Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marcelego, Bonawentury Wtorek 14. Lipca 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
SYSTEN TTS
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
plastry czterodobowe 50 µg/dobę
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - estradiol
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
SYSTEN jest plastrem, który poprzez skórę dostarcza ustrojowi hormon żeński estradiol. Plaster jest skonstruowany w ten sposób, że hormon w sposób nieprzerwany w dokładnie wymierzonej dawce przenika przez skórę. Zawarta w plastrze ilość estradiolu jest obliczona na 3-4 doby.
Zastosowanie
Zastosowanie
SYSTEN stosuje się w okresie przekwitania, gdy występują następujące objawy: uderzenia krwi do głowy, zaburzenia snu, uczucie gorąca i nadmierne poty, zburzenia psychiczne, suchość i zwiotczenie błon śluzowych pochwy. Zapobieganie zgąbczeniu kości u pacjentek, u których menopauza wystąpiła jako efekt uboczny stosowania pewnych leków a również w sytuacjach, gdy ustało miesiączkowanie ze względu na operacyjne usunięcie organów rodnych. Zapobiegawcze leczenie powinno trwać aż do momentu osiągnięcia klimakterium.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Pacjentkom cierpiącym na nowotwory piersi, macicy, poważne choroby wątroby, skłonność do zakrzepów krwi, endometriozę, krwawienia z macicy bez określonej przyczyny nie wolno stosować plastra. Plastra nie wolno stosować również w uczuleniu na hydroxipropylcelulozę, polietylenterreftalat, etylenvinylacetat kopolimer (substancja klejąca), które wchodzą w skład plastra. Pacjentki cierpiące na niewydolność serca, wątroby lub nerek, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, padaczkę oraz guzy macicy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji SYSTEN. Choć nie ustalono bezpośredniego związku pomiędzy działaniem SYSTEN a powstawaniem zakrzepów krwi, należy być uczulonym na wczesne objawy związane z powstawaniem zakrzepów krwi. Należą do nich mi.in. napadowe migrenopodobne bóle głowy, gwałtowne zaburzenia wzroku, zaburzenia mowy, omdlenia, nagłe obrzmienia lub bóle w łydkach. Trzeba przerwać stosowanie plastra w razie konieczności dłuższego pozostawania w pozycji leżącej, np. po operacji, lub po wypadku. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli SYSTEN stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów podczas kuracji hormonalnej należy przedyskutować z lekarzem.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Nieregularne krwawienia, napięcie gruczołów sutkowych. - Zjawiska te pojawiają się na początku leczenia i przechodzą po zmodyfikowaniu dawki. - Bóle głowy i mdłości. - Lokalne podrażnienie skóry w miejscu przyklejania plastra w formie zaczerwienienia i łuszczenia się naskórka. 1/1000- <1/1000 - Gromadzenie się wody w ustroju, uczucie nabrzmienia brzucha z bólami brzucha. - Alergiczna reakcja skóry z wysypką. - Silne reakcje alergiczne raportowano w pojedynczych wypadkach z wysypką trądzikopodobną, nadmiernym owłosieniem ciała oraz wypadaniem włosów głowy.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 50 mg/24 godziny. Plaster stosuje się 2 razy w tygodniu w odstępach czterodniowych, np. w poniedziałek i czwartek. Leczenie może odbywać się okresami lub bez przerwy. W pierwszym wypadku stosuje się plastry przez 3 tygodnie z jednotygodniową przerwą. Długotrwałe leczenie jedynie estradiolem stanowi ryzyko nadmiernego przerostu błony śluzowej macicy. W obu typach terapii zaleca się podawanie hormonu ciałka żółtego w ciągu 10-14 dnia miesiąca, aby uniknąć przerostów błony śluzowej macicy (dotyczy to oczywiście pacjentek, które mają macicę). Po zakończeniu podawania hormonu ciałka żółtego następuje zazwyczaj krwawienie. Plaster należy nakładać na suchą skórę okolicy pośladków przyciskając go dłonią do powierzchni skóry przez 10-15 sekund bezpośrednio po nałożeniu. Należy wybierać taką powierzchnię skóry na pośladku, która nie jest narażona na ucisk odzieży. Powierzchnia skóry musi być sucha; nie używać kremu lub maści pod plaster. Plastra nie należy wystawiać na promienie słoneczne, gdyż działają one niszcząco na zawartą w nim substancję, a ponadto mogą wywołać nadmierne podrażnienie skóry. W razie kąpieli słonecznej lub kąpieli w saunie plaster należy zdjąć, po kąpieli można plaster nakleić na nowo, gdy skóra wyschła i ochłonęła. Plastra nie wolno naklejać na skórę biustu, lub naklejać na to samo miejsce. To samo miejsce pod plaster można użyć po upływie tygodnia. Kąpiel pod prysznicem nie wymaga zdejmowania plastra.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży.
Przechowywanie
Przechowywanie
Plastry należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed zamrożeniem.
Trwałość
Trwałość
Plaster wyjęty z opakowania należy niezwłocznie przykleić na odpowiednie miejsce na skórze.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
renomowany kolagen skoki narciarskie produkty dla piłkarzy sportowcy narty wodne gra w kręgle górskie spływy kajakowe curling najlepsze na kaszel szałwia zioła - szałwia gdy boli gardło szałwia na przeziębienie szałwia na kaszel suchy i mokry szałwia lekarz radzi na gardło szałwia na grypę szałwia najlepsze w aptece szałwia ziołowe wspomaganie - aronia w zielarniach - aronia produkty z aronii właściwości aronii aronia - cukierki właściwości aronii na odporność - aronia ziołowe cukierki - aronia cukierki z ziołami - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa oczyszczenie organizmu w zielarniach - pokrzywa zioła - pokrzywa ładne włosy na wzmocnienie - pokrzywa ładne włosy ziołowe produkty - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir zioła w cukierkach - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru dla całej rodziny - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - cukierki czarny bez nowości z zielarni - czarny bez w zielarniach - czarny bez dla sedniorów - czarny bez zielarnia - czarny bez zioła - czarny bez produkty z czarnego bzu na wzmocnienie - czarny bez cukierki głogowe - cukierki na wzmocnienie - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe cukierki głogowe - cukierki nowości - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe dla całej rodziny - melisa w zielarniach - melisa ziołowe specjały - melisa produkty z melisy nowości - melisa w zielarniach - melisa cukierki melisowe - cukierki cukierki z ziołami - melisa co dobrego - waleriana dla sedniorów - waleriana na wzmocnienie - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe dla sedniorów - waleriana nowości z apteki - waleriana cukierki z ziołami - waleriana w zielarniach - waleriana szermierka rugby hokej na lodzie rugby badminton rzut młotem doskonały dezodorant narty wodne
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook