Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Czesława, Agnieszki Sobota 20. Kwietnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Jaskra – co to za choroba
Istnieje około 40 odmian tej choroby. Zazwyczaj jaskrę rozpoznaje się przy wysokim ciśnieniu śródgałkowym, które niszczy nerw wzrokowy; gdy giną jego włókna, wtedy rozwija się ślepota. Dlatego jaskrę należy leczyć możliwie wcześnie, w początkowej fazie choroby.

Jaskrę należy leczyć możliwie wcześnie, w początkowej fazie choroby
W Polsce ok. 700 000 osób choruje na jaskrę. Leczy się zaledwie 0,16%. Tylko regularne badanie oczu może uchronić przed ślepotą z powodu jaskry. Istnieje około 40 odmian tej choroby. Zazwyczaj jaskrę rozpoznaje się przy wysokim ciśnieniu śródgałkowym, które niszczy nerw wzrokowy; gdy giną jego włókna, wtedy rozwija się ślepota.

Objawy utajone
Aktualnie uważa się, że tylko około 5% chorych ma podwyższone ciśnienie śródgałkowe, podczas gdy u około 75% chorych nie odnotowuje się żadnej zmiany ciśnienia. Objawy jaskry zazwyczaj długo pozostają utajone, tzn. rozwijać się może ona podstępnie przez długi czas. Ujawnia się zazwyczaj gwałtownie, kiedy już dochodzi do znacznej� utraty widzenia.

Najczęściej pierwsze objawy jaskry to:
 • poranne migreny,
 • widzenie tęczowych pól,
 • obijanie się o przedmioty,
 • odczucie intensywnego bólu oka i głowy,
 • mdłości,
 • zawroty głowy.


Kto najczęściej choruje?
Wszyscy, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70% są zagrożeni tą chorobą. Czynnik genetyczny odgrywa w tym schorzeniu istotną rolę. Między innymi dlatego jaskra dotyczy w rzeczywistości ludzi w każdym wieku - zdarza się u dzieci, u młodzieży, u ludzi w średnim wieku, ale najbardziej dramatyczne jej odmiany występują u ludzi po 50. roku życia.

Inne czynniki sprzyjające rozwojowi jaskry to:
 • niskie ciśnienie ogólne
 • zaburzenia gospodarki tłuszczowej,
 • podwyższony poziom trójglicerydów albo cholesterolu,
 • nawet lekkie podwyższenie cukru, także uszkadzają naczynia,
 • krótkowzroczność


Wskazówki praktyczne
Istotne jest, by w diagnozie jaskry pomagali lekarze rodzinni, bo to oni znają najlepiej na co chorują rodzice i krewni pacjenta.� Jeśli jaskrę rozpozna dopiero specjalista, to zazwyczaj jest ona już w fazie zaawansowanej, kiedy leczenie jest znacznie trudniejsze. Chociaż nie można w pełni wyleczyć jaskry, można jednak pomóc w złagodzeniu jej przebiegu. Jaskra nieleczona powoduje szybką inwalidyzację pacjenta a to pociąga za sobą nasilanie się depresji i szybsze starzenie.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij