Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Jana, Pawła Środa 26. Czerwca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
RANIGAST PRO
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Ranitidini hydrochloridum
Forma leku
Forma leku
tabletki powlekane 75 mg
Wskazania
Wskazania
Objawowe leczenie zgagi i niestrawności (dyspepsji) występujących bez choroby organicznej przewodu pokarmowego.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
* Przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. * Niewydolność wątroby i nerek. * Nadmiernie zwolniona akcja serca. * Porfiria. * Niezamierzona utrata wagi ciała, współistniejąca z niestrawnością, która wystąpiła po raz pierwszy w średnim lub starszym wieku. * Współistniejące choroby, leczone innymi lekami zaordynowanymi przez lekarza.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Ranigast PRO jest lekiem dobrze tolerowanym. W czasie leczenia mogą wystąpić takie objawy niepożądane, jak: zmęczenie, bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność, zaburzenia widzenia. Ranitydyna rzadko wywołuje zaburzenia rytmu serca (zwolnienie lub przyspieszenie czynności serca), zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha) oraz zaburzenia czynności wątroby. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje alergiczne. Nagłe wystąpienie uczucia ściskania w klatce piersiowej, świszczący oddech, wysypka, świąd powiek i twarzy, może być objawem uczulenia na lek. W pojedynczych przypadkach mogą pojawić się zmiany w obrazie krwi (leukopenia, granulocytopenia, trombocytopenia), bóle mięśni i stawów.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na ranitydynę lub inny składnik preparatu. * Stosowanie u dzieci poniżej 12 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
W wyniku przedawkowania preparatu Ranigast PRO mogą wystąpić przemijające objawy niepożądane, jakie występują w czasie leczenia ranitydyną (patrz: Działania niepożądane). Niekiedy może wystąpić niedociśnienie i zaburzenia chodu. Nie istnieje specyficzna odtrutka w przypadku zatrucia tym lekiem. W razie zatrucia należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie leczenie.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dorośli i dzieci od 12 roku życia W przypadku wystąpienia objawów niestrawności należy zastosować 1 tabletkę powlekaną 75 mg. Jeśli po użyciu leku dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godzinę lub nawracają, można użyć następną tabletkę powlekaną 75 mg. Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki leku na dobę. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Karmienie piersią Ranitydyna przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
* Leki zobojętniające treść żołądkową zastosowane równocześnie z ranitydyną nie wpływają na proces wchłaniania ranitydyny. * Ranitydyna, zmniejszając kwaśność soku żołądkowego, może zmieniać wchłanianie leków, takich jak np. ketokonazol, estry ampiciliny. * Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność ranitydyny.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, mogą upośledzać sprawność psychofizyczną. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij