Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Janusza, Konrada Czwartek 21. Listopada 2019r
Zadania z Fizyki medycyna medycyna medycyna
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
NOOTROPIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Piracetam
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
iniekcje 200 mg/ml; tabletki powlekane 400 mg; iniekcje dożylne 200 mg/ml roztwór 20%; 33%;
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - piracetam
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Nootropil usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu, przywracając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Preparat zwiększa zużycie glukozy i tlenu przez tkanki mózgowe. Nootropil poprawia czy... Lek działa poprzez usprawnianie metabolizmu komórek nerwowych, zwiększając rezerwę energetyczną komórek w mózgu. Działa szczególnie w stanach niewydolności energetycznej komórek mózgowych. Piracetam jest lekiem z grupy nootropowych, które wspomagają procesy poznawcze takie jak: uczenie się, zapamiętywanie, koncentracja uwagi, poprawa świadomości. Lek ten nie wywiera działania uspokajającego ani pobudzającego. Piracetam wywiera działanie na o.u.n. Zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia. Podawanie piracetamu zapobiega utracie i przywraca zdolności poznawcze u osób, u których występuje ryzyko uszkodzenia o.u.n. w wyniku niedotlenienia. W przypadku ostrego niedokrwienia mózgu (niedokrwienny udar mózgu), piracetam zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Korzystny wpływ piracetamu na funkcję mózgu wynika również z jego wpływu na: zahamowanie agregacji płytek krwi, zmniejszenie całkowitej lepkości krwi w wyniku wzrostu odkształcalności błon komórek krwi, szczególnie erytrocytów, zmniejszenie lepkości osocza, usuwanie patologicznych skurczów drobnych naczyń. Po podaniu doustnym piracetam jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Dostępność biologiczna preparatu podanego doustnie wynosi prawie 100%. Po podaniu 2 g preparatu max. stężenie leku we krwi wynosi 40-50 µg/ml i tę wartość osiąga w ciągu 30 min. Max. stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym osiąga po 2 do 8 h. Piracetam nie wiąże się z białkami krwi, gromadzi się w korze mózgowej (głównie w płatach czołowych, ciemieniowych i potylicznych), w korze móżdżku i jądrach podstawy mózgu. Piracetam przenika do wszystkich tkanek, przechodząc przez barierę krew-mózg i łożysko. Przenika również przez błony dializacyjne, stosowane w dializie pozaustrojowej. Piracetam nie jest metabolizowany w organizmie ludzi i zwierząt, jest wydalany przez nerki. Praktycznie ulega on całkowitemu wydaleniu z moczem (ponad 95% po 30 h). T0,5 piracetamu z organizmu zależy od wydalniczej funkcji nerek i u młodych, zdrowych ludzi wynosi ok. 4-5 h. Nerkowy klirens piracetamu: 86 ml/min.
Zastosowanie
Zastosowanie
Zespoły pogorszenia funkcji mózgu w związku z zapaleniem mózgu, udarem, wstrząsem, operacjami, zwłaszcza operacjami neurochirurgicznymi. Zaburzenia neurologiczne u dzieci. Zaburzenia ukrwienia tkanki mózgowej na tle miażdżycy, zaburzenia pamięci w wieku starczym. Zatrucia alkoholem, narkotykami lub tlenkiem węgla. Preparat stosuje się również w nieprawidłowej budowie krwinek czerwonych - czerwone krwinki przybierają kształt półksiężyca (sickle cell) a jednocześnie tracą elastyczność, a tym samym zdolność przepływu przez włosowate naczynia krwionośne, co daje objawy anemii.
Wskazania
Wskazania
Lek stosowany jest w leczeniu wielu zaburzeń mózgu, związanych głównie z podeszłym wiekiem. Stosowany jest przy upośledzenu pamięci (trudności zapamiętywania i przypominania), przy zaburzeniach krążenia w mózgu, wywołujących niedokrwienie lub udar, przy zaburzeniach świadomości, przewlekłym alkoholizmie. * Leczenie udarów niedokrwiennych mózgu po wstępnym leczeniu dożylną postacią preparatu. * Leczenie mioklonii pochodzenia korowego. * Leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci jednocześnie z terapią logopedyczną. * Leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Preparatu nie wolno podawać w ostrej niewydolności nerek. Pacjenci cierpiący na obniżone ciśnienie krwi zaburzenia w krzepnięciu krwi, oraz nadmierne pobudzenie psychomotoryczne powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Nootropilem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Nootropil stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z Nootropilem należy omówić z lekarzem. Preparat jest eliminowany przez nerki i dlatego powinno się zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek. U tych pacjentów istnieje odwrotna zależność pomiędzy T0,5 leku, a klirensem kreatyniny. Powinno się unikać nagłego przerwania leczenia u pacjentów z mioklonią, ponieważ może to spowodować wystąpienie napadów mioklonicznych lub drgawek uogólnionych. Ponieważ w trakcie leczenia preparatem mogą sporadycznie wystąpić objawy niepożądane takie, jak: nerwowość, senność oraz nadmierna aktywność ruchowa, należy zachować ostrożność prowadząc pojazdy mechaniczne lub obsługując maszyny.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych leku. Wiadomo jednak, że Nootropil może przyczynić się do nadmiernej pobudliwości psychicznej i fizycznej, agresji, zwiększonego popędu płciowego, zaburzeń snu, wzrostu wagi, depresji, zwiększonego apetytu. Preparat może spowodować również zawroty głowy wahania ciśnienia tętniczego, zwiększenie wydalania śliny, mdłości, wymioty, reakcje alergiczne. * Stan nadmiernego pobudzenia. * nudności, * wymioty. Powyższe dolegliwości wystepują rzadko i zwykle tylko na początku zażywania leku. Częstość występowania objawów niepożądanych w badaniach kontrolowanych bywa mniejsza niż 2% i występowała u osób w wieku podeszłym, przy dawkach większych niż 2,4 g/dobę. W większości przypadków zmniejszenie dawki powoduje ustąpienie objawów niepożądanych. W czasie leczenia preparatem mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: nerwowość, drażliwość, bezsenność, lęk, drżenie i pobudzenie. Niektórzy pacjenci skarżą się na zmęczenie i senność. Objawy niepożądane jak: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha), bóle i zawroty głowy, mogą wystąpić, ale częstość ich występowania - w badaniach klinicznych nie różni się statystycznie od placebo. Sporadycznie donosi się o występowaniu: suchości śluzówek jamy ustnej, podwyższonego libido, przyrostu mc. i wysypek.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na piracetam. * Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, której wykładnikiem jest klirens kreatyniny mniejszy niż 20 ml/min.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Dawki do 400 mg/kg mc./dobę są dobrze tolerowane. W przypadku przedawkowania nie zaleca się specyficznego leczenia. W takim przypadku wskazane jest podawanie dużych ilości płynów (doustnie lub dożylnie), celem wywołania diurezy, oraz ogólna obserwacja pacjenta.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Wysokość dawki oraz długość kuracji zależy od typu schorzenia oraz od wieku pacjenta oraz stanu jego nerek. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. * Lek należy przyjmować przed posiłkiemLek jest stosowany w dawkach i z częstotliwością ustaloną przez lekarza, najczęściej co 8 godzin, przed spożyciem posiłku, popijając większą ilością wody. * Lek w postaci injekcji może być podawany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny. * Dawki stosowane u dzieci są różne w zależności od wieku. Zapamiętaj dokładnie, jaką dawkę ustalił lekarz dla Twojego dziecka. * Pamiętaj! Jeżeli zapomnisz zażyć lek na czas, nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki!
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią. W badaniach na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu, jednak nie wykonano odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Piracetam przenika przez łożysko. Jest prawdopodobne, że przenika również do mleka matki. W związku z tym należy unikać stosowania leku u kobiet ciężarnych.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
W piśmiennictwie przedstawiono tylko jeden przypadek zaburzeń świadomości, drażliwości i zaburzeń snu podczas równoczesnego leczenia wyciągiem tarczycy (T3,T4). Dotychczas nie stwierdzono interakcji z następującymi lekami przeciwdrgawkowymi: klonazepamem, karbamazepiną, fenytoiną, fenobarbitalem i solą sodową kwasu walproinowego. Nie stwierdzono także interakcji z innymi lekami.
Uwagi
Uwagi
Poinformuj lekarza: * O zauważonych objawach ubocznych, które wystąpiły po zażyciu leku. * O tym, że masz skłonność do niskiego ciśnienia krwi.Przeciwskazania dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących * jeśli jesteś lub przypuszczasz, że możesz być w ciąży, a także gdy karmisz piersią. * o innych lekach, które aktualnie stosujesz.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
połysk paznokci rugby maraton jazda na snowboardzie hokej na lodzie wstydliwe zmarszczki kolagen na piersi podnoszenia ciężarów szałwia szałwia na kaszel palacza szałwia ziołowe produkty szałwia ziołowe produkty - szałwia najlepsze w aptece szałwia zioła w cukierkach - szałwia gdy boli gardło szałwia na wzmocnienie - szałwia ziołowe wspomaganie - aronia na wzmocnienie - aronia aronia - cukierki właściwości aronii apteka - aronia produkty na odporność - aronia zielarnia - aronia ziołowe specjały - aronia ziołowe produkty - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa poprawa przemiany materii ładne paznokcie produkty na odporność - pokrzywa ładna skóra apteka - pokrzywa pokrzywa - cukierki ziołowe cukierki - żeńszeń imbir na odporność - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir produkty z aloesu i trawy cytrynowej produkty z aloesu i trawy cytrynowej nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki przeciw stresowi - czarny bez ziołowe produkty - czarny bez w aptekach - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki ziołowe cukierki - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe właściwości głogu ziołowe cukierki - głóg, głogowe ziołowe cukierki - melisa nowości z zielarni - melisa na wzmocnienie - melisa produkty z melisy co dobrego - melisa zioła - melisa co dobrego - melisa w aptekach - melisa nowości z zielarni - waleriana produkty z waleriany w aptekach - waleriana cukierki z ziołami - waleriana zioła w cukierkach - waleriana ziołowe wspomaganie - waleriana co dobrego - waleriana przeciw stresowi - waleriana dezodorant gimnastyka motocross wspinaczka na spocone nogi ranking dezodorant skok o tyczce na spocone nogi
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook