Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Franciszka, Justyny Piątek 17. Września 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Diagnostyka otępienia starczego
Łagodne zaburzenia poznawcze (MCI, mild cognitive impairment) traktuje się jako zespół objawów poprzedzających wystąpienie otępienia, a zarazem jako zespół kliniczny odpowiadający jego wczesnym stadiom.

Czujność diagnostyczna
Chorych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi powinno się bardzo uważnie obserwować ze względu na wysokie ryzyko rozwinięcia się u nich otępienia w ciągu 3–5 lat. Jest to ważny okres związany z podejmowaniem decyzji terapeutycznych.
Bardzo ważna jest ocena głębokości otępienia pacjenta. Stosuje się tu tzw. kryteria DSM-IV w zależności od głębokości zaburzeń poznawczych i zaburzeń podstawowej życiowej aktywności. A oto poniżej klasyfikacja głębokości otępienia wg DSM-IV.

Objawy łagodne
Upośledzenie funkcji poznawczych powoduje zaburzenia funkcjonowania w życiu codziennym, lecz w stopniu, który pozwala pacjentowi na znaczną samodzielność. Ograniczone jednak wykonywania złożonych czynności. Chorzy mają trudności z wykonywaniem bardziej złożonych czynności życia codziennego, takich jak właściwe gospodarowanie swymi pieniędzmi, przygotowywanie bardziej skomplikowanych posiłków oraz przestrzeganie skomplikowanych zaleceń lekarskich.

Objawy umiarkowane
Zaburzenia funkcji poznawczych powodują, że chory nie jest zdolny do robienia zakupów lub posługiwania się pieniędzmi. Jest w stanie zająć się tylko prostymi obowiązkami domowymi. Zakres czynności niemożliwych do wykonania stale się powiększa. Pacjent ma poważne trudności w szykowaniu nawet prostych posiłków, dbaniu o własną czystość itp.

Objawy głębokie
Znaczne lub całkowite ograniczenie procesów myślowych. Pacjenci zakładów dla przewlekle chorych wymagają karmienia i stałej pomocy przy czynnościach higienicznych. Zazwyczaj na stałe noszą pieluchomajtki.

Ważne dla diagnozy są spostrzeżenia opiekunów chorych
Osoby często obcujące z chorym zauważyć mogą zmianę jego osobowości: większą drażliwość, nerwowość, utratę dotychczasowych zainteresowań, zmianę nawyków. W otępieniu umiarkowanym i ciężkim pojawić się mogą objawy psychotyczne (omamy wzrokowe i słuchowe, urojenia, błędne rozpoznawanie osób i zdarzeń). Występowaniu ich towarzyszą z reguły zaburzenia zachowania (agresja, błądzenie, krzyk, odwrócenie rytmów dobowych). W głębokiej fazie otępienia chory przestaje wykonywać nawet czynności samoobsługowe. Wymaga pomocy przy spożywaniu posiłków, myciu się, korzystaniu z toalety i ostatecznie staje się całkowicie uzależniony od opieki osób drugich.

A tak oto córka opisuje otępienie swego ojca:
Ojciec mój był rolnikiem. Był raczej małomówny, zawsze spokojny, uczciwy i pracowity. O ustalonej godzinie szedł spać i o ustalonej godzinie rano wstawał. Wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane w gospodarstwie podejmował wspólnie z mamą. Najważniejsze dla niego było wykonanie pracy na czas i zawsze robił to dokładnie. Po śmierci mamy pracował dalej, ale zauważyłam, że stał się przygaszony, tak jakby życie przestało go interesować. A już gdy po kilku latach przekazał gospodarstwo synowi zaczął „odpoczywać”. Mówił zawsze, że po tylu latach pracy nie będzie się o nic martwić, będzie miał emeryturę i spokojne życie. Uważam, że po tej decyzji życie jego rzeczywiście stało się aż za spokojne, całymi dniami siedział, zamyślając się. Miałam wrażenie, że zapada się gdzieś w głąb siebie i staje się nieobecny. Dopiero gdy go o coś pytałam, zachowywał się, jakby się obudził. Starałam się wciągać go w rozmowę; odpowiadał i potem znów zamyślał się. W ciągu dnia często zasypiał, a budząc się miałam wrażenie, że nie wiedział gdzie jest, dopiero po chwili świadomość powracała. Zdawałam sobie sprawę, że zaczyna się jakaś choroba, i o tym rozmawiałam z nim. Wiem, że on wiedział, że coś z nim dzieje się niedobrego, że zapomina to co było rano a pamięta czasy młodości.
Poza tym, objawami choroby były bóle głowy. Podczas czesania grzebieniem musiał robić to delikatnie, ponieważ skóra na czubku głowy była bolesna. Ojciec mój stał się człowiekiem mało sprawnym, ruchy miał powolne, miał trudności z ubieraniem się i denerwowało go to bardzo. Mówił mi, że widzi, że ściany poruszają, że meble się przesuwają i wtedy ,gdy to mówił, wzrok jego był taki jakby niewidzący. Moje tłumaczenia, że to choroba, przyjmował nie zawsze jako prawdziwe i koniecznie wmawiał mi, że te meble na pewno się przesuwają. W takich sytuacjach ogarniał go lęk, który doprowadzał do tego, że chciał uciekać jak najdalej z tego miejsca. Jedyną pomocą było spokojne tłumaczenie, że wszystko jest dobrze, że zaraz to przejdzie, i po chwili uspakajał się, a w następstwie tego zapadł w drzemkę. Choroba mego ojca trwała cztery lata i z biegiem czasu wymagał coraz większej opieki.

W mojej prywatnej praktyce lekarza psychiatry najczęściej mam do czynienia ze zwiastunami otępienia wywołanymi:
- otępieniem miażdżycowym,
- chorobą Alzheimera lub otępieniem starczym, łagodnym.
- Ponadto spotykam tzw. zespoły majaczeniowe ludzi starych,
- otępienia wywołane przez depresje,
- stany obniżonej sprawności umysłowej po zażywaniu (w nieadekwatnych dawkach) leków psychotropowych,
- otępienia wywołane chorobami somatycznymi o cięższym przebiegu, itp.

Trudności w�ustaleniu przyczyny otępienia starczego
O ile rozpoznanie otępienia może być zadaniem stosunkowo prostym, to ustalenie jego przyczyny bywa trudne. Podstawowe znaczenie dla postawienia prawidłowego rozpoznania ma dokładnie zebrany wywiad. Pamiętajmy jednak, że pacjent podający ten wywiad jest już osobą z wyraźnymi kłopotami z pamięcią, o zaburzonym krytycyzmie, niekiedy ze skłonnościami do konfabulacji, co w znacznym stopniu obniża wiarygodność podawanych faktów. Dlatego tak istotne jest zebranie wywiadu także od opiekuna osoby starszej.

W badaniu klinicznym istotne są:
  • Wywiad od pacjenta i jego opiekuna. Ustalamy czas trwania choroby, jej początek, przebieg, objawy towarzyszące zaburzeniom funkcji poznawczych itp.
  • Badanie kliniczne mające na celu określenie istnienia chorób somatycznych i ich nasilenia, co może w znacznym stopniu nasilać objawy otępienia.
  • Badania laboratoryjne.
  • Wykonanie testów i wypełnianie skal.
  • Badanie neuropsychologiczne.
  • Badanie neurologiczne.
  • Badanie psychiatryczne (ocena ewentualności współistnienia depresji i jej głębokość).
  • Badania neuroobrazowe. Wykluczenie potencjalnie uleczalnych schorzeń organicznych ośrodkowego układu nerwowego. Potwierdzenie występowania zmian zanikowych o określonej lokalizacji, określenie ich stopnia, uwidocznienie.


Nieefektywność badań przesiewowych
Amerykańska organizacja o nazwie Preventive Services Task Force (USPSTF) ogłosiła uaktualnione wytyczne dotyczące oceny badań przesiewowych dla rozpoznania objawów i wywołujących je przyczyn demencji. Grupa ekspertów stwierdziła, że obecny stan wiedzy nie pozwala na jednoznaczne zalecenie rutynowych badań przesiewowych w tym zakresie. Istnieją dowody na skuteczność niektórych leków w hamowaniu postępów choroby Alzheimera, brak jednak przekonujących danych potwierdzających skuteczność takiego postępowania u osób kwalifikowanych do terapii na podstawie badań przesiewowych prowadzonych w warunkach podstawowej opieki medycznej. Nie jest bowiem pewne, na ile wiarygodne jest stawiane w taki właśnie sposób rozpoznanie.

Testowe rozpoznanie zaburzeń poznawczych i otępienia
Jednym z najczęściej stosowanych testów w ocenie zaburzeń poznawczych jest Mini Mental State Examination (MMSE). Wyniki tego testu należy jednak odnosić do wieku i wykształcenia pacjenta. W przeciwnym wypadku może to prowadzić do rozpoznań fałszywie dodatnich. Test Functional Activities Questionnaire (FAQ) pozwala dobrze ocenić deficyty w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Zarówno MMSE jak i FAQ pozwalają zdiagnozować otępienie z porównywalną czułością i specyficznością.

Wczesne wykrycie zaburzeń poznawczych umożliwia wdrożenie właściwego leczenia.
Brak jest jednak przekonujących danych uzasadniających konieczność wprowadzenia na szeroką skalę badań przesiewowych w podstawowej opiece medycznej, u osób nie zdradzających objawów deficytów poznawczych czy zespołu otępiennego. Ocenę funkcji poznawczych należy przeprowadzać przy podejrzeniu ich upośledzenia na podstawie obserwacji, wywiadu, relacji rodziny i opiekunów. Mimo coraz częstszego występowania otępienia rozpoznawanie tego zaburzenia nadal sprawia trudności diagnostyczne w codziennej praktyce lekarzy.

dr nauk med. Janusz Krzyżowski
Psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
złote medale - KOLAGEN_cito kolagen na dziąsła - KOLAGEN_cito krykiet - KOLAGEN_cito gimnastyka - KOLAGEN_cito preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito kolagen na zmarszczki - KOLAGEN_cito redukcja zmarszczek - KOLAGEN_cito koszykówka - KOLAGEN_cito przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości głogu - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe tenis stołowy - Dezodorant_SuperDeo piłka nożna - Dezodorant_SuperDeo paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.