Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Ambrożego, Marcina Sobota 7. Grudnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Diagnostyka otępienia starczego
Łagodne zaburzenia poznawcze (MCI, mild cognitive impairment) traktuje się jako zespół objawów poprzedzających wystąpienie otępienia, a zarazem jako zespół kliniczny odpowiadający jego wczesnym stadiom.

Czujność diagnostyczna
Chorych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi powinno się bardzo uważnie obserwować ze względu na wysokie ryzyko rozwinięcia się u nich otępienia w ciągu 3–5 lat. Jest to ważny okres związany z podejmowaniem decyzji terapeutycznych.
Bardzo ważna jest ocena głębokości otępienia pacjenta. Stosuje się tu tzw. kryteria DSM-IV w zależności od głębokości zaburzeń poznawczych i zaburzeń podstawowej życiowej aktywności. A oto poniżej klasyfikacja głębokości otępienia wg DSM-IV.

Objawy łagodne
Upośledzenie funkcji poznawczych powoduje zaburzenia funkcjonowania w życiu codziennym, lecz w stopniu, który pozwala pacjentowi na znaczną samodzielność. Ograniczone jednak wykonywania złożonych czynności. Chorzy mają trudności z wykonywaniem bardziej złożonych czynności życia codziennego, takich jak właściwe gospodarowanie swymi pieniędzmi, przygotowywanie bardziej skomplikowanych posiłków oraz przestrzeganie skomplikowanych zaleceń lekarskich.

Objawy umiarkowane
Zaburzenia funkcji poznawczych powodują, że chory nie jest zdolny do robienia zakupów lub posługiwania się pieniędzmi. Jest w stanie zająć się tylko prostymi obowiązkami domowymi. Zakres czynności niemożliwych do wykonania stale się powiększa. Pacjent ma poważne trudności w szykowaniu nawet prostych posiłków, dbaniu o własną czystość itp.

Objawy głębokie
Znaczne lub całkowite ograniczenie procesów myślowych. Pacjenci zakładów dla przewlekle chorych wymagają karmienia i stałej pomocy przy czynnościach higienicznych. Zazwyczaj na stałe noszą pieluchomajtki.

Ważne dla diagnozy są spostrzeżenia opiekunów chorych
Osoby często obcujące z chorym zauważyć mogą zmianę jego osobowości: większą drażliwość, nerwowość, utratę dotychczasowych zainteresowań, zmianę nawyków. W otępieniu umiarkowanym i ciężkim pojawić się mogą objawy psychotyczne (omamy wzrokowe i słuchowe, urojenia, błędne rozpoznawanie osób i zdarzeń). Występowaniu ich towarzyszą z reguły zaburzenia zachowania (agresja, błądzenie, krzyk, odwrócenie rytmów dobowych). W głębokiej fazie otępienia chory przestaje wykonywać nawet czynności samoobsługowe. Wymaga pomocy przy spożywaniu posiłków, myciu się, korzystaniu z toalety i ostatecznie staje się całkowicie uzależniony od opieki osób drugich.

A tak oto córka opisuje otępienie swego ojca:
Ojciec mój był rolnikiem. Był raczej małomówny, zawsze spokojny, uczciwy i pracowity. O ustalonej godzinie szedł spać i o ustalonej godzinie rano wstawał. Wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane w gospodarstwie podejmował wspólnie z mamą. Najważniejsze dla niego było wykonanie pracy na czas i zawsze robił to dokładnie. Po śmierci mamy pracował dalej, ale zauważyłam, że stał się przygaszony, tak jakby życie przestało go interesować. A już gdy po kilku latach przekazał gospodarstwo synowi zaczął „odpoczywać”. Mówił zawsze, że po tylu latach pracy nie będzie się o nic martwić, będzie miał emeryturę i spokojne życie. Uważam, że po tej decyzji życie jego rzeczywiście stało się aż za spokojne, całymi dniami siedział, zamyślając się. Miałam wrażenie, że zapada się gdzieś w głąb siebie i staje się nieobecny. Dopiero gdy go o coś pytałam, zachowywał się, jakby się obudził. Starałam się wciągać go w rozmowę; odpowiadał i potem znów zamyślał się. W ciągu dnia często zasypiał, a budząc się miałam wrażenie, że nie wiedział gdzie jest, dopiero po chwili świadomość powracała. Zdawałam sobie sprawę, że zaczyna się jakaś choroba, i o tym rozmawiałam z nim. Wiem, że on wiedział, że coś z nim dzieje się niedobrego, że zapomina to co było rano a pamięta czasy młodości.
Poza tym, objawami choroby były bóle głowy. Podczas czesania grzebieniem musiał robić to delikatnie, ponieważ skóra na czubku głowy była bolesna. Ojciec mój stał się człowiekiem mało sprawnym, ruchy miał powolne, miał trudności z ubieraniem się i denerwowało go to bardzo. Mówił mi, że widzi, że ściany poruszają, że meble się przesuwają i wtedy ,gdy to mówił, wzrok jego był taki jakby niewidzący. Moje tłumaczenia, że to choroba, przyjmował nie zawsze jako prawdziwe i koniecznie wmawiał mi, że te meble na pewno się przesuwają. W takich sytuacjach ogarniał go lęk, który doprowadzał do tego, że chciał uciekać jak najdalej z tego miejsca. Jedyną pomocą było spokojne tłumaczenie, że wszystko jest dobrze, że zaraz to przejdzie, i po chwili uspakajał się, a w następstwie tego zapadł w drzemkę. Choroba mego ojca trwała cztery lata i z biegiem czasu wymagał coraz większej opieki.

W mojej prywatnej praktyce lekarza psychiatry najczęściej mam do czynienia ze zwiastunami otępienia wywołanymi:
- otępieniem miażdżycowym,
- chorobą Alzheimera lub otępieniem starczym, łagodnym.
- Ponadto spotykam tzw. zespoły majaczeniowe ludzi starych,
- otępienia wywołane przez depresje,
- stany obniżonej sprawności umysłowej po zażywaniu (w nieadekwatnych dawkach) leków psychotropowych,
- otępienia wywołane chorobami somatycznymi o cięższym przebiegu, itp.

Trudności w�ustaleniu przyczyny otępienia starczego
O ile rozpoznanie otępienia może być zadaniem stosunkowo prostym, to ustalenie jego przyczyny bywa trudne. Podstawowe znaczenie dla postawienia prawidłowego rozpoznania ma dokładnie zebrany wywiad. Pamiętajmy jednak, że pacjent podający ten wywiad jest już osobą z wyraźnymi kłopotami z pamięcią, o zaburzonym krytycyzmie, niekiedy ze skłonnościami do konfabulacji, co w znacznym stopniu obniża wiarygodność podawanych faktów. Dlatego tak istotne jest zebranie wywiadu także od opiekuna osoby starszej.

W badaniu klinicznym istotne są:
  • Wywiad od pacjenta i jego opiekuna. Ustalamy czas trwania choroby, jej początek, przebieg, objawy towarzyszące zaburzeniom funkcji poznawczych itp.
  • Badanie kliniczne mające na celu określenie istnienia chorób somatycznych i ich nasilenia, co może w znacznym stopniu nasilać objawy otępienia.
  • Badania laboratoryjne.
  • Wykonanie testów i wypełnianie skal.
  • Badanie neuropsychologiczne.
  • Badanie neurologiczne.
  • Badanie psychiatryczne (ocena ewentualności współistnienia depresji i jej głębokość).
  • Badania neuroobrazowe. Wykluczenie potencjalnie uleczalnych schorzeń organicznych ośrodkowego układu nerwowego. Potwierdzenie występowania zmian zanikowych o określonej lokalizacji, określenie ich stopnia, uwidocznienie.


Nieefektywność badań przesiewowych
Amerykańska organizacja o nazwie Preventive Services Task Force (USPSTF) ogłosiła uaktualnione wytyczne dotyczące oceny badań przesiewowych dla rozpoznania objawów i wywołujących je przyczyn demencji. Grupa ekspertów stwierdziła, że obecny stan wiedzy nie pozwala na jednoznaczne zalecenie rutynowych badań przesiewowych w tym zakresie. Istnieją dowody na skuteczność niektórych leków w hamowaniu postępów choroby Alzheimera, brak jednak przekonujących danych potwierdzających skuteczność takiego postępowania u osób kwalifikowanych do terapii na podstawie badań przesiewowych prowadzonych w warunkach podstawowej opieki medycznej. Nie jest bowiem pewne, na ile wiarygodne jest stawiane w taki właśnie sposób rozpoznanie.

Testowe rozpoznanie zaburzeń poznawczych i otępienia
Jednym z najczęściej stosowanych testów w ocenie zaburzeń poznawczych jest Mini Mental State Examination (MMSE). Wyniki tego testu należy jednak odnosić do wieku i wykształcenia pacjenta. W przeciwnym wypadku może to prowadzić do rozpoznań fałszywie dodatnich. Test Functional Activities Questionnaire (FAQ) pozwala dobrze ocenić deficyty w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Zarówno MMSE jak i FAQ pozwalają zdiagnozować otępienie z porównywalną czułością i specyficznością.

Wczesne wykrycie zaburzeń poznawczych umożliwia wdrożenie właściwego leczenia.
Brak jest jednak przekonujących danych uzasadniających konieczność wprowadzenia na szeroką skalę badań przesiewowych w podstawowej opiece medycznej, u osób nie zdradzających objawów deficytów poznawczych czy zespołu otępiennego. Ocenę funkcji poznawczych należy przeprowadzać przy podejrzeniu ich upośledzenia na podstawie obserwacji, wywiadu, relacji rodziny i opiekunów. Mimo coraz częstszego występowania otępienia rozpoznawanie tego zaburzenia nadal sprawia trudności diagnostyczne w codziennej praktyce lekarzy.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
kolagen na zmarszczki - KOLAGEN_cito pływanie - KOLAGEN_cito łyżwiarstwo - KOLAGEN_cito wędkarstwo - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o zdrowie - KOLAGEN_cito lifting ciała - KOLAGEN_cito biodra - KOLAGEN_cito skoki ze spadochronem - KOLAGEN_cito na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe snooker - Dezodorant_SuperDeo piłka nożna - Dezodorant_SuperDeo jogging - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo bilard - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook