Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Damiana, Romany Sobota 23. Lutego 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Jak dożyć późnej starości?
Życie moje wstawione w cień
Więdnie bez światła dziennego,
Codziennie opada z niego
pożółkły, zwiędły dzień...
Dni
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Toksyczna klątwa nadwagi
Tycie to nie tylko wzrost wagi, ale i zaśmiecenie organizmu różnego rodzaju toksycznymi złogami odkładającymi się zarówno w tętnicach, jak i w stawach, ścięgnach, mięśniach i innych tkankach. Gerontologia za fundamentalne traktuje stwierdzenie, że nie wolno w ciągu życia zwiększać wagi ciała, która aż do starości powinna utrzymywać się na idealnym młodzieńczym poziomie, a w miarę starzenia się powinna się nawet nieznacznie zmniejszać.

Tycie po menopauzie
W miarę nasilania się zwłaszcza u kobiet osteoporozy w okresie po menopauzie, waga szkieletu kostnego nieznacznie maleje i przy tej samej wadze ciała podściółka tłuszczowa może stać się grubsza niż w młodym wieku, kiedy to kości były cięższe. Trzeba więc zwracać uwagę nie tylko na liczbę kilogramów, lecz i na wymiary ciała i grubość tkanki podskórnej. I tylko taka ilość tej tkanki jest dopuszczalna.

Dyscyplina „kaloryczna” wydłuża życie?
Wiadomym było od dawna, że ograniczenie kaloryczności przyjmowanych pokarmów ma wyraźny wpływ na wydłużenie okresu życia u zwierząt laboratoryjnych i u ludzi. Sugerowano też, że dieta niskokaloryczna może korzystnie wpływać na zdolności umysłowe starzejącego się organizmu. Od dawna wiadomo, że aby przedłużyć życie laboratoryjnych myszy czy szczurów, a tym samym opóźnić u nich procesy starzenia, utrzymania zdrowia i aktywności fizycznej niezbędne jest wprowadzenie restrykcji kalorycznych w diecie tych zwierząt. Chodzi tu głównie o dietę niskokaloryczną. I chociaż większość tych obserwacji dotyczy gryzoni, to jednak podobne doświadczenia na rezusach sugerują, że niskokaloryczna dieta może mieć znaczenie i u naczelnych, z ludźmi włącznie.

Odmładza nas obniżenie temperatury ciała i spadek stężenia insuliny we krwi
Uważa się, że prawdopodobnie dwa wskaźniki biochemiczne są tu najważniejsze – obniżenie temperatury ciała i spadek stężenia insuliny we krwi. Ograniczenie kalorii w diecie przeciwdziała też obniżaniu wraz z wiekiem stężenia siarczanu dihydroepiandrosteronu (DHEAS) we krwi. Tak więc małpy z ograniczoną dietą zachowywały bardziej „młodzieńczy” wskaźnik tego hormonu. Wiadomo, że jego stężenie obniża się u ludzi starych, a utrzymywanie go w wyższych stężeniach może mieć znaczenie dla zachowania zdrowia i może służyć jako potencjalny wskaźnik długości przewidywanego życia człowieka.

Inteligencja receptą na długowieczność?
Jak dotąd nikt nie odkrył tajemnicy stulatków. Lekarze zalecają zdrowy tryb życia, nie gwarantując przy tym jego długości i zdrowia. Badanie przeprowadzone przez zespół lekarzy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby długowieczne mają większy od przeciętnego iloraz inteligencji. Analizą objęto ponad 2 tys. osób zamieszkujących Aberdeen w Szkocji, które w roku 1932, mając wtedy 11 lat, zostały poddane testowi oceniającemu wielkość ilorazu inteligencji (IQ).

Wysoki iloraz inteligencji (IQ) – szansą na wiek matuzalema
Zaobserwowano, że osoby z niskimi ocenami często nie dożywały 76. roku życia. Kobiety, które podczas testu uzyskały 115 punktów, miały 2-krotnie większą szansę dożyć obecnych czasów niż kobiety z IQ równym 85 punktów. Mężczyźni z lepszymi wynikami testu mieli o 32% zwiększoną szansę przeżycia.

Dobre warunki socjalne przedłużają życie
Wcześniejsze badania wykazały, że osoby żyjące w złych warunkach socjalnych nie cieszą się zbyt dobrym zdrowiem i rzadziej dożywają późnej starości. Wykazano, że warunki życia, status finansowy, wykształcenie i zdolności intelektualne są ze sobą ściśle powiązane. Autorzy badania przypuszczają, że dzieci z dużym ilorazem inteligencji rzadziej sięgają po papierosy, alkohol czy inne używki. Od najmłodszych lat prowadzą bardziej higieniczny tryb życia, umiejąc wybrać to, co dla nich najlepsze. Tym nie mniej „powolutku, krok po kroczku” starość i ku nim się zbliża nieubłaganie.

Obecnie uważa się, że na dożywanie późnej starości w dobrym zdrowiu największy wpływ mają następujące czynniki:
 1. Styl życia - 53%,
 2. Czystość środowiska� - 20%,
 3. Dziedziczenie -15%,
 4. Opieka medyczna - 10%,
 5. Inne ok. - 2%.


Podaje się również szereg kardynalnych zasad, których przestrzeganie może dać szansę na długie i zdrowe życie
 • Od dawna wiadomo, że pokarmy, które spożywamy na co dzień, wpływają na zdrowie człowieka. Szczególnym problemem w naszej diecie jest nadmiar tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Jemy również za dużo mięsa czerwonego, także cukru i soli, a ciągle za mało owoców.
 • Niemały wpływ na długowieczność mają warunki życia i pracy oraz dostępność do nowoczesnej i dobrze zorganizowanej służby zdrowia.
 • Do skrócenia życia szczególnie przyczynia się palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, ale również spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia.
 • Jednym z największych grzechów Polaków jest brak ruchu. Siedzący nieruchliwy tryb życia to oczywista droga do niedołęstwa.
 • Niemałe znaczenie ma odporność na stresy dnia codziennego. Silny i trwały stres nieuchronnie prowadzi do chorób i pozbawia nas długiego życia.
 • Znaczenie ma także aktywność umysłowa. Może ona uchronić przed rozwojem niektórych chorób otępiennych.
 • Na naszą zdrową starość mają wpływ także czynniki biologiczne. Wśród nich największe znaczenie ma gen SOD1, który, jak sądzą naukowcy, odpowiada za długowieczność.


Post scriptum
Należy pamiętać o naszych naturalnych ograniczeniach wynikających z faktu genetycznego „zaprogramowania” czasu naszego życia przez ewolucję. Ball pisze: „W praktyce więc, wszystkie wysiłki medycyny sprowadzają się do maksymalnego wykorzystania długości życia człowieka w ramach jego realnych możliwości jako gatunku, ograniczonych� zegarem życia”. Parafrazując słynne zdanie z książki Hemingwaya „Komu bije dzwon”, nie należy pytać, dla kogo przesypują się ziarenka piasku odwróconej klepsydry, komu odmierza czas zegar genetyczny. Mamy go w sobie wszyscy.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij