Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Franciszka, Justyny Piątek 17. Września 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Postęp cywilizacyjny deprecjonuje starość?
Do dzisiaj zastanawiamy się, jakimś celem i pożytkiem dla rodzaju ludzkiego „kierowała się ewolucja”, pozwalając gatunkowi ludzkich istot zachowywać ludzi starych i osiągać niekiedy matuzalemowy wiek poszczególnym jego osobnikom. Przypuszcza się, że powodem tym było gromadzenie i przechowywanie wiedzy przez owe starsze osobniki a może stwarzanie dodatkowego zabezpieczenia dla pokolenia wnuków, gdyby na skutek zrządzenia losu rodzice gdzieś się zawieruszyli. Faktem bezspornym jest, że człowiek jest wyjątkiem w królestwie żywych istot, jeśli chodzi o długość życia po okresie rozrodczym. Chociaż ludzkość od dawna znalazła lepsze nośniki wiedzy niż pamięć ludzi starszych to jednak z punktu widzenia ewolucji owo „dawno” to zaledwie kilka tysięcy lat, a taki okres jest w kategoriach czasu ewolucji „chwilką tylko” i nie może mieć istotnego wpływu na to, co dzieje się i będzie dziać z pokoleniami osób sędziwych w najbliższych dziesiątkach, a może nawet setkach lat.

Czym jest starość?
Starość jest naturalnym okresem życia, następującym po wieku dojrzałym, tak jak młodzieńczość, poprzedzana przez dzieciństwo, jest okresem życia człowieka przed wejściem w wiek dojrzały.
Czasem mówi się o niej jako o jesieni życia, przez analogię do pór roku, następujących kolejno po sobie w życiu przyrody. Obcując z przyrodą, doświadczamy stale owego cudownego przemieniania się pór roku. Zmieniają się krajobrazy. Pola, łąki, góry zaskakują odmianą kolorytów, kształtów. Podobieństwo zmienności w zależności od przyrodniczych rytmów biologicznych do zmian w naszym życiu nasuwa się samo. Wszak i my jesteśmy cząstką owej zmieniającej się natury.

Człowiek dzięki samoświadomości i refleksji różni się od całej otaczającej go rzeczywistości.
Jest i podmiotem owych zmian, i ich przedmiotem. Życie ludzkie również w wymiarze duchowym składa się z kolejnych, przemijających etapów. Dzieciństwo, a zwłaszcza młodość, powinny być czasem, w którym człowiek stopniowo uczy się być członkiem społeczeństwa. Zręby i podwaliny swego życia realizuje zaś w wieku dojrzałym. Po ich zrealizowaniu starość nie powinna być uciążliwa, kiedy zazwyczaj ustaje burza namiętności, a czas służy spokojniejszej refleksji i pomnaża mądrość. Może to być czas udanej służby społecznej. Pisze o tym Cyceron:
Mówić zatem, że ludzie starzy nie mogą już brać udziału w czynnym życiu, to tak, jakby twierdzić, że na okręcie sternik jest bezczynny, gdyż siedzi spokojnie na rufie, trzymając ster w ręce, podczas gdy inni są w ruchu, biegają na wszystkie strony, wspinają się na maszty, czerpią wodę. Starzec, oczywiście, nie robi tego, co robić mogą tylko ludzie młodzi – ale to, co robi, jest o wiele ważniejsze i lepsze. Rzeczy bowiem prawdziwie wielkich nie dokonuje się siłą fizyczną, szybkością czy zręcznością – wymagają one rozwagi i poważnej, dojrzałej decyzji.
A choćby nawet starość sił fizycznych nie miała – to przecież nikt od niej ich nie wymaga. Zarówno prawa, jak i zwyczaje zwalniają nasz wiek od tych zajęć, przy których siły fizyczne są konieczne. „Jednak – powiecie – jest wielu starców tak niedołężnych, że żadnym obowiązkom ani zwykłym wymaganiom życia podołać nie mogą”. To prawda – jest to jednak skutek słabego w ogóle zdrowia, a nie starości.

Jeszcze sto lat temu zmiany wokół nas zachodziły powoli.
Świat wydawał się stabilny, a przez to pewny i zrozumiały. Dziś wszystko przekształca się w takim tempie, że nawyki, upodobania i wartości przyswojone w dzieciństwie po kilkudziesięciu latach nie sprawdzają się. Newsweek opublikował ostatnio wyniki badań, które szokują, np. tylko 23% dyrektorów korporacji międzynarodowych potrafiło wyjaśnić, co to jest modem. Pytanie to nie sprawiło kłopotu 98% uczniów szóstej klasy. Tyle samo trzynastolatków wiedziało, co to jest Internet. Pojęcie to znane było natomiast tylko 68% kierowników korporacji, a co piąty był przekonany, że Internet jest częścią Microsoftu. Trudność dostosowania się do zmian powoduje, że otoczenie staje się dla ludzi starszych coraz bardziej obce, niezrozumiałe, drażniące, a niekiedy wręcz złowrogie. Z wiekiem narasta poczucie alienacji. Starość przestała być w oczach młodszych pokoleń symbolem kompetencji, doświadczenia, skarbnicy mądrości czy wiedzy. Ludzie starsi, a dotyczy to już nawet pięćdziesięciolatków, traktowani są pobłażliwie, raczej uprzejmie tolerowani niż z nabożeństwem wysłuchiwani.

Do rozróżnienia młodości i starości stosuje się obecnie kryteria ”technologiczno-socjalne”
Uważa się, że stary jest ten, kto traci zdolność przystosowania się do nowych warunków.
W przeszłości otaczano ludzi starych głębokim szacunkiem. Owidiusz pisał, że „wielka była niegdyś cześć dla siwej głowy”. Spróbujemy przyjrzeć się obecnej sytuacji. W niektórych tradycyjnych społeczeństwach starość jest nadal poważana, w innych zaś cieszy się wyraźnie mniejszym szacunkiem. Ma to miejsce zazwyczaj w społeczeństwach nastawionych na doraźną wydajność człowieka. Tam też wiek sędziwy jest często lekceważony, o ile sami ludzie starsi nie zadbają wcześniej o swą niezależność ekonomiczną. I mimo, że niektórzy aforyści tak jak La Rochefoucauld pisząc: „Starcy lubią dawać dobre rady, aby się pocieszyć, że nie są zdolni dawać złych przykładów” sceptycznie odnoszą się do wieku starczego, pozostańmy na pozycji życzliwości i tolerancji. A z tolerancją jednak różnie bywało i bywa. Niech zaświadczą o tym Strofy do panny Du Parc Cornillea w przekładzie W. Lewika.
Jeśli w mych rysach, piękna pani,
Starego obraz widzisz czarta,
Wiedz, że w sędziwych lat przystani
I ty nie będziesz więcej warta.


Każdy z nas powinien w chwili refleksji spojrzeć na swe życie całościowo.
Z takiej perspektywy widać, że także starość ma swoją rolę do odegrania w procesie wzbogacania społeczeństwa. Jak ważna to rola, niech zaświadczy relacja jednej z moich pacjentek – dziennikarki, która tak oto wspomina swoją babcię i własne relacje z nią:
Dla mojej babci starszy wiek nie był okresem smutku i cierpienia. Zapamiętałam ją jako osobę, która w każdej sytuacji umiała cieszyć się życiem i odnaleźć jakieś jego pozytywne strony. Była przy tym bardzo spokojna i opanowana, nic więc dziwnego, że rodzina, sąsiedzi i wszyscy znajomi garnęli się do niej, bo rozmowa z nią działała niczym kojący balsam.
Myślę, że te cechy rozwinęły się w niej w zetknięciu z koszmarnymi doświadczeniami z czasów wojny. Gdy miała trzydzieści kilka lat, została ujęta w ulicznej łapance i z kilkuletnią córeczką (moją mamą) zesłana na roboty do Niemiec. Babcia umiała odróżniać sprawy naprawdę ważne np. ludzkie zdrowie - od przejściowych, czasem nieco wydumanych smuteczków. Starała się tę swoją umiejętność przekazać innym, zawsze powtarzała, że dopóki trwa życie, żadna sytuacja nie jest przesądzona ani ostateczna. Kiedyś uważałam, że to tylko takie sobie porzekadło, ale teraz widzę w tym głęboką mądrość. Wydaje mi się, że aby z pełna odpowiedzialnością i wiarą w to, co się mówi, zdobyć się na takie stwierdzenie, człowiek musi zetknąć się z bliska z autentycznym dramatem.
Ale na co dzień moja babcia wcale nie była mentorką i nie miała w sobie nic z nudnej nauczycielki. Była bardzo aktywna – zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Mieszkaliśmy razem i odkąd pamiętam to ona zawsze przygotowywała przepyszne obiady. Bardzo lubiła gotować i eksperymentować w kuchni, ale sama nigdy się nie przejadała. Uważała, że lepiej nawet zjeść trochę za mało niż za dużo. Nigdy nie miała żadnych nałogów, ale czasem przed obiadem wypijała odrobinę koniaku, uważała, że to bardzo zdrowo.
Do późnych lat uwielbiała czytać. To właśnie jej zawdzięczam, że już jako małe dziecko poznałam klasyków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza – po prostu mi ich na głos czytała. Zaraziła mnie też manią chodzenia po księgarniach i kupowania książek. Myślę, że przekazując mi kult dla słowa, nieświadomie wpłynęła na to, że skończyłam polonistykę.
Nie wiem, w jaki sposób udawało jej się to robić, ale wśród domowych obowiązków, lektury, spacerów (nigdy nie uprawiała żadnego sportu, ale niemal codziennie chodziła do lasu albo nad rzekę), ręcznych robótek (pięknie szydełkowała!) zawsze była kobietą bardzo zadbaną. Miała ładnie ułożone włosy, nosiła perfekcyjnie wyczyszczoną, srebrną biżuterię (nie lubiła złota) i tak samo nieskazitelnie czyste buty. I zawsze jej zależało na dobrym wyglądzie, nawet gdy już była mocno starsza (żyła 86 lat) i dokuczało jej skaczące ciśnienie.
Spokój i optymizm babci zawsze był dla mnie azylem, umiała mnie pocieszyć, gdy wracałam ze szkoły z dwóją, albo przyjeżdżałam ze studiów ze złamanym sercem. Moja przyjaciółka mówiła, że jak przychodzi do nas i widzi moją babcię wciąż tak samo pogodną i uśmiechniętą, to nabiera wiary w świat. Wydaje mi się, że babcia przekazała tę wiarę bardzo wielu osobom.
Dziadkowie, babcie, dzieci, wnuki

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra

KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
żużel - KOLAGEN_cito zadbana kobieta - KOLAGEN_cito hokej na lodzie - KOLAGEN_cito skoki narciarskie - KOLAGEN_cito jędrne piersi - KOLAGEN_cito biodra - KOLAGEN_cito ładne włosy - KOLAGEN_cito bilard - KOLAGEN_cito nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe boks - Dezodorant_SuperDeo najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo bilard - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo rugby - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.