Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Seweryna, Elżbiety Wtorek 19. Listopada 2019r
Zadania z Fizyki medycyna medycyna medycyna
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
METOCLOPRAMIDUM
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Metoclopramidi hydrochloridum
Forma leku
Forma leku
tabletki 10 mg
Wskazania
Wskazania
Refluks żołądkowo-przełykowy Metoklopramid przeznaczony jest do krótkotrwałego (4-12 tygodni) leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego u dorosłych, którzy nie reagują na konwencjonalne metody leczenia, takie jak: zmiana stylu życia i diety. Lek usuwa poposiłkowe i występujące, głównie w dzień, objawy związane z refluksem (na przykład zgaga) i refluksowym zapaleniem przełyku. Zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy Metoklopramid łagodzi objawy występujące w ostrych i nawracających zaburzeniach czynności żołądka u pacjentów z cukrzycą.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
* U pacjentów z depresją w wywiadzie, szczególnie w stanach średnio ciężkich lub ciężkich, w których występują tendencje samobójcze, podczas leczenia metoklopramidem może wystąpić nawrót choroby. Przed rozpoczęciem leczenia należy rozważyć, czy potencjalne korzyści z leczenia przewyższają możliwe ryzyko. * Podczas pierwszych 24-48 godz. leczenia metoklopramidem mogą wystąpić objawy pozapiramidowe w postaci zaburzeń napięcia mięśniowego, ruchów mimowolnych kończyn, zniekształcenia twarzy i kręczu szyi. Objawy te występują najczęściej u dzieci i osób poniżej 30 lat oraz po zastosowaniu metoklopramidu w zapobieganiu wymiotom, spowodowanym chemioterapią nowotworów. * Podczas pierwszych 6 miesięcy leczenia metoklopramidem mogą wystąpić objawy parkinsonizmu. Objawy te ustępują w ciągu 2-3 miesięcy po odstawieniu leku. * U pacjentów w podeszłym wieku, szczególnie u kobiet leczonych metoklopramidem, mogą wystąpić dyskinezy, często nieodwracalne. Objawy te występują rzadziej podczas krótkotrwałego leczenia mniejszymi dawkami leku. * U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, podczas leczenia metoklopramidem może wystąpić hipokaliemia, ponieważ lek zwiększa stężenie aldosteronu w osoczu i zmniejsza wydalanie sodu. * U pacjentów z nadciśnieniem leczonych inhibitorami MAO (inhibitorami monoaminooksydazy), metoklopramid nasila działanie inhibitorów MAO. * Metoklopramid powoduje przemijające zwiększenie stężenia aldosteronu w osoczu. Może to spowodować zatrzymanie płynów szczególnie u pacjentów, którzy chorują na marskość wątroby lub zastoinową niewydolność serca.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działania niepożądane zależą od dawki metoklopramidu i są następujące: ośrodkowy układ nerwowy: u około 10% pacjentów, po dawce jednorazowej 10 mg wystąpił: niepokój, senność, zmęczenie i znużenie. Rzadko: bezsenność, bóle i zawroty głowy, dezorientacja, depresja z tendencjami samobójczymi, zaburzenia widzenia. Objawy pozapiramidowe, w postaci zmian napięcia mięśniowego (takie jak: bóle mięśni, skurcze mięśni twarzy, drżenia, szczękościsk, kręcz szyi) obserwowano u około 0,2% pacjentów leczonych metoklopramidem w dawce 30-40 mg na dobę. Obserwowano również objawy parkinsonizmu, takie jak: spowolnienie ruchów, drżenia, twarz maskowatą, sztywność oraz opóźnioną dyskinezę, mimowolne ruchy języka, twarzy, ust lub żuchwy, niekiedy mimowolne ruchy tułowia i kończyn. Może również wystąpić akatyzja ustępująca samoistnie lub po zmniejszeniu dawki leku; zaburzenia endokrynologiczne: mlekotok, brak miesiączki, ginekomastia, impotencja; układ sercowo-naczyniowy: spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadciśnienie, tachykardia, bradykardia; przewód pokarmowy: nudności, zaburzenia jelitowe, w tym głównie biegunka; wątroba: rzadko obserwowano toksyczny wpływ metoklopramidu na wątrobę. Działanie takie jest możliwe podczas równoczesnego stosowania metoklopramidu z innymi lekami o działaniu hepatotoksycznym; układ moczowy: nietrzymanie moczu lub częste oddawanie moczu; hematologiczne: opisano kilka przypadków neutropenii, leukopenii i agranulocytozy, bez wyraźnego związku ze stosowaniem metoklopramidu. Methemoglobinemia u noworodków, szczególnie po przedawkowaniu leku; reakcje alergiczne: w kilku przypadkach obserwowano: wysypkę, pokrzywkę lub skurcz oskrzeli, zwłaszcza u pacjentów z astmą w wywiadzie. Rzadko – obrzęk języka lub krtani; inne: porfiria.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Metoklopramidu nie należy stosować u pacjentów: * z krwawieniem, niedrożnością i perforacją przewodu pokarmowego; * z guzem chromochłonnym, ponieważ lek może wywołać przełom nadciśnieniowy; * z nadwrażliwością lub nietolerancją na metoklopramid, lub inne składniki preparatu; * z padaczką lub stosujących leki, mogące wywołać objawy pozapiramidowe, ponieważ mogą się nasilić napady drgawek lub objawy pozapiramidowe.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawami przedawkowania są: senność, dezorientacja, objawy pozapiramidowe. W razie wystąpienia objawów pozapiramidowych stosuje się leki przeciwcholinergiczne, przeciwparkinsonowe lub przeciwhistaminowe o składowej działania przeciwcholinergicznego. Objawy przedawkowania ustępują zwykle w ciągu 24 godz. Dializa umożliwia eliminację tylko niewielkich ilości metoklopramidu i nie ma znaczenia w leczeniu przedawkowania. Opisano przypadki wystąpienia methemoglobinemii u wcześniaków i noworodków, które otrzymywały metoklopramid w dużych dawkach (1-4 mg/kg/dobę) doustnie przez 1-3 dni, a nawet dłużej. W przypadku methemoglobinemii podaje się dożylnie błękit metylenowy
Dawkowanie
Dawkowanie
Zwykle stosuje się metoklopramid w następujących dawkach: Dorośli Refluks żołądkowo-przełykowy Doustnie, 10 mg (1 tabletka) metoklopramidu na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem, nie więcej niż 4 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni. Jeżeli objawy związane z refluksem występują sporadycznie lub w określonych porach dnia, metoklopramid należy stosować przed wystąpieniem spodziewanych objawów w jednorazowej dawce do 20 mg (2 tabletki). U pacjentów (zwłaszcza w podeszłym wieku), którzy są bardziej wrażliwi na leczenie metoklopramidem, należy zmniejszyć jednorazową dawkę leku do 5 mg. Zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy Doustnie 10 mg (1 tabletka) metoklopramidu na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem, w zależności od uzyskanych efektów leczenia, przez 2 do 8 tygodni. Leczenie metoklopramidem należy rozpocząć po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności żołądka, można początkowo stosować metoklopramid w postaci iniekcji. Dawkowanie w niewydolności nerek i wątroby Metoklopramid jest wydalany głównie przez nerki, dlatego dawka i częstość stosowania leku zależy od stopnia niewydolności nerek. Wg piśmiennictwa, u pacjentów z klirensem kreatyniny wynoszącym 40 ml/min., początkowa dawka metoklopramidu powinna być o połowę mniejsza od dawki zalecanej dla pacjentów z prawidłową czynnością nerek. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, zmiana dawki metoklopramidu nie jest konieczna. Dawkowanie u dzieci Metoklopramidu w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci poniżej 15 lat. U osób od 15 do 19 lat: z masą ciała powyżej 59 kg – doustnie 10 mg (1 tabletka) metoklopramidu 3 razy na dobę; z masą ciała 30-59 kg – doustnie 5 mg (1/2 tabletki) metoklopramidu 3 razy na dobę.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża: kategoria B Brak kontrolowanych badań nad zastosowaniem metoklopramidu u kobiet ciężarnych. Lek może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Stosowanie leku w okresie karmienia piersią Metoklopramid przenika do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
* Leki przeciwcholinergiczne i opioidy osłabiają wpływ metoklopramidu na motorykę przewodu pokarmowego. * Metoklopramid nasila działanie etanolu, barbituranów i leków hamujących czynność ośrodkowego układu nerwowego. * Metoklopramid zmniejsza wchłanianie niektórych leków z żołądka (np. digoksyny), zwiększa natomiast szybkość i stopień wchłaniania leków z jelita cienkiego (paracetamolu, tetracyklin, lewodopy, cyklosporyn oraz alkoholu).
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Metoklopramid może wywołać działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego takie jak: senność i zawroty głowy, które upośledzają sprawność psychofizyczną. Dlatego należy poinformować pacjenta o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn będących w ruchu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
kolagen do twarzy górskie spływy kajakowe kłopotliwe rozstępy sportowcy markowy kolagen rzut młotem gimnastyka młody wygląd przeciw stresowi - szałwia ziołowe wspomaganie - szałwia szałwia szałwia dla całej rodziny - szałwia na gardło szałwia najlepsze w aptece szałwia na kaszel palacza szałwia na gardło szałwia na wzmocnienie - aronia apteka - aronia ziołowe produkty - aronia cukierki ziołowe - aronia ziołowe specjały - aronia produkty z aronii nowości z apteki - aronia na wzmocnienie - aronia ładna cera produkty na odporność - pokrzywa pokrzywa - cukierki poprawa przemiany materii nowości z zielarni - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa ładne paznokcie poprawa przemiany materii nowości - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru na wzmocnienie - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej produkty z aloesu i trawy cytrynowej w aptekach - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - czarny bez zielarnia - czarny bez apteka - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez w zielarniach - czarny bez w zielarniach - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez na wzmocnienie - głóg, głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe cukierki głogowe - cukierki cukierki z ziołami - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe nowości z apteki - melisa ziołowe specjały - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe dla sedniorów - melisa zioła w cukierkach - melisa ziołowe specjały - melisa zioła - melisa co dobrego - melisa cukierki ziołowe - cukierki walerianowe co dobrego - waleriana nowości z zielarni - waleriana produkty na odporność - waleriana ziołowe specjały - waleriana zielarnia - waleriana zioła - waleriana właściwości waleriany kajakarstwo dżudo rugby aerobik lekkoatletyka wyścigi konne sztafeta badminton
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook