Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Okoliczności mające wpływ na leczenie zespołu jelita drażliwego
Zdrowie jelit zależy w dużym stopniu od poprawnego wydalania resztek pokarmowych, czyli oczyszczania organizmu z kału. A dobra defekacja zależy od takich czynników jak:

Prawidłowa perystaltyka jelit
Wtedy pozostałości po procesach trawiennych mogą być regularnie wydalane. Jednakże jeśli jest ona zbyt szybka może zahamować wzrost właściwej flory bakteryjnej i spowodować utratę niezbędnych składników mineralnych.

Prawidłowa dieta
Prawidłowa, czyli dobrze zbalansowana. A więc bogata w błonnik z ziaren, nasion, owoców i warzyw. Taka dieta wspomaga właściwy pasaż jelitowy.

Woda wypijana w odpowiednich ilościach oczyszcza jelita.
Zaleca się pić 8-10 szklanek wody dziennie, co jednak rzadko jest dotrzymywane w praktyce.
Odpoczynek, ale i racjonalny wysiłek fizyczny

Odpoczynek i relaks mogą mieć zasadnicze znaczenie dla właściwego trawienia.
Stres, zwłaszcza długotrwały, z reguły zaburza procesy trawienia i pasaż jelitowy, co w efekcie zaburza naturalną równowagę organizmu. Zespół kierowany przez Lustyka stwierdził, że kobiety cierpiące na zespół jelita drażliwego mają znacznie łagodniejsze objawy, o ile tylko wykonują zalecane ćwiczenia gimnastyczne i prowadzą aktywny ruchowo tryb życia.

Zdrowe bakterie
Długotrwałe zdrowie jelit zależy od utrzymania korzystnej przewagi bakterii pożytecznych nad szkodliwymi. Przewaga ta może zostać zachwiana na przykład na skutek używania antybiotyków, likwidujących infekcje i zabijających – niestety – nie tylko złe, lecz również i dobre bakterie. To właśnie prebiotyki mogą pomóc utrzymać odpowiednia równowagę bakteryjną.

Zakłócenia w zakresie wszystkich opisywanych powyżej czynników są częstym powodem skarg pacjentów, przewlekającej się choroby i trudności w wyleczeniu zespołu jelita drażliwego.
W roku 1986 po pewnych przeżyciach zacząłem odczuwać uwieranie, przeszkadzanie w prawym boku. Ponadto nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych i oczywiście ich wydalanie. Wieczorem nabiera to częstotliwości w odstępach 20 min. Gazy niekiedy są bez zapachowe, niekiedy mają niezbyt ładny zapach. Nie muszę chyba mówić, jak krępująca jest to dla mnie dolegliwość, umiem je oczywiście powstrzymywać, ale po jakimś czasie mój brzuch przypomina piłkę. Poza tym wzdęcia, które występują zawsze po zdenerwowaniu, sytuacjach napięcia itp. Nieraz prowadzą aż do bólów. W dniach kiedy nie przyjmuję leków uspokajających na noc doznaję uczucia napięcia mięśni brzucha. Na początku lekceważyłem to, aczkolwiek po jakichś 2 latach zgłosiłem się do lekarza i zaczęto mi robić specjalistyczne badania, takie jak USG oraz rtg jelita grubego (po wypiciu kredy). W tym też roku nic nie wykazały te badania. Lekarz uznał, iż jest to tzw. objaw jelita spastycznego na tle nerwowym. Zaaplikował mi lek o nazwie BOLDOLOIN. Przez około 13 lat, miałem czasami różnego rodzaju uczucia pełności, przeszkadzania uwierania, zwłaszcza w czasie jakiegoś stresu. Prowadzę raczej aktywny tryb życia, nie stroniąc od alkoholu. Uprawiam rekreacyjnie sporty zimowe i letnie i nie palę papierosów. Jakiś rok temu, zgłosiłem się do lekarza I kontaktu i opowiedziałem mu o moich dolegliwościach, jednakże uznał, że nie potrzebuję żadnego konkretnego badania i zaaplikował mi lek o nazwie ESPUMISAN i drugi (ważniejszego nie pamiętam). Obecnie nasiliły się te objawy i praktycznie przez cały czas (poza snem) czuję jakby naprężenie, wzdęcie podbrzusza z przodu i prawej strony. Nie wiem, czy nie powinienem zrobić jakichś konkretnych badań, czy po prostu znowu mam brać jakieś leki.

Piśmiennictwo
U Autora
Od Autora:
TREŚCI prezentowane w witrynie mają wyłącznie charakter edukacyjny.
Autor dr n. med. Janusz Krzyżowski – psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij