Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Lucjana, Ewarysta Wtorek 26. Października 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
linki sponsorowane, reklamy
SPIRONOL ; -100
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Spironolactone
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 25 mg; 100 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - spironolactone 1 tabl. zawiera 25 mg spironolaktonu; 1 tabl. powl. zawiera 100 mg spironolaktonu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Spiridon jest środkiem moczopędnym (diuretikum), który oszczędza potas. Hamuje on działanie aldosteronu we krwi, tzw. mineralnego kortykoidu. W leczeniu nadmiernego gromadzenia wody w organizmie pełny skutek działania leku następuje po tygodniu od chwili jego zastosowania. W leczeniu wysokiego ciśnienia skutek następuje nie wcześniej niż po miesiącu podawania leku. Spironolakton jest specyficznym antagonistą aldosteronu. W przypadku podwyższonego poziomu aldosteronu w organizmie blokuje jego działanie. Wykazuje łagodne działanie moczopędne i w sposób umiarkowany obniża ciśnienie tętnicze krwi. Zwiększa wydalanie jonów sodu, zmniejsza natomiast wydalanie jonów potasu. Jest skuteczny w przeciwdziałaniu hipokaliemii wywołanej działaniem innych leków moczopędnych. Działanie leku rozpoczyna się powoli i do wystąpienia pełnej aktywności potrzeba 2 do 3 dni. Po odstawieniu leku działanie zanika również stopniowo w ciągu 2 do 3 dni. Lek wydalany jest w postaci metabolitów z moczem i kałem.
Zastosowanie
Zastosowanie
Obrzęk pochodzenia sercowego, wysokie ciśnienie, pierwotny i wtórny aldosteronizm, tj. zbyt duże wydzielanie aldosteronu z kory nadnerczy, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy.
Wskazania
Wskazania
* Hiperaldosteronizm pierwotny, krótkotrwała kuracja przed operacyjna bądź długotrwałe leczenie zachowawcze. * Obrzęki oporne na leczenie, w tym obrzęki spowodowane zastoinową niewydolnością krążenia, w przebiegu marskości wątroby, u pacjentów z zespołem nerczycowym, jeśli towarzyszy im podwyższony poziom aldosteronu lub gdy inne leki są nieskuteczne. * Nadciśnienie tętnicze samoistne, jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia hipokaliemii, gdy inne leki przeciwnadciśnieniowe są nieskuteczne lub przeciwwskazane. * Leczenie odwadniające u pacjentów ze zmniejszonym stężeniem potasu w surowicy, gdy inne leki są nieskuteczne lub przeciwwskazane.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie wolno podawać leku w niedomodze nerek lub w zbyt wysokim poziomie potasu we krwi. Nie należy zażywać potasu lub środków oszczędzających go w trakcie kuracji Spiridonem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie ze Spiridonem. Spiridon interaguje z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy m. in. Aspirina. W wyniku jednoczesnego stosowania tych leków może nastąpić uszkodzenie nerek. Spiridon podany łącznie z metforminą może spowodować kwasicę mleczanową. Leku nie można podawać z innymi diuretykami ze względu na możliwość zbyt dużego ubytku potasu. Spironolakton należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek i nefropatią cukrzycową z uwagi na możliwość wystąpienia hiperkaliemii. Zwiększone ryzyko hiperkaliemii także może wystąpić podczas stosowania spironolaktonu z preparatami zawierającymi potas i lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (amilorid, triamteren, kaptopril) oraz z ACE. W przypadku zwiększonego ryzyka hiperkaliemii należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki spironolaktonu i częściej kontrolować stężenie potasu we krwi. przypadku wystąpienia hiperkaliemii należy odstawić spironolakton. U pacjentów z marskością wątroby występuje zwiększone ryzyko kwasicy hiperchloremicznej i hiperkaliemii. Zaburzenia te mogą wystąpić także u pacjentów z prawidłową czynnością nerek. Należy zachować ostrożność podczas stosowania spironolaktonu u pacjentów w podeszłym wieku i z niewydolnością nerek ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, która może być przyczyną zaburzeń rytmu serca. W czasie leczenia spironolaktonem, szczególnie w skojarzeniu z innymi lekami moczopędnymi występuje zwiększone ryzyko hiponatremii. Stosowanie spironolaktonu u sportowców może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych. W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Szczególnie na początku leczenia pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych będących w ruchu. Podczas dalszej kuracji możliwość prowadzenia pojazdów jest uzależniona od nasilenia działań niepożądanych.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działanie Spiridonu zmierza do zatrzymania potasu w organizmie. Jeśli funkcja nerek, przez które odbywa się wydalanie potasu z ustroju jest niezadowalająca może koncentracja potasu w organizmie wzrosnąć, co wpływa niekorzystnie na rytm serca. Jeśli preparat stosuje się z innymi środkami moczopędnymi następuje zbyt duży ubytek sodu, co odzwierciedla się w poczuciu zmęczenia, suchości w ustach oraz zwiększonym pragnieniu. Jeśli te działania uboczne wystąpią należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli równowagi potasowo-sodowej we krwi. 1/100 - Powiększenie gruczołów sutkowych, nadwrażliwość sutków, zaburzenia menstruacyjne, impotencja. - Ospałość, uczucie zmęczenia. - Biegunka, mdłości, ból głowy. 1/1000- <1/1000 - Wysypka alergiczna, kurcze mięśni, zakłócona praca nerek. - Dezorientacja. - Zmiany w obrazie krwi. - Działania uboczne ustają po przerwaniu kuracji. Działania niepożądane mają umiarkowane nasilenie i zwykłe przemijają bez leczenia po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki spironolaktonu. W czasie długotrwałego stosowania leku może wystąpić hiperkaliemia, hiponatremia oraz przemijający wzrost stężenia mocznika we krwi i łagodna kwasica metaboliczna. Obserwuje się niekiedy wystąpienie zaburzeń czynności przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), bóle głowy, uczucie nadmiernej senności i zmęczenia, ataksje i wysypki skórne. Mogą wystąpić lub nasilić się zaburzenia czynności wątroby. Spironolakton niekiedy może powodować agranulocytozę, trombocytopenię lub eozynofilię. Rzadko w czasie długotrwałego stosowania u kobiet mogą wystąpić: nadmierne owłosienie, pogrubienie głosu, zaburzenia miesiączkowania i krwawienia postmenopauzalne. U mężczyzn ginekomastia i zmniejszenie potencji. Występowanie i nasilenie ginekomastii jest proporcjonalne do przyjmowanych dawek i czasu leczenia spironolaktonem.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na spironolakton lub inne składniki preparatu. * Bezmocz. * Hiperkaliemia. * Hiponatremia. * Ostra, ciężka lub szybko nasilająca się niewydolność nerek (filtracja kłębkowa <10 ml/min). * Choroba Addisona.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić zawroty głowy, mdłości, pokrzywka, rumień, spadek ciśnienia krwi, hiperkaliemia i hiponatremia.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50-100 mg dziennie. Dawkę należy brać jednorazowo, najlepiej rano. Ze względu na powolne występowanie działania leku nie należy przerywać kuracji lub zmieniać samowolnie dawkowania.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Lek przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia piersią. Spironolakton i jego metabolity przenikają przez łożysko. Spironolakton mogą przyjmować kobiety w ciąży, gdy korzyści dla matki przeważają nad możliwym zagrożeniem dla płodu. Kobiety leczone spironolaktonem nie powinny karmić piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Spironolakton stosowany równocześnie z innymi lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (amilorid, triamteren, kaptopril) i z solami potasu zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii. Spironolakton wzmaga działanie innych leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. W połączeniu z solami litu spironolakton zwiększa stężenie litu w osoczu i jego działanie toksyczne. Równoczesne stosowanie spironolaktonu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i ACE zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i hiperkaliemii. Z metforminą istnieje ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Indomecyna, fenylobutazon, kortykosteroidy działające ogólnoustrojowo podawane łącznie ze spironolaktonem mogą powodować zmniejszenie działania przeciwnadciśnieniowego spironolaktonu. Leki psycholeptyczne stosowane równocześnie ze spironolaktonem nasilają działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Karbenoksolon zmniejsza przeciwnadciśnieniowe działanie spironolaktonu. Spironolakton równocześnie stosowany z digoksyną zwiększa jej stężenie w surowicy krwi, zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zatrucia digoksyną, Spironolakton osłabia działanie noradrenaliny.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
hokej na lodzie trądzik koszykówka bóle stawów górskie spływy kajakowe kolagen na włosy kolagen na paznokcie dobre produkty z kolagenem cukierki szałwiowe szałwia najlepsze zioła szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia zielarz szałwia najlepsze zioła szałwia szałwia szałwia przeziębienie leki szałwia co dobrego - szałwia właściwości aronii apteka - aronia apteka - aronia na wzmocnienie - aronia w aptekach - aronia zioła w cukierkach - aronia nowości z zielarni - aronia cukierki ziołowe - aronia wzmocnienie organizmu dla sedniorów - pokrzywa właściwości pokrzywy przeciw stresowi - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa na odporność - pokrzywa produkty z pokrzywy ziołowe produkty - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki dla całej rodziny - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru co dobrego - żeńszeń imbir ziołowe produkty - żeńszeń imbir co dobrego - żeńszeń imbir nowości - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej zioła - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej cukierki ziołowe - cukierki czarny bez w zielarniach - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez w zielarniach - czarny bez produkty na odporność - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez produkty na odporność - czarny bez co dobrego - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe co dobrego - głóg, głogowe produkty z głogu cukierki z ziołami - głóg, głogowe produkty na odporność - głóg, głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe produkty z głogu co dobrego - melisa dla całej rodziny - melisa nowości z apteki - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe w aptekach - melisa produkty na odporność - melisa cukierki z ziołami - melisa dla sedniorów - melisa ziołowe cukierki - cukierki walerianowe w zielarniach - waleriana cukierki z ziołami - waleriana apteka - waleriana co dobrego - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe produkty na odporność - waleriana właściwości waleriany kajakarstwo sprawdzony dezodorant produkty dla sportowców produkty dla sportowców skoki ze spadochronem szybownictwo jazda na rolkach skok wzwyż
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.