Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogusza, Macieja Poniedziałek 24. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
POLOPIRYNA S
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Acidum acetylosalicylicum
Forma leku
Forma leku
tabletki musujące 500 mg; tabletki do rozpuszczania 300 mg
Zawartość
Zawartość
substancje czynne - kwas acetylosalicylowy, kwas askorbinowy, kwas aminooctowy, kwas cytrynowy, wodorowęglan sodowy (C); kwas acetylosalicylowy, węglan wapniowy, kwas cytrynowy (S).
Sposób działania
Sposób działania
Zasadnicze działanie leku jest identyczne jak Polopiryny. Dodatki do preparatów ułatwiają rozpuszczanie tabletek w wodzie, a ponadto wpływają na łagodzenie drażniącego efektu kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.
Zastosowanie
Zastosowanie
Ból głowy, ból zębów, bóle reumatyczne, gorączka w przeziębieniu i chorobach infekcyjnych. Profilaktycznie jako środek zapobiegający nadmiernej krzepliwości krwi w chorobach krążenia
Wskazania
Wskazania
* Bóle o słabym lub średnim nasileniu, np.: bóle głowy, zębów, bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle. * Stany gorączkowe w przebiegu choroby przeziębieniowej, infekcji wirusowych i innych chorób. * Stany zapalne w przebiegu: reumatoidalnego zapalenia stawów, ostrego i przewlekłego, młodzieńczego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem stawów kręgosłupa (łuszczycowe zapaleniu stawów, zespół Reitera, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa). * Zawał mięśnia sercowego. * Profilaktyka powtórnego zawału mięśnia sercowego.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Osoby cierpiące na hemofilię, zbyt małą liczbę płytek krwi, wrzód żołądka, astmę, poważne schorzenie nerek lub wątroby nie mogą zażywać leku. Polopiryny nie wolno zażywać również pacjentom uczulonym na kwas acetylosalicylowy. Chorzy leczeni środkami przeciwzakrzepowymi powinni poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli kwas acetylosalicylowy stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Polopiryny nie wolno podawać dzieciom i młodzieży poniżej lat 18 w gorączce bez skonsultowania się z lekarzem. * Lek powinni stosować ostrożnie pacjenci z przebytą chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z nieżytem żołądka i jelit, ponieważ może się uczynnić choroba wrzodowa oraz mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. * U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek istnieje ryzyko nasilenia się działań niepożądanych leku. * Alkohol nasila powikłania wywoływane przez kwas acetylosalicylowy ze strony przewodu pokarmowego, nerek i wątroby. * Podczas długotrwałego stosowania kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach może wystąpić niedokrwistość u pacjentów z niedoborem G-6-PD lub działania niepożądane ze strony nerek. * Lek powinni ostrożnie stosować pacjenci z ciężkim uszkodzeniem wątroby, hipoprotrombinemią w wywiadzie, niedoborem witaminy K. * Lek należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. * Podczas stosowania kortykosteroidów i kwasu acetylosalicylowego mogą się nasilić objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
1/100 - Zaburzenia przewodu pokarmowego, kwaśne odbicia, uczucie pieczenia w przełyku (zgaga), mdłości. - Objawy te można złagodzić dzięki zażywaniu Polopiryny rozpuszczonej w wodzie, najlepiej w trakcie posiłków. - Zwiększone ryzyko krwawień. 1/1000 - Poważne krwawienia z przewodu pokarmowego. - Zmniejszona liczba płytek krwi, rozpad czerwonych ciałek krwi u pacjentów, którzy mają dziedziczny brak enzymu dehydrogenazy glukozo- 6-fosforanowej. - Uszkodzenie wątroby, zwłaszcza u pacjentów będących na długotrwałej kuracji Polopiryną. - Uszkodzenie to zanika w momencie zakończenia kuracji. - Polopiryna zwiększa u dzieci ryzyko zachorowania na zespół Reye`a, zwłaszcza w związku z chorobami wirusowymi jak ospa wietrzna oraz influenca. - Zespół Reye`a charakteryzuje się obrzękiem mózgu, uszkodzeniem wątroby oraz zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Po kwasie acetylosalicylowym obserwowano następujące objawy niepożądane: układ pokarmowy: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, mdłości, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia, uczynnienie choroby wrzodowej. owrzodzenie żołądka występuje u 15% chorych przewlekle stosujących kwas acetylosalicylowy; wątroba: tkliwość i powiększenie wątroby, szczególnie u chorych z młodzieńczym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, chorobą reumatyczną lub istniejącym uprzednio uszkodzeniem wątroby; słuch: szum w uszach, odwracalna utrata słuchu; nerki: zmiany w moczu; skóra: wykwity, krwawienia z błon śluzowych; krew: zmiany w obrazie krwi; reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs, łzawienie, zapaść, utrata świadomości; chorzy z dychawicą oskrzelową, polipem nosa lub przewlekłą pokrzywką stanowią grupę podwyższonego ryzyka; u chorych nadwrażliwych, objawy niepożądane mogą wystąpić w ciągu 3 godz. począwszy od pokrzywki po ciężki wstrząs.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Leku nie powinni stosować pacjenci: * nadwrażliwi na lek lub z alergią w wywiadzie, u których wystąpiły po zastosowaniu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych takie objawy, jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs; * z zaburzeniami krzepnięcia (np. hemofilia, trombocytopenia); * z niedoborem G-6-PD; * z astmą oskrzelową i polipami nosa; * dzieci poniżej 12 lat, z wyjątkiem specyficznych schorzeń np. młodzieńczego zapalenia stawów.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
W razie przedawkowania leku należy natychmiast zwrócić się do lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie. Pierwszymi objawami zatrucia są: szum i dzwonienie w uszach. Leczenie przedawkowania kwasem acetylosalicylowym Można opróżnić żołądek, najlepiej przez spowodowanie wymiotów. Takie postępowanie jest skuteczne w czasie 3-4 godzin po przyjęciu leku, a w razie zatrucia bardzo dużą dawką nawet do 10 godz. Można również podać węgiel aktywowany, najlepiej w postaci wodnej zawiesiny (u dorosłych 50-100 g, u dzieci 30-60 g), aby zmniejszyć wchłanianie kwasu acetylosalicylowego.
Dawkowanie
Dawkowanie
W celu uśmierzenia bólu i obniżenia temperatury - dorośli - 1-2 tabletek 3 razy dziennie. Efekt uśmierzenia bólu nie będzie lepszy przy zwiększeniu dawki ponad 2 tabletki. Polopiryny nie należy podawać dłużej niż w ciągu 5 kolejnych dni. Po 5 dniach, jeśli nie nastąpiła poprawa zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem. dzieci - Polopiryny nie podaje się dzieciom poniżej 7 lat. Nie należy podawać dzieciom starszym bez zalecenia lekarza. Dawki większe od zalecanych przez lekarza są szkodliwe. 7-14 lat H tabletki 1-3 razy dziennie w ciągu najwyżej 3 kolejnych dni. W chorobach reumatycznych - dawkę ustala lekarz. Dawki stosowane w chorobach reumatycznych są na ogół wyższe aniżeli te które wymieniono. W chorobach krążenia - dawkę ustala lekarz. Dawki stosowane w profilaktyce przeciwzakrzepowej są dużo mniejsze aniżeli te które stosuje się w chorobach przeziębieniowych 75 - 150 mg dziennie. Lek należy przyjmować w czasie posiłku. Przed użyciem tabletkę należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody lub mleka. Dawkowanie zależy od stanu pacjenta i efektów terapeutycznych. Należy stosować możliwie najmniejsze dawki działające. Zwykle zaleca się następujące dawkowanie: W bólach i w gorączce Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 300-600 mg leku (1-2 tabletki) co 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 4 g leku na dobę – do 1,0 g co 6 godzin. Dzieci: Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat. W stanach zapalnych U dorosłych w leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnieniowym zapaleniu stawów, zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem stawów kręgosłupa itp. zwykle 3,6-5,4 g leku (12-18 tabletek) na dobę w dawkach podzielonych. W młodzieńczym zapaleniu stawów W leczeniu objawowym. Dzieci o masie ciała 25 kg lub mniejszej: 60-90 mg/kg na dobę. Dzieci o masie ciała większej niż 25 kg 2,4-3,6 g (8-12 tabletek) na dobę, w kilku mniejszych dawkach. W gorączce reumatycznej Dorośli: do 7,8 g (26 tabletek) leku na dobę, dzieci: 90-130 mg/kg, w dawkach podzielonych co 4-6 godzin, przez 2 tygodnie. Zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału mięśnia sercowego 150-300 mg (1/2-1 tabletka) na dobę. Stosowanie u dzieci Dzieci do lat 12, chore na grypę lub ospę wietrzną nie powinny stosować kwasu acetylosalicylowego bez wskazań lekarza, z uwagi na możliwość wystąpienia ciężkich powikłań w postaci uszkodzenia wątroby i mózgu. Stosowanie u osób w podeszłym wieku Chorzy powyżej 65 lat, z powodu zmniejszenia się wydolności nerek oraz częstszego występowania podrażnienia żołądka i krwawień z przewodu pokarmowego powinni stosować kwas acetylosalicylowy w mniejszych dawkach i w większych odstępach czasowych.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Podczas ostatnich miesięcy ciąży regularne stosowanie Polopiryny może oddziaływać na płód. Należy więc zasięgnąć porady lekarza w sprawie możliwości stosowania tego leku. W ostatnim tygodniu przed porodem należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie leku na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem. Ciąża Bezpieczeństwo stosowania kwasu acetylosalicylowego w czasie ciąży nie zostało ustalone. Kwas acetylosalicylowy może być stosowany w czasie ciąży tylko wtedy, gdy zdaniem lekarza potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie stosować leku podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży (III trymestr), ponieważ mogą wystąpić wady rozwojowe płodu i komplikacje w czasie porodu. Karmienie piersią Kwas acetylosalicylowy przenika do mleka kobiet karmiących. Nie zaleca się karmienia piersią podczas długotrwałej terapii dużymi dawkami kwasu acetylosalicylowego, chociaż krótkotrwałe stosowanie jednorazowych dawek leku nie stanowi dużego zagrożenia dla karmionego niemowlęcia.
Przechowywanie
Przechowywanie
Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze do 25°C, chronić przed światłem.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Polopiryna S może nasilać działanie: * doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna, acenokumarol); * doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. tolbutamid, chlorpropamid, glibenklamid) oraz insuliny; * metotreksatu (zwiększa się działanie toksyczne na szpik kostny); * niesteroidowych leków przeciwzapalnych (zwiększa się ryzyko owrzodzeń żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego); * kortykosteroidów i alkoholu (patrz: Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności); * kwasu walproinowego. Polopiryna S może osłabiać działanie: * probenecydu i sulfinpyrazonu, zmniejszając ich skuteczność w leczeniu dny moczanowej; * diflunisalu, fenoprofenu, ibuprofenu, indometacyny, piroksikamu, naproksenu, sulindaku.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Brak danych o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
dobre produkty z kolagenem połysk paznokci jazda na rolkach produkty dla seniorów kłopotliwe rozstępy dla kobiet dbających o urodę sport dla aktywnych redukcja zmarszczek szałwia szałwia najlepsze w aptece szałwia na ból gardła szałwia szałwia szałwia co na grypę szałwia najlepsze w aptece szałwia przeziębienie leki szałwia na grypę szałwia ziołowe cukierki - aronia ziołowe cukierki - aronia dla sedniorów - aronia właściwości aronii ziołowe wspomaganie - aronia ziołowe cukierki - aronia produkty z aronii właściwości aronii produkty na odporność - pokrzywa pokrzywa - cukierki właściwości pokrzywy przeciw stresowi - pokrzywa zioła - pokrzywa dla całej rodziny - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa cukierki ziołowe - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir w aptekach - aloes trawa cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa apteka - czarny bez produkty z czarnego bzu cukierki ziołowe - cukierki czarny bez na wzmocnienie - czarny bez w zielarniach - czarny bez nowości z apteki - czarny bez zioła - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez nowości z zielarni - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe właściwości głogu co dobrego - głóg, głogowe w zielarniach - głóg, głogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe produkty na odporność - melisa ziołowe wspomaganie - melisa w zielarniach - melisa właściwości melisy produkty na odporność - melisa dla sedniorów - melisa co dobrego - melisa apteka - melisa zioła w cukierkach - waleriana właściwości waleriany przeciw stresowi - waleriana w zielarniach - waleriana produkty na odporność - waleriana ziołowe cukierki - waleriana właściwości waleriany dla całej rodziny - waleriana bilard dobry dezodorant wartościowy dezodorant akrobacje spadochronowe dla biegaczy bieganie zielarnie internetowe jazda na rolkach
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook