Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bernarda, Sobiesława Wtorek 20. Sierpnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
KALIUM CHLORATUM 15%
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Kalii chloridum
Forma leku
Forma leku
koncentrat do sporządzania roztworudo wlewu dożylnego
Zawartość
Zawartość
Chlorek potasu ampułka: 1,5 g fiolka: 3,0 g Woda do wstrzykiwań ampułka: do 10,0 ml fiolka: do 20,0 ml Ampułka 10,0 ml zawiera 20 mEq K+ /Cl— Fiolka 20,0 ml zawiera 40 mEq K+ /Cl—
Sposób działania
Sposób działania
Potas jest jednym z głównych kationów płynu komórkowego i jednym z najważniejszych pierwiastków wchodzących w skład płynów ustrojowych. Bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych i procesach fizjologicznych, m.in. w prawidłowym działaniu układu nerwowego i mięśniowego. Wpływa na gospodarkę wodną ustroju, uczestniczy w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i ciśnienia osmotycznego, w transporcie chlorków do wnętrza komórki i sodu do płynu zewnątrzkomórkowego. Na mięsień sercowy działa antagonistycznie w stosunku do wapnia. Do stanów niedoboru w organizmie może dojść w wyniku niedostatecznego spożycia lub zwiększonego wydalania przez przewód pokarmowy (uporczywe wymioty, biegunka, przetoki jelitowe), utraty przez nerki (m.in. niewydolność krążenia, choroby nerek z utratą potasu, kuracja tiazydowymi lekami moczopędnymi, kortykosteroidami, odwodnienie, cukrzyca, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej), w stanach przebiegających z wyniszczeniem organizmu, alkoholizmie, oparzeniach i wstrząsie pourazowym. Objawami niedoboru mogą być: niepokój, porażenna niedrożność jelit, wiotkość mięśni, zanik lub osłabienie odruchów, parestezje, paraliż, niewydolność oddechowa, wzmożone pragnienie, wielomocz, niekiedy tężyczka, śpiączka, zmiany w zapisie EKG, niemiarowość pracy serca.
Wskazania
Wskazania
Niedobór potasu. W przypadku przedawkowania glikozydów naparstnicy należy utrzymywać poziom potasu w surowicy w górnej połowie zakresu normy.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Podanie dużych dawek potasu może prowadzić do hiperkaliemii, której objawami są: parestezje kończyn, osłabienie, a nawet porażenie mięśniowe, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca: niemiarowość, zaburzenia przewodnictwa w sercu i zatrzymanie czynności serca.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Hiperkaliemia, niewydolność nerek lub kory nadnerczy. Bardzo ostrożnie stosować w chorobach serca przebiegających z arytmią nie spowodowaną hipokaliemią, ostrym odwodnieniu, rozległym mechanicznym zniszczeniu tkanek (ze względu na możliwość rhabdomyolysis z hiperkaliemią). Nie ma przeciwwskazań dla stosowania preparatu w dawkach terapeutycznych w okresie ciąży i karmienia.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawy kardiotoksyczności (zaburzenia miarowej czynności serca w przebiegu hiperkaliemii) leczy się podając sole wapnia z jednoczesną kontrolą EKG czynności serca. Zazwyczaj podaje się np. 10 ml 10% roztworu glukonianu wapnia w dożylnym wlewie kroplowym w ciągu 1-5 min.; wlew, w razie potrzeby, można powtórzyć. Trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie chorego (prawidłowa lub wzmożona diureza). Oprócz insuliny można podać 50-100 ml 4,2% roztworu wodorowęglanu sodu w ciągu 15 min. Należy przestrzegać terminu ważności leku. Stosowanie chlorku potasowego w dawkach terapeutycznych nie stanowi przeszkody w prowadzeniu pojazdów mechanicznych.
Dawkowanie
Dawkowanie
Lek podaje się w dożylnym wlewie kroplowym. Preparat rozcieńcza się roztworem fizjologicznym chlorku sodu lub 5% roztworem glukozy. 1 ampułkę 10 ml zawierającą 20 mEq K+/Cl— rozcieńczyć do 500 ml i podawać nie szybciej niż przez 1,5 godz; 1 fiolkę 20 ml zawierającą 40 mEq K+/Cl— rozcieńczyć do 1000 ml i podawać nie szybciej niż przez 2-3 godz. Preparat podawać pacjentowi w ilości nie większej niż 80 mEq na dobę. W przypadku głębokiej hipokaliemii można wyjątkowo przekraczać wymienione dawki. Podczas wlewu dożylnego należy też kontrolować EKG i stężenie potasu i elektrolitów we krwi. Dzieciom podaje się potas w stężeniu 2 mEq/100 ml/kg m.c. na dobę.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie należy podawać razem z diuretykami oszczędzającymi potas ze względu na możliwość spowodowania hiperkaliemii. Potas osłabia działanie glikozydów naparstnicy.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook