Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bernardety, Konstancji Wtorek 18. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
NEOPYRIN ASA
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Acetylsalicylic acid + Caffeine + Paracetamol
Forma leku
Forma leku
tabletki
Zawartość
Zawartość
Jedna tabletka leku Neopyrin ASA zawiera substancje czynne: kwas acetylosalicylowy 300 mg, paracetamol 100 mg i kofeinę 50 mg oraz substancje pomocnicze: laktozę, skrobię modyfikowaną, celulozę mikrokrystaliczną, behenian glicerolu, krzemionkę koloidalną, poliwinylopirolidon liniowy, poliwinylopirolidon usieciowany i kwas stearynowy.
Sposób działania
Sposób działania
Preparat Neopyrin ASA jest lekiem o skojarzonym działaniu składników. Kwas acetylosalicylowy i paracetamol działają przeciwbólowo, przeciw-gorączkowo i przeciwzapalnie. Kofeina działa pobudzająco na ośrodek naczynioruchowy. Kwas acetylosalicylowy dodatkowo hamuje agregację płytek krwi.
Wskazania
Wskazania
* Bóle różnego pochodzenia o słabym i średnim nasileniu, * bóle głowy w tym migreny, * bóle reumatyczne, * bóle zębów, * nerwobóle, * gorączka, * stany przeziębieniowe. W przypadku migreny, lek powinien być użyty przy pierwszych objawach zbliżającego się napadu choroby.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Należy zachować ostrożność w stanach pobudzenia nerwowego, przy nadciśnieniu, astmie oskrzelowej oraz zaburzeniach czynności wątroby. Stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz z niewydolnością serca. W niewydolności nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć nawet o połowę. Podczas stosowania leku Neopyrin ASA nie należy spożywać napojów alkoholowych. Nie należy leku podawać dzieciom i młodzieży, u których podejrzewa się grypę lub ospę wietrzną (możliwość wystąpienia uszkodzeń wątroby i mózgu). Tabletki Neopyrin ASA, bez zalecenia lekarza, można stosować przeciwbólowo nie dłużej niż kilka dni, a przeciwgorączkowo nie dłużej niż 2 do 3 dni. Nie podawać leku dzieciom poniżej 12 lat. Nie należy przekraczać zaleconego dawkowania. Osoby pijące duże ilości kawy nie powinny stosować leków zawierających kofeinę.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Przy zachowaniu zalecanego dawkowania rzadko występują dolegliwości żołądkowe, krwawienia żołądkowo-jelitowe, reakcje uczuleniowe (utrudnienie oddychania, odczyny skórne), sporadycznie spadek liczby płytek krwi (trombocytopenia), zawroty głowy, szumy uszne, odwracalne uszkodzenie słuchu. W odosobnionych przypadkach długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi, wskaŹników czynności nerek, uszkodzenie wątroby (szczególnie u osób głodzonych), rumień wielopostaciowy, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Niepożądane działanie kofeiny może objawiać się bezsennością, niepokojem, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, przyspieszeniem akcji serca oraz drżeniem mięśniowym.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki leku lub inne leki hamujące syntezę prostaglandyn, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby nerek i wątroby, ostatnie trzy miesiące ciąży, stany pooperacyjne, obfite krwawienia miesiączkowe. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Przedawkowanie leku może prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz zaburzeń żołądkowych. W razie podejrzenia przedawkowania należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Płukanie żołądka rozpoczęte jak najwcześniej po spożyciu leku, podanie N-acetylocysteiny lub L-metioniny może zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Nie należy podawać węgla aktywowanego.
Dawkowanie
Dawkowanie
Tabletki Neopyrin ASA stosuje się doustnie, w sposób doraŹny, w razie bólu. O ile lekarz nie zaleci inaczej, nie powinno się przekraczać dawki: u dorosłych 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę, u dzieci powyżej 12 lat 1/2 do 1 tabletki 3 razy na dobę. U dzieci powyżej 12 lat stosować ostrożnie ze względu na zawartość kofeiny.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
W czasie ciąży, a szczególnie w jej pierwszym trymestrze oraz w okresie karmienia piersią należy przed zastosowaniem preparatu Neopyrin ASA zasięgnąć porady lekarskiej. Nie należy preparatu stosować w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż kwas acetylosalicylowy może powodować komplikacje u płodu i w okresie porodu.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Preparat nasila działanie leków przeciwzakrzepowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosterydów, metotreksatu, sulfonamidów, trójjodotyroniny i leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika. Osłabia działanie spironolaktonu, furosemidu i środków zwiększających wydalanie kwasu moczowego z moczem (probenecidu, sulfinpirazonu). Przy równoczesnym długotrwałym stosowaniu preparatu Neopyrin ASA z lekami pochodnymi barbituranów, lekami przeciwpadaczkowymi i ryfampicyną oraz przy przekraczaniu dawki może dochodzić do uszkodzenia wątroby. Kwas acetylosalicylowy zwiększa w osoczu stężenie digoksyny, barbituranów i związków litu. Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać wysoką gorączkę i stan pobudzenia. Równoczesne stosowanie preparatu z tiklopidyną zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
W zalecanych dawkach lek nie obniża sprawności psychofizycznej osób go stosujących.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
kolagen na rozstępy górskie spływy kajakowe wyścigi samochodowe młody wygląd paralotniarstwo problem z cellulitem menopauza akrobacje spadochronowe ziołowe produkty - szałwia dla całej rodziny - szałwia zielarnia - szałwia w zielarniach - szałwia ziołowe produkty - szałwia apteka - szałwia na przeziębienie szałwia na kaszel palacza szałwia cukierki ziołowe - aronia ziołowe cukierki - aronia cukierki z ziołami - aronia apteka - aronia ziołowe specjały - aronia nowości - aronia nowości z zielarni - aronia zioła w cukierkach - aronia ziołowe specjały - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa apteka - pokrzywa na odporność - pokrzywa właściwości pokrzywy nowości - pokrzywa w aptekach - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa dla sedniorów - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir zioła w cukierkach - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir co dobrego - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru zielarnia - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez co dobrego - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez zielarnia - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez co dobrego - czarny bez nowości z zielarni - czarny bez zielarnia - głóg, głogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe co dobrego - głóg, głogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe na odporność - głóg, głogowe właściwości głogu przeciw stresowi - głóg, głogowe dla całej rodziny - melisa ziołowe wspomaganie - melisa ziołowe specjały - melisa ziołowe cukierki - cukierki melisowe w zielarniach - melisa zielarnia - melisa ziołowe cukierki - cukierki melisowe cukierki melisowe - cukierki zioła w cukierkach - waleriana nowości - waleriana ziołowe cukierki - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe w zielarniach - waleriana cukierki walerianowe - cukierki dla sedniorów - waleriana nowości - waleriana bieganie łucznictwo produkty dla piłkarzy wędkarstwo apteki internetowe skok w dal bilard apteki internetowe
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook