Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Rafała, Marcina Czwartek 24. Października 2019r
Zadania z Fizykia
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
ISONIAZIDUM
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Isoniazid
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 50 mg; 300 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - isoniazid 1 tabl. zawiera 50 mg lub 300 mg izoniazydu
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Isoniazidum jest lekiem skutecznym przeciw prątkom gruźlicy. Preparat jest stosowany zawsze łącznie z innymi środkami przeciwgruźliczymi. Izoniazyd należy do grupy leków głównych, stosowanych w leczeniu i zapobieganiu gruźlicy. Działa bakteriobójczo na Mycobacterium tuberculosis i część szczepów M. kansasii. Wywołuje szybką poprawę kliniczną pacjenta, która objawia się: obniżeniem gorączki oraz poprawą samopoczucia. Stosowany jest zwykle w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi. Po dłuższym stosowaniu, zwłaszcza podczas monoterapii, wytwarza się oporność prątków na izoniazyd i zmniejsza się równocześnie ich zjadliwość. Z tego powodu, o ile to możliwe, należy zawsze izoniazyd stosować z innymi lekami przeciwprątkowymi. Izoniazyd szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika do wszystkich tkanek i płynów ustrojowych (w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego), także przez łożysko i do mleka matki.
Zastosowanie
Zastosowanie
Gruźlica płuc i pozapłucna.
Wskazania
Wskazania
W skojarzonym leczeniu gruźlicy płucnej i pozapłucnej (oskrzeli, opłucnej, dróg moczowych, narządów płciowych, opon mózgowych). W monoterapii izoniazyd jest stosowany w profilaktyce gruźlicy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Pacjenci o znacznie zaburzonej funkcji nerek, wątroby, z zaburzoną krzepliwością krwi, cierpiący na padaczkę powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Isoniazidem. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Isoniazid stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z isoniazydem należy omówić z lekarzem. Isoniazid upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania. Stosowanie izoniazydu może prowadzić do wystąpienia ciężkiego zapalenia wątroby, w sporadycznych przypadkach do zgonu pacjenta. Ryzyko rozwoju zapalenia wątroby uzależnione jest od wieku pacjenta. Podczas leczenia izoniazydem należy w odstępach miesięcznych monitorować czynność wątroby. U około 10-20% pacjentów obserwuje się niewielkie i przemijające podwyższenie stężenia aminotransferaz w surowicy w ciągu kilku pierwszych m-cy leczenia, jak również w trakcie leczenia. Na ogół stężenie enzymów normalizuje się bez potrzeby przerywania leczenia. Rzadko obserwowano postępujące uszkodzenie wątroby. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia wątroby (tj.: zmęczenia, osłabienia, złego samopoczucia, brak łaknienia, nudności, wymiotów) pacjent powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym. U pacjentów nadużywających alkoholu codzienne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia wątroby związanego z zażywaniem izoniazydu. U pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby lub ciężką niewydolnością nerek przed rozpoczęciem terapii izoniazydem i w trakcie jej trwania należy prowadzić badania okulistyczne łącznie z oftalmoskopią, nawet jeśli nie występują dolegliwości ze strony narządu wzroku. U pacjentów otrzymujących dawkę dobową powyżej 5 mg/kg mc. oraz u pacjentów wyniszczonych, nadużywających alkoholu, z zapaleniem nerwów, cukrzycą, u kobiet w ciąży należy uzupełniać niedobór witaminy B6. W przypadku wystąpienia objawów pelagry należy podawać nikotynamid. Osoby w podeszłym wieku mogą być leczone pełnymi dawkami, jednak należy wówczas zachować ostrożność.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Zapalenie nerwów kończyn, które objawia się jako uczucie bolesnego pieczenia. - Drżenia mięśni. - Zaburzenia w koordynacji ruchów. - Gorączka, wysypka. - Mdłości. - Zmniejszona liczba płytek krwi. - Zmiany w pracy wątroby. 1/1000- <1/1000 - Depresja. - Zaburzenia w koncentracji uwagi. - Zapalenie wątroby. Osoby przyjmujące izoniazyd mogą odczuwać osłabienie i zmęczenie. Ze strony układu nerwowego może występować neuropatia obwodowa (zapalenie nerwów obwodowych), częstsza u osób niedożywionych, alkoholików, chorych na cukrzycę. Wystąpienie neuropatii obwodowej poprzedzają parestezje w obrębie stóp i rąk. Rzadziej obserwuje się występowanie drgawek, encefalopatii, zapalenia i zaniku nerwu wzrokowego, zaburzeń pamięci, psychozy. Preparat może powodować zapalenia i inne uszkodzenia wątroby. Mogą występować nudności, wymioty, zaparcia, brak łaknienia, w badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższoną aktywność aminotransferaz w surowicy (AspAT, ALAT), bilirubinemię, bilirubinurię, w obrazie krwi agranulocytozę, niedokrwistość hemolityczna, syderoblastyczna lub aplastyczna, małopłytkowość, eozynofilię. Niekiedy stwierdza się zaburzenia metabolizmu i czynności układu wydzielania wewnętrznego (niedobór pirydoksyny, pelagra, hiperglikemia, kwasica metaboliczna, ginekomastia). Objawy alergiczne wynikające z nadwrażliwości na izoniazyd to gorączka, wysypka skórna (odropodobna, grudkowo-plamkowa, plamicowa lub złuszczająca się), uogólnione powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie naczyń. Opisywano też wystąpienie zespołu reumatycznego i zespół układowego liszaju rumieniowego.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na lek, * porfiria, * niedokrwistość lub granulocytopenia, * ciężka niewydolność wątroby lub nerek, * niewydolność wątroby występująca po poprzednim zastosowaniu izoniazydu, * padaczka i inne stany drgawkowe, * psychozy, * zapalenie nerwów.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania występują od 30 min do 3 h po zażyciu preparatu. Pierwsze objawy przedawkowania to: nudności, wymioty, zawroty głowy, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia, omamy wzrokowe (w tym jasne kolory i dziwne wzory). W cięższych przypadkach dochodzi do zaburzenia oddychania i zahamowania czynności o.u.n., głębokiej śpiączki wraz z ciężkimi nie poddającymi się leczeniu napadami drgawkowymi. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się: ciężką kwasicę metaboliczną, acetonurię, hiperglikemię. Przedawkowanie izoniazydu należy leczyć w warunkach szpitalnych.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjentów dorosłych wynosi 5 mg/kg wagi ciała dziennie. Tabletki należy zażywać na czczo lub na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Leczenie gruźlicy: wyłącznie w skojarzeniu z innymi lekami tuberkulostatycznymi, zgodnie z przyjętym aktualnie schematem leczenia. Dorośli: dawka dobowa wynosi zwykle 5 mg/kg mc., nie więcej niż 300 mg. W leczeniu przerywanym (2 razy w tyg.) jednorazowa dawka wynosi 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 900 mg). Dzieci do 18 lat: 10-20 mg/kg mc./dobę, w dawce jednorazowej. Nie należy podawać więcej niż 300 mg/dobę. Profilaktyka gruźlicy: lek podaje się przez 6-12 m-cy. Dorośli: 300 mg/dobę. Dawki tej nie należy przekraczać. Dzieci: 10 mg/kg mc./dobę. Nie podawać dawki większej niż 300 mg.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Isoniazid przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem. Stosowanie i dawkowanie leku w okresie ciąży i laktacji ustala lekarz.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
* Nasila działanie i toksyczność fenytoiny, karbamazepiny, primidonu, etosuksymidu, benzodiazepin (zwiększa T0,5 diazepamu), teofiliny, doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny. * W skojarzeniu z ryfampicyną lub paracetamolem nasila się działanie hepatotoksyczne izoniazydu. * Nie należy stosować jednocześnie z disulfiramem ze względu na możliwe zaburzenia koordynacji ruchów lub objawy psychotyczne. * Z cykloseryną zwiększa się działanie niepożądane na o.u.n. (senność, zawroty głowy). * Wydłuża czas działania doustnych środków antykoncepcyjnych i doustnych leków przeciwcukrzycowych. * Kwas p-aminosalicylowy wydłuża, a salicylan sodu skraca T0,5 izoniazydu. * Alkohol osłabia działanie izoniazydu. * Izoniazyd powoduje zmniejszenie stężenia ketokonazolu we krwi i osłabienie jego działania. * Leki zobojętniające sok żołądkowy (zwłaszcza związki glinu) zmniejszają wchłanianie izoniazydu. * Stosowany jednocześnie z tyraminą (zawartą w żółtych serach, czerwonym winie, niektórych rybach) może powodować kołatanie serca, ból głowy, gwałtowne zaczerwienienie twarzy, podrażnienie spojówek, tachykardię, bezdech. Pirydoksyna zmniejsza neurotoksyczne działanie izoniazydu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
kolagen na dziąsła pchnięcie kulą lifting włosów wzmocnienie bioder szermierka rzut młotem kajakarstwo kolagen olx najlepsze zioła szałwia nowości - szałwia lekarz radzi na gardło szałwia cukierki z ziołami - szałwia nowości - szałwia ziołowe produkty - szałwia na ból gardła szałwia na kaszel suchy i mokry szałwia w aptekach - aronia dla całej rodziny - aronia aronia - cukierki przeciw stresowi - aronia cukierki z ziołami - aronia cukierki ziołowe - aronia dla sedniorów - aronia dla sedniorów - aronia dla sedniorów - pokrzywa nowości - pokrzywa pokrzywa - cukierki w zielarniach - pokrzywa przeciw stresowi - pokrzywa co dobrego - pokrzywa produkty z pokrzywy cukierki z ziołami - pokrzywa zielarnia - żeńszeń imbir dla sedniorów - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir apteka - żeńszeń imbir zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa na odporność - czarny bez przeciw stresowi - czarny bez w aptekach - czarny bez właściwości czarnego bzu właściwości czarnego bzu produkty na odporność - czarny bez nowości - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez produkty z głogu ziołowe specjały - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe w zielarniach - głóg, głogowe właściwości głogu nowości z zielarni - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe na wzmocnienie - melisa ziołowe specjały - melisa apteka - melisa przeciw stresowi - melisa ziołowe cukierki - melisa przeciw stresowi - melisa przeciw stresowi - melisa nowości z apteki - melisa produkty na odporność - waleriana na odporność - waleriana cukierki z ziołami - waleriana apteka - waleriana ziołowe wspomaganie - waleriana ziołowe cukierki - waleriana ziołowe cukierki - waleriana zielarnia - waleriana skoki ze spadochronem nurkowanie wędkarstwo nurkowanie żużel lekkoatletyka dżudo skoki narciarskie
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook