Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Antoniego, Karoliny Niedziela 5. Lipca 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
ROVAMYCINE
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Spiramycin
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki powlekane 500 mg;
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - spiramycin 1 tabl. zawiera 1,5 mln j.m. lub 3 mln j.m. spiramycyny.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Rovamycine zakłóca bakteriom syntezę białek i przez to uniemożliwia namnażanie się mikroorganizmów. Spiramycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego spiramycyny polega na hamowaniu biosyntezy białka. Spiramycyna działa in vitro na następujące drobnoustroje: * Drobnoustroje zwykle wrażliwe: Streptococci, Staphylococci wrażliwe na metycylinę, Rhodococcus equi, Branhamella catarrhalis, Bordetella pertussis, Helicobacter pylori, Campylobacter jejuni, Corynebacterium diphteriae, Moraxella, Mycoplasma pneumoniae, Coxiella, Chlamydiae, Treponema pallidum, Borrelia burgdorferi, Leptospira, Propionibacterium acnes, Actinomyces, Eubacterium, Porphyromonas, Mobilluncus, Mycoplasma hominis. * Drobnoustroje o średniej wrażliwości in vitro: Neisseria gonorrhoeae, Vibrio, Ureaplasma urealyticum, Legionella pneumophila. * Drobnoustroje niekiedy wrażliwe in vitro: Streptococcus pneumoniae, Enterococci, Campylobacter coli, Peptostreptococcus, Clostridium perfringens. * Spiramycyna nie działa na następujące drobnoustroje: Staphylococci oporne na metycylinę, Enterobacteria, Pseudomonas, Acinetobacter, Nocardia, Fusobacterium, Bacteroides fragilis, Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae. * Spiramycyna działa na Toxoplasma gondii w warunkach in vitro oraz in vivo.
Zastosowanie
Zastosowanie
Rovamycine stosuje się w zwalczaniu zakażeń oskrzelowo-płucnych, zapalenia jamy nosowo-gardłowej i zatok, w zapobieganiu nawrotom gorączki reumatycznej oraz innych zakażeń spowodowanych bakteriami wrażliwymi na antybiotyk.
Wskazania
Wskazania
Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych: zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes); zapalenie zatok przynosowych wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus; zapalenie ucha środkowego wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis; ostre zapalenie płuc i oskrzeli wywołane przez: Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus; atypowe zapalenie płuc wywołane przez: Legionella pneumophila, Chlamydia psittaci, Mycoplasma pneumoniae. Zapobiegawczo w toksoplazmozie wrodzonej. Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych w przypadku nosicielstwa Neisseria meningitidis w nosogardzieli. Chemioprofilaktyka nawrotów gorączki reumatycznej tylko u pacjentów uczulonych na penicylinę. W stomatologii, w stanach ostrych: ropnie, zapalenie jamy ustnej z przekrwieniem, ostre zapalenie dziąseł, wrzodziejące, martwicze zapalenie dziąseł. Zapalenie cewki moczowej wywołane przez Chlamydia trachomatis różnych serotypów. Zakażenia skórne wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Kryptosporydioza wywołana przez Cryptosporidium muris. Toksoplazmoza ciężarnych.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Rovamycine nie wolno podawać osobom uczulonym na erytromycynę lub spiramycynę. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Rovamycine stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Rovamycine może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W czasie kuracji antybiotykowej wskazany jest więc dodatkowy środek antykoncepcyjny, np. prezerwatywa. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem. Już po paru dniach leczenia następuje wyraęna poprawa zdrowia. Nie oznacza to jednak, że kurację można zakończyć. Przedwczesne zakończenie przepisanej przez lekarza kuracji może spowodować nawrót choroby. W razie wystąpienia objawów alergii podczas leczenia spiramycyną preparat należy odstawić. Znane są przypadki rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego po zastosowaniu antybiotyków o szerokim zakresie działania, dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę tej możliwości u pacjentów, u których wystąpiła ostra biegunka w trakcie leczenia antybiotykami lub po nim. Nie zanotowano przypadków wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego po zastosowaniu spiramycyny. Wystąpienie wszelkich objawów niepożądanych pacjent powinien zgłosić lekarzowi. Pacjent powinien również zawiadomić lekarza o jednoczesnym zażywaniu wszelkich innych leków. Spiramycyna jest w niewielkim stopniu wydalana z moczem i w niewydolności nerek nie ma konieczności modyfikowania dawki. Stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby ze względu na możliwość nasilenia się objawów niepożądanych. Ze względu na to, że w bardzo rzadkich przypadkach obserwowano ostrą hemolizę u pacjentów z niedoborem aktywności dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, nie zaleca się stosowania spiramycyny w tej grupie pacjentów. Stosować ostrożnie u osób z nadwrażliwością na inne antybiotyki z grupy makrolidów.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Zaburzenia przewodu pokarmowego, mdłości, wymioty, biegunka. 1/1000- <1/1000 - Reakcje alergiczne jak pokrzywka, zaczerwienienie skóry i świąd. Spiramycyna jest zwykle dobrze tolerowana. Czasami mogą wystąpić następujące działania niepożądane: przewód pokarmowy: nudności, wymioty, biegunka, odnotowano bardzo rzadkie przypadki rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego; reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, świąd, bardzo rzadko obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny; obwodowy i o.u.n. odnotowano sporadyczne przypadki parestezji, ustępujących w miarę leczenia; wątroba: odnotowano bardzo rzadkie przypadki nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby, krew i układ krwiotwórczy: w bardzo rzadkich przypadkach występowała ostra hemoliza.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na spiramycynę.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Nie ma specyficznego antidotum skutecznego w przypadku przedawkowania spiramycyny. Jeżeli istnieje podejrzenie znacznego przedawkowania zalecane jest leczenie objawowe.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Dawka zależy od typu i umiejscowienia infekcji oraz od wagi ciała pacjenta. Przepisane dawki należy brać w równych odstępach czasu. Dorośli: dawka podstawowa 6 mln j.m. na dobę (w 2 dawkach podzielonych); dawkę tę można zwiększyć do 9 mln j.m. na dobę (w 3 dawkach podzielonych). Dzieci: dawka podstawowa 150 000 j.m./kg mc./dobę w 2-3 dawkach podzielonych; dawkę tę można zwiększyć do 300 000 j.m./kg mc./dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Kobiety ciężarne zakażone toksoplazmozą: 6 mln j.m.-9 mln j.m. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych przez 3 tyg. z 2 tyg. przerwami aż do porodu. Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych: Dorośli: 3 mln j.m. co 12 h. Dzieci: 75 000 j.m./kg mc. co 12 h przez 5 dni. Pacjenci z upośledzeniem czynności nerek: ze względu na bardzo mały wskaźnik wydalania preparatu z moczem (po podaniu doustnym lub dożylnym) nie ma konieczności dostosowania dawki.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia. Bezpieczeństwo stosowania spiramycyny nie było przedmiotem kontrolowanych badań klinicznych. Jednakże od wielu lat spiramycyna była bezpiecznie stosowana przez kobiety w ciąży. Spiramycynę można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Spiramycyna jest wydzielana z mlekiem kobiecym. W razie konieczności leczenia spiramycyną kobieta nie powinna karmić piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Podczas jednoczesnego stosowania spiramycyny z lekami zawierającymi lewodopę i karbidopę może nastąpić hamowanie wchłaniania karbidopy i zmniejszenie stężenia lewodopy w surowicy. Wskazane jest dostosowanie dawki lewodopy.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
aerobik dyscypliny sportowe ładne włosy kolagen na cerę żużel wyścigi samochodowe dla biegaczy produkty dla piłkarzy przeziębienie leki szałwia cukierki verbena szałwia ziołowe cukierki - szałwia apteka - szałwia dla całej rodziny - szałwia przeciw stresowi - szałwia nowości z zielarni - szałwia dla całej rodziny - szałwia apteka - aronia ziołowe cukierki - aronia zielarnia - aronia nowości - aronia produkty na odporność - aronia w aptekach - aronia co dobrego - aronia właściwości aronii ładna skóra na wzmocnienie - pokrzywa apteka - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa poprawa przemiany materii w aptekach - pokrzywa ziołowe produkty - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa nowości - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru nowości z apteki - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru zioła w cukierkach - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki właściwości czarnego bzu ziołowe cukierki - czarny bez przeciw stresowi - czarny bez nowości z apteki - czarny bez ziołowe produkty - czarny bez na wzmocnienie - czarny bez nowości z zielarni - czarny bez produkty na odporność - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe w zielarniach - głóg, głogowe produkty z głogu na wzmocnienie - głóg, głogowe na wzmocnienie - melisa dla sedniorów - melisa apteka - melisa co dobrego - melisa nowości - melisa ziołowe specjały - melisa ziołowe specjały - melisa apteka - melisa dla sedniorów - waleriana dla całej rodziny - waleriana w zielarniach - waleriana cukierki walerianowe - cukierki zioła - waleriana ziołowe specjały - waleriana ziołowe cukierki - waleriana zioła w cukierkach - waleriana badminton biegi na przełaj paralotniarstwo skoki narciarskie produkty dla biegaczy gra w kręgle lekkoatletyka renomowany dezodorant
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook