Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Gerwazego, Protazego Środa 19. Czerwca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
RIFAMAZID
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
kapsułki 150 mg rifampicyny + 100 mg isoniazidu; kapsułki 300 mg + 150 mg.
Zawartość
Zawartość
substancje czynne - rifampicin, isoniazid
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Rifamazid jest preparatem złożonym. Isoniazid działa na prątki gruęlicy. Preparat jest stosowany zawsze łącznie z innymi środkami przeciwgruęliczymi. Rifampicin jest antybiotykiem skutecznym wobec wielu szczepów bakteryjnych, lecz znajduje zastosowanie głównie jako lek przeciwgruęliczy. Niestety połączenie tych dwóch substancji nie jest korzystne, gdyż ich wspólne działanie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
Zastosowanie
Zastosowanie
Gruźlica płuc i pozapłucna.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na którykolwiek z jego składników. Rifamazidu nie wolno stosować w żółtaczce. Pacjenci o znacznie zaburzonej funkcji nerek, wątroby, z zaburzoną krzepliwością krwi, cierpiący na padaczkę lub porfirię (zaburzona synteza czerwonych ciałek krwi) powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Rifamazidem. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga szkodliwe działanie preparatu na wątrobę. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Rifamazid stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z antybiotykiem należy omówić z lekarzem. Preparat zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Preparat upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania. Lek zabarwia mocz na czerwono. Preparat zabarwia również łzy, dlatego może zabarwiać miękkie szkła kontaktowe.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
*związane z rifampicyną: >1/1000 - Biegunka, bóle brzucha, mdłości i brak apetytu. - Reakcje uczuleniowe skóry - wysypka świąd, zaczerwienienie. - Zaburzenia miesiączkowania. 1/1000- <1/1000 - Bóle i zawroty głowy, zmęczenie, ospałość. - Trudność w koordynowaniu ruchów oraz uwagi. - Podrażnienie błon śluzowych oczu. - Zaburzona praca wątroby, która powraca do normy po zakończeniu kuracji. - Stan zapalny jelita grubego. - Wysypka, pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych, gorączka. - Duszności. - Zmiany w obrazie krwi. - Objawy przypominające grypę. W razie pojawienia się objawów grypopodobnych należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Słabość mięśni, zaburzona funkcja nerek. *związane z isoniazydem: >1/100 - Zapalenie nerwów kończyn, które objawia się jako uczucie bolesnego pieczenia. - Drżenie mięśni. - Zaburzenia w koordynacji ruchów. - Gorączka, wysypka. - Mdłości. - Zmniejszona liczba płytek krwi. - Zaburzenia w pracy wątroby. 1/1000- <1/1000 - Depresja. - Zaburzenia w koncentracji uwagi. - Zapalenie wątroby.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawkę dostosowuje się do wagi ciała pacjenta. Kapsułki należy zażywać na czczo lub na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij