Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Filipa, Kordylii Wtorek 22. Października 2019r
Zadania z Fizykia
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
SPIRIDON
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 25 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - spironolactone
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Spiridon jest środkiem moczopędnym (diuretikum), który oszczędza potas. Hamuje on działanie aldosteronu we krwi, tzw. mineralnego kortykoidu. W leczeniu nadmiernego gromadzenia wody w organizmie pełny skutek działania leku następuje po tygodniu od chwili jego zastosowania. W leczeniu wysokiego ciśnienia skutek następuje nie wcześniej niż po miesiącu podawania leku.
Zastosowanie
Zastosowanie
Obrzęk pochodzenia sercowego, wysokie ciśnienie, pierwotny i wtórny aldosteronizm, tj. zbyt duże wydzielanie aldosteronu z kory nadnerczy, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie wolno podawać leku w niedomodze nerek lub w zbyt wysokim poziomie potasu we krwi. Nie należy zażywać potasu lub środków oszczędzających go w trakcie kuracji Spiridonem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie ze Spiridonem. Spiridon interaguje z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy m. in. Aspirina. W wyniku jednoczesnego stosowania tych leków może nastąpić uszkodzenie nerek. Spiridon podany łącznie z metforminą może spowodować kwasicę mleczanową. Leku nie można podawać z innymi diuretykami ze względu na możliwość zbyt dużego ubytku potasu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działanie Spiridonu zmierza do zatrzymania potasu w organizmie. Jeśli funkcja nerek, przez które odbywa się wydalanie potasu z ustroju jest niezadowalająca może koncentracja potasu w organizmie wzrosnąć, co wpływa niekorzystnie na rytm serca. Jeśli preparat stosuje się z innymi środkami moczopędnymi następuje zbyt duży ubytek sodu, co odzwierciedla się w poczuciu zmęczenia, suchości w ustach oraz zwiększonym pragnieniu. Jeśli te działania uboczne wystąpią należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli równowagi potasowo-sodowej we krwi. 1/100 - Powiększenie gruczołów sutkowych, nadwrażliwość sutków, zaburzenia menstruacyjne, impotencja. - Ospałość, uczucie zmęczenia. - Biegunka, mdłości, ból głowy. 1/1000- <1/1000 - Wysypka alergiczna, kurcze mięśni, zakłócona praca nerek. - Dezorientacja. - Zmiany w obrazie krwi. - Działania uboczne ustają po przerwaniu kuracji.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50-100 mg dziennie. Dawkę należy brać jednorazowo, najlepiej rano. Ze względu na powolne występowanie działania leku nie należy przerywać kuracji lub zmieniać samowolnie dawkowania.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Lek przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
gimnastyka golf łucznictwo sprint wioślarstwo jazda na snowboardzie biegi na przełaj gładkie ciało na ból gardła szałwia zioła - szałwia nowości - szałwia gdy boli gardło szałwia najlepsze na grypę szałwia ładny głos szałwia ziołowe produkty - szałwia nowości z apteki - szałwia na wzmocnienie - aronia zioła w cukierkach - aronia apteka - aronia co dobrego - aronia ziołowe cukierki - aronia nowości z apteki - aronia na wzmocnienie - aronia nowości - aronia zioła - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa ładna cera ładna skóra w aptekach - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa dla całej rodziny - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir dla sedniorów - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa zioła - czarny bez w zielarniach - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki zielarnia - czarny bez dla całej rodziny - czarny bez co dobrego - czarny bez zielarnia - czarny bez ziołowe wspomaganie - czarny bez ziołowe cukierki - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe produkty z głogu nowości - głóg, głogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe zioła - melisa nowości z zielarni - melisa przeciw stresowi - melisa na wzmocnienie - melisa w aptekach - melisa apteka - melisa zioła w cukierkach - melisa zioła - melisa cukierki z ziołami - waleriana w zielarniach - waleriana cukierki walerianowe - cukierki nowości z apteki - waleriana zielarnia - waleriana apteka - waleriana nowości - waleriana nowości z zielarni - waleriana skoki ze spadochronem toczenie się w plastikowej kuli wyścigi konne bieganie windsurfing piłka ręczna snooker renomowany dezodorant
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook