Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marty, Małgorzaty Sobota 22. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
FLUCONAZOLE
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Fluconazolum
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
kapsułki 50 mg, kapsułki 100 mg, syrop 5 mg/ml syrop 25 mg/5 ml, tabletki 50, 100 lub 150 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - fluconazole 1 tabl. zawiera 50 mg, 100 mg lub 150 mg flukonazolu. 10 ml syropu zawiera 50 mg flukonazolu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
FLUCONAZOLE uniemożliwia mikroorganizmom budowę błony komórkowej. Dzięki temu namnażanie grzyba zostaje zatrzymane. FLUCONAZOLE oddziałuje jedynie na mikroorganizmy wywołujące grzybice, natomiast nie wykazuje działania przeciwbakteryjnego. Syntetyczny lek przeciwgrzybiczy z grupy leków azolowych III generacji. Mechanizm działania polega na zaburzeniu biosyntezy ergosterolu, co prowadzi do zmiany przepuszczalności błony komórkowej grzyba, zaburzenia koordynacji syntezy chityny i zniszczenia komórek grzyba. Flukonazol wchłaniany jest szybko z przewodu pokarmowego, niezależnie od przyjmowanych pokarmów. Stężenie max. w osoczu obserwuje się po upływie od 1-2 h po podaniu leku. Stężenie leku w ślinie, płynie stawowym, płynie otrzewnowym i w wydzielinie z pochwy jest zbliżone do stężenia w osoczu. Wydalany jest głównie z moczem. T0,5 wynosi ok. 30 h. Flukonazol w dawce od 50-400 mg/dobę nie wywiera wpływu na poziom testosteronu lub kortyzolu u mężczyzn oraz estradiolu u kobiet.
Zastosowanie
Zastosowanie
Grzybice pochwy, jamy ustnej, przełyku, płuc, dróg moczowych oraz opon mózgowych.
Wskazania
Wskazania
* Kandydoza pochwy, * kandydoza jamy ustnej i przełyku, * kandydoza otrzewnej, * dróg moczowych, * kandydozy układowe: kandydemia, kandydoza rozsiana, kandydoza płuc, * kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, * zapobieganie kandydozie u pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego oraz u pacjentów poddawanych chemioterapii i/lub radioterapii.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno podawać pacjentom uczulonym na FLUCONAZOLE. Pacjenci cierpiący na choroby wątroby lub nerek powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji FLUCONAZOLE. Leku nie podaje się dzieciom, gdyż brak doświadczeń ze stosowania leku w tej grupie wiekowej. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli FLUCONAZOLE stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie leczenia preparatem należy omówić z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów w złym ogólnym stanie zdrowia (z AIDS lub chorobą nowotworową), u których częściej dochodzi do wystąpienia zaburzeń czynności wątroby czy nerek, a także do zaburzeń hematologicznych i biochemicznych. Zaleca się kontrolę aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, stężenia bilirubiny, czynności nerek - stężenie kreatyniny i azotu mocznikowego w surowicy, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
1/100 - Bóle głowy, mdłości, biegunka, bóle brzucha. - Wzdęcia. 1/1000 - Wysypka. - U niektórych pacjentów FLUCONAZOLE wywołuje zmiany w funkcji wątroby oraz nerek. - Wstrząs alergiczny. - Poważne reakcje alergiczne skóry zanotowano u pacjenctów cierpiących na AIDS, którzy jednocześnie stosowali inne leki. Nudności, ból głowy, wysypka, wymioty, bóle brzucha, biegunki, przemijające podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. W nielicznych przypadkach obserwuje się ciężkie objawy niepożądane ze strony wątroby, jak: zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, piorunująca niewydolność wątroby prowadząca do zgonu. Niewydolność wątroby o śmiertelnym przebiegu obserwowano przede wszystkim u pacjentów z AIDS lub chorobami nowotworowymi oraz u pacjentów stosujących jednocześnie inne leki o potencjalnym działaniu hepatotoksycznym, przede wszystkim: ryfampicynę, fenytoinę, izoniazyd, kwas walproinowy lub leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Bardzo rzadko występowały reakcje anafilaktyczne. Donoszono o pojedynczych przypadkach gorączki, obrzęku, skąpomoczu, niedociśnienia, bólów mięśniowych, padaczki, złuszczających chorób skóry, zmiany obrazu krwi (leukopenia, trombocytopenia), zmiany profilu lipidowego (hipertriglicerydemia, hipercholesterolemia), hipokaliemia. U pacjentek stosujących pojedynczą jednorazową dawkę 150 mg flukonazolu obserwowano: ból i zawroty głowy, nudności, ból brzucha, biegunkę, dyspepsję, zaburzenia smaku. Działania niepożądane miały nasilenie łagodne do średniego.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Leczenie zatrucia jest objawowe i podtrzymujące czynności życiowe. W uzasadnionych przypadkach należy wykonać płukanie żołądka. Trzygodzinna hemodializa obniża stężenie leku w osoczu o około 50%.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Dawka oraz długość kuracji zależy od nasilenia i umiejscowienia infekcji. Zazwyczaj dawka dla pacjentów dorosłych waha się między 50-400 mg dziennie. W grzybicy pochwy stosuje się zazwyczaj 1 kapsułkę 150 mg dziennie. Kapsułki należy połykać w całości. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. Dorośli i młodzież <13 lat. Kandydoza pochwy: 150 mg jednorazowo. Kandydoza jamy ustnej: 200 mg pierwszego dnia (dawka nasycająca), następnie 100 mg raz/dobę przez co najmniej 2 tyg. Kandydoza przełyku: 200 mg pierwszego dnia (dawka nasycająca), następnie 100 mg raz/dobę przez co najmniej 3 tyg. oraz co najmniej przez 2 tyg. od momentu ustąpienia objawów. W zależności od reakcji na leczenie dawka dobowa może być zwiększona do dawki max. 400 mg/dobę. Kandydozy układowe (kandydemia, kandydoza rozsiana, kandydoza płuc): nie określono optymalnej dawki i czasu leczenia; zwykle stosuje się 400 mg pierwszego dnia, następnie 200 mg/dobę przez co najmniej 4 tyg. oraz co najmniej przez 2 tyg. od momentu ustąpienia objawów. Kandydoza dróg moczowych i otrzewnej: 50 mg raz/dobę przez okres 2-4 tyg. W ciężkich przypadkach dawkę można zwiększyć do 100 mg/dobę. Kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: 400 mg pierwszego dnia, następnie 200-400 mg raz/dobę, przez co najmniej 10-12 tyg. po uzyskaniu jałowych posiewów z płynu mózgowo-rdzeniowego. W celu zapobiegania nawrotom kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u chorych z AIDS, po pełnym leczeniu wstępnym, podaje się flukonazol w dawce 200 mg raz/dobę. Zapobieganie kandydozie u pacjentów poddawanych chemio- i/lub radioterapii: 50 mg raz/dobę max. przez 4 tyg. Zapobieganie kandydozie u pacjentów po przeszczepie szpiku: 400 mg raz/dobę. U pacjentów, u których spodziewane jest wystąpienie ciężkiej granulocytopenii (mniej niż 500 neutrofilów/µl) podawanie leku należy rozpocząć kilka dni przed spodziewanym wystąpieniem neutropenii i kontynuować przez okres 7 dni po wzroście liczby neutrofilów do wartości 1000/µl. Dzieci od 6 m-ca do 13 rż.: nie określono jednoznacznie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci do 13 lat. Lek stosuje się tylko w przypadkach bezwzględnej konieczności i prawidłowej czynności nerek. Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek: w przypadku leczenia kandydozy pochwy nie ma konieczności zmiany dawki leku. W innych przypadkach zalecane jest podanie dawki nasycającej (50-400 mg) pierwszego dnia, natomiast wielkość kolejnych dawek uzależniona jest od klirensu kreatyniny.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania FLUCONAZOLE podczas ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Stosowanie leku w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.
Trwałość
Trwałość
Syrop przechowywany w temperaturze pokojowej zachowuje trwałość 14 dni od momentu otwarcia opakowania.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
* Flukonazol hamuje metabolizm i nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (tolbutamidu, glibenklamidu, glipizydu oraz innych pochodnych sulfonylomocznika). * Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększa stężenie fenytoiny, teofiliny, a po podaniu w dużych dawkach, także stężenie cyklosporyny w osoczu. * Flukonazol może zwiększać stężenie w osoczu terfenadyny, astemizolu i cyzaprydu. Ryfampicyna przyspiesza metabolizm flukonazolu, a hydrochlorotiazyd zwiększa stężenie flukonazolu w osoczu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
karate na narty reumatyzm produkty do spa produkty dla sportowców produkty na paznokcie wioślarstwo windsurfing ładny głos szałwia najlepsze zioła szałwia co dobrego - szałwia dla sedniorów - szałwia cukierki z ziołami - szałwia zioła - szałwia przeziębienie leki szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia ziołowe specjały - aronia nowości - aronia cukierki z ziołami - aronia na wzmocnienie - aronia ziołowe cukierki - aronia aronia - cukierki ziołowe produkty - aronia nowości z zielarni - aronia nowości z zielarni - pokrzywa nowości - pokrzywa zioła w cukierkach - pokrzywa oczyszczenie organizmu ładna skóra właściwości pokrzywy ziołowe cukierki - pokrzywa wzmocnienie organizmu ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru zielarnia - żeńszeń imbir ziołowe produkty - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - czarny bez zielarnia - czarny bez produkty na odporność - czarny bez nowości - czarny bez dla sedniorów - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez produkty z czarnego bzu zioła - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe produkty z głogu ziołowe produkty - melisa na odporność - melisa na odporność - melisa nowości z apteki - melisa cukierki z ziołami - melisa przeciw stresowi - melisa apteka - melisa w zielarniach - melisa dla całej rodziny - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe nowości - waleriana w aptekach - waleriana na odporność - waleriana ziołowe specjały - waleriana nowości z apteki - waleriana cukierki z ziołami - waleriana surfing bilard hokej na lodzie górskie spływy kajakowe dezodorant markowy dezodorant krykiet nurkowanie
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook