny wypływ pokarmu.

Ważne jest częste opróżnianie piersi. Najlepiej pomoże Ci w tym Twój maluch, pijąc z dwóch piersi w czasie jednego karmienia. Podczas karmienia staraj się też delikatne głaskać pierś w kierunku brodawki. Jeśli pomimo częstego przystawiania maluszka do piersi produkcja pokarmu jest duża, możesz zastosować zimne okłady na piersi (kompresy chłodzące). Chłodząc w ten sposób piersi przez ok. 20 minut spowodujesz zmniejszenie ich przekrwienia oraz subtelnie wpłyniesz na zahamowanie produkcji mleka. Możesz również odciągnąć ręcznie niewielką ilość mleka, jednak tylko „do uczucia ulgi”. Odciąganie większej ilości mleka pobudzi dodatkowo produkcję mleka.

Pij odpowiednią ilość wody. To przy nawale bardzo ważne!
Po pewnym czasie, gdy laktacja się ustabilizuje, mleko nie będzie już tak intensywnie gromadzić się w piersiach a będzie wytwarzane na bieżąco. W rezultacie piersi nie będą już tak napięte, a Ty możesz mieć wrażenie, że masz mniej pokarmu.
Urazy brodawek
Urazy brodawek są najczęściej efektem nieprawidłowego przystawiania malucha do piersi. Przyczyną może być też źle dopasowany lejek do laktatora lub zbyt intensywne odciąganie mleka. Urazy najczęściej pojawiają się w początkowym okresie laktacji.

Dlatego pamiętaj o prawidłowej technice karmienia piersią. Ważne, aby jak najszybciej poprawić błędy związane z przystawianiem maluszka.

Jeżeli brodawki są poranione i stały się źródłem bólu, zastosuj poniższe zasady:
  • Smaruj brodawki własnym pokarmem i czystą lanoliną,
  • Popraw swoją pozycję do karmienia lub spróbuj innej,
  • Staraj się jak najczęściej "wietrzyć" brodawki, ściągając koszulę i biustonosz,
  • Jeżeli korzystasz z wkładek laktacyjnych – zmieniaj je często.
Zastój pokarmu
Produkcja pokarmu jest procesem ciągłym, nie uznaje przerw. Dlatego gdy pierś jest opróżniana nieregularnie i nieprawidłowo, może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się mleka w gruczołach piersiowych i utrudniania wypływu. Efekt? Obrzęk piersi może doprowadzić do zastoju.

Rozwiązaniem problemu jest efektywne przystawianie malucha. Spróbuj zmiękczyć otoczkę przed karmieniami lub wykonać ciepły okład na brodawkę wraz z otoczką - umożliwi to jej prawidłowe uchwycenie. Skoryguj technikę. Zmieniaj pozycję, częściej i dłużej karm. Pomocny może okazać się delikatny masaż w kierunku brodawki. Jeśli dziecko odmówi ssania piersi - odciągnij pokarm ręcznie lub laktatorem. Po opróżnieniu piersi zastosuj zimne okłady.
Zapalenie piersi
Pierś objęta stanem zapalnym jest bolesna, a wypływ pokarmu staje się zaburzony. Mogą temu towarzyszyć inne objawy o różnym nasileniu, np. temperatura ciała powyżej 38,5°C, dreszcze, bóle mięśni i stawów, ogólne zmęczenie. W badaniu krwi mogą być podwyższone wskaźniki stanu zapalnego: CRP i leukocyty.

Problemy mogą pojawić się w trakcie całego okresu laktacji, jednak najczęściej mają miejsce w pierwszych tygodniach po porodzie. Do zapalenia może dochodzić na skutek złej techniki karmienia, np. zbyt krótkiego lub nieefektywnego ssania.

Tak samo jak w przypadku zastoju, podstawowym działaniem terapeutycznym jest częste opróżnianie piersi. W praktyce oznacza to, że chorą piersią należy karmić niemowlę. Jeśli dziecko nie chce ssać, gdyż pokarm może zmienić smak na słonawy, postaraj się ściągnąć pokarm ręcznie. Ponadto, zadbaj o odpoczynek, wartościową dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Dodatkowo należy zastosować lek przeciwzapalny – najlepiej po konsultacji z lekarzem. Jeśli nie będzie poprawy, może być konieczne podanie antybiotyku.
Przy zastoju jak i zapaleniu technika karmienia ma kluczowe znaczenie. Postaraj się przystawiać malucha do piersi w pozycji, w której bródka lub nosek znajdują się od strony fragmentu piersi objętej zapaleniem. Jeśli wypływ jest utrudniony, to zacznij od przystawienia do piersi zdrowej, a następnie po uruchomieniu wypływu, zamień pierś.
Pamiętaj, zawsze możesz skorzystać z pomocy położnej POZ.
Warto wiedzieć, że położna POZ sprawuje profilaktyczną opiekę nad kobietą na każdym etapie jej życia i zajmuje się między innymi poradnictwem laktacyjnym. Dodatkowo w okresie połogu może odwiedzić Cię w domu (tzw. wizyty patronażowe).

Personel medyczny może posiadać dodatkowe kompetencje potwierdzone ukończonymi kursami np. „Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji” lub tytułem np. Międzynarodowego Dyplomowanego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).
Karmienie wcześniaka
Mleko od mamy
Jeżeli Twój maluszek urodził się przed czasem, Twoje mleko jest dla niego szczególnie ważne. Twój pokarm zaspokaja nie tylko jego potrzeby żywieniowe, ale jest również nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym, który zapobiega wielu chorobom i powikłaniom - między innymi wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków.

Karmienie piersią wcześniaka zaraz po urodzeniu jest często niemożliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu i podanie go dziecku możliwie najszybciej w sposób dostosowany do jego możliwości – np. za pomocą sondy, strzykawki lub odpowiednio dobranego smoczka. Decyzję o rozpoczęciu żywienia doustnego i sposobie podania kobiecego mleka podejmuje cały zespół zajmujący się dzieckiem, biorąc pod uwagę dojrzałość i stan zdrowia Twojego maleństwa.
Mleko z banku mleka
Banki mleka zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego i jego przechowywaniem, a po jego szczegółowym zbadaniu, również dostarczaniem go maluchom, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione przez własne mamy. Mleko z banku mleka podawane jest do czasu, kiedy biologiczna mama ma trudności w uzyskaniu wystarczających ilości pokarmu dla dziecka.

Mleko z banku jest dostępne wyłącznie dla dzieci przebywających w szpitalu.
Piśmiennictwo
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.