Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Ziemowita Sobota 19. Października 2019r
Zadania z Fizykia
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
PROVERA; PROVERA 5 mg; PROVERA 10 mg
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Medroxyprogesterone
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
iniekcje 200 mg/ml; tabletki 5 mg; 10 mg; 100 mg; 500 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - medroxyprogesterone acetate 1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg octanu medroksyprogesteronu.
Sposób działania
Sposób działania
Provera jest pochodną hormonu żeńskiego progesteronu. Preparat hamuje jajeczkowanie oraz wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych gruczołów piersiowych, wpływa również hamująco na rozrost błony śluzowej macicy i dzięki temu zmniejsza endometriozę (przerost błony śluzowej macicy poza macicę). Efekt działania preparatu następuje po 8-10 tygodniach kuracji. Lek wydala się bardzo powoli z ustroju. Preparat może znajdować się w ustroju do 9 miesięcy po jednorazowej iniekcji. Medoksyprogesteron jest progestagenem nie wykazującym aktywności estrogennej, o minim. działaniu androgennym. Stosowany w odpowiednich dawkach hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych, co powoduje brak jajeczkowania u kobiet w wieku rozrodczym. Podawany w dawkach 5 mg lub 10 mg na dobę przez 10 dni powoduje zmianę fazy proliferecyjnej błony śluzowej macicy w fazę wydzielniczą. Wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym hamując krystalizację śluzu i zwiększa liczbę komórek przejściowych we wskaźniku dojrzewania nabłonka pochwy. Działanie przeciwnowotworowe polega prawdopodobnie na wpływie na oś podwzgórze-przysadka-gonady, na receptory estrogenowe i przemiany steroidów na poziomie tkankowym. Podobnie jak progesteron podwyższa temperaturę ciała. Podczas podawania dużych dawek (500 mg na dobę lub więcej), stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów, mogą wystąpić objawy takie jak po zastosowaniu glikokorytykosteroidów.
Zastosowanie
Zastosowanie
Preparat o większej dawce - tabletki 100 mg i tabletki 500 mg stosuje się w leczeniu nowotworów macicy, nowotworu piersi nie nadającego się do operacji (z przerzutami), u kobiet po menopauzie, nowotworu nerek, nowotworu gruczołu krokowego, endometriozy. Tabletki o miejszej dawce - 5 mg, 10 mg - stosuje się w celu łagodzenia zaburzeń okresu przekwitania oraz w zaburzeniach menstruacji.
Wskazania
Wskazania
* Wtórny brak miesiączki. * Czynnościowe, bezowulacyjne krwawienia z macicy, spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, jeśli nie ma takich przyczyn organicznych, jak włókniakomięśniak lub rak. * Endometrioza łagodna do umiarkowanej. * Ograniczenie przerostu endometrium u kobiet z zachowaną macicą otrzymujących preparaty estrogenowe.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentek z chorobami wątroby, u chorych na cukrzycę oraz u osób skłonnych do depresji psychicznej; w zbyt wysokim stężeniu wapnia we krwi. Provera nie należy stosować pacjentkom, u których występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się zaburzeń wzroku, podwójnego widzenia, migreny, gdyż może to sygnalizować pojawienie się zakrzepu krwi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Provera stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów w trakcie kuracji należy omówić z lekarzem. Jeżeli u pacjentki występują zaburzenia zakrzepowo-zatorowe w toku leczenia preparatem, należy szczegółowo ocenić jej stan kliniczny i wskazania do dalszego stosowania leku. Stosowany w dużych dawkach w leczeniu nowotworów, może powodować zwiększenie mc. i zatrzymanie płynów, dlatego należy zachować ostrożność w leczeniu osób ze współistniejącymi schorzeniami, w których przyrost mc. lub retencja płynów może spowodować pogorszenie. Pacjentów z depresją należy obserwować, niektóre pacjentki mogą uskarżać się na depresję w okresie przedmiesiączkowym. Niekiedy u osób przyjmujących małe dawki może występować upośledzenie tolerancji glukozy. Należy o tym pamiętać stosując lek u chorych na cukrzycę. O stosowaniu preparatu należy informować histopatologów, jeżeli wysyła się do badania wycinki błony śluzowej macicy lub wycinki z kanału szyjki macicy.Nie obserwowano upośledzenia sprawności psychofizycznej, ale należy zachować szczególna ostrożność, jeśli występują takie działania niepożądane jak zawroty głowy lub senność.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Tabletki 100 mg; 500 mg > 1/100 - Ból głowy, obrzęki ciała i twarzy. - Nadmierne pocenie się. - Zapalenie żył. - Zaburzenia snu. - Mdłości i wymioty. - Kwaśne odbicia. - Zatwardzenie. - Zwiększenie owłosienia ciała. - Krwawienia z pochwy. - Ustanie miesiączki. 1/1000- <1/1000 - Zakrzepy krwi. Tabletki 10 mg; 5 mg >1/100 - Wzrost wagi ciała. - Przygnębienie. - Bóle głowy. - Napięcie gruczołów sutkowych, mdłości, nieregularne krwawienia. 1/1000 - Obniżenie popędu seksualnego. - Trądzik. - Zmiany w pracy wątroby. Anafilaksja i odczyny anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy. Powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym zatorowość płucna. Ze strony o.u.n.: wzmożona pobudliwość nerwowa, bezsenność, senność, męczliwość, depresja, bóle i zawroty głowy. Ze strony skóry i błon śluzowych: pokrzywka, świąd, osutka, trądzik, nadmierne owłosienie lub utrata włosów. Ze strony układu pokarmowego: nudności, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, wzdęcia. Tkliwość i mlekotok sutków. Podwyższona temperatura ciała, zwiększenie mc. i twarz księżycowata, krwawienia międzymiesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na składniki preparatu. * W przypadku krwawień z dróg rodnych lub moczowych o nie ustalonej przyczynie. * Choroba zakrzepowa żył. * Udar mózgu. * Niewydolność wątroby. * Podejrzenie lub obecność nowotworu złośliwego piersi lub narządu rodnego. * W przypadku poronienia o nie ustalonej przyczynie.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
U pacjentów otrzymujących 400 mg lub więcej na dobę w leczeniu nowotworów, mogą wystąpić objawy jak po zastosowaniu glikokortykosteroidów. Zaleca się jedynie obserwację. Z rzadka należy rozważyć redukcje dawkowania. Nie obserwowano objawów ostrego zatrucia.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz onkolog lub lekarz endokrynolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o preparacie. Leczeniu nowotworów może towarzyszyć chemio - i radioterapia. Doustnie. Krwawienia z macicy: 5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni, rozpoczynając podawanie ok. 16-21 dnia cyklu. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3-7 dni po odstawieniu preparatu. Dawkę od 5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni, można powtórzyć, rozpoczynając od 16 dnia cyklu, przez 2-3 kolejne cykle. Następnie należy przerwać, aby sprawdzić czy zaburzenia czynnościowe ustąpiły. Endometrioza łagodna do umiarkowanej: 10 mg 3 razy na dobę przez 90 kolejnych dni, rozpoczynając od 1 dnia cyklu. U 30%-40% pacjentek może wystąpić samoograniczające się plamienie. W takim przypadku nie zaleca się dodatkowej hormonoterapii. Ograniczenie przerostu endometrium u kobiet z zachowaną macicą otrzymujących preparaty estrogenowe: podawanie ciągłe 2,5 mg do 10 mg na dobę, podawanie sekwencyjne 5 mg do 10 mg na dobę przed 10-14 kolejnych dni. Krwawienie lub plamienie z odstawiennictwa występuje u 75%-80% kobiet. Wtórny brak miesiączki: 5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3-7 dni od odstawienia leku.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Lek podaje się w ciąży wyłącznie na zalecenie lekarza. Provera przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie preparatu na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar podawania leku w trakcie karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem. Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Przechowywanie
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej w miejscu zaciemnionym.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Podawanie preparatu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: stężenia gronadotropin, progesteronu w osoczu, pregnandiolu w moczu, testosteronu w osoczu, estrogenów w osoczu, kortykozolu w osoczu; test tolerancji glukozy; test z metyraponem. Jednoczesne podawanie z aminoglutetimidem może w istotnym stopniu ograniczać dostępność biologiczną preparatu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
kolagen akrobacje spadochronowe kolagen do twarzy produkty do spa sztafeta bieganie dla piłkarzy narciarstwo nowości z apteki - szałwia co dobrego - szałwia na urlopie szałwia zielarz szałwia najlepsze zioła szałwia cukierki szałwiowe szałwia na angine szałwia najlepsze na kaszel szałwia apteka - aronia w aptekach - aronia aronia - cukierki nowości z apteki - aronia ziołowe wspomaganie - aronia cukierki ziołowe - aronia dla sedniorów - aronia apteka - aronia właściwości pokrzywy oczyszczenie organizmu ziołowe cukierki - pokrzywa właściwości pokrzywy apteka - pokrzywa zielarnia - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa zioła w cukierkach - pokrzywa zioła w cukierkach - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez dla sedniorów - czarny bez apteka - czarny bez w zielarniach - czarny bez co dobrego - czarny bez co dobrego - czarny bez produkty z czarnego bzu ziołowe cukierki - cukierki głogowe zioła - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe produkty z głogu ziołowe cukierki - cukierki melisowe na odporność - melisa nowości z apteki - melisa cukierki melisowe - cukierki cukierki ziołowe - cukierki melisowe produkty z melisy produkty z melisy zioła - melisa cukierki walerianowe - cukierki nowości z apteki - waleriana cukierki walerianowe - cukierki nowości - waleriana właściwości waleriany nowości z apteki - waleriana apteka - waleriana ziołowe specjały - waleriana zielarnie internetowe motocross badminton markowy dezodorant jogging żeglarstwo piłka ręczna dla biegaczy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook