Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Haliny, Mariana Piątek 1. Lipca 2022r
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
linki sponsorowane, reklamy
ORGAMETRIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Lynestrenol
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 5 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - lynestrenol Tabletka zawiera: 5 mg linestrenolu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Lynestrenol    
Sposób działania
Sposób działania
Orgametril jest preparatem hormonalnym silnie hamującym jajeczkowanie.
Zastosowanie
Zastosowanie
Nieregularne krwawienia oraz choroby macicy. Bolesne miesiączki, nieregularne miesiączki, napięcie przedmiesiączkowe, zwyrodnienie gruczołów sutkowych, przerost błony śluzowej macicy (endometrioza).
Wskazania
Wskazania
Uwaga: W całym tekście należy uważać pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jako pierwszy dzień cyklu. Częste miesiączkowanie. 1 tabletkę dziennie od 14-tego do 25-tego dnia cyklu. Obfite krwawienie miesiączkowe i krwotok maciczny. 2 tabletki dziennie przez 10 dni. Krwawienie przeważnie ustępuje w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Leczenie powtarza się w ciągu 3 cykli miesiączkowych 1-dną tabletką dziennie od 14–25 dnia każdego cyklu. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w czasie lub po powyższym leczeniu, potrzebne są dodatkowe badania diagnostyczne. Wybrane przypadki pierwotnego i wtórnego braku miesiączki i skąpych miesiączek. Leczenie należy rozpocząć od podawania estrogenów np. 0,02–0,05 mg etynyloestradiolu dziennie przez 25 dni. Ponadto od 14–25 dnia podaje się 1 tabletkę Orgametrilu dziennie. Przeważnie w ciągu 3 dni po zakończeniu leczenia po zakończeniu leczenia pojawia się krwawienie. Leczenie powtarza się (drugi cykl) od 14–25 dnia cyklu podając 1-dną tabletkę dziennie, celowa jest kontynuacja leczenia przez jeszcze jeden cykl. Endometrioza 1–2 tabletek dziennie przez co najmniej 6 miesięcy. Wybrane przypadki raka śródmacicza. 1–10 tabletek dziennie przez dłuższy okres czasu. Łagodne schorzenia sutka. 1-dną tabletkę dziennie od 14–25 dnia cyklu przez co najmniej 3–4 miesiące. Zablokowanie owulacji (bolesne owulacje). Zatrzymanie miesiączki (bolesne miesiączkowanie). Leczenie 1-dną tabletką dziennie powinno się rozpocząć pierwszego dnia, lecz nie później niż 5-tego dnia cyklu. Leczenie może być kontynuowane przez wiele miesięcy (bez przerwy). Jeżeli pomimo leczenia krwawienie wystąpi, to dawkę należy zwiększyć przez 3–5 dni należy dawkę zwiększyć do 2 lub 3 tabletek dziennie. Przesuwanie krwawienia miesięcznego. Leczenie rozpocząć 1-dną tabletką dziennie, najlepiej 2 tygodnie przed przewidywanym terminem miesiączki. Jeżeli leczenie rozpoczyna się w czasie krótszym niż 1 tydzień przed przewidywanym terminem miesiączki, dawkę należy zwiększyć do 2–3 tabletek dziennie. W przypadkach tych niewskazane jest opóźnianie terminu miesiączki - o więcej niż tydzień. Późne rozpoczynanie leczenia zwiększa ryzyko nieskuteczności terapii. Dlatego leczenie powinno się rozpocząć nie później ni 3 dni przed spodziewanym terminem miesiączki.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno podawać w niektórych schorzeniach wątroby, żółtaczce, krwawieniach z macicy o nieustalonej przyczynie, lub w skłonności do zakrzepów krwi. Pacjentki, które w czasie ciąży chorowały na żółtaczkę nie powinny stosować Orgametrilu. Pacjentki cierpiące na epilepsję, migrenę, cukrzycę oraz choroby serca i nerek powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W czasie leczenia należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Orgametril stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji należy omówić z lekarzem. Leczenie uzupełniające do estrogenoterapii w okresie około- i po-menopauzalnym (profilaktyka rozrostów błony śluzowej macicy). 1⁄2–1 tabletki dziennie przez 12–15 dni w miesiącu, np. przez pierwsze 2 tygodnie miesiąca kalendarzowego: Estrogeny można podawać codziennie bez przerwy w najniższej skutecznej dawce. W czasie stosowania preparatów zawierających estrogeny i/lub progestageny występują niekiedy u kobiet plamy barwnikowe (chloazma), szczególnie u tych, które w przeszłości miały takie plamy w okresie ciąży. Kobiety wykazujące skłonności do plam barwnikowych nie powinny eksponować swojej skóry na naturalne lub sztuczne światło słoneczne, bowiem może to spowodować nasilenie się schorzenia. Niekiedy mogą wystąpić zmiany parametrów funkcji wątroby, metabolizmu węglowodanów i hemostazy. Jeżeli wyniki odpowiednich testów odbiegają od normy, leczenie należy przerwać. W czasie leczenia Orgametrilem może nastąpić wzrost poziomu frakcji LDL-cholesterolu i obniżenie poziomu frakcji HDL-cholesterolu. W czasie przedłużonego leczenia progestagenami, wskazane jest okresowe badanie lekarskie. Słabe działanie androgenne linestrenolu związane jest z jego wiązaniem z SHBG. Potwierdza się to nieznacznymi oznakami wirylizacji (takie jak trądzik i hirsutyzm) zaobserwowanymi u niektórych pacjentek. Pacjentki wykazujące którykolwiek z niżej wyszczególnionych objawów powinny być pod ścisłą opieką lekarską: Choroby układu krążenia (obecne lub w wywiadzie), doustne preparaty estrogenowo/prostagenne mogą minimalnie zwiększąć ryzyko zaburzeń sercowonaczyniowych. Niektóre formy ostrej depresji, której pogorszenie związane jest ze sterydami płciowymi.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
U kobiet w wieku płodnym długotrwałe leczenie Orgametrilem może wywołać zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Zaburzenia te wyrażają się w nieregularnym miesiączkowaniu, braku miesiączki lub miesiączkach długotrwałych. >1/100 - Nieregularne krwawienia. - Wzrost wagi ciała. - Bóle głowy. - Napięcie gruczołów sutkowych. - Przygnębienie. - Mdłości. 1/1000- <1/1000 - Brak pociągu seksualnego. - Zmiany w funkcji wątroby. - Przetłuszczanie się włosów. - Trądzik. W czasie ciągłego leczenia Orgametrilem przez pierwsze dwa miesiące zdarzaja się często (ponad 10%) krwawienia lub plamienia. Później częstotliwość stopniowo maleje. W czasie leczenia cyklicznego krwawienie i plamienie występuje sporadycznie (1–10%). Czasowe zwiększenie dawki pozwoli w większości przypadków kontrolować krwawienie. Inne niepożądane reakcje, które zdarzają się częściej (ponad 10%) to: zmiany libido (wzrost i obniżenie), mdłości lub inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przyrost wagi ciała. Reakcje niepożądane obserwowane sporadycznie (1–10%) lub rzadko (mniej niż 1%) to: bóle głowy lub migreny, zawroty głowy, nerwowość, depresja, zwiększone pocenie się, trądzik, hirsutyzm (nadmierne owłosienie), plamy barwnikowe, wysypka, świąd, żółtaczka, zmiany profilu lipoproteinowego, zmiany w testach funkcji wątroby, brak miesiączki, nieregularności miesiączkowe, zmniejszona tolerancja na glukozę, bóle sutka, obrzęki. Większość z tych niepożądanych reakcji są typu przjeściowego i w wielu przypadkach nieistotne.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Ciąża lub podejrzenie ciąży. Ostre schorzenia wątroby, jak żółtaczka cholestatyczna, zapalenie wątroby (lub w wywiadzie ostre schorzenia wątroby, jeżeliwyniki testów czynnościowych wątroby nie są w normie) guzy komórek wątrobowych, zespoł Rotora i Dubin-Johnsona. Krwawienie z macicy niewiadomego pochodzenia. Choroby niezależne od hormonów płciowych lub przebycia takich schorzeń w przeszłości jak np.: opryszczka ciążowa, cholestaza ciężarnych, otoskleroza, ostry świąd lub porfiria.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Toksyczność linestrenolu jest znikoma. Dlatego też nie należy się spodziewać wystąpienia objawów toksycznych po połknięciu np. przez dziecko kilku tabletek Orgametrilu. Objawy, które najprawdopodobniej w tym wypadku mogą wystąpić to nudności i torsje. W przypadkach koniecznych stosuje się leczenie objawowe.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz dostosowując ją do potrzeb pacjentki. Tabletki Orgametrilu podawać doustnie z małą ilością płynu.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ryzyko uszkodzenia płodu. Nie wolno zażywać leku w czasie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Brak jest kompletnego opracowania określającego ryzyko stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Analogicznie do innych gestagenów węgiel aktywowany, barbituraty (włączając Primidon), hydantoiny i rifampicyna mogą obniżać skuteczność działania Orgametrilu. Na odwrót Orgametril może wzmagać skuteczność działania niektórych blokerów beta-adrenergicznych i cyklosporyny, natomiast obniżać efektywność insuliny.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

produkty na włosy dziąsła szachy motocross szachy szybownictwo kolagen na cerę blizny potrądzikowe co na grypę szałwia zielarnia szałwia co dobrego - szałwia szałwia szałwia na gardło szałwia lekarz radzi na gardło szałwia zielarka szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia ziołowe wspomaganie - aronia cukierki z ziołami - aronia w aptekach - aronia produkty na odporność - aronia na wzmocnienie - aronia zielarnia - aronia aronia - cukierki cukierki ziołowe - aronia ziołowe wspomaganie - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa poprawa przemiany materii zioła w cukierkach - pokrzywa dla całej rodziny - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa co dobrego - pokrzywa w zielarniach - pokrzywa cukierki ziołowe - żeńszeń imbir zioła w cukierkach - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir dla sedniorów - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir zioła w cukierkach - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir co dobrego - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa właściwości czarnego bzu przeciw stresowi - czarny bez zielarnia - czarny bez w aptekach - czarny bez zioła w cukierkach - czarny bez apteka - czarny bez co dobrego - czarny bez dla sedniorów - czarny bez produkty na odporność - głóg, głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe na odporność - głóg, głogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe zielarnia - głóg, głogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe w aptekach - głóg, głogowe produkty z głogu nowości z apteki - melisa dla całej rodziny - melisa ziołowe cukierki - melisa cukierki melisowe - cukierki w aptekach - melisa przeciw stresowi - melisa na odporność - melisa nowości - melisa dla całej rodziny - waleriana na wzmocnienie - waleriana zielarnia - waleriana cukierki ziołowe - cukierki walerianowe produkty na odporność - waleriana właściwości waleriany właściwości waleriany cukierki walerianowe - cukierki skok o tyczce kolarstwo narty wodne najskuteczniejszy dezodorant bieganie produkty dla piłkarzy skok o tyczce judo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.