Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marii, Wirginii Środa 8. Grudnia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
linki sponsorowane, reklamy
ZOCOR
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Simvastatinum
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 10 mg; 20 mg; 40 mg; 80 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - simvastatin Tabletka zawiera: Substancja czynna: Simvastatinum (symwastatyna). * Tabletka powlekana Zocor 10 zawiera 10 mg symwastatyny. * Tabletka powlekana Zocor 20 zawiera 20 mg symwastatyny. * Tabletka powlekana Zocor 40 zawiera 40 mg symwastatyny. * Tabletka powlekana Zocor 80 zawiera 80 mg symwastatyny. Substancje pomocnicze: butylohydroksyanizol, kwas askorbowy, kwas cytrynowy (jednowodny), laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia zżelatynizowana, magnezu stearynian, hydroksypropylometyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek, talk, żelaza tlenek żółty (w tabletkach Zocor 10 i Zocor 20), żelaza tlenek czerwony.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Simvastatin    
Sposób działania
Sposób działania
Zocor wpływa normująco na stężenie tłuszczów w osoczu, dzięki zahamowaniu enzymu HMG-CoA reduktazy, biorącego udział w syntezie cholesterolu. Zbyt duże stężenie tłuszczów we krwi przyczynia się do powstawania chorób krążenia i serca. Pod wpływem Zocoru zmniejsza się poziomtrójglicerydów oraz cholesterolu LDL (low density lipoproteins), to jest cholesterolu składającego się z cząsteczek o małej gęstości, zwanego również złym cholesterolem. Jednocześnie zwiększa się poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL (high density lipoproteins), cholesterolu o ciężkich cząsteczkach. Zwiększenie HDL przy jedno- czesnym zmniejszeniu LDL oraz trójglicerydów zapobiega miażdżycy naczyń, a tym samym zapobiega zawałowi serca. Wyraźna poprawa, tj. obniżenie stężenia tłuszczów we krwi jest widoczna po 2 tygodniach leczenia, a maksymalny efekt leczenia pojawia się między 4-6 tygodniem kuracji. Symwastatyna - substancja czynna leku Zocor - zmniejsza we krwi stężenie cholesterolu LDL (“zły” cholesterol) i substancji tłuszczowych, nazywanych triglicerydami oraz zwiększa stężenie cholesterolu HDL (“dobry” cholesterol). Lek ten należy do grupy inhibitorów reduktazy hydroksymetyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). Lekarz przepisał Zocor, aby zmniejszyć ilość cholesterolu i triglicerydów we krwi.
Zastosowanie
Zastosowanie
Zbyt duże stężenie cholesterolu LDL i tłuszczów we krwi, gdy dieta ubogotłuszczowa nie przyniosła pożądanego rezultatu.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Zocoru nie wolno podawać w poważnie zaburzonej czynności wątroby oraz w uczuleniu na simvastatynę. Przed rozpoczęciem leczenia należy zbadać funkcję wątroby pacjenta. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek, kamicę nerkową, niewydolność wątroby oraz bóle mięśni powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji preparatem. Odpowiednia dieta ubogotłuszczowa i ubogocukrowa, podczas, jak i po przeprowadzonej kuracji jest równie ważna jak leczenie. Skuteczność leczenia będzie znacznie lepsza, jeśli pacjent zwiększy aktywność fizyczną oraz porzuci palenie. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie, z Zocorem należy omówić z lekarzem. Leku nie należy zażywać łącznie z itrakonazolem lub cyklosporyną.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Zaburzenia trawienne, zaparcie, bóle brzucha, mdłości, wzdęcia. - Uczucie zmęczenia. 1/1000 - Wysypka, zmiany w obrazie krwi i w pracy wątroby. - Biegunka. <1/1000 - Zawroty głowy. - Wymioty. - Wypadanie włosów. - Zapalenie trzustki. - Żółtaczka. - Anemia. - Skurcze i bóle mięśni Mrowienia. - Brak czucia w kończynach. - Zapalenie mięśni i stawów. Każdy lek może powodować nieoczekiwane działania niepożądane. Zocor jest lekiem na ogół dobrze tolerowanym. Większość objawów niepożądanych podczas stosowania leku była łagodna i krótkotrwała. Bardzo często występowały zaburzenia trawienia. Niezbyt często obserwowano osłabienie i bóle głowy. Bardzo rzadko występowały: bóle mięśni, ich wrażliwość na dotyk lub osłabienie, zaburzenia czynności wątroby lub nadwrażliwość (reakcje alergiczne, których objawami mogą być między innymi bóle stawów, gorączka lub zadyszka). Ze względu na to, że w pewnych rzadkich sytuacjach dolegliwości ze strony mięśni mogą mieć poważne znaczenie, należy szybko skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania bólów mięśni, ich wrażliwości na dotyk lub osłabienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków wydawanych na receptę, podczas stosowania leku Zocor mogą wystąpić również inne działania niepożądane, a niektóre z nich mogą mieć ciężki przebieg. Wystąpienie ciężkich objawów niepożądanych może oznaczać konieczność natychmiastowej pomocy lekarza i leczenia szpitalnego. Lekarz może udzielić dodatkowych wyjaśnień. W razie wystąpienia działań niepożądanych, które nie zostały wymienione w ulotce lub nasilenia któregokolwiek z opisanych wyżej objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Leku Zocor nie należy stosować w przypadkach: 1. nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku, 2. czynnej choroby wątroby, 3. jednoczesnego stosowania z mibefradilem, lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia lub dławicy piersiowej, 4. ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: Należy poinformować lekarza o aktualnych dolegliwościach, przebytych chorobach oraz uczuleniu na jakiekolwiek substancje. Spożywanie dużych ilości alkoholu oraz występowanie w przeszłości chorób wątroby. U niektórych pacjentów podczas leczenia mogą rzadko wystąpić bóle mięśniowe. W przypadku wystąpienia bólu mięśni, ich tkliwości lub osłabienia, należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem. Stosowanie u dzieci Leku nie należy stosować w tej grupie wiekowej.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Preparat podaje się jednorazowo dziennie, wieczorem. Kurację rozpoczyna się od 10 mg dziennie. Po 4 tygodniach, w zależności od rezultatu, można dawkę podwyższyć do 20 mg. Maksymalna dawka dzienna wynosi 40 mg. Dawkę leku ustala lekarz. Zalecana dawka początkowa wynosi 10 lub 20 mg na dobę. Lek należy stosować wieczorem. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 80 mg na dobę, stosowanych jednorazowo, wieczorem. Lekarz może również zalecić mniejszą dawkę, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania cyklosporyny i u osób z ciężką niewydolnością nerek oraz u osób w wieku podeszłym. Przed rozpoczęciem stosowania leku Zocor pacjent powinien przestrzegać diety ubogocholesterolowej. Dietę taką należy stosować także podczas leczenia. Zocor należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. O zaprzestaniu leczenia powinien decydować lekarz. Po odstawieniu leku Zocor może nastąpić ponowne zwiększenie stężenia cholesterolu. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku Lek Zocor należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjmować lek nadal według dotychczasowych zasad. Postępowanie w przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana W przypadku przedawkowania leku należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Leku nie należy stosować w okresie ciąży, ani karmienia dziecka piersią. Ciąża Zocor nie może być stosowany u kobiet w ciąży, kobiet podejrzewających, że mogą być w ciąży i kobiet planujących ciążę. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku, powinna przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Karmienie piersią Kobiety przyjmujące Zocor nie powinny karmić piersią.
Przechowywanie
Przechowywanie
Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie stosować leku po upływie tego terminu.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet o tych które wydawane są bez recepty. Jeżeli lekarz przepisuje pacjentowi nowy lek, należy również powiadomić go o przyjmowaniu leku Zocor. Jednoczesne stosowanie leku Zocor z poniższymi lekami może zwiększać dolegliwości ze strony mięśni (patrz: Działania niepożądane). Dlatego szczególnie ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o stosowaniu następujących leków: * cyklosporyna * mibefradyl (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia i dławicy piersiowej)leki przeciwgrzybicze (takie jak: itrakonazol, ketokonazol) pochodne kwasu fibrynowego (bezafibrat, fenofibrat, gemfibrozyl) * antybiotyki – erytromycyna i klarytromycyna * inhibitory proteazy HIV (np. indynawir, nelfinawir, rytonawir, sakwinawir) * nefazodon (lek przeciwdepresyjny) * amiodaron (lek stosowany w zaburzeniach rytmu serca) * werapamil (lek stosowany w nadciśnieniu i dławicy piersiowej) * niacyna (kwas nikotynowy) w dużych dawkach (³ 1 g na dobę). Bardzo ważne jest również, aby powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leków przeciwzakrzepowych (leków, które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi – warfaryna, fenprokumon lub acenokumarol).
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Brak informacji dotyczących ujemnego wpływu leku Zocor na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urzadzeń mechanicznych.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
najskuteczniejszy kolagen golf bolą stawy gęstsze włosy wysokiej jakości kolagen bóle stawów curling paradontoza na angine szałwia najlepsze zioła szałwia zioła w cukierkach - szałwia produkty na odporność - szałwia co na grypę szałwia ziołowe cukierki - szałwia na ból gardła szałwia najlepsze zioła szałwia cukierki z ziołami - aronia na odporność - aronia aronia - cukierki nowości z apteki - aronia ziołowe specjały - aronia ziołowe cukierki - aronia ziołowe wspomaganie - aronia zioła - aronia nowości - pokrzywa ładna cera zioła w cukierkach - pokrzywa wzmocnienie organizmu ziołowe specjały - pokrzywa wzmocnienie organizmu ładna skóra ziołowe produkty - pokrzywa produkty z żeńszenia i imbiru żeńszeń imbir - cukierki ziołowe cukierki - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - czarny bez nowości - czarny bez produkty na odporność - czarny bez co dobrego - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez zioła w cukierkach - czarny bez w aptekach - czarny bez ziołowe produkty - czarny bez przeciw stresowi - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe w zielarniach - głóg, głogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe zioła - melisa przeciw stresowi - melisa nowości - melisa apteka - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe na wzmocnienie - melisa dla całej rodziny - melisa w zielarniach - melisa w aptekach - waleriana zielarnia - waleriana zioła w cukierkach - waleriana na wzmocnienie - waleriana co dobrego - waleriana nowości z zielarni - waleriana ziołowe wspomaganie - waleriana ziołowe wspomaganie - waleriana wyścigi konne zapasy krykiet surfing na spocone nogi wyścigi konne wędkarstwo toczenie się w plastikowej kuli
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.