Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
NOOTROPIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Piracetam
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
iniekcje 200 mg/ml; tabletki powlekane 400 mg; iniekcje dożylne 200 mg/ml roztwór 20%; 33%;
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - piracetam
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Piracetam    
Sposób działania
Sposób działania
Nootropil usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu, przywracając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Preparat zwiększa zużycie glukozy i tlenu przez tkanki mózgowe. Nootropil poprawia czy... Lek działa poprzez usprawnianie metabolizmu komórek nerwowych, zwiększając rezerwę energetyczną komórek w mózgu. Działa szczególnie w stanach niewydolności energetycznej komórek mózgowych. Piracetam jest lekiem z grupy nootropowych, które wspomagają procesy poznawcze takie jak: uczenie się, zapamiętywanie, koncentracja uwagi, poprawa świadomości. Lek ten nie wywiera działania uspokajającego ani pobudzającego. Piracetam wywiera działanie na o.u.n. Zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia. Podawanie piracetamu zapobiega utracie i przywraca zdolności poznawcze u osób, u których występuje ryzyko uszkodzenia o.u.n. w wyniku niedotlenienia. W przypadku ostrego niedokrwienia mózgu (niedokrwienny udar mózgu), piracetam zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Korzystny wpływ piracetamu na funkcję mózgu wynika również z jego wpływu na: zahamowanie agregacji płytek krwi, zmniejszenie całkowitej lepkości krwi w wyniku wzrostu odkształcalności błon komórek krwi, szczególnie erytrocytów, zmniejszenie lepkości osocza, usuwanie patologicznych skurczów drobnych naczyń. Po podaniu doustnym piracetam jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Dostępność biologiczna preparatu podanego doustnie wynosi prawie 100%. Po podaniu 2 g preparatu max. stężenie leku we krwi wynosi 40-50 µg/ml i tę wartość osiąga w ciągu 30 min. Max. stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym osiąga po 2 do 8 h. Piracetam nie wiąże się z białkami krwi, gromadzi się w korze mózgowej (głównie w płatach czołowych, ciemieniowych i potylicznych), w korze móżdżku i jądrach podstawy mózgu. Piracetam przenika do wszystkich tkanek, przechodząc przez barierę krew-mózg i łożysko. Przenika również przez błony dializacyjne, stosowane w dializie pozaustrojowej. Piracetam nie jest metabolizowany w organizmie ludzi i zwierząt, jest wydalany przez nerki. Praktycznie ulega on całkowitemu wydaleniu z moczem (ponad 95% po 30 h). T0,5 piracetamu z organizmu zależy od wydalniczej funkcji nerek i u młodych, zdrowych ludzi wynosi ok. 4-5 h. Nerkowy klirens piracetamu: 86 ml/min.
Zastosowanie
Zastosowanie
Zespoły pogorszenia funkcji mózgu w związku z zapaleniem mózgu, udarem, wstrząsem, operacjami, zwłaszcza operacjami neurochirurgicznymi. Zaburzenia neurologiczne u dzieci. Zaburzenia ukrwienia tkanki mózgowej na tle miażdżycy, zaburzenia pamięci w wieku starczym. Zatrucia alkoholem, narkotykami lub tlenkiem węgla. Preparat stosuje się również w nieprawidłowej budowie krwinek czerwonych - czerwone krwinki przybierają kształt półksiężyca (sickle cell) a jednocześnie tracą elastyczność, a tym samym zdolność przepływu przez włosowate naczynia krwionośne, co daje objawy anemii.
Wskazania
Wskazania
Lek stosowany jest w leczeniu wielu zaburzeń mózgu, związanych głównie z podeszłym wiekiem. Stosowany jest przy upośledzenu pamięci (trudności zapamiętywania i przypominania), przy zaburzeniach krążenia w mózgu, wywołujących niedokrwienie lub udar, przy zaburzeniach świadomości, przewlekłym alkoholizmie. * Leczenie udarów niedokrwiennych mózgu po wstępnym leczeniu dożylną postacią preparatu. * Leczenie mioklonii pochodzenia korowego. * Leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci jednocześnie z terapią logopedyczną. * Leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Narkomania    
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Preparatu nie wolno podawać w ostrej niewydolności nerek. Pacjenci cierpiący na obniżone ciśnienie krwi zaburzenia w krzepnięciu krwi, oraz nadmierne pobudzenie psychomotoryczne powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Nootropilem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Nootropil stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z Nootropilem należy omówić z lekarzem. Preparat jest eliminowany przez nerki i dlatego powinno się zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek. U tych pacjentów istnieje odwrotna zależność pomiędzy T0,5 leku, a klirensem kreatyniny. Powinno się unikać nagłego przerwania leczenia u pacjentów z mioklonią, ponieważ może to spowodować wystąpienie napadów mioklonicznych lub drgawek uogólnionych. Ponieważ w trakcie leczenia preparatem mogą sporadycznie wystąpić objawy niepożądane takie, jak: nerwowość, senność oraz nadmierna aktywność ruchowa, należy zachować ostrożność prowadząc pojazdy mechaniczne lub obsługując maszyny.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych leku. Wiadomo jednak, że Nootropil może przyczynić się do nadmiernej pobudliwości psychicznej i fizycznej, agresji, zwiększonego popędu płciowego, zaburzeń snu, wzrostu wagi, depresji, zwiększonego apetytu. Preparat może spowodować również zawroty głowy wahania ciśnienia tętniczego, zwiększenie wydalania śliny, mdłości, wymioty, reakcje alergiczne. * Stan nadmiernego pobudzenia. * nudności, * wymioty. Powyższe dolegliwości wystepują rzadko i zwykle tylko na początku zażywania leku. Częstość występowania objawów niepożądanych w badaniach kontrolowanych bywa mniejsza niż 2% i występowała u osób w wieku podeszłym, przy dawkach większych niż 2,4 g/dobę. W większości przypadków zmniejszenie dawki powoduje ustąpienie objawów niepożądanych. W czasie leczenia preparatem mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: nerwowość, drażliwość, bezsenność, lęk, drżenie i pobudzenie. Niektórzy pacjenci skarżą się na zmęczenie i senność. Objawy niepożądane jak: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha), bóle i zawroty głowy, mogą wystąpić, ale częstość ich występowania - w badaniach klinicznych nie różni się statystycznie od placebo. Sporadycznie donosi się o występowaniu: suchości śluzówek jamy ustnej, podwyższonego libido, przyrostu mc. i wysypek.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na piracetam. * Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, której wykładnikiem jest klirens kreatyniny mniejszy niż 20 ml/min.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Dawki do 400 mg/kg mc./dobę są dobrze tolerowane. W przypadku przedawkowania nie zaleca się specyficznego leczenia. W takim przypadku wskazane jest podawanie dużych ilości płynów (doustnie lub dożylnie), celem wywołania diurezy, oraz ogólna obserwacja pacjenta.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Wysokość dawki oraz długość kuracji zależy od typu schorzenia oraz od wieku pacjenta oraz stanu jego nerek. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. * Lek należy przyjmować przed posiłkiemLek jest stosowany w dawkach i z częstotliwością ustaloną przez lekarza, najczęściej co 8 godzin, przed spożyciem posiłku, popijając większą ilością wody. * Lek w postaci injekcji może być podawany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny. * Dawki stosowane u dzieci są różne w zależności od wieku. Zapamiętaj dokładnie, jaką dawkę ustalił lekarz dla Twojego dziecka. * Pamiętaj! Jeżeli zapomnisz zażyć lek na czas, nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki!
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią. W badaniach na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu, jednak nie wykonano odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Piracetam przenika przez łożysko. Jest prawdopodobne, że przenika również do mleka matki. W związku z tym należy unikać stosowania leku u kobiet ciężarnych.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
W piśmiennictwie przedstawiono tylko jeden przypadek zaburzeń świadomości, drażliwości i zaburzeń snu podczas równoczesnego leczenia wyciągiem tarczycy (T3,T4). Dotychczas nie stwierdzono interakcji z następującymi lekami przeciwdrgawkowymi: klonazepamem, karbamazepiną, fenytoiną, fenobarbitalem i solą sodową kwasu walproinowego. Nie stwierdzono także interakcji z innymi lekami.
Uwagi
Uwagi
Poinformuj lekarza: * O zauważonych objawach ubocznych, które wystąpiły po zażyciu leku. * O tym, że masz skłonność do niskiego ciśnienia krwi.Przeciwskazania dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących * jeśli jesteś lub przypuszczasz, że możesz być w ciąży, a także gdy karmisz piersią. * o innych lekach, które aktualnie stosujesz.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
pierwsze zmarszczki nurkowanie z akwalungiem szachy dla sportowców wioślarstwo problemy z dziąsłami fryzury sylwestrowe wysokiej jakości kolagen ładny głos szałwia pastylki amolowe szałwia produkty na odporność - szałwia cukierki szałwiowe szałwia nowości z apteki - szałwia na wzmocnienie - szałwia ziołowe produkty szałwia przeciw stresowi - szałwia cukierki ziołowe - aronia zioła w cukierkach - aronia nowości z apteki - aronia produkty z aronii aronia - cukierki ziołowe produkty - aronia ziołowe produkty - aronia nowości z apteki - aronia zioła w cukierkach - pokrzywa produkty z pokrzywy nowości z apteki - pokrzywa właściwości pokrzywy w zielarniach - pokrzywa produkty na odporność - pokrzywa na odporność - pokrzywa apteka - pokrzywa przeciw stresowi - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki ziołowe specjały - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir zioła - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa apteka - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez nowości - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez zioła - czarny bez na odporność - czarny bez ziołowe wspomaganie - czarny bez w aptekach - czarny bez dla całej rodziny - głóg, głogowe produkty na odporność - głóg, głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe na odporność - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe zielarnia - melisa ziołowe cukierki - melisa nowości z zielarni - melisa nowości z zielarni - melisa apteka - melisa apteka - melisa ziołowe specjały - melisa ziołowe produkty - waleriana nowości z apteki - waleriana przeciw stresowi - waleriana dla całej rodziny - waleriana cukierki ziołowe - cukierki walerianowe ziołowe cukierki - waleriana produkty z waleriany ziołowe specjały - waleriana jazda na snowboardzie naturalny dezodorant piłka nożna wyścigi konne rzut dyskiem nurkowanie z akwalungiem produkty dla biegaczy narciarstwo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.