Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bartłomieja, Jerzego Sobota 24. Sierpnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
SILENIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Hyperici herbae extr. sicc.
Forma leku
Forma leku
tabletki
Zawartość
Zawartość
Wykaz substancji czynnych Substancję czynną stanowi 300 mg standaryzowanego wyciągu suchego (ekstrahowanego etanolem) z ziela dziurawca zwyczajnego, co odpowiada ilości nie mniejszej niż 0,9 mg sumy hiperycyn. Wykaz substancji pomocniczych * w skład rdzenia tabletki wchodzą: celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, sól sodowa karboksymetylocelulozy, koloidalny dwutlenek krzemu, * w skład otoczki wchodzą: hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek tytanu, glikol polietylenowy 400, tlenek żelaza.
Zastosowanie
Zastosowanie
Silenil jest lekiem roślinnym zawierającym wyciąg z dziurawca. Substancje zawarte w wyciągu wykazują łagodne działanie przeciwdepresyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Preparat stosuje się w celu zmniejszenia nasilenia nastrojów depresyjnych, które mogą towarzyszyć sezonowym okresom pogorszenia pogody oraz czasem pojawiają się w okresie przekwitania. Mechanizm działania substancji zawartych w preparacie Silenil polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego neuroprzekaŹników w mózgu, takich jak serotonina, noradrenalina, dopamina, GABA oraz glutaminian. Działanie to występuje zwykle po 10 do 14 dniach systematycznego przyjmowania preparatu.
Wskazania
Wskazania
leczenie łagodnych zaburzeń nastroju typu depresyjnego.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Należy zwrócić uwagę czy wcześniej występowała nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. * stosowanie preparatów zawierających wyciąg z dziurawca może spowodować uczulenie na promieniowanie słoneczne, szczególnie u osób o jasnej karnacji, * w trakcie terapii preparatem Silenil należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Jak każdy lek, preparat Silenil może powodować działania niepożądane. U osób wrażliwych może wystąpić uczulenie na światło, szczególnie po nadmiernej ekspozycji na ostre światło słoneczne (wysypka, rumień pojawiające się 24 godziny po naświetleniu UV). W przypadku pojawienia się takich objawów należy zaprzestać stosowania leku Silenil i zasięgnąć porady lekarza.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Po jednorazowym lub wielokrotnym zażyciu większej dawki leku Silenil niż zalecana mogą wystąpić objawy uczulenia na promieniowanie słoneczne. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłoczne zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Dawkowanie
Młodzież i dorośli stosują 1 tabletkę raz na dobę. Tabletki przyjmuje się doustnie, przed posiłkiem, po zażyciu należy popić płynem. Działanie przeciwdepresyjne preparatu występuje zwykle po 10 ? 14 dniach systematycznego stosowania. Terapię należy kontynuować dłużej, jednakże po okresie 8 tygodni przyjmowania leku zaleca się kilkutygodniową przerwę oraz konsultację z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki leku Silenil: Leczenie należy kontynuować dalej przestrzegając sposobu dawkowania preparatu Silenil. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Po przerwaniu leczenia preparatem Silenil może wystąpić Nawrót zaburzeń nastroju o charakterze depresyjnym.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem preparatu Silenil należy poradzić się lekarza.
Przechowywanie
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Lek należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, w temperaturze do 25°C, chronić przed działaniem promieni słonecznych. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Preparatu Silenil nie należy stosować w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków przeciwdepresyjnych oraz zawierających w swym składzie warfarynę, digoksynę, teofilinę, cyklosporynę lub indinavir. Stosowanie preparatu Silenil może osłabić działanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Preparat nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook