Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Maksyma, Seweryna Środa 8. Kwietnia 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
PROTADINA
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 4 mg.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - cyproheptadine hydrochloride.
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Protadina jest preparatem, który blokuje działanie histaminy - substancji, która znajduje się w niektórych komórkach i wyzwala się w stanach uczuleniowych. Histamina powoduje np. zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd oraz katar, zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Protadina ma również działanie uspokajające i przeciwbólowe, ponieważ blokuje działanie serotoniny.
Zastosowanie
Zastosowanie
Leczenie ostrych i przewlekłych stanów uczuleniowych, jak np. katar sienny, uczuleniowe reakcje skórne, jak pokrzywka, wysypka, świąd. Protadinę stosuje się również w niektórych formach migrenopodobnego bólu głowy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Protadiny nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na ostre ataki astmy, podwyższone ciśnienie śródgałkowe - jaskrę, utrudnienia w oddawaniu moczu, wrzód żołądka zwężenie odzwiernika żołądka, powiększenie gruczołu krokowego lub uczulenie na cyproheptadinę. Pacjenci powyżej lat 60 oraz wycieńczeni nie powinni stosować preparatu. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Protadinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z Protadiną należy omówić z lekarzem. Preparat wzmaga działanie środków uspokajających. Leku nie podaje się dzieciom poniżej 3 roku życia. Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też w trakcie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100- Senność, która zwykle zanika po 3 dniach kuracji. Uczucie zmęczenia. Trudność w koordynacji ruchów. Zawroty głowy. Wzrost wagi ciała, suchość błony śluzowej jamy ustnej, dlatego niezwykle ważna jest dokładna higiena jamy ustnej po każdym posiłku. 1/1000- <1/1000- Spadek ciśnienia krwi, szczególnie przy zmianie pozycji ciała na pionową. Przyspieszona i nieregularna akcja serca. Mdłości, wymioty, biegunka lub zatwardzenie. Suchość błony śluzowej nosa i gardła. Uczucie ucisku w klatce piersiowej. Drżenia kończyn, mrowienia. Zaburzenia psychiczne. Utrudnienia w oddawaniu moczu. Reakcje alergiczne skóry. Uczulenie na światło słoneczne. Dreszcze i nadmierne pocenie się. Żółtaczka. Bóle głowy. Zaburzenia wzroku, podwójne widzenie, widzenie za mgłą. Ostre zapalenie ucha środkowego, szum w uszach. Zmiany w obrazie krwi. Niezwykle łatwo pojawiające się siniaki. Zaburzenia miesiączki. W razie pojawienia się uciążliwych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w objawach uczuleniowych dorośli 3-4 razy dziennie po 4 mg; dzieci 3-6 lat 2 mg (pół tabletki) 2-3 razy dzienne; dzieci 7-14 lat 2 mg 3-4 razy dziennie.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
zielarnie internetowe dla kobiet dbających o urodę gęstsze włosy sportowcy wzmocnienie dziąseł i zębów odżywki do włosów wysokiej jakości kolagen naturalny kolagen na przeziębienie szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia na grypę szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia przeciw stresowi - szałwia co dobrego - szałwia na kaszel tabletki szałwia na przeziębienie szałwia nowości z apteki - aronia aronia - cukierki ziołowe cukierki - aronia produkty z aronii nowości - aronia zioła w cukierkach - aronia dla sedniorów - aronia apteka - aronia w aptekach - pokrzywa ziołowe produkty - pokrzywa poprawa przemiany materii dla sedniorów - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa dla całej rodziny - pokrzywa produkty z pokrzywy ziołowe cukierki - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru w aptekach - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru ziołowe specjały - żeńszeń imbir nowości - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki aloes trawa cytrynowa - cukierki cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez zioła w cukierkach - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez na wzmocnienie - czarny bez w aptekach - czarny bez przeciw stresowi - czarny bez w aptekach - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez dla sedniorów - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe apteka - melisa nowości z apteki - melisa na wzmocnienie - melisa zioła w cukierkach - melisa ziołowe cukierki - melisa co dobrego - melisa właściwości melisy dla całej rodziny - melisa przeciw stresowi - waleriana zielarnia - waleriana przeciw stresowi - waleriana zielarnia - waleriana apteka - waleriana w zielarniach - waleriana produkty z waleriany zioła w cukierkach - waleriana na spocone nogi produkty dla piłkarzy nurkowanie z akwalungiem kajakarstwo nurkowanie z rurką toczenie się w plastikowej kuli boks jazda na snowboardzie
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook