Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Florentyny Czwartek 20. Czerwca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
INTELEKTAN
Forma leku
Forma leku
tabletki
Zawartość
Zawartość
Wykaz substancji czynnych Jedna tabletka zawiera 100 mg suchego wyciągu (3-4:1, ekstrahowanego etanolem) z korzenia żeń-szenia właściwego (Panax ginseng radix extr. sicc.), standaryzowanego na zawartość nie mniej niż 4,0% ginsenozydów oraz 60 mg suchego wyciągu (ekstrahowanego acetonem) z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo bilobae fol.extr.sicc.), standaryzowanego na zawartość nie mniej niż 24% ginkgoflawonoglikozydów i 6% laktonów terpenowych. Wykaz substancji pomocniczych * w skład rdzenia tabletki wchodzą: laktoza jednowodna, syrop skrobiowy, poliwinylopirolidon, stearynian magnezu, tlenek żelaza żółty, koloidalny dwutlenek krzemu. * w skład otoczki wchodzą: hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek tytanu, glikol polietylenowy.
Sposób działania
Sposób działania
Intelektan jest lekiem ziołowym zawierającym ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego i korzenia żeń-szenia właściwego. Składniki preparatu wpływają na poprawę krążenia mózgowego i obwodowego przez co zwiększa się dopływ i zaopatrzenie w tlen oraz substancje odżywcze mózgu. Przyjmowanie preparatu Intelektan powoduje usprawnienie pamięci, zwiększenie tolerancji na wysiłek psychiczny i fizyczny oraz zmniejszenie objawów wyczerpania psychicznego.
Wskazania
Wskazania
* zaburzenia pamięci, * okresy przewlekłego zmęczenia, wyczerpania psychicznego, którym towarzyszy obniżona wydolność psychofizyczna.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie należy stosować leku gdy występuje lub występowała alergia na preparaty zawierające wyciąg z liści miłorzębu japońskiego lub z korzenia zeń-szenia. Zachowaj szczególną ostrożność stosując Intelektan gdyż w rzadkich przypadkach preparat może spowodować obniżenie ciśnienia krwi. Preparat może obniżać poziom cukru. Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Jak każdy lek, preparat Intelektan może powodować działania niepożądane. Preparat może obniżać poziom cukru we krwi. W rzadkich przypadkach składniki leku mogą spowodować dolegliwości układu pokarmowego, bóle głowy, bezsenność, skórne reakcje nadwrażliwości oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Po jednorazowym lub wielokrotnym zażyciu większej dawki niż zalecana leku Intelektan mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, bóle głowy, gonitwę myśli, bezsenność, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmiany skórne. Nadużywanie preparatów zawierających wyciąg z żeń-szenia może spowodować tzw. syndrom żeńszeniowy objawiający się biegunką, wysypką, sennością a nawet nadciśnieniem tętniczym. W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy niezwłoczne zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Dawkowanie
Tabletki Intelektan podaje się doustnie. Zaleca się przyjmować 2- 3 tabletki w ciągu doby, przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim (najlepiej rano i po południu), w dawkach podzielonych, popijając szklanką wody. Działanie preparatu występuje po 2 tygodniach stosowania. Terapia może być prowadzona przez okres 3 miesięcy, po którym należy zrobić kilkutygodniową przerwę. Leczenie można wznowić po zasięgnięciu porady lekarskiej, przyjmując 2 razy na dobę po jednej tabletce przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim (najlepiej rano i po południu), popijając szklanką wody. W przypadku pominięcia dawki leku Intelektan: Leczenie należy kontynuować dalej przestrzegając sposobu dawkowania preparatu Intelektan. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Po przerwaniu leczenia preparatem Intelektan może wystąpić: Zbyt krótkie przyjmowanie leku może nie wpłynąć na poprawę pamięci oraz wydolności psychofizycznej.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem preparatu Intelektan należy poradzić się lekarza.
Przechowywanie
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu suchym, niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w temperaturze 15-25°C. Chronić od światła. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Długotrwałe stosowanie preparatu Intelektan może wydłużać czas krzepnięcia krwi przy równoczesnym stosowaniu pochodnych hydroksykumaryny i kwasu acetylosalicylowego. Preparat może nasilać działanie środków obniżających poziom cukru. Należy zachować ostrożność stosując jednocześnie terapię hormonalną (m.in. estrogeny i hormony kory nadnerczy).
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Intelektan nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należy brać pod uwagę, że preparat może obniżać poziom cukru we krwi.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij