Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Władysława, Cyryla Poniedziałek 27. Czerwca 2022r
Jak karmić piersią?
Karmienie piersią nie powinno sprawiać bólu. Jeżeli po upływie minuty od rozpoczęcia karmienia poczujesz, że brodawka boli to znak, że musicie spróbować jeszcze raz. Włóż delikatnie czysty palec do buzi malca. W ten sposób przerwiesz ssanie i wyjmiesz pierś. Popraw pozycję i spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj – trening czyni mistrza!
Sztuka karmienia piersią
Mówi się, że karmienie to sztuka, której z czasem uczy się zarówno mama, jak i dziecko. Wam też się uda! Przed rozpoczęciem karmienia przyjmij wygodną dla Ciebie pozycję. Liczy się właściwe przystawienie maluszka do piersi. Wtedy maluch ssie efektywnie, pobiera odpowiednią ilość pokarmu i rośnie, jednocześnie stymuluje i podtrzymuje laktację. Karmienie nie powinno boleć! Postaraj się podążać za poniższymi wskazówkami. Pamiętaj jednak, że pierwsze próby uchwycenia brodawki przez maluszka mogą być nieporadne. Daj sobie czas.
Właściwe przystawianie
Chcąc podać maluszkowi pierś, ułóż swoją dłoń w kształcie litery „C”. Palce staraj się trzymać z dala od otoczki

Możesz wykorzystać również uchwyt „U”. Dłonią obejmij pierś od spodu tworząc kształt litery „U”.

Pierś maluszkowi możesz podać również wykorzystując tzw. „chwyt kanapki”. Delikatnie spłaszcz dłonią pierś i podaj ją równolegle dziecku.
Prawidłowe uchwycenie brodawki
Te cechy świadczą o tym, że osiągnęliście sukces i Twój maluszek prawidłowo uchwycił brodawkę:
  • Górna i dolna warga malca w rozchyleniu tworzy szeroki kąt.
  • Górna warga jest odchylona, dolna wywinięta.
  • Bródka i czubek noska dotykają piersi.
  • Policzki są wypełnione.
  • Maluch chwycił brodawkę oraz dużą część otoczki.
  • Brodawka po karmieniu nie jest spłaszczona.
  • Ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w jednej linii.
  • Słychać rytmiczne przełykanie (może być słyszalny dźwięk przypominający głoskę "k").
Prawidłowe uchwycenie brodawki
Każda z poniższych pozycji powinna być komfortowa zarówno dla Ciebie, jak i maluszka. Powinnaś siedzieć lub leżeć wygodnie, mieć oparte ręce i luźne ramiona. Dla większego komfortu możesz przygotować wcześniej poduszkę podpierającą lub poduszkę do karmienia, a pod kolana i stopy - podparcie.

Pozycja krzyżowa
Przytul maluszka brzuszkiem do Twojego brzucha. Obejmij główkę dłonią ręki przeciwnej do piersi, z której karmisz. Przedramieniem przytul dziecko do siebie, podpierając jego plecy. Drugą ręką podtrzymuj pierś w celu prawidłowego, głębokiego uchwycenia brodawki. Ta pozycja idealnie sprawdzi się w pierwszych dobach po porodzie, ponieważ umożliwia precyzyjne przystawienie dziecka do piersi.

Pozycja leżąca
Połóż się wygodnie na boku i ułóż maluszka brzuszkiem do brzucha. Twoja głowa powinna być podparta na poduszce, a ramię nieco niżej spoczywać na podłożu, obejmując dziecko. Ustabilizuj swoje kolana za pomocą poduszek. Wolną ręką podawaj pierś. W tej pozycji będziesz mogła odpocząć. Polecana jest szczególnie na nocne karmienia.

Pozycja spod pachy (futbolowa)
Przystaw maluszka brzuszkiem do swego boku. Twoje plecy powinny być podparte. Nóżki dziecka ułóż tak, aby znalazły się pod Twoją pachą, ale by nie dotykały oparcia fotela lub łóżka. Główkę podtrzymuj tą samą ręką, pod którą leży maluszek. Twoje przedramię stabilizuje plecy dziecka, a drugą dłonią podajesz pierś.

Pozycja klasyczna
Twój maluszek jest przytulany brzuszkiem do Twojego brzucha. Jego główka znajduje się w zgięciu łokciowym, a pośladki podtrzymywane są przez Twoją dłoń. Drugą dłonią obejmij pierś podając ją dziecku.

Pozycja leżąca na plecach
Przyjmij pozycję leżącą na plecach. Maluszek może leżeć wzdłuż Twojego ciała lub skośnie, podtrzymywany Twoimi dłońmi – w najbardziej naturalny dla Ciebie sposób. Twoje ręce powinny być podparte poduszkami. Ta pozycja wspiera naturalne zachowania i odruchy , dlatego idealnie sprawdzi się przy karmieniu noworodków, które odmawiają ssania.

W tej pozycji możesz karmić również po porodzie zakończonym cesarskim cięciem! Pomoże Ci położna, która ułoży maleństwo na Twoim ciele.

Karmienie piersią nie powinno sprawiać bólu. Jeżeli po upływie minuty od rozpoczęcia karmienia poczujesz, że brodawka boli to znak, że musicie spróbować jeszcze raz. Włóż delikatnie czysty palec do buzi malca. W ten sposób przerwiesz ssanie i wyjmiesz pierś. Popraw pozycję i spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj – trening czyni mistrza!
Piśmiennictwo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.