Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Czy już mamy zaparcie?
Zaparcia zaliczane są do dolegliwości cywilizacyjnych, związanych z niewłaściwą dietą i siedzącym trybem życia. Powodują one zaburzenia prawidłowego przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. W konsekwencji opróżnianie jelita grubego jest zwolnione.

Rozpoznanie zaparcia
O zaparciu mówimy jeśli liczba oddanych stolców jest mniejsza, niż trzy w tygodniu. Oznacza to, że zjadane pokarmy są trawione i wydalane prawie dłużej, niż w ciągu 72 godzin (ok. 3 doby). Kiedy czasokres pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami przekroczy tę granicę pojawia się złe samopoczucie, nieprzyjemny zapach z ust, zanieczyszczenia skóry i… stan chorobowy, który nazywamy zaparciem! Dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Wywołują ją błędy dietetyczne, złe nawyki oraz niektóre choroby. Zaparcie nie jest jednak odrębną jednostką chorobową. Wynika z wspomnianych błędów dietetycznych oraz wielu chorób. Dodajmy, że jedną z ważnych przyczyn zaparć są procesy degeneracyjne związane z podeszłym wiekiem. [1,2, 4]

Jak często powinniśmy oddawać stolec?
Za normę fizjologiczną uważa się częstotliwość od 14 do 5–7 wypróżnień tygodniowo. Słowem zdrowa osoba oddaje stolec raz lub dwa razy dziennie. Najlepiej jeśli oddanie kału występuje regularnie każdego dnia rano.

Niektórzy błędnie uskarżają się na zaparcie
A to dlatego, gdyż częstość ich wypróżnień jest mniejsza, niż tego oczekują. Błędnie sądzą, że muszą się wypróżniać codziennie. Tymczasem za minimalną fizjologiczną częstość oddawania stolca uważa się zaledwie dwa wypróżnienia na tydzień! Nie stwierdza się więc zaparcia u osoby, która oddaje stosowny stolec co 2–3 dni. Pod dwoma warunkami. Po pierwsze, że czyni to bez wysiłku. Po drugie – stolec jest stosownej wielkości do spożytej diety i spójnej miękkiej konsystencji.

Co w codziennych wypróżnieniach powinno nas zaniepokoić?
Zaniepokoić nas powinna niewielka ilość twardego grudkowatego stolca. Uważa się, że osoba, która nawet codziennie, ale z trudem oddaje niewielką ilość twardego stolca również cierpi na zaparcia. Dodajmy, że istnieją także zaparcia o „stolcu miękkim”. Zwykle z 75 pacjentów, którzy mają uczucie niepełnego wypróżnienia (a więc uważają, że cierpią na zaparcie), 50 ma stolce twarde, a 25 stolce miękkie. Istnieją także okoliczności, w których u osób cierpiących na autentyczne zaparcia pojawiają się stolce płynne.

Prawidłowa waga i skład stolca
Stolec waży zazwyczaj 150-200 gram. Około 75% masy kałowej powinna stanowić woda, zaś 25% – składniki stałe, z których ok. 30% to bakterie. Reszta to wapń i fosforany (ok. 15%); tłuszcze i ich związki (ok. 5%); niestrawny błonnik roślinny (ok. 40%); białka ze złuszczonych nabłonków jelit (ok. 10%). [5]

Nietypowy wygląd stolca
Często osoby zgłaszające się do lekarza zgłaszają nietypowy wygląd stolca (stolce cienkie lub kulkowe, lub o innym kolorze), albo jego niezwykłą konsystencję. Nietypowy wygląd może wynikać np. z tego, że osoby te same lecząc się nadużyły leków przeczyszczających, czopków i lewatyw. Chociaż może też wynikać z chorób powodujących zwężenia jelit.

Przemienne występowanie zaparć i biegunek
Takie zjawisko jest również możliwe. Po kilkudniowym okresie braku stolca lub stolca niepełnego niekiedy pojawiają się duże wypróżnienia płynnym stolcem ( przez 12 do 24 godzin). Następnie cykl zaparcie–biegunka powtarza się. Co się wówczas dzieje naprawdę? Otóż w dniach, kiedy stolec się nie pojawia lub występuje w niewystarczających ilościach, duże ilości resztek z codziennego pożywienia gromadzą się w jelicie jako zastoina. Po kilku dniach jelito samoczynnie pozbywa się zastoju kału. Zjawisko to zwane jest fałszywą biegunką, w rzeczywistości bowiem stolec taki jest złożony z płynu kałowego i resztek substancji nadmiernie przetrawionych, zwykle występujących u osób cierpiących na zaparcia. Podobną formą jest wypróżnienie w postaci bardzo „twardego korka”, po którym natychmiast występuje płynny stolec.

W trakcie rozpoznania zaparcia – rozróżniamy 2 podstawowe przyczyny zaparcia:
a) Wywołane poprzez dysfunkcje narządów służących wydalaniu kału
b) Zaparcia nawykowe, zwane czynnościowymi nie mające odzwierciedlenia w dysfunkcjach narządów wydalania kału

Aby rozpoznać zaparcie czynnościowe (nawykowe), muszą być spełnione wymienione niżej punkty, które określają tzw. III Kryteria Rzymskie: [3]
1.Dwa lub więcej z poniższych objawów podczas przynajmniej co czwartej defekacji: parcie, twarde stolce, uczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie zablokowania odbytu lub odbytnicy, potrzeba ręcznych manipulacji, mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo;
2.Luźne stolce występują bardzo rzadko bez stosowania środków przeczyszczających;
3.Nie są spełnione kryteria rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego.

Za przyczyną czynnościową zaparcia dodatkowo przemawiają:
a) współistnienie innych objawów, jak wczesne uczucie sytości po posiłku, przykry zapach z ust, nudności, kurcze jelit, częste oddawanie gazów
b) ustąpienie dolegliwości po defekacji, oddaniu gazów
c) brak objawów nocnych
d) prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, endoskopowych i obrazowych.

Generalnie przyczyny zaparć czynnościowych nie są jeszcze w pełni poznane. [3]
Nie mniej ewidentną praprzyczyną zaparć czynnościowych są różnorodne napięcia cywilizacyjne, na czele ze stresem, pośpiechem, hałasem, itp. Ustalono też ponad wszelką wątpliwość, że zbyt częste powstrzymywanie się od defekacji może spowodować stępienie reakcji odczuwania parcia na stolec w receptorach czuciowych odbytnicy. A to oznacza niezdolność regularnej defekacji, gdyż jak wiadomo – subiektywne odczucie parcia kału na te receptory wyzwala skurcze odbytnicy energicznie wydalające stolec.

Uwaga! Zaparcie może być sygnałem poważniejszych chorób
Zaparcie może być objawem zwężeń jelit w przebiegu zlokalizowanych w nich zapalnych chorób, niedokrwienia jelit, niedrożności przewodu pokarmowego, raka jelita grubego. Zaparciom sprzyjają tzw. uchyłki jelita grubego i żylaki odbytu (hemoroidy).

Piśmiennictwo
  1. [1] Fizjologia układu trawiennego, Stanisław Konturek; Panstwowy Zakłąd Wydawnictw Lekarskich, 1985 r.
  2. [2] Organizm człowieka;Gemini Polska;1993 r.
  3. [3] www.pkk.org.pl/pacjent-01.php- Portal: Polski Klub Koloproktologii, Zaparcia, Autorzy: Jacek Hermann, Tomasz Kościński, Z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Onkologii Gastroenterologicznej i Chirurgii Plastycznej UM w Poznaniu
  4. [4] Zaparcia nawykowe; Domowy poradnik medyczny; PZWL, 1993 r. s 522
  5. [5] Zapobieganie chorobom układu pokarmowego” – autor mgr Edward Ozga-Michalski - niepublikowany wywiad z prof. dr hab. med. Piotrem Zaborowskim.
  6. [6] Podstawy Mikrobiologii Lekarskiej-Maria Lucyna Zaręba, Jerzy Borowski – podręcznik dla studentów medycyny; Wydawnictwa Lekarskie PZWL -1994 r.
Oprac. mgr Edward Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij