Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Zofii, Jana Sobota 15. Maja 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
SPIRIDON
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 25 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - spironolactone
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Spiridon jest środkiem moczopędnym (diuretikum), który oszczędza potas. Hamuje on działanie aldosteronu we krwi, tzw. mineralnego kortykoidu. W leczeniu nadmiernego gromadzenia wody w organizmie pełny skutek działania leku następuje po tygodniu od chwili jego zastosowania. W leczeniu wysokiego ciśnienia skutek następuje nie wcześniej niż po miesiącu podawania leku.
Zastosowanie
Zastosowanie
Obrzęk pochodzenia sercowego, wysokie ciśnienie, pierwotny i wtórny aldosteronizm, tj. zbyt duże wydzielanie aldosteronu z kory nadnerczy, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie wolno podawać leku w niedomodze nerek lub w zbyt wysokim poziomie potasu we krwi. Nie należy zażywać potasu lub środków oszczędzających go w trakcie kuracji Spiridonem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie ze Spiridonem. Spiridon interaguje z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy m. in. Aspirina. W wyniku jednoczesnego stosowania tych leków może nastąpić uszkodzenie nerek. Spiridon podany łącznie z metforminą może spowodować kwasicę mleczanową. Leku nie można podawać z innymi diuretykami ze względu na możliwość zbyt dużego ubytku potasu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działanie Spiridonu zmierza do zatrzymania potasu w organizmie. Jeśli funkcja nerek, przez które odbywa się wydalanie potasu z ustroju jest niezadowalająca może koncentracja potasu w organizmie wzrosnąć, co wpływa niekorzystnie na rytm serca. Jeśli preparat stosuje się z innymi środkami moczopędnymi następuje zbyt duży ubytek sodu, co odzwierciedla się w poczuciu zmęczenia, suchości w ustach oraz zwiększonym pragnieniu. Jeśli te działania uboczne wystąpią należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli równowagi potasowo-sodowej we krwi. 1/100 - Powiększenie gruczołów sutkowych, nadwrażliwość sutków, zaburzenia menstruacyjne, impotencja. - Ospałość, uczucie zmęczenia. - Biegunka, mdłości, ból głowy. 1/1000- <1/1000 - Wysypka alergiczna, kurcze mięśni, zakłócona praca nerek. - Dezorientacja. - Zmiany w obrazie krwi. - Działania uboczne ustają po przerwaniu kuracji.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50-100 mg dziennie. Dawkę należy brać jednorazowo, najlepiej rano. Ze względu na powolne występowanie działania leku nie należy przerywać kuracji lub zmieniać samowolnie dawkowania.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Lek przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
problemy z dziąsłami produkty dla sportowców bieg z przeszkodami kłopotliwe rozstępy wzmocnienie włosów produkty na piersi wędkarstwo wspieraj stawy ładny głos szałwia ziołowe produkty - szałwia nowości - szałwia na gardło szałwia na angine szałwia zielarka szałwia zielarz szałwia na kaszel tabletki szałwia nowości z apteki - aronia na wzmocnienie - aronia właściwości aronii co dobrego - aronia dla całej rodziny - aronia produkty z aronii dla sedniorów - aronia dla sedniorów - aronia ziołowe specjały - pokrzywa ładne włosy cukierki z ziołami - pokrzywa ziołowe wspomaganie - pokrzywa ładne włosy nowości z zielarni - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa ziołowe specjały - pokrzywa zioła w cukierkach - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki cukierki z ziołami - żeńszeń imbir aloes trawa cytrynowa - cukierki cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - czarny bez dla sedniorów - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez nowości z apteki - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez w aptekach - czarny bez co dobrego - czarny bez co dobrego - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe produkty z melisy właściwości melisy produkty na odporność - melisa nowości - melisa zielarnia - melisa zioła w cukierkach - melisa ziołowe produkty - melisa co dobrego - melisa ziołowe wspomaganie - waleriana produkty z waleriany cukierki walerianowe - cukierki ziołowe cukierki - cukierki walerianowe nowości z apteki - waleriana cukierki walerianowe - cukierki apteka - waleriana na wzmocnienie - waleriana rugby skok w dal piłka ręczna jazda na rolkach szermierka wspinaczka squash skoki na bungee
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.